Mazda 626 GE (1991-97) İç Aksam Yalıtım Çalışması (Fotoğraflı)

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
2011 Chevrolet Captiva
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
Uzun bir aradan sonra tekrar merhabalar :)

Kış gelince soğuk bir zemin ve sertleşmiş lastiklerle gelen uğultu seslerinden rahatsız olmaya başladım. Biraz araştırmalar, forumda daha önce değinilmiş ve uygulanmış yalıtım konularını da inceledikten sonra isim koymadığım arabama yalıtım uygulamaya karar verdim. Kullandığım malzemeler aşağıdaki gibidir;

• Btm Bitüself
  • Kendinden yapışkanlı ses yalıtım süngeri
  • Maket Bıçağı
  • Isı Tabancası
  • Kesme esnasında kullanmak için 140x40 sunta :D
  • Lokma takımı ve açık ağızlı anahtar (10 - 12 - 16 mm)
  • Düz ağızlı tornavida (Klips çıkarmak için)
Şimdilik arka kısım ve bagaja uygulama yapabildim. Önce bagaj tabanındaki halıyı koltuk arkalarındaki klipsleri çıkararak alıyoruz. Ardından arka koltuk oturma kısmını ve koltuğun sırt kısımlarını söküyoruz. Devamında ise sağ sol arka çamurluklardaki döşemeleri söküyoruz. Bagaj tabanındaki tahliye deliklerindeki kapaklar, kablo klipslerini söküp güzel bir şekilde muhafaza etmeyi unutmayalım, hatta bunlar sökerken özen göstermeye çalışın, içindeki tırnak ters dönüp kırılabilir. Döşemeleri sökmeye ayırdığım vakit kadar klips sökmeye de uğraştım diyebilirim. Sökme işlemleri bittikten sonra bitüself uygulanacak yüzeylerin temizliğini yapıyoruz.

Temizlik Öncesi :p
20180203_130128.jpg

Temizlik Sonrası :cool:
20180203_145805.jpg

Aracın arkası boşken İzmir buluşmasına doğru yola çıktık aman Allahım arabanın içinde nasıl bir rüzgar sesi, sanki 4 cam açık gidiyoruz. :)

Soğuk havalardan dolayı bitüself hemen yapışmıyor, öncesinde birazcık bitüself yüzeyini ısıtıp sonrasında üzerine bastırarak yapışmasını sağlıyoruz. Bu işlemler bitince parmak uçlarınız çok hassas bir hale geliyor, ısıyı parmaklarınıza az hissettirecek bir eldiven kullanmanızı tavsiye ederim, sonra dokunmatik ekrana basmak bile can yakıcı olabiliyor.:eek:

Bitüself uygulamasını tamamladıktan sonra..

20180204_125311.jpg

Ses yalıtım süngerine fazla ısı tabancası tutmayın diye başlıyorum sözlerime :koptum: Kokusu kötü ve ısıdan dolayı elinize yapışma ihtimali çok yüksek. Süngeri tüm zemin formuna uygulamak uğraştırıcı olabilir. Bu nedenle erişebildiğim noktalara ve yapabildiğim en basit haliyle sünger kaplamayı uyguladım.

20180204_140839.jpg

20180204_140848.jpg

Titreşimden dolayı ses yapabileceğini düşündüğüm kabloları sabitledim ve temas noktalarına süngerler yapıştırdım. Döşemeleri ve koltukları geri takıp arabayı toparladım.

20180204_150119.jpg 20180204_150124.jpg 20180204_125332.jpg

Topladıktan sonra hemen test sürüşüne çıktım, bozuk yollara girip önce bir çakıl taşlarının çıkardığı sesleri dinledim, sonra çevre yolunda 120 - 130km hızlara çıktım. Sonuç oldukça etkileyici :eek: Zaman içinde kapı içlerine, ön kısımdaki paspas altı ve göğüslük altındaki kısımlara, tavan içine de yapmayı hedefliyorum.

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
2011 Chevrolet Captiva
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ellerine emeklerine sağlık Baykal, sonuçların pozitif olması güzel şey. :)

Teşekkürler Veli Bey, Yüksek Hız ile ilgili kısmı görmezden gelirseniz memnun olurum :D

Evet gerçekten emeğin karşılığını alabilmek apayrı bir mutluluk..

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
2011 Chevrolet Captiva
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
Maşallah çok güzel Baykal Bey. Elinize emeğinize sağlık.
Bagajdaki o dik yüzeylere de yapabilirdiniz.

