Mazda 3 BL (2009-13) İç Aksam Boyama (Traktörün Yeniden Doğuşu Vol.3)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Aracı aldığımdan beri aklımda olan proje nihayet uygulama aşamasına taşındı :) İlk günden beri özellikle kapıların dümdüz siyah olması canımı sıkıyor, içimi boğuyordu.

Önce servisten kapı tutamaçları için fiyat aldık; 354 TL, günlerce uykusuz kalmayı göze alamadığım için sipariş vermedim. Kadirle yaptığımız istişarelerde her zaman @kadir boyacıların kartela üzerinden rengi tutturacağını söylüyordu.

Bir ara kaplama yapmayı düşündük ama birebir aynı renk kaplama bulmak çok zor olacaktı. Araç içerisinde gri tonları olduğu için farklı bir renkte düşünmedim, farklı bir renk olursa içerisi çok renkli olacak ve görüntü bozulacaktı.

Son zamanlarda artık kapı içlerine bakamaz olmuştum ve araştırmaya başladım. Bir kaç sprey boya hazırlayan yerle görüştüm, ama araç boyası olduğu için yapamayacaklarını söylediler. İçlerinden birisi ise boyayı aldığım yeri tavsiye etti.

Boyayı almaya gittim ama pek umudum yoktu. Usta araca gelip renge baktı, kartela üzerinden bu renk bulunmaz diyerek içeriden bir cihaz aldı. Gölgede cihazı rengin üzerine tuttu ve cihaz ren kodunu söyledi :) ilk defa böyle bir cihaz gördüm, ufo gören masum köylü triplerindeydim :)

İstersem sprey boya yapabileceklerini, ama muhtemelen beceremezsin dediler. Normal tabanca boyası yapalım, boyacılar halleder dedi usta. Tam da bizim odun boyadayken iyi denk geldi bu iş, hemen sökülmüş olan parçaları ustama bıraktım, odunla birlikte çıktı aradan :)

Önce astar atılıp bozuk yerlere zımpara atıldı, sonrasında boya ve mat vernik uygulandı. Ben çok beğendim içime sindi :)

Parçalar boyadayken vites körüğünü boyadım, bardaklık içine led taktım ve cam filmlerini tazeledim :) spoylerde kargoda yarın o da takılacak inşallah...

Öncesi;
20170706_190938-1.jpg

20170706_190944-1.jpg

20170706_190948-1.jpg

Vites körüğü boyandı ve yerine monte ediliyor;
20170706_191539-1.jpg

20170706_191947-1.jpg

Bardaklık içi ledimiz;
20170706_192003-1.jpg

20170706_192104-1.jpg

El atmışken bardaklık çerçevesinide boyayalım dedik, bence çok hoş oldu;
20170706_192051-1.jpg

Kapı tutamaçları ve kapı kolu içleri;
20170706_192728-1.jpg

20170706_192736-1.jpg

20170706_193050-1.jpg

20170706_192503-1.jpg

20170706_192552-1.jpg

Cam filmlerimiz;
20170706_193238-1.jpg

Son halimiz;
20170706_193309-1.jpg

Güle güle kullanalım artıkın :D

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Çok güzel olmuş ama bardaklığın kapağınıda boyayın daha şık durur . Bende eski aracımın küllük ve vites kolunun etrafına nokta nokta parfüm dökülmüş ve boyası kalkmıştı , aynı yöntemle (cihazla boya kodu çıkarılıp) boya kardırmış ve boyatmıştım , %99 renk uymuştu . Bardaklık ve etrafı tırtıklı olduğu için güzel olmayabilir diye boyatmamıştım ama sonuç harika olmuş emeğinize sağlık :harika:

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
Hayırlı olsun çok güzel olmuş benim kapı içi kolları orjinal onlarda da ufak tefek siyahlıklar belli oluyor.3.5 sene olmuş takilali. Bardak ici ledi çok beğendim ledi nereden aldın bide elektriği nereden verdin abi.arac çalışırken sürekli yanıyor mu?
Bi benim arabayada el atın ya şu ledi yapalım:) yokmu ankarada bu işleri yapacak biri.

Ebubekir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Hayırlı olsun çok güzel olmuş benim kapı içi kolları orjinal onlarda da ufak tefek siyahlıklar belli oluyor.3.5 sene olmuş takilali. Bardak ici ledi çok beğendim ledi nereden aldın bide elektriği nereden verdin abi.arac çalışırken sürekli yanıyor mu?
Bi benim arabayada el atın ya şu ledi yapalım:) yokmu ankarada bu işleri yapacak biri.
İstanbul'da bir tane usta var yolun düşerse @kadir usta :)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan

Parkları açınca yanıyor, kumandalı şiddeti ayarlanıyor. Ledler tane 1,5 tl internetten alıyorum, modül ali dayıdan...

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Ben araba yi alınca gideceğim senin arabayı da arkama takip götüreyim.:D

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
Parkları açınca yanıyor, kumandalı şiddeti ayarlanıyor. Ledler tane 1,5 tl internetten alıyorum, modül ali dayıdan...
Link varmı abi alayim köftecide takariz elbet anlayan vardir:)

Abi o cam açma modülü etrafını boyayacak adam bulamadım kime sorduysam olmaz zemin bozuk tırtıklı ve fabrikasyon hafif vernikli diyor.karbon folyo bile tutmaz dediler er geç atarmış.ama yapıpta atmayanlar var forumda.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Link varmı abi alayim köftecide takariz elbet anlayan vardir:)

Abi o cam açma modülü etrafını boyayacak adam bulamadım kime sorduysam olmaz zemin bozuk tırtıklı ve fabrikasyon hafif vernikli diyor.karbon folyo bile tutmaz dediler er geç atarmış.ama yapıpta atmayanlar var forumda.

www.ledstore.com lensli led diye arat renk renk karşına çıkar, ama dikkatli monte etmek gerekiyor araba elektriksiz kalmasım ;)

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
Bu kapı tutamaclarina plastidip olmaz mı? Bendekiler minik minik soyulmaya başlamış.

Üst Alt