Mazda 3 BL (2009-13) Klimadan Gelen Sürtme Sesi

Taşovalı

Sessiz
Herkese selamlar.
Aracımın klima sını genelde otomatik konumda kullanıyorum , ara ara çok kısa süreli sanki balata sürtme sesi gibi yada kayış sürtme sesi gibi ses geliyor , sizce ne olabilir ? Fan rulman sesi olabilir mi ? Veyahut kayış sürtme sesi...?
Sistemi bilmediğim için kendimce yorum getiremiyorum .
Daha büyük problemlerin önüne geçmek için ne yapabilirim?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Klima kasnağı olabilir
Kayış olabilir
Fan Rulmanı olabilir

* * *

İyi ustalar steteskop tarzı alet ile dinleyip buluyor bu tür seslerin kaynağını.

Taşovalı

Sessiz
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Yönlendirme değiştirirken yaptığını farkettim , kısa bir süre yapıyor her zaman yapmıyor

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
Torpidoyu sökün, birisi yönlendirme yaparken diğer kişide alttan klapeyi kontrol etsin. Araya bir şeyler sıkışmış olabilir. Eğer çözemezseniz iyi bir usta kasnağı vs gözden geçirsin.

Taşovalı

Sessiz
Torpidoyu sökün, birisi yönlendirme yaparken diğer kişide alttan klapeyi kontrol etsin. Araya bir şeyler sıkışmış olabilir. Eğer çözemezseniz iyi bir usta kasnağı vs gözden geçirsin.
Galiba dediğiniz gibi yapacağım , teşekkürler arkadaşlar...
Mesaj otomatik birleştirildi:

Konu dışı ama aracımın arka sağ taraf reflektör kırık , bu gün sipariş ettim( 2009 model makyajlı kasa ) tamponu sökmemmi lazım yoksa sökmeden takabilrmiyim . Ve fiyatı günden güne yükseldi bir hafta önce 82 TL idi şimdi 128 TL ye sipariş ettim

Ekli dosyalar

• IMG_20211214_201206.jpg
    IMG_20211214_201206.jpg
    113.8 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
Galiba dediğiniz gibi yapacağım , teşekkürler arkadaşlar...

Konu dışı ama aracımın arka sağ taraf reflektör kırık , bu gün sipariş ettim( 2009 model makyajlı kasa ) tamponu sökmemmi lazım yoksa sökmeden takabilrmiyim . Ve fiyatı günden güne yükseldi bir hafta önce 82 TL idi şimdi 128 TL ye sipariş ettim

Tamponun sökülmesi lazım.

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Araç polen filtresini sök orayı basınçlı bir hava ile temizle. İçeride yaprak vs vardır bi ara benimde öyleydi temizlendikten sonra düzeldi. Polenin takıldığı yer baya kirlenmiş belli ki. Ustalar genelde söküp yenisini takıyor orayı temizlemiyorlar hâliyle iceride bir sürü şey birikiyor.

Marv

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Mavi Hatchback
Kötü ihtimal klima kompresörü arızalanmış olabilir. Klima kompresörü arızalandı ise orjinali çok pahalı. Bu parçanın yenilenmişini bostancı sanayide satıyorlar. Benim aracımda arızalandığında yetkili servis dahil bir çok yerden fiyat bilgisi istemiştim. Herkes aynı arkadaştan fiyat alıp farklı fiyatla satmaya çalışmıştı. Durumu satıcıyla konuşunca öğrendim. Sonuç olarak arkadaşın 700 tl sattığı ürünü ben 1000 tl ye almıştım. Aliexpreste sıfır üründe satılıyor sanırım. Aldığım ürün 3-4 senedir kullanıyorum. Ben de şöyle bir sorun oldu. Motor 2000-3000 devir altında iken soğutmuyor. Bunu elektrikçi bir arkadaş klima kompresörü ile bağlı olduğu diğer kısımların da değişmesi gerekirdi. Emme yapmıyor gibi bir şekilde açıklamıştı. Çok rahatsız etmeyen bir sesti ve eski klima kompresörüm arızalıda olsa iyi çalışıyordu. Şimdiki aklım olsa dağılana kadar kullanırdım.

