Mazda 323 BA (1994-98) Helezon Yay Değişimi

major35

__/ Hasan \__
Araç Markası
Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Merhaba arkadaşlar yeni bir konu açayım dedim.

Aracımın bakımları için Tosun Ustaya gidecektim birde Amortisör ve Helezon yay değişimlerim olacaktı aslına kendim yapayım diyordum sonra dedimki bakımlarla beraber aradan çıkartayım uğraşmayayım. Amortisörlerin yanında ön amortisör takozlarımda değişti. Helezonların sadece ön kısmını bulabilmiştim bu arada Amortisör ve helezonlar KYB
evet amortisörler takıldıktan sonra arkada helezonlar eski olduğu için ön havada arka aşağıda kalmıştı ve beni tatmin etmemişti ve değiştirmem gerekti kafama çok takılmıştı. Başladım arka helezonları aramaya ama hiç bir yerde yoktu.Sağolsun @suleyman bir kaç yeri aramamı söylemişti ve istanbulda arka helezonları bulmuştum hemen siparişini verip birgün sonrasına gelmişti ürünüm. Tabii bu arada helezonları kendim takayım dedim. Öncelikle helezon çekme aparatımı yaptım helezonlar gelmeden.
malzeme:
1 adet tij
8 somun
ve demir lama
yaptığım parçayı altta görebilirsiniz.
h1.jpg

Gelelim helezonları sökme işine
Öncelikle aracımı krikoya kaldırdım altına sehpa denilen parçadan koydum.
P_20171026_130727.jpg

DSC7254-161.jpg
sehpa dediğim parça bu arkadaşlar aracın sabit bir şekilde durmasını sağlıyor. Malum lifttimiz yok :)
Bu işlemleri yaptıktan sonra başlıyoruz tekerlekleri sökmeye her iki tarafında tekerleklerini söktükten sonra amortisördeki bulunan vidaları tek tek sırasıyla sökmeye
Untitled-1.jpg

resimdeki bölümü ortada bulunan alyan ile tutup somunu 15 mm anahtarla çeviriyoruz.

Daha sonra alttaki resimde gösterdiğim 1 nolu yerde bulunan fren hortumunu amortisörden ayırıyoruz ama bunu yaparken dikkat edin fren hortumuna zarar vermeyin. daha sonra 2,3 ve 4. noktalardaki somunları gevşetiyoruz.
2.jpg

bu işlemleri yaptıktan sonra amortisörün üst tarafında bulunan somunları gevşetmek için bizim araçlarda üst bölüm koltukların arkasında hoparlörlerin olduğu bölümde bulunuyor
öncelikle arka koltukları açıyoruz ve yatırıyoruz. koltuklarınyanında bulunan dayama parçalarını söküyoruz. Bu işlemlerin ardından koltuğun arkasında bulunan plastik parçaları sökmek için üzerinde bulunan plastik tıpaları kırmadan ince düz tornavida ile söküyoruz ve daha sonra arkada hoparlör bölümünde bulunan pandizotu kaldırarak amortisörün üst bölümüne ulaşıyoruz. Üst bölümde 3 er adet sökülecek somunları lokma anahtarıyla söktükten sonraki işlemde ise amortisörü çıkarmak için dikkatli oluyoruz çünkü bir yandan çıkarmak için uğraştığımızda fren hortumunada dikkat etmeniz gerekir. Çünkü ben bir tanesini ucundan kırdım :D neyseki sanayide 2 tl ye yaptırdım oda şans eseri buldum. Kırılan parçanın resmini bulursam paylaşacağım.
Amortisörü yerinden çıkartıktan sonra yaptığın aleti helezonlara takıp gerdiriyorum. ve daha sonra amortisör üst takozunda bulunan somunuda gevşetip gergi aletini gevşetiyoruz. Sonrasında ise helezonu amortisörden ayırıyoruz. Helezonları çıkartırken yönlerine bakmayı unutmayın ;)
Yeni helezonlarımızda bunlar KYB özellikle :)
P_20171024_163535.jpg

Yeni aldığımız helezonu amortisöre takıp yönünüde ayarladıktan sonra yine fren hortumuna zarar vermeden üst amortisör takozunda bulunan vidalarıda yerine getirip takıyoruz. Söktüğümüz somunları tekrar yerine takmak için söküm işleminde yaptığımızın tersini yapıyoruz. Umarım anlaşılmıştır. :) ve işlem bitiyor.
Not: Bu arada bir kaç resim eksiğim var onuda bir kaç güne tamamlayacağım.
Sanat kopya değil, Gerçeğin ta kendisidir :)

Ekli dosyalar

• DSC7254-161.jpg
    DSC7254-161.jpg
    113.8 KB · Görüntüleme: 21

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Garaj ruhuna yakışır konu için teşekkürler Hasan. Kazasız belasız günlerde yaylanasın. :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Hamdi'nin dediği gibi sana bir.lift almak lazım :D Güle güle kullan, güzel paylaşım olmuş.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
sizin şu anlatımlarınıza bayılıyorum yaaa.hayırlı olsun kardeşim güle güle kullan.eline emeğine sağlık teşekkür ederiz.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
ellerine sağlık hasan garaj35 diye yer açalım sana ;) hem bilgilenmiş olduk hemde korkumuzu attık üstümüzden :D
şu anda 4 amortisör 4 helezon da kyb oldu değilmi
takozların değişimi oldumu ? onlarda ne marka kullandın ?
arızasız günlerde kullan ;)

major35

__/ Hasan \__
Araç Markası
Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Garaj ruhuna yakışır konu için teşekkürler Hasan. Kazasız belasız günlerde yaylanasın. :)

Hamdi'nin dediği gibi sana bir.lift almak lazım :D Güle güle kullan, güzel paylaşım olmuş.

sizin şu anlatımlarınıza bayılıyorum yaaa.hayırlı olsun kardeşim güle güle kullan.eline emeğine sağlık teşekkür ederiz.

ellerine sağlık hasan garaj35 diye yer açalım sana ;) hem bilgilenmiş olduk hemde korkumuzu attık üstümüzden :D
şu anda 4 amortisör 4 helezon da kyb oldu değilmi
takozların değişimi oldumu ? onlarda ne marka kullandın ?
arızasız günlerde kullan ;)

Hepinize çok teşekkürler elimizden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.
@suleyman bana yer değil hepimizin ortak katılım yapacağı bir yer açmak lazım. Tek tabanca olmuyor ;) takozlar değişti. Orjinalleri servisten fiyat aldıydım çok pahalı geldi. Taiwan kullandık marka aklımda değil öğrenirim.

Au50

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 323 Familia
Araç Renk ve Tip
Mavi
Arkadaşlar ilk önce yeni yalnız kutlu olsun size bir sorum olacak 323 famili aracının sol ön acabaamatisor yayı kılırilmis ve buna uyan yay varmı

ulgobuye

Sessiz
Araç Markası
1998-Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Sedan-şampanya
56874

herkese merhaba epeydir araştırıyorum ama bir sonuca varamadım aracımın arka kısmı öne göre basık .. ön teker le çamurluk aradı 4 parmak ken arka teker çamurluk arası 2 parmak ancak ... neden olur ne yapmak gerekir kaldırmak için bu şekil tipsiz oluyor
56874

Üst Alt