Mazda 3 BL (2009-13) Dizel Sağ/Sol Aks Problemi

japoncuemmi

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Merhaba, aracımın Mazda 3 2011 Dizel 6 Vites HP 115 sağ dış aks direksiyon çevirmelerinde vurma sesi yapıyor.
İnternet aramalarımda mazda ya ait komple aks bulamıyorum parçacılarda bilemiyor.

Size sorum şu bu aracın şanzımanı ford focus 2 tdcı 1.6 ile aynı fordun aksları uyar mı?
Veya elinde mazda'nın iç ve dış aks bölgesinin kaç mm olduğunu bilen var mı?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Merhaba, aracımın Mazda 3 2011 Dizel 6 Vites HP 115 sağ dış aks direksiyon çevirmelerinde vurma sesi yapıyor.
İnternet aramalarımda mazda ya ait komple aks bulamıyorum parçacılarda bilemiyor.

Size sorum şu bu aracın şanzımanı ford focus 2 tdcı 1.6 ile aynı fordun aksları uyar mı?
Veya elinde mazda'nın iç ve dış aks bölgesinin kaç mm olduğunu bilen var mı?
Ford Focus uyar, Focus parçası olarak ara

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Alt takımda bir çok parça ve motor focus ile ortak ama mazda nın bazı japonculuk oynadığı yerler var.
Misal alt salıncakta rotil mili mazda nın daha kalın, bijon ve porya 5x114.3 iken focusta 5x108, viraj denge çubuğu daha kalın vb..

Motor aynı, aksın şanzıman tarafındaki içerisine giren kısmı aynıdır %90 ama porya tarafı hakkında yorum yapamıyorum. Vida gruplarında daha sık diş kullanabiliyor Mazda. Dişli kısmında veya kafanın vida kısmında fark olabilir.
Bir parçacıdan emanet olarak mazda için porya alıp, focus aksına geçirmeyi deneyebilirsiniz o kısım sorunsuz girerse şanzıman tarafında sorun çıkacağını zannetmiyorum. Ya da aksınızı söktüreceksiniz, focus aksını satan yere gidip birebir kumpasla ölçerek kıyaslama yapacaksınız.

Diğer konu direksiyon çevirmelerde vurma sesi demişsiniz ama aks kafasından olduğuna emin misiniz? Amortisör bilyası, salıncak rotili fln olabilir mi? Sadece direksiyon çevirirken yapıyorsa aks olmayabilir, aks genelde tam sağ tam sol halde kalkışlarda takır tukur ses yapar, gaza bas bırak anlarında boşluktan vurma sesi yapar...

Son düzenleme:

japoncuemmi

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Herkesin tavsiyesine teşekkür ederim.

Detaylı bilgi eklemesi yapayım aracın 1000km önce değişecen parçalar ve markaları..
Amortisör helezonlar takozlar körükler komple değişti. (SKF,Fomoco,Motorcarft)
Rot mili -Tekrorot rot başı (pimsiz) - AYD
Sağ/sol salıncaklar komple - Teknorot
Sağ motor takoz - Fomoco
Sol Şanzıman takoz - ECE
Alt şanzıman takoz - Fomoco

Araçta değişmeyen akslar, porye bilye, direksiyon kutu kaldı.

Yaşadığım yerde aracın aksları söktürsem parçacıların çoğu Mazda diye bir marka hiç olmamış gibi gözümün içine bakıyor.
Parçayı söküp götürsem muhtemelen kumpasla ölçüp sipariş verecek ve yüksek fiyat isteyecek..
İnternette 1-2 tane sadece mazda üzerine parça satan yerler ile görüştüm (firma yazmiyim) "adamın konuşma üslubu" kendini vazgeçilmez görmesi telefonda gülerek 1400tl dedi ve ekleyerek çin malı olduğunu belirtti.

