Mazda 3 BK (2003-09) Far Yükseklik Ayar Sorunu

Araç Markası
Mazda 3 touring 2009
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan Manuel
Kıymetli forum üyeleri,
2009 model manuel sedan bk aracımda far yükseltme motorları çalışmıyor, ayar yaptırdım ama genel manada çizgiler ve aydınlatma düzgün değil, far ayaklarında ufaktan kırıklar var ve arka taraflarında kapak yok, olduğu hali ile altta fotoğrafını paylaşıyorum
Arkalarda kapak olması gerekmez mi, diğer sorunları nasıl çözebilirim
Haricinde radyatörün üst kısmında, kilit mekanizmasının hizasında altta kalan boşta kablo var, bu neyin kablosu olabilir acaba
Konuya ilişkin bilgisi olan arkadaşların yardımlarını talep ediyorum
Şimdiden teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• IMG_20230831_225544.jpg
    IMG_20230831_225544.jpg
    182.8 KB · Görüntüleme: 25
  • IMG_20230831_225558.jpg
    IMG_20230831_225558.jpg
    234.2 KB · Görüntüleme: 25
  • IMG_20230831_225641.jpg
    IMG_20230831_225641.jpg
    194.7 KB · Görüntüleme: 25

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Anladığım kadarıyla farlar işlem görmüş, yükseklik ayarının tamirinin yapıldığını hiç duymadım. Far arka kapaklarının olmaması yuvaya sığmayan led tarzı ampul takılmış olmasıdır büyük ihtimalle. Bu kasalarda çoğu led oraya tam oturmuyor veya hava alması için kapak takılmıyor.

Boşta duran kabloyu takip etmek lazım ucu nereye gidiyor.

Araç Markası
Mazda 3 touring 2009
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan Manuel
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ampullere takılan soketler orjinal değil sanırım uydurma gibi, motorlar, kapaklar temizlik vs komple bi elden geçirip düzgün duruma getirmek lazım bu farları
bu konuda tecrübesi fikri olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
-Zamanında yapılan yanlışların faturası size çıkmış anlaşılan. Xenon-led ampul takmaya çalışıp, far kapağını aradaki diğer parçaları ortadan kaldıran çok zeki arkadaşlar var piyasada. Far kapakları olmadığı için bütün toz merceklerin içine doldu, nem farın içine girdi tozları her yere yapıştırdı görüş düştü.
-BK kasalarda ampulü direk yuvaya oturtamazsınız arada ampül tutucu var tabi bunu da çöpe attıkları için sizde oda yok maalesef.
-Farın şemasını ekliyorum mesaja eksik olan parçayı ve parça numarasını yazıyorum.
-Ayrıca kapaklarında parça numarasını yazıyorum.
-Ampül tutucu parça no: B28V-51-0A3
-Far kapağı parça no: BN4G-51-0A1
-Aliexpresste her ikisi de mevcut bilginize.
-Ucu kopuk kabloya yorum yapmak için fotoğraf yetersiz maalesef. Far yükseklik ayar motoruna kablolar geliyormu kontrol ediniz.
-Farı açtırıp temizletmenizi tavsiye ederim.
Screenshot_20230906-171835~2.jpg

Araç Markası
Mazda 3 touring 2009
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan Manuel
-Zamanında yapılan yanlışların faturası size çıkmış anlaşılan. Xenon-led ampul takmaya çalışıp, far kapağını aradaki diğer parçaları ortadan kaldıran çok zeki arkadaşlar var piyasada. Far kapakları olmadığı için bütün toz merceklerin içine doldu, nem farın içine girdi tozları her yere yapıştırdı görüş düştü.
-BK kasalarda ampulü direk yuvaya oturtamazsınız arada ampül tutucu var tabi bunu da çöpe attıkları için sizde oda yok maalesef.
-Farın şemasını ekliyorum mesaja eksik olan parçayı ve parça numarasını yazıyorum.
-Ayrıca kapaklarında parça numarasını yazıyorum.
-Ampül tutucu parça no: B28V-51-0A3
-Far kapağı parça no: BN4G-51-0A1
-Aliexpresste her ikisi de mevcut bilginize.
-Ucu kopuk kabloya yorum yapmak için fotoğraf yetersiz maalesef. Far yükseklik ayar motoruna kablolar geliyormu kontrol ediniz.
-Farı açtırıp temizletmenizi tavsiye ederim.
Ekli dosyayı görüntüle 66975
Sorunlarımın çözümü için bu şekilde nokta atışı tespitler yaptınız, hemen işe koyulup araştırmaya başlıyorum
Detaylı anlatımınız ve açıklamalarınız ve desteğiniz için çok teşekkür ederim, eksik olmayın

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Sorunlarımın çözümü için bu şekilde nokta atışı tespitler yaptınız, hemen işe koyulup araştırmaya başlıyorum
Detaylı anlatımınız ve açıklamalarınız ve desteğiniz için çok teşekkür ederim, eksik olmayın
Rica ederim, şase numaranızı özelden yazarsanız parça numaralarını teyit edelim yanlışlık olmasın.

Araç Markası
Mazda 3 touring 2009
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan Manuel
Kıymetli dostlar,

Farlarım için eksik olan ampül tutucu ve arka kapakları temin ettim, montajlarını yaptım kesilme çizgileri ve aydınlatma daha düzgün hale geldi.
Yükseltme motorlarından sağ tarafın çalıştığını farkettim sol arızalı, İlerleyen zamanlarda iç dış far temizlik ve bakımını yaptıracağım inşallah.

Ucu boşta olan kablo için dış sıcaklık sensörünü de temin ettim, bağlantısını yaptım kabloların yerini değiştirdim fakat çalışmadı, bu kablo radyatörün üst kısmı ile panelin arasında kapalı bir kablo demetinin içinden geliyor, o yüzden nereden geldiğini takip edemedim, Bu sensörün gelen kablolarını nasıl bulabiliriz veya ne şekilde bir çözüm üretebiliriz? standart bir elektrikçinin uğraşacağını hiç zannetmiyorum, bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum.

Üst Alt