Klima Kullanımı Sonucu Gelen Kötü Kokuya Çözüm Nedir?

ugur0932

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Arkadaslar arabada klimayi kapatinca kalariferden kotu bir koku geliyor bu butun arabalarda var buna nasil bir cozum olur soyle bir sey dusundum bu kucuk poset icerisinde yada aynaya asilan cam sise icerisinde kokulardan polen filtresinin oraya koysak olurmu polen filtresine koku sikilinca guzel oluyor ama 2 gun icinden koku gidiyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@ugur0932 bu sorunun çözümünü forumda bir kaç yere yazmıştım ama konuların başlığı farklı olduğu arada kaynadı gittiği için bu konuya da yazayım dedim...

Ford Focus aracı olan arkadaşım neredeyse bu sebepten dolayı bütün alt döşemeyi söktürmüş ama yine de çözüm bulamamış, fakat aşağıya yazacağım yöntem ile bu kokudan kurtulmuş... Ben bu yöntemi 11 yıl önce ilk klimalı aracım olduğunda kendimce bulmuştum...

Biz ne yapıyoruz; klima kullanımından sonra arabayı stop edip aracı kilitleyip gidiyoruz, klima borularının içinde kalan soğuk hava sıcağın etkisi ile neme dönüşüyor, kapalı ortamda bulunmasından dolayı da bu nem doğal olarak o kötü kokuya sebebiyet veriyor...

Gelelim çözümüne;

Arabayla klima açık seyir halindeyiz ve varacağımız yere 300-500 metre var, klimayı kapatıyoruz ama kalorifer fanı üflemeye devam ediyor, varacağımız yani aracımızı stop edeceğimiz yere varana kadar bu üfleme dışarıdan gelen normal havayı içeriye vermeye başlıyor ve boruların içinde kalan hava nem yaparak kötü kokuya sebebiyet vermiyor... Veya; aracı stop etmeden klimayı kapatarak üflemeye devam ettiriyoruz ve 1 dakika kadar araç çalışmaya devam ediyor, normal hava sıcaklığını üflemeye başladığında da kapatıyoruz...

Çözüm bu kadar basit...

Moderatörün son düzenlenenleri:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ben bunun yerine 6 ay ya da yılda 1 modacar ın klima temizleme spreyini kullanırım. Polen filtresini söküp oraya bir güzel spreyi sıkarım ardından havalandırma menfezleri.. Soğukta 10 dk çalıştır aracı sıcakta 10 dk sonra soğukta dışardan alacak şekilde çalıştırırken bir de spreyin kalanını dışardan hava alma menfezine sıkarım. Sonra 10 dk kapılar açık çalıştırırım. Hiç bir nem kokusu kalmaz. Tavsiye ederim.
Polen filtresinin de kirlendikçe değiştirilmesini, yol tozluysa ve başka araçlar varsa dışarıdan hava almayı da açmamayı tavsiye ederim.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ben de Veli abinin yöntemini kullanıyorum, tıpkı onun gibi kendim mantık yürüterek bulmuştum. En kısa ve zahmetsiz kurtulmanın yolu bu galiba. Mutlu nun bahsettiği gibi farklı yollar denenbilir elbette.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Ben de Veli abinin yöntemini kullanıyorum, tıpkı onun gibi kendim mantık yürüterek bulmuştum. En kısa ve zahmetsiz kurtulmanın yolu bu galiba. Mutlu nun bahsettiği gibi farklı yollar denenbilir elbette.
Veli abinin yöntem pratik mutlu nun yöntem sağlam her ikiside yapılırsa 10
numara 5 yıldız :)

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Her ikisi de uygulanırsa kokudan eser kalmıyor hem de daha hijyenik bir havalandırma sistemimiz olur kendi aracımdan biliyorum :) Yani Veli Abi'nin bahsettiği yöntem kurtulunan kokuyu tekrarlamamak için. Mutlu kardeşimin bahsetiği uygulama da kokudan kurtulmak için periyodik bakım gibi. Yani şuna benzettim ben; LPGde kullanırken hem devirli kullanmamaya v.s. dikkat ediyoruz hem de belirli aralıklarla periyodik bakım yapıyoruz.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Valla şahsen Veli abinin yöntemine hiç dikkat etmem. :) Polen filtresini değiştirirken zaten büyük bir işkence çekiliyor, o sırada sprey ile temizlemek dinlenme molası gibi geliyor bana. :D Yaz geldiğinden beri klima sürekli açıktır, uzun yoldan gelmedikçe de motoru hemen durdururum.

