Dört Mevsim Lastikler

West

Sessiz
Araç Markası
2000-Mazda 323 1.8 GT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı
Semperit 4 mevsim 6 ay oldu su anda bir sikinti yasamadim fiyati mantikli daha once michelin kullaniyordum sık balon yapiyor yanaklardaki ipler sert engellerde kopma yapiyor

Moderatörün son düzenlenenleri:

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Ben cross climate alalı 1 yıldan fazla oldu. İlk kez geçen hafta İstanbul'a yağan karda deneme fırsatım oldu.
Maalesef eski Toyo'lar ile bir kere karda kalmıştım. İkisi arasında uçurum var. Bir güvensizlik hissetmedim.
Arkadaşımın nokian kış serisi lastikli mazda 3 ünü denedikten sonra İstanbul'da yaşadığım için doğru tercihi yaptığımı düşünüyorum.
Islak zeminde nokiana göre çok üstün. Lastiğin asıl özelliği yaz olduğu için zaten yazın bir sıkıntı yaşamadım.
Hatta Toyo'ya göre daha başarılı.
En güzel yanıda mevsim geçişlerinde sök tak ile uğraşmıyorum :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ben cross climate alalı 1 yıldan fazla oldu. İlk kez geçen hafta İstanbul'a yağan karda deneme fırsatım oldu.
Maalesef eski Toyo'lar ile bir kere karda kalmıştım. İkisi arasında uçurum var. Bir güvensizlik hissetmedim.
Arkadaşımın nokian kış serisi lastikli mazda 3 ünü denedikten sonra İstanbul'da yaşadığım için doğru tercihi yaptığımı düşünüyorum.
Islak zeminde nokiana göre çok üstün. Lastiğin asıl özelliği yaz olduğu için zaten yazın bir sıkıntı yaşamadım.
Hatta Toyo'ya göre daha başarılı.
En güzel yanıda mevsim geçişlerinde sök tak ile uğraşmıyorum :)
Islak zeminde modele göre performans değişebilir kışlıkta, kış şartlarında kullanılabilecek en iyi lastiğin hala Nokian olduğunu iddaa ediyorum

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Islak zeminde modele göre performans değişebilir kışlıkta, kış şartlarında kullanılabilecek en iyi lastiğin hala Nokian olduğunu iddaa ediyorum
Cumartesi lastikçimdeydim. Nokian satmamasına rağmen bir övdü bir övdü. Kendi arabasına bile takmış.

alican

06 MZD 49
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Valla her marka lastik kullandım, şunu söyleyeyim; 3 ay kullanıldıktan sonra hemen hepsi aynı ayara geliyor.Öyle çok uçarı kaçarı yok birbirlerinden,cebine göre alın bir takım, takın derim.Yani fiyat farkı çok,ama kalite farkı az.Sonuçta lastik üreticileri aynı makine ve aynı malzemeleri kullanıyorlar desem mübala olmaz gibi geliyor.Ne dersiniz.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Valla her marka lastik kullandım, şunu söyleyeyim; 3 ay kullanıldıktan sonra hemen hepsi aynı ayara geliyor.Öyle çok uçarı kaçarı yok birbirlerinden,cebine göre alın bir takım, takın derim.Yani fiyat farkı çok,ama kalite farkı az.Sonuçta lastik üreticileri aynı makine ve aynı malzemeleri kullanıyorlar desem mübala olmaz gibi geliyor.Ne dersiniz.
Söylediklerinizi kanıtlayacak somut veriler var mı, merak ettim resmi olarak markaların üretimlerinde kullandıkları malzeme oran ve kalitelerinin gösterildiği bir tablo ya da bilgi var mı?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Söylediklerinizi kanıtlayacak somut veriler var mı, merak ettim resmi olarak markaların üretimlerinde kullandıkları malzeme oran ve kalitelerinin gösterildiği bir tablo ya da bilgi var mı?
Akside çok ispatlanabilir gibi durmuyor sanki abi :D

alican

06 MZD 49
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Mesala T serileri H serileri V serileri bunlar hamur yumuşaklığı değişiyor. Michelen'den Maxis 'e kadar serileri aynı olursa çok fark yok demek istiyorum.Yoksa biri H Biri T o zaman kendi içinde bile fark var. Mesela Lassa H serisi ile Lassa T serisi arasında fark var. 43 yaşındayım çok çeşit lastik kullandım.Kalite marka kadar serisi ile de alakalı bence.

