Mazda 323 BJ (1999-03) Fren Problemi

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Değerli Dostlar,
Biliyorsunuz geçen aylarda ufak bir kaza yapmıştık. Olaydan sonra fren kafamı kurcalamaya başladı. Sanki kaza anında tam performans sergilemedi gibi gelmişti.

Son testlerimde frene tam bastığımda bir yere kadar sıkı tuttuğunu gözlemledim, fakat bir noktadan sonra geri bırakıyor gibi hissettim. ABS mi acaba diyordum lakin o esnada hem ABS ışığı yanmıyor hem de ayağıma gerekli ABS titreşimini yansıtmıyor. Belli bir yüklenmeden sonra elektrik trafosu vınlamasına benzer bir ses eşliğinde fren kendini yarı yarıya bırakıyor.

Bazen aynı ses eşliğinde lastikler durup durup kitlenecek derecede frenliyor bazen de hak getire...

Bir tane ustayla test ettik, frenlerin harika olduğunu söyledi. Ama bence bir sıkıntı var. ABS'nin çalışma prensibinden daha farklı bir şey bence. Ani frenlemede durma mesafesini ABS'den çok daha fazla uzatıyor. Bu arada bahsettiğim şeyler frene tam yük basıldığında oluyor. Ani frenlemenin dışında hiçbir sıkıntı yok.

Ön ve arka balatalar orjinal ve yeni. Diskler de iyi durumda. Fren hidrolik seviyesinde de problem yok.

Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Astinada Bi arkadaşımla beraber yolculuk yaparken 2 kere dip fren yaptım ki astinada dip fren yaptıgımk hatırlamıyorum
Arkadaşım bu nasıl bi fren dedi bende o zaman cidden kaç yaşında araba demekki abs sistemi o zamanki teknoloji ile buymuş demiştim :) ;)
Mesaj otomatik birleştirildi:

600rr kullandıgım zamanlarda stop (arka kaldırmak) için çelik fren hortumları şarttı Lucas almıştım.

Zamanla deforme olan fren hortumlarında esneme yani genişleme olabilir

Bu dediğim sadece bi fikir doğruluk payından emin değilim.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Astinada Bi arkadaşımla beraber yolculuk yaparken 2 kere dip fren yaptım ki astinada dip fren yaptıgımk hatırlamıyorum
Arkadaşım bu nasıl bi fren dedi bende o zaman cidden kaç yaşında araba demekki abs sistemi o zamanki teknoloji ile buymuş demiştim :);)

600rr kullandıgım zamanlarda stop (arka kaldırmak) için çelik fren hortumları şarttı Lucas almıştım.

Zamanla deforme olan fren hortumlarında esneme yani genişleme olabilir

Bu dediğim sadece bi fikir doğruluk payından emin değilim.
Arabayı lifte kaldırıp baktırırdım herhangi birşey göremedik ama kesin bir problem var.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bu çok bilinmeyenli bir denklem maalesef.
Lastik, balata, disk, hidrolik fren yağı, abs ünitesi, poryalar, fren ana merkezi. Herşey devreye giriyor.
En iyisi boş bir yolda 100 km hızdayken ani fren yapın ve aracınız kaç saniyede duruyor ona bakın. Eğer 3 saniye ise olması gerektiği gibidir. Fazlaysa bir sıkıntı vardır. Telefonun kamerayla çekip hassas olarak ölçmek faydalı olabilir bu frenleme esnasında.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Arabayı lifte kaldırıp baktırırdım herhangi birşey göremedik ama kesin bir problem var.

Aracı altı kurusu olsun yoldaki sudan dahi geçme bütün fren hortumlarını ciddi anlamda tane tane özenle dikkatli bir şekilde kontrol.

Şimdi aklıma geldi.
Debriyaj pedali bi ara geri gelmiyordu sorunuda çözememiştik ilk başlarda , en son komple ne varsa sökmeye karar vermiştik , başladık şans eseri kolumu hava filtresini söktükten sonra altından geçen bir plastik hortumdaki kaçakda kaçak demek için bile 1000 şahit lazım orda koluma bi siyahlık geldi.
Debriyajın hid hortumunda terleme vs gibi bişey vardı ama öyle bişeyki kıldan ince :)

Hortumu değiştirince düzeldi.

Bu çok bilinmeyenli bir denklem maalesef.
Lastik, balata, disk, hidrolik fren yağı, abs ünitesi, poryalar, fren ana merkezi. Herşey devreye giriyor.
En iyisi boş bir yolda 100 km hızdayken ani fren yapın ve aracınız kaç saniyede duruyor ona bakın. Eğer 3 saniye ise olması gerektiği gibidir. Fazlaysa bir sıkıntı vardır. Telefonun kamerayla çekip hassas olarak ölçmek faydalı olabilir bu frenleme esnasında.
3 saniye nedir neye göredir giç duymamıştım.

Son düzenleme:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ben bu anlamda pek bir sıkıntı yaşamamıştım abi, benim tahminim balataların disk yüzeyine alışma sürecinden kaynaklanıyor. Ha bide şu var astinaların frenleri Mazda 3 kadar iyi değil. Frene basma şekline göre de abs nin devreye girme zamanı değişiyor aniden dip basarsan hemen devreye girer aniden basıp yavaş yavaş dozu arttırırsan mesafe uzar. Her aracın fren karakteri de farklı oluyor.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Aracı altı kurusu olsun yoldaki sudan dahi geçme bütün fren hortumlarını ciddi anlamda tane tane özenle dikkatli bir şekilde kontrol.