Teşekkürler, Bagaj kapağında bazen su alma şikayetim oluyor. Bu durumu çözdüğümden emin olduktan sonra o kısma da yapacağım, yalıtım süngeri ıslanırsa kurutmak problem olabilir.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Ellerine sağlık. Valla çok güzel görünüyor. İşçilik bizimkinden çok çok daha iyi. Bu vesileyle hatırladım ki biz yaptığımız işe konu açmamışız @bayraktar . :koptum:

Geçtiğimiz sene @bayraktar Hamdi ile benim guzuya da (koltuk altı hariç) böyle bir izolasyon yapmıştık. Artı olarak kapı içi kısmi bitüself ve kapı döşemesine ses yalıtım süngeri uygulamıştık. Son demlerde @MX9 Ahmet Abi de gelmişti de kalan işleri hallettik. Sonrasında resmen arabanın içinde huzur buldum. Ses şikayetlerimin %60'ı gitmişti diyebilirim.

Özellikle taban ve tavan döşemesine yapacağın uygulamaları çok merak ediyorum @baykalbilgin. Ben yer ve zaman problemi yaşadığım için elimi pek süremiyorum artık. :uzgnm:

Konunu işgal etmiş gibi olmayayım:D, fotoğrafları yüklüyorum.

IMG_4363.JPG
IMG_4364.JPG
IMG_4365.JPG
IMG_4367.JPG
IMG_4368.JPG
IMG_4370.JPG
IMG_4371.JPG
IMG_4374.JPG
IMG_4377.JPG
IMG_4378.JPG
IMG_4381.JPG
IMG_4382.JPG
IMG_4383.JPG
IMG_4386.JPG

Moderatörün son düzenlenenleri:

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
2011 Chevrolet Captiva
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
Ellerine sağlık. Valla çok güzel görünüyor. İşçilik bizimkinden çok çok daha iyi. Bu vesileyle hatırladım ki biz yaptığımız işe konu açmamışız @bayraktar . :koptum:

Geçtiğimiz sene @bayraktar Hamdi ile benim guzuya da (koltuk altı hariç) böyle bir izolasyon yapmıştık. Artı olarak kapı içi kısmi bitüself ve kapı döşemesine ses yalıtım süngeri uygulamıştık. Son demlerde @MX9 Ahmet Abi de gelmişti de kalan işleri hallettik. Sonrasında resmen arabanın içinde huzur buldum. Ses şikayetlerimin %60'ı gitmişti diyebilirim.

Özellikle taban ve tavan döşemesine yapacağın uygulamaları çok merak ediyorum @baykalbilgin. Ben yer ve zaman problemi yaşadığım için elimi pek süremiyorum artık. :uzgnm:

Konunu işgal etmiş gibi olmayayım:D, fotoğrafları yüklüyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 28022 Ekli dosyayı görüntüle 28023 Ekli dosyayı görüntüle 28024 Ekli dosyayı görüntüle 28025 Ekli dosyayı görüntüle 28026 Ekli dosyayı görüntüle 28028 Ekli dosyayı görüntüle 28029 Ekli dosyayı görüntüle 28030 Ekli dosyayı görüntüle 28033 Ekli dosyayı görüntüle 28034 Ekli dosyayı görüntüle 28035 Ekli dosyayı görüntüle 28036 Ekli dosyayı görüntüle 28037 Ekli dosyayı görüntüle 28040

Teşekkürler Can, işgal etmek değil ne kadar çok uygulama o kadar çok bakış açısıdır. Senin 6. resimdeki gibi arka çamurluklara yapmadım, yapmalı mıydım diye düşünüp duruyorum. Birde kapı içleri için sizde fotoğraf varsa atar mısınız diyecektim, el girecek boşlukları hatırlayamamıştım, attığın iyi oldu :D

Benimde şikayetlerim büyük ölçüde gitti, bagaj su alma problemi için çıkma fitil aldım, benimkinde 6-7 cm yırtık vardı. Bugün elime ulaştı fitil, müsait bir zamanda takacağım bakalım. Birde arka stopları söküp dayson çekip su testi yapacağım.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Fitilleri detaylı anlattığın şuradaki konuda bahsetmiştin @aurora da burada olması daha iyi olmuş tabi. Diğer konu daha çok kapılardan ve fitillerden gelen rüzgar sesine yönelikti. Bu konu da ayrıca güzel oldu.
Kardeş @baykalbilgin eline sağlık, güzel bir çalışma olmuş. Akşama detaylı yazacağım da şimdilik şuradan bir yer kapayım. ;)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Teşekkürler Can, işgal etmek değil ne kadar çok uygulama o kadar çok bakış açısıdır. Senin 6. resimdeki gibi arka çamurluklara yapmadım, yapmalı mıydım diye düşünüp duruyorum. Birde kapı içleri için sizde fotoğraf varsa atar mısınız diyecektim, el girecek boşlukları hatırlayamamıştım, attığın iyi oldu :D

Benimde şikayetlerim büyük ölçüde gitti, bagaj su alma problemi için çıkma fitil aldım, benimkinde 6-7 cm yırtık vardı. Bugün elime ulaştı fitil, müsait bir zamanda takacağım bakalım. Birde arka stopları söküp dayson çekip su testi yapacağım.
Ah keşke daha önceden bilseydim. Sana orjinal sıfır fitil ayarlardım. Geçen hafta kulağıma geldi 1 adet orjinal sıfır fitil stoğu. Fiyat sormadım bizden ihtiyacı olan bilgisi bende olmadığından dolayı. Neyse hayırlısı diyelim. Fitili takarken kaportanın girdiği kısmı temizleyip dayson sıkarak takmanı öneririm.

