Mazda 626 GE (1991-97) İç Aksam Yalıtım Çalışması (Fotoğraflı)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bu arada rüzgar sesi ile alakalı güzel bir makale. Researchgate de güzel çalışmalar bulunmakta. Göz atmanızı tavsiye ederim.

General Aspects of Vehicle Aeroacoustics (PDF Download Available)

kaputun ön cam tarafına, yan aynaların üst, alt ve sürücü camına bakan tarafa ve A sütununa balık sırtı antenler gibi vorteks yaratıcılar koyarak ses azaltılabilir belki.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Valla Hamdi ellerine sağlık. Emin ol zemin daha kolay. Kapılardaki flanşlar işi çok zorlaştırıyor. Ellerim çizik olmuştu hep. Tavsiyem kapı dış sacını bitüself yaptıktan sonra üstüne suya dayanıklı sünger de yapıştırırsan süper olur. Bu işlemden sonra camlardan gelen sesler çok belli oluyor. Maalesef fitil de uygulansa rüzgar sesi azalmıyor, çünkü araçlarımızın aerodinamisi sıkıntılı.
Bitüself üzerine uygulanacak maddenin kesinlikle su tutmaması lazım dediğin gibi. Camlardan yana sıkıntı yok bizim guzularda ama kapı menteşelerinin olduğu bölümler biraz sıkıntılı. Bu kısımlara mutlaka ek fitil uygulaması gerekecek gibi. Aeordinamik sıkıntılar yan aynalarda özellikle bariz belli, aynalar kapalıyken bile rüzgar vurma sesi mevcut. :( Bu dokümanı da inceleyeceğim çevirebildiğim kadarıyla. Çok teknik şeylerden bahsetmiş. Beni aşar durum gibi... :)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
İç zemin ve tavan yalıtımından kalan malzemelerin bir kısmını kullanarak kapılara yalıtım yapmayı planlıyordum ki hem yapmam gereken işlerimin olması hem de havanın çok sıcak olmasından dolayı yine beklemeye aldım. İşim bittiğinde yine canım sıkıldı, dayanamadım; bari kapı döşemelerini sökeyim, eve çıkarayım, serin serin yalıtımla ilgileneyim dedim. Bir yandan önceden direnç kullanarak yaptığım aydınlatmaları (direnç koyulduğunda gereğinden fazla akım çekiyormuş, diye duydum) yeniledim ve temizliğini de unutmadım.

Kapı döşemelerinin sökümünü anlatan bir çok konumuz mevcut olduğundan buralara değinmeyeceğim.

1.jpg

Yine uzun ses süngerlerinden, akustik yumurta süngerden ve genellikle tabaka halinde satılan, petek arkalarına konulan, bir tarafı alüminyumlu ısı yalıtım süngerinden kullandım; bitüself değil yani buradakiler..

Arka kapı döşemesi için örnek.
2.jpg

Kapının iç sacı ile döşeme arasındaki boşluğu kestiremediğimden ve asıl sesi kesecek olan kısım dış saca uygulanacak işlemler olduğundan bu döşeme arkası kısımlara genellikle parça malzemelerin de değerlenmesi için daha az işlem yaptım. İşlemleri yaparken klipslerin yüksekliğini aşmamaya dikkat ettim.

Ön kapı döşemesi için örnek.
3.jpg

Yumurta süngerlerin bulunduğu kısımlar döşemenin en çukur kısımları ve buralar da en çok rezonans yaratan yerleridir diye düşündüm ve yine parça malzemeleri buralara yapıştırdım. Kapıya sabit bulunan ön hoparlörlerin de döşemeye tam oturması için parça firex süngerleri hoparlör boşluğu etrafına geçtim. Böylece hem hoparlör ile döşeme arasında boşluk olmayacak hem de esnek olan bu malzeme gerektiği gibi çerçeveyi saracak.

Kapı sacına değmesi muhtemel en yüksek noktalara da takoz görevi görmesi için 7-8 mm yüksekliğinde küçük parçalardan yapıştırdım. Klipsler oturtulduğunda bile bunlar esneyebildiğinden, döşeme ile sac arasında ezilecek ve döşemeyi sabit kılacak.

