Mazda 3 BL (2009-13) Kapı İzolasyonu (Fotoğraflı)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ayrı başlıkta konu açmanın daha faydalı olacağını düşündüğüm için kapı için ayrı konu açıyorum.
Öncelikle sadece yolcu tarafını yaptığım için şimdilik kesin bir şey söylemek hatalı olur ama 90 da başlayan rüzgar sesinin 100-110 larda başladığı farkettim sürücü tarafı için.

İlk olarak bu iş hoparlör değişimimden kaynaklı oldu. Hazır açmışken tam açayım tam yapayım diye düşündüm.
Kapı iç panelini sökmekle başladım işe. Kapı döşemesinin nasıl söküldüğünü bir çok yerde yazdım. Videoları çok fazla. İç paneli sökmek için de cam motorunun somunlarını söküp çıkartıyoruz, ardından da tüm gözüken somunları çıkarıyoruz. Tüm somunları çıkardıktan sonra iç panel yapışmış olacak. Bunu hafif hafif yavaşça kanırtarak çıkartacağız. Karşımıza böyle bir manzara çıkacak.
P_20170527_125144_vHDR_On.jpg

Bizi çok büyük bir pislik bekliyor. Ben ıslak mendille defalarca silerek temizlemeyi seçtim. İsteyenleriniz evden hortum çekip yıkayabilir de. Defalarca silip temizliğinden emin olduktan sonra bitüselfleme aşamasına geçtim.

P_20170527_125147_vHDR_On.jpg

P_20170527_125153_vHDR_On.jpg

Sağ altta 2 ray arasında köpük bir malzeme. Titreşimi emme amaçlı sanırsam. Nerede olduğunu sonraki resimlerde görebilirsiniz.

P_20170527_144731_vHDR_On.jpg

Bitüself yapıştırırken hava bırakmamaya dikkat etmek lazım. Kazıya kazıya yapıştırmak gerek. Bunun için de trim sökme parçalarından düz olan bir parçayı kullandım. Metaller çok keskin, el kol her yer çizik için kalıyor. Dikkatli olmak gerekli. Dış sacın tamamına yakınına, iç taraftaki sacın da öteki tarafına belirli yerlere yapıştırdım.

P_20170527_144909_vHDR_On.jpg

Dış sac tarafıyla işimizi bitirdikten sonra iç paneli geri monteledim. Bunun için önce cam motorunu küçük tırnakları vasıtasıyla iç panele döndürerek yuvasına oturtuyoruz. Ardından camı tutan profilin üstündeki 2 vidayı iç paneldeki deliklerinden çıkarıp bir yandan da somunlarını takmaya çalışıyoruz. Bu kısım biraz uğraştırıcı. Ardından iç tarafta gözüken metal ve iç panel plastiğinin üzerinde belirli yerlere bitüself yapıştırım. Camın üst kısımları, küçük parçalar halinde plastik parçaların üstü... Bundan sonraki aşamada ise Adetaş Yapı'dan aldığım Oto Ses Yalıtım 8 ürününü kapıya yerleştirmeye başlamak oldu.

Alttaki resimde gördüğünüz sol üstteki parçayı sonradan aldım. Enlemesine ikiye bölüp kapı döşemesinin cama basan fitil kısmının altına yapıştırdım. Böylece döşemenin fitili cama daha iyi basmasını sağladım. Ters J şeklindeki döşemenin üst kısmının J sinin uç kısmı cam ile aşağıda resimde gördüğünüz üst sacın arasına giriyor. Ben de döşemenin üst kısmının uç tarafına bu yalıtım malzemesini boylamasına yapıştırdım. Birazcık da pay bıraktım ki döşemeyi oturturken önce yalıtım malzemesi girsin ve ardından döşeme otursun. Böylece cama tam oturdu fitiller ve rüzgar sesinde azalmaya neden oldu.

P_20170605_141907_vHDR_On.jpg

Kapı döşemesi için de yalıtım malzememizi yerleştirdik. Orjinal beyaz süngerleri de tuttum her ihtimale karşı diye. Malzeme zaten yapışkanlı, bir de döşeme üstünde de sanki bunu tutması için özellikle küçük çubuklar yapılmış. Falçata ile çentik atıp bastırınca bu çubuklara oturdu. Tamamına yakınını malzeme ile kapladım. Vida yerlerini ve klips yerlerini boşta bıraktım.

P_20170605_141901_vHDR_On.jpg

Ardından hoparlörü çapraz vida atarak yerleştirdim. Hiç kasnak masnak uğraşmaya sinirlerinizi yükseltmeye gerek yok. Murat abinin dediği gibi cam en alta indiğinde bir tık sesi duyuluyor sadece. Hoparlörün altına oto ses yalıtımı 8 ürünnünden koydum, ortasını delip hoparlörü yerleştirdim.

P_20170607_123325_vHDR_On.jpg

P_20170607_123329_vHDR_On.jpg

Hazır döşeme takılmamışken, dikiz aynaya da el attım. Aynayı söküp oturduğu için bitüself yapıştırdım, ardından da çok az bir miktar sünger yerleştirdim. Yerine geri taktıktan sonra ayna hizasındaki plastik kapak için de ses yalıtım süngerlerinden koydum.

