Karbüratörlü Araçlarda Lpg Ayarı Nasıl Yapılır?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Önce aracı benzinle ısıtıp, normal sıcaklığa geldiğinde stop ederek fan çalıştıysa durmasını bekliyoruz. Resimde görülen gaz ayar vidasını sonuna kadar sıkıyoruz, rolanti ayar vidasını da sonuna kadar sıkıp geriye doğru 3 tam tur açıyoruz. En alt resimde görülen üst limit vanasını sonuna kadar açıyoruz. Şimdi aracınızı çalıştırıyoruz. Eğer motor stabil çalışmıyorsa Rolanti ayar vidasını yarım tur sıkarak yada gevşeterek aracın ideal rolanti devrinde çalışmasını sağlıyoruz (800-900 Devir idealdir).

lpg ayar 1.jpg

Aracın rolanti ayarını yaptık. Şimdi sıra gaz ayarında. Daha önce sıktığımız Gaz ayar vidasını aracınız çalışırken gevşetmeye başlayın. Aracınızın rolanti devri değiştiği an gevşetmeyi bırakıp gaz ayar vidasını yarım tur sıkın. Ayarın doğruluğundan emin olmak için motorun gaz yiyip yemediğini kontrol edin. Gaz yemiyorsa biraz daha açabilir yada kısabilirsiniz ancak hassas olun ,fazla kısmamaya yada açmamaya çalışın. Şimdi gaz üst limit ayarını yapacağız. Resimlerde en altta olan gaz hortumu üzerindeki vanayı kullanacağız. Motorunuzu 3000-3200 arası bir devire getirip bu devirde sabit tutun. Daha önce sonuna kadar açtığımız üst limit ayar vanasını yavaş yavaş kısmaya başlayın. Motorun tepki verip devrinin düşmeye başladığı anda vanayı kısmayı bırakın. Yüksek devirli araç kullanmayı seviyorsanız biraz daha açabilirsiniz.

Gaz ayarınız bitmiştir.

lpg ayar 2.jpg

Tavsiyeler : Gazlı bir araçta yakıt ekonomisinin en önemli unsuru doğru ayar ve temiz hava filtresidir. Hava filtrenizi sık sık temizleyin. Hava filtresine ters hava tutulmayacağını ,temiz kısımdan kirli kısma doğru hava verilmesi gerektiğini "yakıt ekonomisi" kısmında işlemiştik. Bir diğer önemli husus ise bujilerdir. Gazlı araçlar kurum tutmadığından ötürü çoğu kez temiz çıkan buji bakanları yanıltabilmektedir. Bujide önemli olan kanca ile ateşleme noktası arası mesafedir. Gazlı bir aracın bujisi benzinli bir araçtan da çabuk aşınacaktır. Bu nedenle en fazla iki bakımda bir bujilerinizi değiştirin. Yazlık ve kışlık olmak üzere yılda iki defa ayar yapın. Gaz filtrenizi zamanında değiştirin. Tıkalı gaz filtresi aracınızın performansını düşürecektir.

lpg ayar 3.jpg

Konuya vesile olan @mehmet eroğlu kardeşime teşekkürler... :) kolay gelsin.

Kaynak

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Güzel konu olmuş abi eline sağlık. Ayrıca hazırlayan kişiye teşekkür ederiz :)

Elinden iş gelen, gelmeyen herkesin yapabileceği bir ayar bu, yeter ki kaputu açsın... :D Ben kendi kendime, deneme yanılma yoluyla öğrenmiştim... :)

Araç Markası
1991 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Hb
Önce aracınızı mümkünse benzinle ısıtınız. Motorunuz çalışma sıcaklığına geldiğinde stop ediniz ve fanın durmasını bekleyiniz. Resimde görülen gaz ayar vidasını sonuna kadar sıkınız. Rolanti ayar vidasını sonuna kadar sıkıp geriye doğru 3 tam tur çeviriniz. En alt resimde görülen üst limit vanasını sonuna kadar açınız. Şimdi aracınızı çalıştırınız. Eğer motor çalışmıyorsa Rolanti ayar vidasını yarım tur sıkarak yada gevşeterek aracın ideal rolanti devrinde çalışmasını sağlayınız (800-900 Devir idealdir).