4.jpg

Bu kadar sökmüşken yüzeysel bir temizliği de boş geçmedim. Cam sıyırıcı kısımları fitil/kauçuk bakım spreyi (liqui moly gummi-pflege) ile, diğer kısımları da başka bir malzemenin yanında set halinde hediye gelen torpido bakım şeysi ile sildim. Düşündüğümden canlı sonuçlar verdi. Umarım zarar vermez, şimdi şuradan baktığım kadarıyla içme suyu ile aynı fiyata geliyor çünkü... :D

5.jpg

Aliex'ten aylar önce aldığım harman/kardon etiketlerini de hoparlör kısmına silikonladım. Bose olaydı iyiydi ama bulamamıştım. ;)

6.jpg

Kapı iç ve dış sacı arkasına da ilerleyen günlerde bitüself ağırlıklı geniş malzeme yelpazesi ile yalıtıma devam edeceğim. Bakalım sonuçlar ne derece olacak? ;)

Ebubekir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
İç zemin ve tavan yalıtımından kalan malzemelerin bir kısmını kullanarak kapılara yalıtım yapmayı planlıyordum ki hem yapmam gereken işlerimin olması hem de havanın çok sıcak olmasından dolayı yine beklemeye aldım. İşim bittiğinde yine canım sıkıldı, dayanamadım; bari kapı döşemelerini sökeyim, eve çıkarayım, serin serin yalıtımla ilgileneyim dedim. Bir yandan önceden direnç kullanarak yaptığım aydınlatmaları (direnç koyulduğunda gereğinden fazla akım çekiyormuş, diye duydum) yeniledim ve temizliğini de unutmadım.

Kapı döşemelerinin sökümünü anlatan bir çok konumuz mevcut olduğundan buralara değinmeyeceğim.

Ekli dosyayı görüntüle 33251

Yine uzun ses süngerlerinden, akustik yumurta süngerden ve genellikle tabaka halinde satılan, petek arkalarına konulan, bir tarafı alüminyumlu ısı yalıtım süngerinden kullandım; bitüself değil yani buradakiler..

Arka kapı döşemesi için örnek.
Ekli dosyayı görüntüle 33258

Kapının iç sacı ile döşeme arasındaki boşluğu kestiremediğimden ve asıl sesi kesecek olan kısım dış saca uygulanacak işlemler olduğundan bu döşeme arkası kısımlara genellikle parça malzemelerin de değerlenmesi için daha az işlem yaptım. İşlemleri yaparken klipslerin yüksekliğini aşmamaya dikkat ettim.

Ön kapı döşemesi için örnek.
Ekli dosyayı görüntüle 33259

Yumurta süngerlerin bulunduğu kısımlar döşemenin en çukur kısımları ve buralar da en çok rezonans yaratan yerleridir diye düşündüm ve yine parça malzemeleri buralara yapıştırdım. Kapıya sabit bulunan ön hoparlörlerin de döşemeye tam oturması için parça firex süngerleri hoparlör boşluğu etrafına geçtim. Böylece hem hoparlör ile döşeme arasında boşluk olmayacak hem de esnek olan bu malzeme gerektiği gibi çerçeveyi saracak.

Kapı sacına değmesi muhtemel en yüksek noktalara da takoz görevi görmesi için 7-8 mm yüksekliğinde küçük parçalardan yapıştırdım. Klipsler oturtulduğunda bile bunlar esneyebildiğinden, döşeme ile sac arasında ezilecek ve döşemeyi sabit kılacak.

Ekli dosyayı görüntüle 33260

Bu kadar sökmüşken yüzeysel bir temizliği de boş geçmedim. Cam sıyırıcı kısımları fitil/kauçuk bakım spreyi (liqui moly gummi-pflege) ile, diğer kısımları da başka bir malzemenin yanında set halinde hediye gelen torpido bakım şeysi ile sildim. Düşündüğümden canlı sonuçlar verdi. Umarım zarar vermez, şimdi şuradan baktığım kadarıyla içme suyu ile aynı fiyata geliyor çünkü... :D

Ekli dosyayı görüntüle 33261

Aliex'ten aylar önce aldığım harman/kardon etiketlerini de hoparlör kısmına silikonladım. Boss olaydı iyiydi ama bulamamıştım. ;)

