Mazda 3 BL (2009-13) Fren Sorunu ve Çözümü

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bu fren sorunu özellikle hava sıcaklığı 30 derece üstünde, klima fulde çalışırken aracı ilk çalıştırdıktan sonra ilk 30 sn civarı vites D'de iken düşük hızlarda gerçekleşiyor. Fren tam performans çalışmıyor ve sonuna kadar basarsanız basın sanki el frenini 2-3 tık çekmişsiniz gibi yavaş etki ediyor.

Daha önce hiç bu kadar ciddi sorun çıkarmamıştı, bir yerden çıktıktan sonra önündeki yolun karşı şeridine geçeceğim, ama kör noktada park eden bir araç yüzünden araç geldiğini geç farkedince frene sonuna kadar bastım ama araç durmadı. Geliş şeridini tamamen kapatınca durabildi araç, gelen araç da öteki şeride geçerek geçti gitti. Verilmiş sadakamız varmış diyerekten yola koyuldum.

Bu sorun ayrıca sadece vites D'de iken oluyor. N'ye alınca frenler tutmaya başlıyor. Ve her zaman ortaya çıkmıyor. Özellikle 2-3 dakikalık markete girmelik aralardan sonra aracı tekrar çalıştırdığımda, belirgin oluyor. Geçen sene tüm yaz boyunca sadece 2 defa olmuştu, bu sene çok çoğaldı bu problem. Bunun üstüne araştırmalara başladım.

Toyotaclubtr'den Tem Toyota Ufuk Sönmez usta ile istişareler sonucunda bunun bir tasarım hatası olabileceği ve kullanılan booster (westinghouse/fren servosu) çek valfi (sibobu) kaynaklı olabileceğini düşündük. Gerçekten de araştırınca çek valfin işlevini kaybetmesinin bu tarz sorunlara yol açtığını okudum.

Öncelikle fren servosu/westinghouse/hidrovak nasıl çalışır görelim.

Westinghouse un görevi fren yapıldığında atmosfer basıncının ek olarak frenlemeye kuvvet sağlaması, böylece fren pedalında fazladan kuvvet uygulamak gerekmiyor. Ama bunun için de pedalın öteki tarafında vakumun oluşması gerekli. Bunu da manifolddan bir hortumla sağlıyor. Pedal tarafında atmosfer basıncı ve öteki tarafında vakum oluşunca fren pedalı çok daha konforlu bir şekilde ve sağlıklı bir şekilde çalışmakta. Düşündüğümüz sıkıntı kullanılan çek valfin bu vakumu uzun süre koruyamaması. Çünkü bu tarz bir fren problemi ardarda uzun fren pompalama sonucundaki ilk frenlemede de az da olsa hissedilmekte.
Aynı zamanda otomatik mazda 3 kullanıcıları da belirli koşullarda nadiren olan bu durumu kronik deyip geçiştiriyorlar, ama kronik değil, önemli bir güvenlik problemi. Otomatik mazda 3 sahibi olan arkadaşların bu konuya dikkat etmelerini öneriyorum. Bu durum ek olarak ilk çalıştırmada geri geri giderken de oluyor. Buna da ustalar kronik diyorlar.

Bu nedenle Rem otodan Hüseyin usta ilk olarak fren hidrolik yağını tamamen değiştirdi. Sonra yola çıktık baktık sorun devam ediyor. Problemler de ustayla sürüş esnasında çıkmaz misali uzun süre çıkmadı. Ama bir yerde frenin sonuna kadar basmama rağmen araç hafif şiddette durunca ustam şüphelendi. Başladık problemi araştırmaya. Söyledim bu durumu ve ek olarak bir sibop ekleyelim diye ısrar ettim. 15-20 ye yakın parçacı dolandık ama bulamadık düzgün bir çek valf. En sonunda bir Opel yedek parçacıda bulduk 35 TL'ye bir westinghouse sibobu. Ustam onu vakum hortumunun manifold çıkışından ek aldı ve metal kelepçe ile de bir güzel sağlamlaştırdı.
mazda-3-engine_0.jpg

Mazda'daÇek valf ayrı olarak satılmıyor. Hortumla birlikte geliyor. Hortum orjinali 800 tl miydi neydi, yan sanayisi de 150 tl. 1 tane basit bir valf için de hortum değişmek olmaz, sonuçta hortumda sıkıntı yok. Valfte bir tasarım hatası olma ihtimali varken de yine gidip aynı valfi almak olmazdı.

