Mazda 323 BG (1989-94) Klima Tam Soğutma Yapmıyor

umitsen

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 323 Bg
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
Arkadaşlar iyi akşamlar. aracım 1992 model klima kaçak kontrolü yapılıp gaz basıldı. klima kompresör devreye giriyor. ama çok az soğutuyor ve devreden çıkıp tekrar devreye giriyor emiş var dedi klimacı ama az dedi. radyatörün önünde filtre gibi bişey var o tıkalı onu değiştir canavar gibi olur diyor. ve ben bu filtreyi bulamadım bi türlü. bu konu hakkında biligisi olan varmıdır. parçanın resmini ekliyorum
45635
45635

Gökan Turmuş

Katılımcı
Araç Markası
Citroen C5 DC
Araç Renk ve Tip
Gümüş
Tahmine bağlı parça değişimi yapılması bence doğru değil, usta tespiti yaptıysa kefil olup yaptığı işe garanti vermeli. Dönüş borusu terleyecek kadar soğuyorsa, komprasörde dediğiniz gibi devreye girip çıkıyorsa kondens veya evapta ısı transferi problemi vardır veya bunun gibi birçok senaryo üretilebilir. En doğrusu ölçüm sonucuna göre yetkin birinin sorunu çözmesi. Son olarak yanlış bilmiyorsam sizin araçta gaz R12 olmalı, öyle ise pek bulunan bir gaz değil R134a ile yağ değişimi yapılmadan işlem yapıldıysa oda çok sağlıklı olmuyor.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Klima petegine bağlı olan filtre BL kasada somun çivata tarzında yaklaşık 400tl falan.
@umitsen sıfır orjinal parça için yardımcı olabilirim özelden yazarsın.

@Gökan Turmuş abi bende bi değişim gazı diyorum daha hiç değişmedi ama soğutmada vs sıkıntım yok.

Gaz yağ olayı nedir ?

Değişimde gazın içinde yağ var deniyor.
Kompresör içinde ayrıca yağ yeri varmı ?

Aslında konu hakkında bilgisi olan biri bi konu açıp aydınlatsa bizi ;)

Gökan Turmuş

Katılımcı
Araç Markası
Citroen C5 DC
Araç Renk ve Tip
Gümüş
Klima petegine bağlı olan filtre BL kasada somun çivata tarzında yaklaşık 400tl falan.

@Gökan Turmuş abi bende bi değişim gazı diyorum daha hiç değişmedi ama soğutmada vs sıkıntım yok.

Gaz yağ olayı nedir ?

Soğutmada problem yoksa gazda eskime diye bir durum olmaz,gaz yağ olayida, benimki gibi eski araçlarda R12 kullanılıyordu. Kompresör yağı ise madenidir. Daha yeni sistemlerde R134a da ise yağ sentetiktir. Araçların etiketlerinde genellikle yazar yağ ve gaz miktari.Ha birde R1234yf var o daha bana denk gelmedi

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Arkadaşlar iyi akşamlar. aracım 1992 model klima kaçak kontrolü yapılıp gaz basıldı. klima kompresör devreye giriyor. ama çok az soğutuyor ve devreden çıkıp tekrar devreye giriyor emiş var dedi klimacı ama az dedi. radyatörün önünde filtre gibi bişey var o tıkalı onu değiştir canavar gibi olur diyor. ve ben bu filtreyi bulamadım bi türlü. bu konu hakkında biligisi olan varmıdır. parçanın resmini ekliyorumEkli dosyayı görüntüle 45635Ekli dosyayı görüntüle 45635
Teşhisi koyduğuna göre filtreyide bulup değiştirmesi lazımdı. Şehir neresi bilmiyorum ama klima ağırlıklı oto elektrikçilerde o filtreden bulunur. Ayrıca sorun bana kompresör kaynaklı gibi geldi.

umitsen

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 323 Bg
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Tahmine bağlı parça değişimi yapılması bence doğru değil, usta tespiti yaptıysa kefil olup yaptığı işe garanti vermeli. Dönüş borusu terleyecek kadar soğuyorsa, komprasörde dediğiniz gibi devreye girip çıkıyorsa kondens veya evapta ısı transferi problemi vardır veya bunun gibi birçok senaryo üretilebilir. En doğrusu ölçüm sonucuna göre yetkin birinin sorunu çözmesi. Son olarak yanlış bilmiyorsam sizin araçta gaz R12 olmalı, öyle ise pek bulunan bir gaz değil R134a ile yağ değişimi yapılmadan işlem yapıldıysa oda çok sağlıklı olmuyor.
Abi elimde yok dedi usta buralarda bulamayız dedi.gölcükte . Evet r12 gaz varmış aracta. R12 gazı normal yeni nesil gaza çeviren borulara bi parça taktı. Böylelikle gaz bastı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Abi merhaba. R12 gaz varmış evet. R12 yi yeni nesile çeviren bir başlık taktı boruların ucuna ve gaz bastı. Cihazla baktı kompresörün emişi var ama yeterli değil dedi. Sonra filtereye baktı gözle dedi bu tıkalı bunu değiştir canavar gibi olur dedi. Senin dediğin gibi borulara falan bakan olmadı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Gaz yağ olayı nedir ?

Merhaba 400 tl ise çokmuş hocam benim bütçeyi aşar. Başka bir filtre veya uygun yollu tamiri falan olmuyormu acaba

Son düzenleme:

umitsen

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 323 Bg
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan

Üst Alt