Mazda 6 GH (2007-13) Jant - Lastik Hakkında Bilgi Alışverişi

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Ben aslında 16 jant a geçip yanak buyuturum diye düşünmüştüm. 205 55 16 yada 205 60 16 falan

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
16 jant takınca, Mazda 6 olur BMX bisiklet :D
Yanak büyütünce o görsel açık kapanır diye düşündüm ama yanlış mı? Bunlarda ki kronik direksiyon kutusu arızası için ben kendimce cozum aramaya çalışıyorum. Lastikleri biraz küçültüp inceltip direksiyonun yukunu biraz olsun hafifletirim demiştim. Saçma da olabilir bilmiyorum. Tabi bunun yanında gorsellikden çok konfor a önem veriyorum. 50 yanak la binmem abi ya sert gelir bana o suspansiyon hissediyorum. Daha aracı almadık ama şimdiden en çok bunları kafaya takıyorum

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Yanak büyütünce o görsel açık kapanır diye düşündüm ama yanlış mı? Bunlarda ki kronik direksiyon kutusu arızası için ben kendimce cozum aramaya çalışıyorum. Lastikleri biraz küçültüp inceltip direksiyonun yukunu biraz olsun hafifletirim demiştim. Saçma da olabilir bilmiyorum. Tabi bunun yanında gorsellikden çok konfor a önem veriyorum. 50 yanak la binmem abi ya sert gelir bana o suspansiyon hissediyorum. Daha aracı almadık ama şimdiden en çok bunları kafaya takıyorum
Çok uzunca şeyler yazılabilecek yerlerden bahsetmişsin hocam ama kısaca şöyle diyelim. Mazda, karakteri gereği sert süspansiyonludur, yol tutuştan ödün vermemek için bu yolu benimsemiştir. Sen ne kadar yanağı büyütürsen büyüt çok fazla etkisini görmezsin (beklentine göre). Mantıken direksiyona daha az yük binmesi için lastik tabanı daralması lazım diye düşünüyorum, bu durum da senin işine gelir 17" ölçüde yanak kesiti artırarak tercih yapılabilir ama bu kez de yol tutuştan ödün vermiş olacaksın.

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Hiç elleşme mi dersiniz yani. Ben şimdiki 626 aracımda denemiştim aslında. Yaz lastiklerimi 65 yanak alıp bi kumar oynamıştım ve sonuç harika olmuştu. Süspansiyon lar yumuşacık oluvermişti. Yine öyle olcak umudu ile konuşuyorum aslında. Bakalım belki de rahatsız olmam ve orjinal ebatlar ile devam ederim. Ama o ebatta ki lastiklerin fiyatları gerçekten uçuk

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Hiç elleşme mi dersiniz yani. Ben şimdiki 626 aracımda denemiştim aslında. Yaz lastiklerimi 65 yanak alıp bi kumar oynamıştım ve sonuç harika olmuştu. Süspansiyon lar yumuşacık oluvermişti. Yine öyle olcak umudu ile konuşuyorum aslında. Bakalım belki de rahatsız olmam ve orjinal ebatlar ile devam ederim. Ama o ebatta ki lastiklerin fiyatları gerçekten uçuk
İlk etapta bir gör bakalım çok rahatsız edecek mi? Sonrasında aklında kalmasın diye lastik seçeneğine el atarız, ben olsam ilk etapta hiç elleşmem. Üzerindeki lastiklerin de etkisi çok olur, yumuşak hamurlu lastik senin isteklerine cevap verecektir.

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
İlk etapta bir gör bakalım çok rahatsız edecek mi? Sonrasında aklında kalmasın diye lastik seçeneğine el atarız, ben olsam ilk etapta hiç elleşmem. Üzerindeki lastiklerin de etkisi çok olur, yumuşak hamurlu lastik senin isteklerine cevap verecektir.
İşte lastiği yumuşak ve sessiz alırım diye düşündüm aslında ilk olarak. Baktım ki o ebatlarda kaliteli lastikler 600 tl civarı o_O

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Arabanın orjinal lastik ebatları dışında bir lastik takırlırsa, kaza durumunda sigorta şirketi tüketiciyi hatalı bulup ödeme yapmıyor diye birşey duymuştum, doğru olabilir mi acaba

