Mazda 323 BG (1989-94) Geri Vitese Geçmeme Sorunu

kmurat

Sessiz
Araç Markası
1994 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz-Sedan
İyi günler sayın forum üyeleri,
ilginç birşeyle karşılaştım bilgisi olan var mı? Geri vitese atarken bazen takılıp geçmiyor illaki öne doğru hafif gidip tekrar denemem gerekiyor. Fakat geçenlerde farkettim yarım debriyaj( hemen hemen kavrama noktasına kadar) yapınca takılmadan vitese geçiyor bunun sebebi ne olabilir. bu arada baskı balatam 15-20 bin km olmuştur ama kaçırma, çekiş düşüklüğü yok.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Dişlilerin o sıradaki duruşuna göre vitesin geçmemesi kimi zaman doğaldır. O sırada öne hareket ettiğinizde dişli konumu değiştiği için bir sonraki denemede vites de geçmiş oluyor.

kmurat

Sessiz
Araç Markası
1994 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Teşekkür ederim. Peki yarım debriyaj konusu ile ilgili tahmininiz var mı?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Manuel Mazda (323-626) şanzımanları özellikle sabahları soğukken geçmeme sorunu yaşatıyor hissi veriyor, durum bu kriterlere uyuyorsa, dert etmeye gerek yok bence.

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
İyi günler sayın forum üyeleri,
ilginç birşeyle karşılaştım bilgisi olan var mı? Geri vitese atarken bazen takılıp geçmiyor illaki öne doğru hafif gidip tekrar denemem gerekiyor. Fakat geçenlerde farkettim yarım debriyaj( hemen hemen kavrama noktasına kadar) yapınca takılmadan vitese geçiyor bunun sebebi ne olabilir. bu arada baskı balatam 15-20 bin km olmuştur ama kaçırma, çekiş düşüklüğü yok.

Ben bizzat şahit oldum yağ ekledikten sonra vites geçişi özellikle geriye rahatladı bence şanzıman yağın eksikmi bir baktır değişmemişse de değiş 75-90 veya 80-90 gibi birşeydi bizim yağların numarası

kmurat

Sessiz
Araç Markası
1994 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz-Sedan
Yağ eksikti tamamladım. Ileri vitesler rahatladı
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ilginçtir, bazen sabahları yağ gibi geçerken gün içerisinde takılma yapıyor

Aslında ben vitesin zor geçmesine değilde daha çok debriyaj tam basarken değilde yarım basarken geçmesine takıldım

Son düzenleme:

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Yağ eksikti tamamladım. Ileri vitesler rahatladı

Ilginçtir, bazen sabahları yağ gibi geçerken gün içerisinde takılma yapıyor

Aslında ben vitesin zor geçmesine değilde daha çok debriyaj tam basarken değilde yarım basarken geçmesine takıldım
Fikir sunayım debriyaj ayarınız nasıl bilmiyorum ama debriyaja bastığımızda motor hareketi şanzımana iletilmez eğer araç duruyorsa şanzıman içerisin de hareket de olmaz belki sizin şanzıman da bir sorun olduğu için priz direk milinin biraz dönmesini istiyor rahat geçmesi için

kmurat

Sessiz
Araç Markası
1994 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz-Sedan
Fikir sunayım debriyaj ayarınız nasıl bilmiyorum ama debriyaja bastığımızda motor hareketi şanzımana iletilmez eğer araç duruyorsa şanzıman içerisin de hareket de olmaz belki sizin şanzıman da bir sorun olduğu için priz direk milinin biraz dönmesini istiyor rahat geçmesi için
Sayın Domestos, debriyaj ayarım iyi lakin şanzuman daha önceden birkaç kez sökülüp takılmış sorun olması muhtemel, ama söylediğinize katılıyorum birazcık hareket istiyor olabilir

Üst Alt