Mazda 626 GE (1991-97) Far Yıkama Montajı

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Geçenlerde guzunun cam fıskiyelerinden biri tıkanmıştı. Basınçlı hava tutmama rağmen açılmadı. Parçacıdan iki tane yenisinden alıp taktım. Sonra çıkardıklarımı nasıl değerlendiririm diye düşünürken farlara takılabileceği aklıma geldi.
Pratikte uygulamadım, çünkü aklıma takılan bir kaç nokta var. Sizlere sormak istedim.
Öncelikle yapmak istediğimi anlatayım: Ön tamponlara eşit hizada matkap yardımıyla birer delik açıp fıskiyeleri takacağım. Sonra akvaryum hava hortumu ve onun T şeklinde olan çoğaltıcısından alıp ön camlara giden su hortumundan ek bağlayacağım. Bu ek hortumu da öndekilere uzatacağım. Böylelikle ön cam yıkama ile birlikte farlar da yıkanacak (Çok önemli mi? Değil, ama can sıkıntısı işte...) :)
Aklıma takılan konular ise şöyle: 1. mevcut basınç bölüneceği için su tazyiği azalır mı? 2. silecekten suyu çeken motor bozulur mu? :) 3. estetik durur mu?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Fikir ve projelendirme için önünde saygıyla eğiliyorum... :) Okumaya başladığımda ilk aklıma gelen birinci madde oldu. Yani ikiye bölünecek olan sistemde basınç ne kadar etkili olur?? Farlara gelen hortumları biraz daha dar (mümkünse tabi) yapabilirsen basınç sorun olmayabilir. Estetik durur da, faydası olur mu orası muamma bence... :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Boru boyu uzayacağından basınç düşümü daha fazla olacaktır ve pompayı da zorlayacaktır. Üstüne üstlük tazyik de azalacaktır.
Farkındaysanız HB araçlarda ön ve arka camın pompaları ayrıdır. Aynı şekilde ön cam ve far yıkamanın da pompası ayrıdır. Tavsiyem çıkma bir küçük pompa bulup, ön cam pompasının önüne ya da silecek deposundan ayrı bir boruyla hattı alıp far yıkamanın memelerini beslemenizdir. Bu far yıkama pompasının elektriksel bağlantısını da ön cam yıkama sigortasından alabilirsiniz.

Tabiki bunu yapmadan önce tek pompayla olacak mı diye deneyebilirsiniz, fakat tazyikin çok azalacağını düşünüyorum.

ef0da1ebd3a090feb9eb36fb3231371517fb885d

Denklemde tüm değişkenler biliniyor, basınç düşümü bir tek boru uzunluğuna bağlı olarak değişecek. Bunun haricinde ön cam yıkamaya gelene kadar olan dirseklerin oluşturduğu basınç kaybı yanında yeni ekleyeceğiniz far yıkama hortumunun ve fıskiye memelerinin yaratacağı ek basınç kaybı da eklenince en az 2 katından fazla bir güç ihtiyacı olacak teorikte.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Başlığı görür görmez bensiz nasıl tek başına yapar diye düşündüm. Girip baktığımda henüz yapmadığını görünce rahatladım. :D

Bu arada yapılmışı var; :D

Mazda 626 Far Yıkamam - Japon ve Kore Araçları - Modifiye

Gördüğüm kadarıyla sprey şeklinde püskürtmeyince güzel durmuyor. Başka bir yerde de far yıkama görmüştüm ama şimdi bakındım biraz bulamadım.

Ha bence göze battığı için güzel durmaz gibi.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ayrı bir motordan besleseniz bile ön camın fıskiyeleri farlara bir etki yapmaz. Far yıkamanın püskürtme uçları yani nozzle uçları silecek olmadığı için çok daha ufak ve tazyiklidir. Olur mu? olur ama biraz göstermelik olur işlevselliği tartışılır :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Başlığı görür görmez bensiz nasıl tek başına yapar diye düşündüm. Girip baktığımda henüz yapmadığını görünce rahatladım. :D

Gördüğüm kadarıyla sprey şeklinde püskürtmeyince güzel durmuyor. Başka bir yerde de far yıkama görmüştüm ama şimdi bakındım biraz bulamadım.

Böyle bir konunun mazda forumunda değilde ford forumunda olmasıda ilginç olmuş :)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
@domestos @Oğuzhan İşlevsel olarak düşünmüyorum, işte züğürt tesellisi bizimki. :D Far yıkama var falan fıstık... :p
@MutluTEKİR bilimsel açıklamalarından dolayı teşekkür ederim. O anlattığın şeyleri yapabilecek tecrübeye sahip değilim maalesef.
Proje iptal, dağılalım arkadaşlar. :D
@aurora Nazarın değdi. :p

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@domestos @Oğuzhan İşlevsel olarak düşünmüyorum, işte züğürt tesellisi bizimki. :D Far yıkama var falan fıstık... :p
@MutluTEKİR bilimsel açıklamalarından dolayı teşekkür ederim. O anlattığın şeyleri yapabilecek tecrübeye sahip değilim maalesef.
Proje iptal, dağılalım arkadaşlar. :D
@aurora Nazarın değdi. :p

Operasyon iptal, üsse dönüyoruz... :p :p

@radoman hocamın beni ölmekten güldüren repliği.