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Bence baya fark var. Bir aracımda Michelin dört mevsim lastik vardı. Sonraki aracimda Lassa mevsimlik lastik. Michelin de karda bile zorlanmama rağmen lassada evden çıkınca inşallah kar yağmaz diye dua ediyordum.
Ayrıca Michelin de ince iz kesikleri dişin dibine kadar inerken yan ürünü diye kakaladıklarında bundan eser yok.
Velhasıl kalite paraya orantılıdır.
Yazmadan geçemeyeceğim, hele ki lüks araca binip uyduruk lastik taktıranlar varya, değişim yapan lastikciler fena giydiriyor haberiniz ola :)

alican

06 MZD 49
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Hamur yumuşak kullanıldığı zaman H veya V serileri T serilerine göre her mevsimde daha iyi tutunuyor.T serileri serttir.Yük indeksi de düşüktür.Bu yüzden randımanlı değildirler.Kış lastiğinin özelliği hamurun çok yumuşak olmasıdır. Yazın kış lastiği kullanırsak 2 ay gibi sürede erir gider. Demek ki yumuşak lastik her mevsimde daha iyi amaaa çabuk eriyor. Bur da seçim bize kalıyor.Ben her zaman H serisinin altında almadım.T serilerine göre ömürleri kısa oldu ama H ve V serilerden bundan dolayı her kullandığım markadan memnun kaldım.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
@ediz07 hocanın önerisiyle, hazır yazlık lastiklerin performansı aşırı düşmüşken nokian weatherproof alayım dedim. Şimdilik 2 tane aldım önlere taktım. Eski yazlık lastiklerden çok daha bariz daha iyi performans sergiliyor. Tabi biraz uzun yol yapmam gerekli.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
@ediz07 hocanın önerisiyle, hazır yazlık lastiklerin performansı aşırı düşmüşken nokian weatherproof alayım dedim. Şimdilik 2 tane aldım önlere taktım. Eski yazlık lastiklerden çok daha bariz daha iyi performans sergiliyor. Tabi biraz uzun yol yapmam gerekli.
Güle güle kullan Mutlu, dört mevsimleri hiç sevmiyorum, yorumlarını bekliyorum.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Güle güle kullan Mutlu, dört mevsimleri hiç sevmiyorum, yorumlarını bekliyorum.

Sağolasın abi. Tamamen deneme amaçlı aldım. Bir uzun yola gidip geleyim bayramda, belli eder kendisini. 3bin km.ye yakın yol yapacağım.
Yazın kendisini salmıyor gibi lastik. Yorumlara göre yumuşak ama iyi tutunuyor deniyor. Nokian'ın diğer markaların aksine 4 mevsim lastiğini güzel yaptığı yönünde görüşler hakim. Weatherproof kış performansını iyi veren 4 mevsimlik iken, rakibi crossclimate yaz performansı daha iyi deniyor. Bakalım göreceğiz. Eğer gerçekten de denildiği gibiyse sürekli yaz kış tak çıkar yapmaktansa bu lastiklerle 2-3 sene yapmak çok daha mantıklı.

Teknisyen

Katılımcı
Araç Markası
Yok
Araç Renk ve Tip
Yok
@MutluTEKİR

Özel araçlar için de kış lastiği zorunlu kılınacakmış. eğer böyle bir durum varsa 4 mevsim lastikler kış lastiği mecburiyetinden muaf olmayı sağlar mı?

Bu konuda bir bilgin var mı? Şimdiden Teşekkürler.

Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
@MutluTEKİR

Özel araçlar için de kış lastiği zorunlu kılınacakmış. eğer böyle bir durum varsa 4 mevsim lastikler kış lastiği mecburiyetinden muaf olmayı sağlar mı?

Bu konuda bir bilgin var mı? Şimdiden Teşekkürler.

Nokian Weatherproof ve Michelin CrossClimate kış koşullarına uygun M+S ve kar sembollerine sahip tek 4 mevsimlik lastikler abi. Weatherproof a zaten lastikçiler kışlık lastik diyor, karıştırıyorlar. İnanamıyorlar da 4 mevsim olduğuna.
Ediz hoca araştırmış baya, kışın karda Uludağa çıkan olmuş bu lastiklerle. Yazın da güzel performans sergilerse daha ne?

4 mevsimlere karşıydım ben de, ama Ediz hocanın önerisiyle denemek istedim.
Bakalım zaman ne gösterecek. Forumda hiç yok mu Weatherproof kullanan?

Üst Alt