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Arabanın orjinal lastik ebatları dışında bir lastik takırlırsa, kaza durumunda sigorta şirketi tüketiciyi hatalı bulup ödeme yapmıyor diye birşey duymuştum, doğru olabilir mi acaba
Konu sigorta şirketleri ise insafsizliklarina güvenirim inanırım. Doğru olabilir.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
İki aracım pert oldu, bu husus dile bile bile getirilmedi. Tanımadığınız acenteye yaptırırsanız kılı kırk yarıp her türlü pisliği yapabilen şirketler olabiliyor. Belirleyici olan sözleşmedir, orada böyle bir detay yoksa sorun yok.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ayrıca full kasko durumunda bunlar söz konusu olamaz zaten, aracımın başına öyle ya da böyle her türlü sebepten dolayı hasar gelme durumunda koruma altına almak için sigorta şirketine para ödüyoruz. Lastiğimin kötülüğü jantımın büyüklüğü bakımlarını yaptırmamış olmam sigorta şirketini bağlamaz. Şirket zararımı karşılamak için benden para alıyor. Öyle olsa balatasından kullandığın fren hidroliğine kadar kontrol etmesi lazım, hatta bakımını yetkili serviste yaptırmamışsın bile demeleri lazım (bunları duymasınlar amman :p )

osmanyigit23

Sessiz
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Mavi - Sedan
Merhaba arkadaşlar, 2009 Mazda 6 aracım için lastikler normalde bildiğiniz üzere 215/50/17 fakat bu ebat lastikler gereksiz çok pahalı. Bunun yerine 235/45/17 takabilir miyiz? Yada önerdiğiniz bir boyut var mı? Kapı içinde sadece 215/50/17 yazıyor bu beni biraz düşündürüyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba arkadaşlar, 2009 Mazda 6 aracım için lastikler normalde bildiğiniz üzere 215/50/17 fakat bu ebat lastikler gereksiz çok pahalı. Bunun yerine 235/45/17 takabilir miyiz? Yada önerdiğiniz bir boyut var mı? Kapı içinde sadece 215/50/17 yazıyor bu beni biraz düşündürüyor.
Fark edilmeyecek kadar yakıt artar konfor azalır. Aradaki fiyat farkı düşünüldüğünde mantıklı bir tercih olur.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
215 ara kesit olduğu için pahalı oluyor, 225 olması daha mantıklı olur fiyat yeterince makul kalıyorsa.

osmanyigit23

Sessiz
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Mavi - Sedan
Fark edilmeyecek kadar yakıt artar konfor azalır. Aradaki fiyat farkı düşünüldüğünde mantıklı bir tercih olur.
Sürtme falan olmaz dimi? Bunların maksimum genişlik değerleri falan oluyormuş galiba tam emin olamadım ondan dolayı. Deneyen oldu mu acaba?
Mesaj otomatik birleştirildi:

215 ara kesit olduğu için pahalı oluyor, 225 olması daha mantıklı olur fiyat yeterince makul kalıyorsa.
225 yerine 235 olması hesaplamalarda daha doğru gözüküyor. 215/50/17 de 107.5mm oluyor yanak genişliği, 235/45/16 de 105.75mm oluyor. En yakın değer olarak 235 daha iyi duruyor fakat jantlara göre maksimum lastik genişliği oluyormuş galiba ondan emin olamadım.

225 yerine 235 olması hesaplamalarda daha doğru gözüküyor. 215/50/17 de 107.5mm oluyor yanak genişliği, 235/45/17 de 105.75mm oluyor. En yakın değer olarak 235 daha iyi duruyor fakat jantlara göre maksimum lastik genişliği oluyormuş galiba ondan emin olamadım.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Sürtme falan olmaz dimi? Bunların maksimum genişlik değerleri falan oluyormuş galiba tam emin olamadım ondan dolayı. Deneyen oldu mu acaba?

225 yerine 235 olması hesaplamalarda daha doğru gözüküyor. 215/50/17 de 107.5mm oluyor yanak genişliği, 235/45/16 de 105.75mm oluyor. En yakın değer olarak 235 daha iyi duruyor fakat jantlara göre maksimum lastik genişliği oluyormuş galiba ondan emin olamadım.
225 ve 235 kabul edilebilir değerler (sapma oranı max %3) içerisinde olduğu için sürtme olmaz. Ben aracı gereksiz yormaması için fiyat farkı ideal ise 225 tercih ederdim.

Üst Alt