:D :D

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9

İşte budur! Adam 4 tane fıskiye takmış ve toplamda 8 tane deliği var ve ayrıca 4 tanede camı yıkayan var. Aynı anda 12 delikten hala su çıkıyorsa bu iş olur. :)
Ben zaten tampondakilerin tek deliğini (ki zaten biri tıkalı) kapatmayı düşünüyorum. 1+1+2+2 yani toplamda 6 yerden su çıkacak. ;)
Bu arada @MutluTEKİR 'in denkleminin yanında benimki de ilkokul problemi gibi oldu. :D :D :D

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
İşte budur! Adam 4 tane fıskiye takmış ve toplamda 8 tane deliği var ve ayrıca 4 tanede camı yıkayan var. Aynı anda 12 delikten hala su çıkıyorsa bu iş olur. :)
Ben zaten tampondakilerin tek deliğini (ki zaten biri tıkalı) kapatmayı düşünüyorum. 1+1+2+2 yani toplamda 6 yerden su çıkacak. ;)
Bu arada @MutluTEKİR 'in denkleminin yanında benimki de ilkokul problemi gibi oldu. :D :D :D

Bu iş olur ama püskürtmeyi sprey şeklinde yaparsan sanki daha iyi olur. Bir de memeleri bordoya boyasak? Sanki daha güzel olacak. Plastik diye boya tutmaz diyorsan üstüne macunla astar çekeriz. :D

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Bu iş olur ama püskürtmeyi sprey şeklinde yaparsan sanki daha iyi olur. Bir de memeleri bordoya boyasak? Sanki daha güzel olacak. Plastik diye boya tutmaz diyorsan üstüne macunla astar çekeriz. :D

Sprey için sanırım fıskiyelerin değişmesi gerekir değil mi, o da masrafa girer haliyle... Ama benimki tutarsa seninkileri öyle yaparız. Ha bir de biz boyarsak bir daha su çıkmaz onlardan. :) Hem zaten kaput üstündekiler de siyah ya onlarla uyumlu olsun bence.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Sprey için sanırım fıskiyelerin değişmesi gerekir değil mi, o da masrafa girer haliyle... Ama benimki tutarsa seninkileri öyle yaparız. Ha bir de biz boyarsak bir daha su çıkmaz onlardan. :) Hem zaten kaput üstündekiler de siyah ya onlarla uyumlu olsun bence.
Ya taktığın şeye bak. Pazara çıkarız sabahtan denk gelir elbet. :D Ben kozmetik işine yazın gireceğim gibi. İlk önce park sensörü takalım da far yıkama geriden gelsin. :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Videoyu izlerken gözümden yaş geldi. Kurgu ve müzik müthiş olmuş. Yorumu yazayım üç dört defa daha izlerim... :D :D

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ahahahahahaha video harika :D :D

Azmin zaferi valla, güle güle kullanın, video da montaj görüntüleri birkaç sn daha uzun olsaymış daha iyi olacaktı, çok beğendim emeklerinize sağlık

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Tebrikler. Dediğim gibi basınç az kaldığında spreyleme etkisi olmuyor zannedersem. Ayrı bir pompa kullanılarak bu sorun aşılabilir.

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
@bayraktar Hamdi'nin içinde uhte kalan Mazda 626 far yıkama montajını ne kadar engellemeye çalışsam da yaptık. Uzun uzun anlatmayayım. Videoda herşey var. :D

Valla tebrikler. Aranızda olmak, daha çılgın projelere imza atmak istedim. Ekip çok sağlam ;) Size manevi desteğimi buradan gönderiyorum.
İlk görev yerimde birlikte çalıştığım bir arkadaşım var, hala araşırız, bir telefon tutucu için yarım saat konuşuruz. Birlikte çılgın projeler yaptığımız o günler geldi aklıma bu videoyu izlerken. Her zaman böyle imkanlar olmuyor hayatta, kıymetini bilmek lazım beyler :)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Gülmekten yazı yazamadım hacım sen n'aptın böyle ya? :D Karım anlamsızca bakıyor kahkaha atıyorum diye... :)
Bana da sürpriz oldu vallahi. Ben de diyorum nerede bu çocuk hala yazmamış açıklamaları? Müzik de harika olmuş Bond filmlerindekiler gibi. :D
Kapı kolu aydınlatmasına neler yapacaksın merakla bekliyorum. ;)

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Video çok keyifli..Elinize sağlık

Üst Alt