Taşovalı

Sessiz
Herkese selamlar...
Aracımda klima çalışırken kısa süreli kayış sürtme sesi veya rulman sürtme sesi geliyordu ve sanki arabayı hızdan kesiyor gibi .
Bugün klimayı soğuğa alıp çalıştırdım kaputu açtım kompresör devreye kısa süreli girip çıkıyor , klima gazı eksik olduğu için devreden çıkıyor gibi
Nedir sizce sorun ? Yoksa bu durum normal mi?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Herkese selamlar...
Aracımda klima çalışırken kısa süreli kayış sürtme sesi veya rulman sürtme sesi geliyordu ve sanki arabayı hızdan kesiyor gibi .
Bugün klimayı soğuğa alıp çalıştırdım kaputu açtım kompresör devreye kısa süreli girip çıkıyor , klima gazı eksik olduğu için devreden çıkıyor gibi
Nedir sizce sorun ? Yoksa bu durum normal mi?
Mesajın daha önce açtığın konu ile birleştirilmiştir.

Sürtme sesi vs geçti mi?

* * *

Havalar soğuk olduğu için devamlı soğuk verme ihtiyacı olmadığı için devreye girip çıkıyor olabilir mi?

Gaz kontrolü, bakım için faydalı olacaktır.

Taşovalı

Sessiz
Sürtme sesi her klimayı açtığımda gelmiyor , nadir oluyor ama klima pompasının devreye çok sık girip çıkması , kısa süre devrede kalması bana normal gibi gelmedi.
Video çekip atacağım daha net anlaşılır.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Sürtme sesi her klimayı açtığımda gelmiyor , nadir oluyor ama klima pompasının devreye çok sık girip çıkması , kısa süre devrede kalması bana normal gibi gelmedi.
Kasnak kısmında oluşan bi sorun olması lazım ezber yapmayım ama @Adem Usta bu konuda yanlış hatırlamıyorsam eğer o kısıma müdahale ettiklerini söylemişti.

Randevu alıp gitseniz daha sağlık olacak gibi.

Taşovalı

Sessiz
Video yükleyemiyorum dosya büyük diyor kısa video çektim yine yükleyemedim ama dediğim gibi klima pompası devreye çok çabuk girip çıkıyor.

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Polen filtresini sök ve içeriye kompresör ile hava basmak suretiyle yaprak pislik ne varsa boşalt. Benzer şeyler bende yaşadım ve içinden inanılmaz sayıda yaprak çıktı. Yap sorunun çözülecek büyük olasılıkla.

Taşovalı

Sessiz
Polen filtresini yeni değiştittirdim ama temizlik yapılmadı nasıl sökülüp temizleniyor bilmiyorum? Bakacağım

Manuel çalışırken de aynı şekilde yapıyor.

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Polen filtresini yeni değiştittirdim ama temizlik yapılmadı nasıl sökülüp temizleniyor bilmiyorum? Bakacağım

Manuel çalışırken de aynı şekilde yapıyor.
Çoğu usta bakmaz temizlik işini söker yenisi takar, çıkar işin içinden. Muhtemelen içi baya doludur.

Bu videoda nasıl sökeceğin yazıyor. Temizlik kısmını nasıl yaparsın bilemedim. Bence kesin olarak çözülür bu dediklerimden sonra.

Taşovalı

Sessiz
Videodaki gibi söktüm, benim filtreler kaset gibi çıkmıyor öylece içeri atı vermiş usta sabit değil ve çıkaramadım bundan kaynaklı olabilir mi ? Filtre içerde boşta duruyor ve kenar pilastiklerinden dolayı çıkmıyor herhalde zorla takmış

Üst Alt