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
2011 Chevrolet Captiva
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
ön tavlunbazları söküp üstlerinede yapın faydası olucaktır

emege saygı ellerinize saglık güle güle kullanın...

Teşekkürler ustam, hava koşulları nedeniyle o işe ara verdim. Fırsat bulunca ön kısımda rahat bir şekilde işlem yapmayı hedefliyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Malzemeleri ilk elinize aldığınızda len bunlar işe yaramaz diyorsunuz, ama faydası gerçekten çok fazka. Kullandığınız ürünlerin modelleri ve linlklerini de paylaşırsanız daha sağlıklı olur.

Teşekkürler Murat abi, kesinlikle bunlar mı iş yapacak dediğim doğrudur. Haklısın ürünler ile ilgili paylaşım yapmadım.

Bitüself 60 cm istedim ama satıcı 20cm lik 3 adet gönderebileceğini söyledi. İyiki de öyle gelmiş. Keserken daha kolay oluyor.

60 CM BİTÜSELF | ARAÇ SES YALITIMI

Bitüself yaptıktan sonra da üst tarafına ses yalıtım süngeri olmazsa olmazlardan. Zaten sizin araca yaptığınız uygulamadan cesaret alarak komple sökmeye girdim.

ARAÇ SES YALITIMI 7 (YENİ) | Adetaş Yapı

Son düzenleme:

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
2011 Chevrolet Captiva
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
Uzun bir ara vermiş olduk ama havaların bu aralar güzel gitmesi ve sosyal hayatın sakinleşmesiyle yarım kalan yalıtım konusunda biraz daha devam edebildim. Aynı zamanda problemli olan sunroof içinde çalışmalara başladım. Buradan o konuya da bakabilirsiniz.

Gerçek hedef sunroof onarımı olsa da fırsat bulmuşken bitüself uygulamasını da aradan çıkartayım diye düşünerek tavan döşemesini sökmeye başladım. Aşağıdaki adımlarda göreceğimiz gibi, önce tavan lambası camını söküp görülen iki adet civatayı söküyoruz, ardından arkadan soketi çıkartarak lamba ve civataları muhafaza ediyoruz. Devamında arka, orta ve ön sütunlarda bulunan iç trim parçalarını söküyoruz. Bunları el tutamakları, ayna, güneşlikler ve öndeki sunroof kontrol ve tavan lambaları takip ediyor.
20180414_092430.jpg

20180414_092535.jpg

20180414_092743.jpg
20180414_093452.jpg
20180414_093458.jpg
20180414_094035.jpg
20180414_094129.jpg
20180414_094748.jpg

Yukarıdaki parçaları söktükten sonra arka cam tarafında tavan döşemesini tutan aşağıdaki resimdeki 3 adet tırnak bulunmaktadır. Normal şartlarda bunlar döşemeyi tutarken, daha önce sunroof bakımı için söken ustalarımız bunları koparmış olmalılar ki dayson silikon ile yapıştırılmıştı. Sadece orta tırnak orjinalliğini korumaktaydı.

ccc1b9a2-ee9b-4829-a72b-c3bbc02aec50.jpg

20180414_100031.jpg

Tavan döşemesini araç içinden çıkarmak cidden zor iş, en çok uğraştığım nokta bu olsa gerek. Sonuç olarak tavan döşemesini ve sunroof çerçevesini sökerek görüldüğü üzre bitüself uygulamasını yaptım. Yalıtım süngeri kalın olduğu için sunroofu sağlıklı hale getirip çalışmasına engel olup olmayacağını kesinleştirdikten sonra uygulayacağım.

20180414_095726.jpg

20180414_162237.jpg

Tüm bu işlemleri yaparken mümkün olduğunca ince ve kalın yıldız tornavida çeşitlerini bulundurmaya çalışırsanız civata kafalarını bozma ihtimaliniz düşecektir. İlerleyen zamanda kapılar ve ön konsol tarafı yalıtımı için tekrar paylaşımda bulunacağım.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Döşeme inince dağılacak hissi veriyor mu, sağı solu çöküp kırılıyor mu, yoksa hiç sıkıntısız gayet sağlıklı mı oluyor, malum yaşı gereği ben tedirgin olurdum biraz tavan için.

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
2011 Chevrolet Captiva
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
Döşeme inince dağılacak hissi veriyor mu, sağı solu çöküp kırılıyor mu, yoksa hiç sıkıntısız gayet sağlıklı mı oluyor, malum yaşı gereği ben tedirgin olurdum biraz tavan için.

Gayet iyi ve sağlam bir vaziyette, yıllarca sorunsuz kullanabilecek türde bir kalitesi de var bence
20180415_090252.jpg

Üst Alt