Ve haftalar süren mücadelenin ardından sonuç. :)

P_20170607_125142_vHDR_On.jpg

P_20170607_125144_vHDR_On.jpg

Sürücü kapısı için sınavların bitmesini bekliyorum.

Önce

Sonra

Ekli dosyalar

• P_20170527_163111_vHDR_On.jpg
    P_20170527_163111_vHDR_On.jpg
    79.1 KB · Görüntüleme: 95
  • P_20170527_163112_vHDR_On.jpg
    P_20170527_163112_vHDR_On.jpg
    95.1 KB · Görüntüleme: 93
  • P_20170605_141903_vHDR_On.jpg
    P_20170605_141903_vHDR_On.jpg
    106.3 KB · Görüntüleme: 96
  • P_20170605_141909_vHDR_On.jpg
    P_20170605_141909_vHDR_On.jpg
    132.7 KB · Görüntüleme: 99
  • P_20170607_123332_vHDR_On.jpg
    P_20170607_123332_vHDR_On.jpg
    107.6 KB · Görüntüleme: 101
Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Resimlerde döşemenin açık kaldığı fotolar var. Yanıltmasın, hoparlörde kasnak varken döşeme oturmamasının fotoları onlar. Hoparlörü kasnaksız direk vidalayınca böyle döşeme problemleri olmadı.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
eline emeğine sağlık sağlık mutlu hocam

keşke kamera elindeyken kapıyı normal kapatma videosu da çekseydin sesinde illaki fark olmuştur :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
eline emeğine sağlık sağlık mutlu hocam

keşke kamera elindeyken kapıyı normal kapatma videosu da çekseydin sesinde illaki fark olmuştur :)

Öteki 3 kapıyı yapmadığımdan bu videoyu çekebilirim. Akşama atarım. ;) Güzel fikir.
Kapı baya ağırlaştı ama. Döşemeyi tek elle kaldırırken ağırlaştığını bariz hissettim.

saridoan

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3 Imp AT
Araç Renk ve Tip
Beyaz HB
Eline sağlık Mutlu hocam, hazır sökmüşken bir de ip neon mu yapsaydın? Ambiyansların falan da var ya çok loş ve abartılmamış mavi bir ip neon çok iyi durabilir.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Eline sağlık Mutlu hocam, hazır sökmüşken bir de ip neon mu yapsaydın? Ambiyansların falan da var ya çok loş ve abartılmamış mavi bir ip neon çok iyi durabilir.
İp neonlar voltaj regülatörü kullanmayıp direk 12 v a bağlanırsa 1 aya sönüyor. Uğraşmak da istemedim açıkçası. Kapı dilinin içindeki loş ışık yetiyor bana gerçi.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Ramazandan sonra benim de listemde bu olay. tek takıldığım nokta; iç döşemede çok cıvata var :D

1 kapıyı kaç saatte hallettin?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ramazandan sonra benim de listemde bu olay. tek takıldığım nokta; iç döşemede çok cıvata var :D

1 kapıyı kaç saatte hallettin?
Hoparlör yüzünden ve final +bütünleme sınavları olduğu için toplamda 3 hafta :D
4 saatte dış sacı ve iç paneli bitüselfledim. Hoparlör takmak vs de 1 saat almış olsa 5 saat diyelim. Ama ramazan olduğu için yavaş yavaş.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Eline sağlık mutlu güzel olmuş güle güle güzel günlerde kullan..yakında guzular uçuşa geçecek.

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Eline emeğine sağlık kardeşim, harcadığın emeğin karşılığını elbet alacaksın ;) Kapanmanın toklaşası için silikonlu akvaryum hortumu tavsiye ederim. Bu yaptığın işlemler kapının kapanmasında pek etki yapmıyor. Yolda giderken diğer araçların seslerini daha az duyulur yapacaktır, yoldaki genel gürültüyü de azaltacaktır. Yol testine çıktın mı ?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Gelirken 130 a çıktım. Eskiden 80 90 arasında başlardı rüzgar sesi rahatsız etmeye. Şimdi rüzgar sesi 110 dan sonra gelmeye başladı. 120 de dahi rahatsız etmeyecek seviyede. Eskisine oranla çok çok iyi.
Bugün sürücü kapısı tarafına uğraştım bitüself kalmamıştı çok. 3 şerit çekebildim. Ona rağmen bu sonuç. Bence çok iyi geldi. Daha da iyileşmesi için su çekmeyen ses yalıtım süngeri kullanmayı düşünüyorum açıkçası dış sac ile iç panel arasında bitüself ek olarak.

Cam haricinde sızan gürültü çok azaldı. Dışarıda diğer araçların rölanti gürültüsü fazla gelirken kapıyı kapatınca tamamen sessizleşiyor ortam. Sadece cam hizasında yüksekte olan ses kaynakları sızıyor. Onun için de yapacak birşey yok. Rüzgar sesi için 2. Fitil geçilebilir. Rüzgar sesi konusunda kapı fitillerinde bir sıkıntı görmüyorum. Olsa rüzgar sızıntısı duyulurdu. Ama denenebilir.

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Hoporlerin markasi ve modeli ne mutlu;)

"Kum taneleri mi daha fazla, yoksa yıldızlar mı?"

Üst Alt