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
polen filtresini değiştirdikten sonra bir kaç hafta koku olmadı ama sonrasında veli abinin yöntemi kullansamda fayda etmedi. belkide yeterince kurutmamış olabilirim. Ha yaz ortamında kuruması içinde sanırım 4-5 dakika fan açık klima kapalı kalmalı ki bu süre boyuncada insan sıcağa tahammül edemiyor edebilsem zaten klimayı hiç açmam. ilk anda gelen 10-15 saniye rutubet kokusuna katlanacağız yeterki klima güzel soğutsun

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
klımayı kullanırken hava motordan mı almalı yoksa dısardan alacak sekıldemı acılmalı klıma...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
polen filtresini değiştirdikten sonra bir kaç hafta koku olmadı ama sonrasında veli abinin yöntemi kullansamda fayda etmedi. belkide yeterince kurutmamış olabilirim. Ha yaz ortamında kuruması içinde sanırım 4-5 dakika fan açık klima kapalı kalmalı ki bu süre boyuncada insan sıcağa tahammül edemiyor edebilsem zaten klimayı hiç açmam. ilk anda gelen 10-15 saniye rutubet kokusuna katlanacağız yeterki klima güzel soğutsun

O süre 4-5 dakikayı bulmuyor ki, kaloriferden normal sıcak hava gelene kadar üfleme yaptırıyorsun, zaten klimayı kapatınca bir süre serinlik geliyor, bu esnada varacağın yere varmış oluyorsun veya vardığında park manevrası yaparken bile klimayı kapatsan oluyor... Gelen serinlik normal hava sıcaklığına döndüğünde kapatıyorsun zaten, sıcak seni baymıyor...

Aydın'ın sıcağında ben bunu uygulayabiliyorsam, her yerde rahatlıkla uygulanabilir.

İşin ilginç boyutu, beni o koku çok rahatsız etmiyor ama yine de araç içi sağlığı açısından bu yöntemi uyguluyorum.

klımayı kullanırken hava motordan mı almalı yoksa dısardan alacak sekıldemı acılmalı klıma...

Bu durum o anki şekillenen duruma göre belirlenir hocam... Zaten uzun süre; içeriden alınan hava başağrısı yapabiliyor, dışarısı temiz hava varken dışarıdan alınmalı.

Ama dediğim gibi, bu durum o anki kullanım durumuna göre şekillenir.

Moderatörün son düzenlenenleri:

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
dışarısı çok sıcaksa klima otomatikte iken kendi iç sirkülasyonu açıyor boşuna sıcak hava girmesin diye. ama zaman zaman taze hava almak iyidir tabi uyumamak için.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Şimdiye kadar tüm araçlarımda Veli Abi yöntemini uyguladım ve uygulamaya drvam ediyorum. Aradaki farkı ve işe yaradığını yöntemi uygulamadığım zaman aracı çalıştırdığımda karşılaştığım ilk kokudan anlıyorum. Ufukta ev gözükünce klimayı kapatıp normal haliyle üflemeye bırakıyorum.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Burda o yöntem daha iyi bu yöntem kötü diye bir mukayeseden ziyade her iki yöntem de hem sağlık hem ömür bakımından faydalı bana sorsanız hiçbirini yapmıyorum kokuda yok fakat bunları okuduktan sonra uygulamaya başlarım...Şuan korkmaması yarın kokmayacağı anlamına gelmez :)

ugur0932

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu koku herkeste vardir bu gune kadar ne kadar araba kullandiysam hepsinde vardi klima acikken bir sikinti yok koku falan gelmez ama klimayi kapatip sadece fan calistiginda hafiften rutubet kokusuna benzer bir koku bir sure gelir buda veli abinin dedigi gibi sogukla sicagin bulusmasindan dolayi olusan nemin borular icinde kalmasi ve kokuya neden olmasi veli abinin dedigi sistemde olusan nemi kurutup arabayi oyle stop ediyoruz buda koku yapmiyor diger sistemde ise kullanilan klima temizleyicisinin ferah kokusu diger nem kokusunu bastiriyor buda bir sure gidiyor. Bende soyle hafif ve ferah bir kokuyu polen filtrenin oraya koyup o kokuyu arabanin icine uflemesini dusunuyorum citroen c4 lerde orjinal izgara uzerinde koku yeri var cok hosuma gitmisti sonradan izgaraya takilan kokular hem hos durmuyor hemde akma falan yapinca plastigi bozuyor ..

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
Ben bunun yerine 6 ay ya da yılda 1 modacar ın klima temizleme spreyini kullanırım. Polen filtresini söküp oraya bir güzel spreyi sıkarım ardından havalandırma menfezleri.. Soğukta 10 dk çalıştır aracı sıcakta 10 dk sonra soğukta dışardan alacak şekilde çalıştırırken bir de spreyin kalanını dışardan hava alma menfezine sıkarım. Sonra 10 dk kapılar açık çalıştırırım. Hiç bir nem kokusu kalmaz. Tavsiye ederim.
Polen filtresinin de kirlendikçe değiştirilmesini, yol tozluysa ve başka araçlar varsa dışarıdan hava almayı da açmamayı tavsiye ederim.

Bu hava alma menfezi nerede bizde.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Yaz geliyor konunun hortlamasi normal ;)

Siii takiliyom heee alinmayin ;)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Yaklaşık 10 gündür klimada bir koku var, toz kokusu gibi. Ben de şu ürünleri kullandım;

Liqui Moly Klima Fresh Bomba Klima Temizleme Sprey Seti - n11.com

liqui-moly-klima-fresh-bomba-klima-temizleme-sprey-seti__1319639134994748[1].jpeg

İki ürünü de kullandım ama istediğim verimi alamadım. Evaporatör temizliği aklıma geldi ama sanırım göğüs sökülmeden evaporatör çıkmıyor.
Sizce ne kullanayım, nasıl kullanayım? Fikriniz nedir?

Üst Alt