Sizden ricam daha önce iç/dış veya komple Akslarını değiştiren varsa parça oem numarası markası veya o ürünü satan "Namuslu parçanın adresi" rica ediyorum.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
0552 504 09 86 Tahir bey

Eskiden jakopar diye bir firmanın elemanıydı şimdi firma değiştirmiş, Çanakkale Destek Oto.
Bilgili ve vicdanlı bir arkadaş
Bende geçen ay Hyundai Atos için porya bilyası, disk balata vs aldım fiyatlarıda makul geldi
Eski 626'cılardan Hakan dersen beni tanır, selamlar...

japoncuemmi

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Amortisör ve diğer parçalar

Ekli dosyalar

• 4d705c44-0236-422c-9518-7abb2f0bd70c.jpg
    4d705c44-0236-422c-9518-7abb2f0bd70c.jpg
    161 KB · Görüntüleme: 10
  • 242bb460-857e-4a10-9a08-322beed57067.jpg
    242bb460-857e-4a10-9a08-322beed57067.jpg
    159.4 KB · Görüntüleme: 10
  • eba1ac44-b91d-4fb8-b754-1c0ee1dc5640.jpg
    eba1ac44-b91d-4fb8-b754-1c0ee1dc5640.jpg
    281 KB · Görüntüleme: 10

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Herkesin tavsiyesine teşekkür ederim.

Detaylı bilgi eklemesi yapayım aracın 1000km önce değişecen parçalar ve markaları..
Amortisör helezonlar takozlar körükler komple değişti. (SKF,Fomoco,Motorcarft)
Rot mili -Tekrorot rot başı (pimsiz) - AYD
Sağ/sol salıncaklar komple - Teknorot
Sağ motor takoz - Fomoco
Sol Şanzıman takoz - ECE
Alt şanzıman takoz - Fomoco

Araçta değişmeyen akslar, porye bilye, direksiyon kutu kaldı.

Yaşadığım yerde aracın aksları söktürsem parçacıların çoğu Mazda diye bir marka hiç olmamış gibi gözümün içine bakıyor.
Parçayı söküp götürsem muhtemelen kumpasla ölçüp sipariş verecek ve yüksek fiyat isteyecek..
İnternette 1-2 tane sadece mazda üzerine parça satan yerler ile görüştüm (firma yazmiyim) "adamın konuşma üslubu" kendini vazgeçilmez görmesi telefonda gülerek 1400tl dedi ve ekleyerek çin malı olduğunu belirtti.

Sizden ricam daha önce iç/dış veya komple Akslarını değiştiren varsa parça oem numarası markası veya o ürünü satan "Namuslu parçanın adresi" rica ediyorum.

Parçacı için bir şey söyleyemeyeceğim bu parça için bildiğim bir yer yok.
Kendi aracımın şasesine göre baktığımda (2012 Dizel 6vites) sizdekiyle aynı olduğunu düşünerek kodlarını vereyim, bunlarla araştırın isterseniz.

Sol aks GG68-25-600A
Sağ aks dış kısım GG63-25-500A
Sağ aks iç kısım komple (bilya ve düz mil kısmı) GG78-25-700

Sağ aks iki parçadır, ortasında bilya vardır, bilyadan sonra tekere kadar olan kısım dış kısım, bilya ve düz milin olduğu kısım ayrı olarak yazdım.

Görseli de ekleyim aşağıya. Görseldeki 25-421 yazan sekmanı şanzıman gibi düşünün. Onun sağı ve solu şeklinde akslar. Görsele göre ters konumdalar tabii ki.

1702650241440.png

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Teşekkür ederim
Kod orjinal olduğu için Türkiye de ilginç fiyatlar çıkıyor :) (GG6325500A Ön Sağ Aks ORJINAL Yedek Parça Fiyatı)
Daha makul kodlar olursa sevinirim :)

Parçaların fiyatları konusunda orjinal alacaksanız @kadir yardımcı olabilir.
Gördüğüm kadarıyla 3 de biri fiyatından biraz fazla servis fiyatı.

Bende yan sanayi parça kodu pek olmaz. Orjinal kodlara göre bakarım, varsa oem kalitesinden daha iyi üretici anca o zaman muadil bakarım.

Üst Alt