Ekli dosyayı görüntüle 11296

Aracınızın rolanti ayarını yaptık. Şimdi sıra gaz ayarında. Daha önce sıktığımız Gaz ayar vidasını aracınız çalışırken gevşetmeye başlayın. Aracınızın rolanti devri değiştiği an gevşetmeyi bırakıp gaz ayar vidasını yarım tur sıkınız. Ayarınızın doğruluğundan emin olmak için motorun gaz yiyip yemediğini kontrol ediniz. Gaz yemiyorsa biraz daha açabilir yada kısabilirsiniz ancak hassas olun ,fazla kısmamaya yada açmamaya çalışın. Şimdi gaz üst limit ayarını yapacağız. Resimlerde en altta olan gaz hortumu üzerindeki vanayı kullanacağız. Motorunuzu 3000-3200 arası bir devire getirip bu devirde sabit tutun. Daha önce sonuna kadar açtığımız üst limit ayar vanasını yavaş yavaş kısmaya başlayın. Motorun tepki verip devrinin düşmeye başladığı anda vanayı kısmayı bırakın. Yüksek devirli araç kullanmayı seviyorsanız biraz daha açabilirsiniz. Gaz ayarınız bitmiştir.

Ekli dosyayı görüntüle 11297

Tavsiyeler : Gazlı bir araçta yakıt ekonomisinin en önemli unsuru doğru ayar ve temiz hava filtresidir. Hava filtrenizi sık sık temizleyin. Hava filtresine ters hava tutulmayacağını ,temiz kısımdan kirli kısma doğru hava verilmesi gerektiğini "yakıt ekonomisi" kısmında işlemiştik. Bir diğer önemli husus ise bujilerdir. Gazlı araçlar kurum tutmadığından ötürü çoğu kez temiz çıkan buji bakanları yanıltabilmektedir. Bujide önemli olan kanca ile ateşleme noktası arası mesafedir. Gazlı bir aracın bujisi benzinli bir araçtan da çabuk aşınacaktır. Bu nedenle en fazla iki bakımda bir bujilerinizi değiştirin. Yazlık ve kışlık olmak üzere yılda iki defa ayar yapın. Gaz filtrenizi zamanında değiştirin. Tıkalı gaz filtresi aracınızın performansını düşürecektir.

Ekli dosyayı görüntüle 11298

Konuya vesile olan @mehmet eroğlu kardeşime teşekkürler... :) kolay gelsin.

Kaynak
ilk başta soylediklerinizde bi tezat var ustat gaz ayar vidasını sonuna kadar sıkın diyorsunuz sonra rolanti ayar vidasını 3 tam tur geriye gevsetin gevsetilecek olan gaz ayar vidasımı rolanti ayar vidasımı?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
ilk başta soylediklerinizde bi tezat var ustat gaz ayar vidasını sonuna kadar sıkın diyorsunuz sonra rolanti ayar vidasını 3 tam tur geriye gevsetin gevsetilecek olan gaz ayar vidasımı rolanti ayar vidasımı?
Konuyu ve fotoğrafları bir bütün olarak yukarıdan aşağıya okuyunca tezat göremedim. Olayın mantığını kavrayamıyorsanız, ayar yapmaya başlamayın, çalışan motorun bütün düzeni alt üst olur... Sıkılacak ve gevşetilecek vidalar ilk mesajda fotoğraflı olarak gösterilmiş.

Olayın mantığı şudur; bütün ayarları kısarak (bir nevi resetleme) aracın gazda rölantisini ve gaz yemesini (çekişini) tekrardan istenilen seviyeye gelinceye kadar açmaktır... Gaz tüketim verilerine göre ayar fazla açılmış ve fazla yakıt varsa kısmaktır.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
8 yıl sonra olsa da eline,diline, emeğine sağlık abi. Bu iş bilmez sanayiciler yüzünden daha önceki araçlarımda sıralı sistem ayarlarını ve bakımların tamamını (tank değişimi gibi büyük işler hariç) kendim yapıyordum. Şimdi de karbüratörlü aracımda kendi ayarlarımı kendim yapmaya başladım. Bu gidişle sanayide bir dükkan açacağız herhalde (zaten beni yakından tanıyanlar sürekli bir dükkan aç diyip duruyorlar :) )

Üst Alt