Mazda 323 BJ (1999-03) İkinci Vites Geçişlerinde Zorlanma

serkansengul

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 bj
Araç Renk ve Tip
Yeşil Sedan
Merhaba aracım 99 model bj 1.5 seyir halinde iken 3 den vitesi 2 ye çektiğimde hem zor geçiyor hemde ses yapıyor park ederken veya çıkarken geri vitese takarız da debriyaja tam basmayınca gıjj gibi bir ses yapar yani seyir halinde 3 den ikiye atayım öyle bir sorunla karşılaşıyorum vede 1. Viteste yüksek devirde ise 2 ye çekerken vitesi Gine aynı problem ile karşılaşıyorum bu durumla karşılaşan var mı tespit nelerdir teşekkürler.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Üçten İkiye indirirken vitesi o sesi yapması normal fakat birden ikiye geçerken yapması senkromeçlerinde sorun olabileceğine işaret... Her zaman mı yapıyor bunu yoksa nadiren mi?

Benzer konumuz;

serkansengul

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 bj
Araç Renk ve Tip
Yeşil Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Düşük devirde yapmıyor 1500 2500 arasında sıkıntı yok 3000 e ulaşıp aşınca ses yapıyor normal dediğiniz durumu çok anlamadım 3 den ikiye geçişte genelinde mi var ben ilk defa karşılaşıyorum böyle birşey ile

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Düşük devirde yapmıyor 1500 2500 arasında sıkıntı yok 3000 e ulaşıp aşınca ses yapıyor normal dediğiniz durumu çok anlamadım 3 den ikiye geçişte genelinde mi var ben ilk defa karşılaşıyorum böyle birşey ile
Şöyle genelleme yapayım...

Vites küçültürken beşten dörde ve dörtten üçe rahatlıkla düşürülür, fakat üçten ikiye düşerken devir senin bahsettiğin rakamlardaysa o cırtlama sesi gelebilir, çünkü ikinci vitesin oranı diğerlerine göre güçlü kalıyor... Hatta şunu tavsiye edeyim, üçten ikiye atmayın, çünkü o hızlarda ve devirlerde üçten ikiye atılmasının faydası yok, frenleme yaparak durabilirsiniz...

Hatta; ikiden bire atmayı deneyin daha zor olur ve yine sesli olur...

Buraya kadar vites düşürme ile ilgiliydi... Şimdi senin birden ikiye atarken cırtlama sorununa gelelim... Bu normal değil işte... Hava çok soğuksa belki bir kaç kez ikinci vitese veya geri vitese zorlanabilir ama normal şartlarda birden ikiye atarken ses varsa bu bir sorundur...

;)

serkansengul

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 bj
Araç Renk ve Tip
Yeşil Sedan
Teşekkür ederim ilginize bilgi her zaman bilgidir bakalım mekanikçiye bir ara bırakmak lazım arabayı senkromaç dediğiniz aklıma yattı sağolun

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Debriyaj tam ayırmıyor olabilir, debriyaj merkezini kontrol edin. Şanzıman yağını kontrol edin. Senkromeç olma ihtimalide var son çare ona bakılacak.

serkansengul

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 bj
Araç Renk ve Tip
Yeşil Sedan
Debriyaj alt merkez üst merkezi değiştirdim öncesi de aynı sonrası da şanzuman yağını da tamamladım hatta vites körüğünü söküp üzerinden vites kutusunu da yağladım banamısın demiyor :) ben o son çareye endeksledim kendimi bakalım ustama götürünce sizinle de paylaşıcam çözümü.

gecekondu1910

Sessiz
Araç Markası
2000 Mazda 323 1.5
Araç Renk ve Tip
Haki Yeşil
Abiler benim arabada da benzer bir sorun var gibi. Araç 99 BJ manuel. Vites düşürmede sorun yok ama özellikle 2den 3e ve 3ten 4e geçerken altta lokurtu geliyo ve bu soğuk sıcak farketmiyor her zaman olan bişey. Geri viteste de sorun var , ani geriye takmak istediğinizde
  1. Çoğu zaman hemen geçmiyor ( ustalar şanzıman yapısı gereği normal olduğunu söyledi)
  2. Geriye taktigimda aynı otomatik şanzıman gibi gürültülü kütürtü geliyo küüüt diye işte bundan korkuyorum ama bunu çok nadir yapıyor.
Bu kütürtü arabayı ilk aldığım 2 sene önce hep yapardı şimdi dediğim gibi çok nadiren yapıyor.

gecekondu1910

Sessiz
Araç Markası
2000 Mazda 323 1.5
Araç Renk ve Tip
Haki Yeşil
Ona eyvallah tam durmak gerekiyor vs vs ama benim korkum 2. Madde şanzımanda sağlam bı sıkıntı var heralde ustanın biri abi bu otomatik değil ki nasıl öyle oluyo dedi kendi denedi hiç bir şey yok şakır şakır geçti geriye .

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Ona eyvallah tam durmak gerekiyor vs vs ama benim korkum 2. Madde şanzımanda sağlam bı sıkıntı var heralde ustanın biri abi bu otomatik değil ki nasıl öyle oluyo dedi kendi denedi hiç bir şey yok şakır şakır geçti geriye .
ara sıra benimde öyle oluyor 1. vitese takıp geri takıyorum sanırım dişliler oturmuyor yerine. 1-5 vites arası o lokurtu normal abzürt şekilde değilse. çok endişelenmeye gerek yok eski arabaların çoğu bu şekilde :)

gecekondu1910

Sessiz
Araç Markası
2000 Mazda 323 1.5
Araç Renk ve Tip
Haki Yeşil
Geçmediği zaman 2 ile 4 e takıyorum öyle geriye geçiyor . Yalnız o lokurtuyu çok rahat duyabiliyorum sadece tek bi kere lok diye ses geliyor. Gürültüye ne diyorsunuz sizin arabada var mı

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Geçmediği zaman 2 ile 4 e takıyorum öyle geriye geçiyor . Yalnız o lokurtuyu çok rahat duyabiliyorum sadece tek bi kere lok diye ses geliyor. Gürültüye ne diyorsunuz sizin arabada var mı
Benim arabada da var hatta eniştemin 301de de var servisle giderken servis arabasında sanki yan yana oturuyoruz şanzımanla çoğu arabada duyuyorum

Üst Alt