Şimdi aklıma geldi.
Debriyaj pedali bi ara geri gelmiyordu sorunuda çözememiştik ilk başlarda , en son komple ne varsa sökmeye karar vermiştik , başladık şans eseri kolumu hava filtresini söktükten sonra altından geçen bir plastik hortumdaki kaçakda kaçak demek için bile 1000 şahit lazım orda koluma bi siyahlık geldi.
Debriyajın hid hortumunda terleme vs gibi bişey vardı ama öyle bişeyki kıldan ince :)

Hortumu değiştirince düzeldi.

3 saniye nedir neye göredir giç duymamıştım.

Fren testleri hep kaç metrede durduğuna göre yapılır ama haliyle metreyi ölçemiyoruz. Bunun için de saniyeyi baz alabiliriz. YOutube da fren videolarına bakarsan araçların hep genelde 3 saniye civarında durduğunu hesaplayabilirsin. Bu da bizim frenlerimizin sıkıntı var mı diye aşağı yukarı bir fikir oluşturmak adına diyebiliriz.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Daha önceki sedan 323 aracımda böyle bir sıkıntı yaşamamıştım. Aslında sıkıntıyı daha iyi tarif edebilsem çözüm tahminleri daha isabetli olacak. Normal kullanımda böyle birşeyi hissetmek imkansız. Zaten ne zaman ani fren yaptım o zaman fark ettim hatta kaza yaptım. İlk fırsatta Bursa'da güvendiğim bir Japoncu usta var, oraya gidip kontrol ettireceğim. Bana ABS devreye giriyor ama doğru çalışmıyor gibi geliyor.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Daha önceki sedan 323 aracımda böyle bir sıkıntı yaşamamıştım. Aslında sıkıntıyı daha iyi tarif edebilsem çözüm tahminleri daha isabetli olacak. Normal kullanımda böyle birşeyi hissetmek imkansız. Zaten ne zaman ani fren yaptım o zaman fark ettim hatta kaza yaptım. İlk fırsatta Bursa'da güvendiğim bir Japoncu usta var, oraya gidip kontrol ettireceğim. Bana ABS devreye giriyor ama doğru çalışmıyor gibi geliyor.
Kazayı öndeki aracı yakın takip ettiğinden ve direksiyonu kontrolsüz olarak sağa kırdığından yaptığını söylemiştin abi bunları da göz önüne bulundurmalısın. Aracın durma mesafesinden yakın takip ediyorsan zaten hiç bir araç durmaz ;)

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Kazayı öndeki aracı yakın takip ettiğinden ve direksiyonu kontrolsüz olarak sağa kırdığından yaptığını söylemiştin abi bunları da göz önüne bulundurmalısın. Aracın durma mesafesinden yakın takip ediyorsan zaten hiç bir araç durmaz ;)
Tamamen katılıyorum Oğuzhan, lakin bu durumu ilk o zaman yaşadım. Belki daha makul bir hıza düşebilirdim diye tahmin ediyorum. Trafikte birkaç ani frenlemede de aynı şeyi uygun takip mesafesinde tekrarladı.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
problemi anladım ama bende nasıl anlatacağımı yazacağımı bilemiyorum benim kazadan sonrada @baykalbilgin de fren sisteminden yakınmıştı bende ara sıra yaptığım denemelerde pek memnun kalmadım diyebilirim
ABS devreye girinceye kadar gayet güzel @ALPEREN58 dediği gibi abs de tam görevini yapmıyormuş gibi bir boşa çıkma mevcut
konuyu takipteyim önümüzdeki bakımda frenler de gözden geçecek cihangir abi ile yol testinde de konuyu açacağım bir gelişme olursa bilgilendiririm.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
problemi anladım ama bende nasıl anlatacağımı yazacağımı bilemiyorum benim kazadan sonrada @baykalbilgin de fren sisteminden yakınmıştı bende ara sıra yaptığım denemelerde pek memnun kalmadım diyebilirim
ABS devreye girinceye kadar gayet güzel @ALPEREN58 dediği gibi abs de tam görevini yapmıyormuş gibi bir boşa çıkma mevcut
konuyu takipteyim önümüzdeki bakımda frenler de gözden geçecek cihangir abi ile yol testinde de konuyu açacağım bir gelişme olursa bilgilendiririm.
Aaaaaaynen öyle üstadım. Demek ki aynı şeyden muzdaribiz. Dediğin gibi ABS devreye girene kadar fren harika. Merakla bekliyorum neticeyi.

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
2011 Chevrolet Captiva
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV

Kaza anında herşey anlık gelişiyor tabi ama, aklımda kalanlardan bahsedeyim. Ara sokaktan araç çıkar mı acaba diye düşünürken 2. vites ile arabanın hareketine devam ettireyim diye 3. vitesten 2 ye çektim, o esnada aracı görünce frenledim. İlk etapda ciddi anlamda bir yavaşlama olsa da ABS devreye girdi dediğim nokta da araçta bir yavaşlama ya da durma eğilimi hissedemedim. Kendi aracımda da aynı problemi yaşıyorum. Üzerindeki balatalar pek iyi olmadığı için orjinal ya da orjinale yakın kalite de ürünler araştırıyorum. Diskleri de kontrol ettirip gerekirse onları da yenilemeyi düşünüyorum.

Üst Alt