1 haftadır deniyorum ve problem kalmamış gözüküyor. Özellikle ilk çalıştırmada devir 1800 de sabit iken ve düşmemişken, hemen harekete geçtiğimde frenlerde bir azalma söz konusuydu. Bu son haliyle çalıştırdığım gibi hemen hareket ettiğimde frenlerde bir zayıflık görmedim. Aynı şekilde 3-5 dakikalık mola sonrası aracı çalıştırıp hemen hareket ettiğimde sıkıntı yaşardım, şimdi bu konuda sıkıntı da yaşamadım. Fren sorununun çözülmüş olduğunu düşünüyorum ve ümit ediyorum. Bir sıkıntı yaşarsam tekrardan paylaşacağım. Otomatik vites araçlarında böyle bir problem yaşayan arkadaşlar da bu yöntemi denesinler ve geri dönüş yaparlarsa katkıda bulunmuş olurlar.

bilalkip

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Hb İmpressive
Geçmiş olsun hocam. Allah beterinden korusun. Ayrıca güzel bir konu olmuş. Benimde geri geri giderken bir defa başıma gelmişti geçmiş zaman da. Şimdilik bir sıkıntı yok şükür.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Geçmiş olsun hocam. Allah beterinden korusun. Ayrıca güzel bir konu olmuş. Benimde geri geri giderken bir defa başıma gelmişti geçmiş zaman da. Şimdilik bir sıkıntı yok şükür.

Zamanla artmasın dikkat edin.

@ediz07 hocam bu sorunu 2015 mazda 3 otomatiklerinde yaşayan da var. Sende de bir deneyelim.

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Hiç dikkat etmedim ama denkde gelmedim.
Bi dikkat edim

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Ben BM kasada hiç yaşamadım, BN kasada yine öyle bir sorunla karşılaşmadım.

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
Bende de olmadı hiç.Ama alışkanlık her bindiğimde freni pompalarım bir kaç defa.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Geçmiş olsun Mutlu. Aynı şikayetleri aynı sorunları bir arkadaşım opel corsada yaşadı yanlış hatırlamıyorsam garanti kapsamında fren servosu değişmişti bir kaç yıldır kullanıyorlar sorun yok.
Paylaşım için teşekkürler...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
1.5 hafta geçti ve benim yaz okulu vize sınavları gözetmenliklerimden dolayı aracımı yoğun kullanmam nedeniyle daha da iyi test etme imkanı buldum. Hiçbir sorunla karşılaşmadım. Sorun çözüldü %99 ihtimalle.

Lupara

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
Bu fren sorunu özellikle hava sıcaklığı 30 derece üstünde, klima fulde çalışırken aracı ilk çalıştırdıktan sonra ilk 30 sn civarı vites D'de iken düşük hızlarda gerçekleşiyor.

Çok başarılı ve net bir tesbit olmuş. Sorun çözülmese de olurmuş.:harika:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Çok başarılı ve net bir tesbit olmuş. Sorun çözülmese de olurmuş.:harika:

Tam tersine ilk 30 sn olsa da büyük sıkıntılara yol açabiliyor. Park yerinde aracını vuran mı ararsın, hemen kalktıktan sonra kırmızıda öndekine hafif dokunduran mı ararsan var. Büyük bir güvenlik zafiyeti. Zaten ben de kaza tehlikesi geçirdim bu yüzden. İnsanın aklına o an vitesi n ye almak gelmiyor sıkıntı orada.

isler.ramazan

Katılımcı
Mutlu hocam ayni sorun degil gerci ama ben bu avensisin frenlerini hic iyi bulmadim ya arac sanki durmayacak gibi geneli boylemi acaba

Ayazmen

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3 BK
Sanırsam aracımın sorunu ile ilgili sizinle iletişime geçmem gerekecek. Yardımcı olursanız sevinirim...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan

Ekli dosyalar

• P_20170905_190821_vHDR_On.jpg
    P_20170905_190821_vHDR_On.jpg
    407.4 KB · Görüntüleme: 146
  • P_20170905_190830_vHDR_On.jpg
    P_20170905_190830_vHDR_On.jpg
    383.4 KB · Görüntüleme: 145
  • P_20170905_190826_vHDR_On.jpg
    P_20170905_190826_vHDR_On.jpg
    438.7 KB · Görüntüleme: 142
  • P_20170905_190822_vHDR_On.jpg
    P_20170905_190822_vHDR_On.jpg
    438.9 KB · Görüntüleme: 139
  • P_20170905_190820_vHDR_On.jpg
    P_20170905_190820_vHDR_On.jpg
    393.1 KB · Görüntüleme: 142

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Güncelleme. Mazda'nın böyle bir problemi yok. Böyle bir sıkıntı yaşıyorsanız fren balatanızı değiştirin.
Ferodo aldım rahat ettim.

Organik balatalar kötüymüş sakın kullanmayın. Yeni diye sorunu balatada aramıyordum ama en büyük hatayı yapmışım. Deneyim oldu. :)

Üst Alt