Mazda 3 BL (2009-13) Hararet Gösterge Işığının Mavi Yanması Ne Anlama Gelir?

Somon

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-HB
Arkadaşlar merhaba 2010 model mazda 3 arabamda kontağı çevirince yanam tüm ikaz ışıkları motoru çalıştırınca sönüyor ama HARARET ikaz ışığı 1 dakika kadar MAVİ renkte yanık kalıyor sonra sönüyor. Sizce bu neyden kaynaklıdır. Antifiriz yeni değişti. Arabamda lpg yok. 106000 km de

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
İlk çalıştırmada motor belirli bir sıcaklık seviyesine ulaşana kadar mavi yanar, sonra söner. Bu durum normal yani, sorun yok.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bl Kasa sahipleri daha net bilgi verecektir ancak, tahminen o mavi ışık, motorun soğuk olduğunu ve ısınıncaya kadar zorlanmaması gerektiğini ifade ediyor, herhangi bir uyarı veya tehlike belirtiyor olsaydı rengi mavi olmazdı, sarı veya kırmızı olurdu... ;) Özetle sıkıntı yok.

Somon

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-HB
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Teşekkürler arkadaşlar. Öğrendiğim iyi oldu

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Motor suyu 55 dereceye ulaşana kadar mavi yanar 55 derece sonrası söner
Motor suyu 120 derece olursa ışık yanıp sönmeye başlar (Dizelde 115 derece )
Motor suyu 125 derece olursa ışık sabit yanar

Kuraf

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Merhaba mazda 3 2010 model 140000 km aracım ilk çalıştırdığımdan mavi hararet ışığı yanıyor 1 km gittikten sonra mavi ışık sönüyor buraya kadar her şey normal yolculuk devam ettiğinde ara ara mavi ışık yanıp sönüyor bilgisi olan yardımcı olacak arkadaşların Yorumlarını rica ediyorum

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba mazda 3 2010 model 140000 km aracım ilk çalıştırdığımdan mavi hararet ışığı yanıyor 1 km gittikten sonra mavi ışık sönüyor buraya kadar her şey normal yolculuk devam ettiğinde ara ara mavi ışık yanıp sönüyor bilgisi olan yardımcı olacak arkadaşların Yorumlarını rica ediyorum
Yanlış bölüme açtığın konu buraya taşınmıştır.

İki üstte @kadir açıklamayı yapmış.

Hararet yüksekse yanıp söner diyor, motor suyu seviyesinin tam ve Hararet yapmadığından eminseniz elektriksel bir sorun olabilir.

Hararet müşürü arızalı olabilir. Aracı bu şekilde kullanmadan kontrol ettirin.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Su tam mı?
Hadi diyelim su tam?
Termostat açık kalmış olabilir gibime geliyor?

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Motor suyu 55 dereceye ulaşana kadar mavi yanar 55 derece sonrası söner
Motor suyu 120 derece olursa ışık yanıp sönmeye başlar (Dizelde 115 derece )
Motor suyu 125 derece olursa ışık sabit yanar
Dizelde 40 derecede sönüyor mavi ışık. ;)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Cihazına kalibrasyon yaptır
Dizel oğlum bu, ısıyla ne işi var. Senin benzinli motorun gibi 3 gram tork verecem diye totosundan ateş çıkmıyor :koptum:
Bak bacanağın devir daimi değiştirdim pazar günü... Adamın su kabında su yok, motordan 3 litre su çıktı, aracın harareti yükselmiyor :koptum:

Araç Markası
2015 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi -Sedan
Son günlerde yaşamaya başladığım durum.

Hararet ikaz ışığı mavi yanıyor. Kullanma kılavuzunda motor ısınınca söner diyor. Rölantide bekliyorum bir süre. Aracı kaldırdıktan sonra 1 dk içinde sönüyor. İlk günlerde hiç yanmıyordu bu ışık. Son günlerde yanması biraz tedirgin etti. Ama sorun yok gibi...

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Son günlerde yaşamaya başladığım durum.

Hararet ikaz ışığı mavi yanıyor. Kullanma kılavuzunda motor ısınınca söner diyor. Rölantide bekliyorum bir süre. Aracı kaldırdıktan sonra 1 dk içinde sönüyor. İlk günlerde hiç yanmıyordu bu ışık. Son günlerde yanması biraz tedirgin etti. Ama sorun yok gibi...
O aslında yine yanıyordu ama ilk günlerin heyecanı ile fark etmemiş olabilirsiniz

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Dizel oğlum bu, ısıyla ne işi var. Senin benzinli motorun gibi 3 gram tork verecem diye totosundan ateş çıkmıyor :koptum:
Bak bacanağın devir daimi değiştirdim pazar günü... Adamın su kabında su yok, motordan 3 litre su çıktı, aracın harareti yükselmiyor :koptum:
Launch control ile kalkarım bahh :hihi:

feritakgenc

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
benzinli mazda 3 kaloriferi, soğuk havalarda çok geç ısınıyor. geçen gün hava 5 derecelerdeyken 1 km kadar yol gittim ve sonra nerdeyse 10 dakika da boşta çalıştı. kalorifer üfleme sıcaklığında hiçbir değişiklik olmadı. yani hafif bir ılıma bile hissetmedim. dikkat edin, tamamen ısınmadı demiyorum. 10 dakika sonunda sıcak ile soğuk arasında hiçbir fark yoktu. buharı çözmek için ısınmasını bekledim. bir süre sonra pes ettim. kağıt havluyla sildik. yani sileriz sorun değil de sürekli bununla uğraşmak ve üşümek çok sıkıntı veriyor. sonra soğuk rüzgardan dolayı bütün gece başağrısı çektim. kalorifer ayarlarını çok iyi biliyorum. bunu sormanıza gerek yok. yani bütün ayarlar düzgün. zaten nispeten daha ılık havalarda yaklaşık 5 dakikada ısınıyor. bu durum bana anormal geldi. tecrübesi olan varsa cevap yazarsa çok sevinirim. özellikle buharı yok etme konusunda çok sıkıntı yaşıyoruz.

Üst Alt