Ekli dosyayı görüntüle 33262

Kapı iç ve dış sacı arkasına da ilerleyen günlerde bitüself ağırlıklı geniş malzeme yelpazesi ile yalıtıma devam edeceğim. Bakalım sonuçlar ne derece olacak? ;)
Döşemesiz bir test etseydiniz tüm sesler içeri geliyor, kapının yalıtımı fark ettirecekti mutlaka. Elinize sağlık.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
ah hamdi abi ah.siz niye böyle şeyler edip durusunuz:kyfmyrn::kyfmyrn:valla azmine gayretine helal olsun abi.ayakda alkışlıyorum.yatılım da güzel olmuş.döşemeler de tertemiz olmuş maşallah.eline sağlık abi..cemşid çok şanslı çok.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Cemşid'in kapı saclarını da önce bitüself ve sonrasında iç sacdaki bazı bölgelere yapılan yalıtım ile birlikte epey bir yol kat ettim. Bir kaç mesaj üstteki döşemeye yaptığım yalıtım malzemeleri bazı yerleri kastırdığı için traşlamış bulunsam da aracın ağırlığına 2-3 kilo eklendi sayılır. :rolleyes: Kapılar eski model Chevrolet'ninkiler gibi ağır oldu, bu yönlerden gelen uğultu ve trim sesleri fazlasıyla gitti. Önlerde bulunan küçük ebatlı hoparlörlerden bile daha güzel sesler gelmeye başladı. ;)

IMG_9762.jpeg

IMG_9765.jpeg

Kapının dış sacına camdan gelen yağmur suları buralardan geçtiği için bitüselften başka bir malzeme kullanamadım. Haliyle sünger vs gibi malzemelerin hem suyu çekip koku yapmaları ve ileride çürümeleri hem de yapışkanlarının zamanla su ile atma riski olup camı açıp/kaptırken zarar verme olasılığını düşündüm. Elimde kalan parça malzemeleri kullanmaya çalıştım ve en son döşemeleri bir kaç zorlukları aşarak yerine taktığımda istediğim sonuca ulaştım gibi... ;) Son halinin fotoğrafını çekmemişim, üzgünüm. :(

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
2011 Chevrolet Captiva
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bugün test ettim. Ön kapılar adam öldüren türde ağır dolu dolu :):cool:

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Bu işin sonu yok üstadım, daha önce fark edilmeyen yeni seslerle yeni ufuklara yelken açman yakındır :)

Geyik kısmını geçelim, güzel bir çalışma olmuş ve sonucunun da güzel olacağına eminim. Nacizane bir tavsiye, cam çerçevesinin alt kısmında kalan saçları(iç ve dış taraf) esneterek birbirine yaklaştırmayı deneyiver. Çünkü zamanla aç kapa birbirinden uzaklaşıyor, fitiller birbirinden uzaklaşıyor, içeri toz-su-ses girebiliyor. Eğer toplamadıysan bir bak derim. Camı tam indirince üstten bak, demek istediğimi daha iyi anlayacaksın. Umarım derdimi anlatabildim :) kolay gelsin...

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Bu işin sonu yok üstadım, daha önce fark edilmeyen yeni seslerle yeni ufuklara yelken açman yakındır :)

Geyik kısmını geçelim, güzel bir çalışma olmuş ve sonucunun da güzel olacağına eminim. Nacizane bir tavsiye, cam çerçevesinin alt kısmında kalan saçları(iç ve dış taraf) esneterek birbirine yaklaştırmayı deneyiver. Çünkü zamanla aç kapa birbirinden uzaklaşıyor, fitiller birbirinden uzaklaşıyor, içeri toz-su-ses girebiliyor. Eğer toplamadıysan bir bak derim. Camı tam indirince üstten bak, demek istediğimi daha iyi anlayacaksın. Umarım derdimi anlatabildim :) kolay gelsin...

Aynen öyle. Şimdi pısır pısır rüzgar sesleri tırmalar oldu kulağımı. Göğüslükten gelen daha önce duymadığım cızırtılı trimler de keza öyle. Yarın komple konsolu silikon sprey ile yıkamayı düşünüyorum, gıcırtılar geçsin diye.

Dediğin yeri anladım sanırım hocam. Oralar tam yerinde. Yani hem içeriden hem de dışarıdan sıyırıcılar camı öpüyor. ;) Likimolinin gumifilıgı'sı ile de temizlendiler, yumuş yumuşlar şimdi... :cool: Öhömmm... :p

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Yalıtım serüveninde sonlara doğru geldik. Kalan malzemelerle (ne bitmez malzemeymiş dediğiniz duyar gibiyim) :D kaput ve bagaj kapağı altına uyguladığım bitüself ve alüminyumlu bariyer şeysinden sonra totalinde büyük oranda ses azalması yaşandı. Uzun yolda çeşitli yol şartında da test ettim. Yolun yapısına göre tabi ki değişiklik göstermekle birlikte en kötü yolda dahi verim hissedilmekte. Bozuk yollarda sesler veya titreşimler azalsa da yine hissediliyor fakat eskisinden daha tok bir ses olarak duyuluyor; tabi bunları tamamen yok etmek fizik kanunlarına göre de aykırı. En azından minimize etmek bu ve çeşitli uygulamalar ile mümkün.
Öncelikli olarak taban kısmı büyük oranda sesin kesildiği bölge. Tabi kapılar olmadan hiç bir anlamı yok. Sadece kapı kısımlarını yalıtmanın da tabanı yapmadan anlamı yok. En önemli bölgeler bu iki kısım benim izlenimlerime göre. Sonrasında arka çamurluk (ön kısmı daha yapmadım), tavan ve bagaj kısmı ve sonralarında da diğer ayrıntılar bu iki temelin üzerine yapılan ekstralar oluyor. "Birkaç bir yeri yalıtım yaptım ama beklenen sonucu alamadım, daha da uğraşmayacağım" gibisinden düşünmeyin demek istiyorum hasılı. Elimizden geldiğince muhtemel tüm bölgeleri elden geçirmek gerekli. Özetle, sabırla parça parça yaptığım tüm bu amatörce işlemlerden dahi beklenen verim alınmıştır. Diğer yapılanlar konunun önceki mesajlarında paylaşılmıştır. İlgilenenlere duyurulur. ;)

IMG_0168.JPG IMG_0169.JPG IMG_0170.JPG IMG_0171.JPG

IMG_0195.JPG IMG_0196.JPG

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ellerine sağlık Hamdi. Ah bi de şu rüzgar sesine çözüm bulabilsek dehşet olacak.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
artık senin yaptıklarına vay be demiyoruz.alıştık artık:hrkbuya::hrkbuya:
eline sağlık abi sessiz sessiz kullan ınşallah .

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Ön davlumbazların (zaten GE'lerde arkada davlumbaz yok) :confused: ve çamurluk içlerinin yalıtımını da bugün bitirmek nasip oldu. 6 aylık parça parça yapılan yalıtım ile sonuç yüksek oranda işe yarar görünmekte. Daha da aracın yalıtım konusunda yapılacak bir yeri kalmadı sayılır. ;)

0.jpg

Özet şeklinde hızlıca anlatayım: Ön tekerlekleri çıkarttıktan sonra davlumbazları söküyoruz. Sonra bol kimyasalla birlikte tazyikli su ile iç bölgeleri yıkıyoruz. Kısmen bitüself kullanıp iç bölgelere pütür spreyi atacağımız için aracı güneşe çıkarıp iyice kurumasını bekliyoruz.

3.jpg

Guzu güneşlenirken bir yandan davlumbazları yıkıyoruz ve arka kısmına bir kaç bölgeye bitüself çektikten sonra pütür atıyoruz. Aslında buradaki pütür çok etkili değil de bizde pütür çok gibi... :p

Dış kısmı da yani dışarıdan görünen kısmı da aynı şekilde pütürlüyoruz ya da boyuyoruz. Her ne kadar iki gün sonra kirlenecek olsa da...

2.jpg

Kuruyan guzumuzun başına geçiyoruz ve gerekli bölgelere özellikle tekerleklerin olduğu çukur bölgenin kabin tarafına bitüselfler yapıştırıyoruz. Üzerine de komple bir pütür atıyoruz. Bu arada ben bugüne kadar pütürü yanlış kullanıyormuşum. :utan: Sprey boya gibi bir o tarafa pıst bir butarafa pıst gibi yapıyordum ki öyle değilmiş tekniği. Bildiğiniz tüpe basılı tuta tuta krema sıkar gibi sıkıyormuşuz ki o dalgalı bir katman oluştursun. ;)

4.jpg

Arka tekerlekleri de çıkarmadan iç kısımlara özellikle dökülmüş bölgelere pütür atıyoruz. Helezonlar çok önemli değil de amortisörlere dikkat edelim. ;)

1.jpg

6.jpg

Klipslerimizi de yeniledikten sonra guzumuza yaptığımız tüm yalıtımımızın belki de %5 oranında bile etki etmeyen bu ayağını da tamamlıyoruz. Maksat içimizde kalmasın, aracın sökmediğimiz kısımları ağlamasın... :D

Bir de hazır buraları açmışken geçen şurada konusu bulunan montajını yaptığım modül sadece öndeki sinyallere hakimdi. Oraya giden kablodan çamurluk sinyallerine de bir hat çekerek onlarında da ön ile çalışmasını sağlamış oldum. Artık Amerikan park sistemi ile çamurluktaki sinyaller de sabit yanacak, öndekiler gibi yani.. ;)

Üst Alt