Mazda 3 BM Skyactiv Dizel Dpf (Partikül Filtre) Sorunu

cellcuk75

Sessiz
Araç Markası
2016 Mazda 3 Dizel AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Hoşbulduk. Çok sağolun. şöyle bir sorum var. nasıl payşabilirim?

Sevgili Mazda Ailesi hepinize merhaba,

2016 model dizel otomatik powersense sedan mazda 3 sahibiyim. Araç daha önceleri uzun yolda kullanılırken pandemi sonrası eşim şehir içinde sürmeye başladı. Geçen yaz Edirne’den Ankara’ya giderken DPF lambası yandı. Serviste statik rejenerasyon yapıldı. 4 ay sonra lamba tekrar yandı. Yine Anakara yolunda. Lamba önce sabit yanıyor, arabayı durdurmadan otobanda 120 ile sabit hızda gidiyorum. Rejenrasyon yapamıyor. Sonra lamba yanıp sönmeye başlıyor. Yanıp söndükçe sinirlerim bozuluyor :}. Servisle görüştüğümde filtrenin tıkandığı, 30 bin tl + işçilik karşılığında değiştirilebileceğini söylediler. Garanti bittiği için sanayiye, eski ustama gittim. Mazdayı gören usta far görmüş tavşan gibi kaldı. Kimse araba hakkında bir şey bilmiyor. Edirne’de 2 ya da 3 tane mazda vardır epi topu. Ustalar da haklı. Neyse güç bela arabayı cihaza bağladılar. P2458, P242F, P2463 hatalarının üçünü birden vermiş. Hepsi de partikül filtresiyle ilgili. Usta, bu DPFi boşaltalım rahat edersin dedi. Ama hiç mazdaya yapmadığımız için nolur nolmaz önce beyninden DPFi silelim, biraz dolaşırsın sonra boşaltırız dedi. Beyin silindi. Bursa’dan Ankara’ya giderken önce DPF lambası sabit bir şekilde yandı. Ben şok! Hani silinmişti bu beyinden. Sürmeye devam ettim. Dedim nasıl olsa Ankara’ya gidiyorum. Yanmaya devam ederse servise giderim. Bir süre sonra lamba kendiliğinden söndü. Aha dedim kendi kendine rejenerasyon yaptı. Sevindim. Ankara’dan Edirne’ye dönerken lamba yeniden yandı. Sürmeye devam ettim. Lamba yanıp sönmeye başladı. Bastım küfürü :}. Edirne’ye beyi silen ustaya geldim. Durumu anlattım. Bağladık. Aynı hata kodları. Abi bunun filtre tıkanık değil. Sen bunu sür, arada gel lambaları söndürürüz falan dedi. Zaten filtresi de çok zor yerde falan dedi. Yani uğraşmak ve risk almak istemedi. Ben de abi sen bunun beynini eski haline getir dedim. Orjinali geri yükledi. Aldım arabayı eve geldim. Başladım araştırmaya. Forumlarda gezerken OBD cihazlarını gördüm. Fiyatları da ucuzdu. 200 TL’ye bir tane aldım. Bugün arabaya bağladım. Hata kodu gözükmüyordu. Önce bir ölçüm yaptım (1. Görüntü). Sonra forscan ile statik rejnerasyon yaptım. Ardından bir ölçüm daha yaptım (2. görüntü). Sonra da arabanın yağını değiştirttim. Şimdi soru şu:

Rejenerasyon sonrası EXHP-DIF-AVE, PM-ACC, PM-ACC-DSD, PM-GEN değerlerinde düşüş oldu. Ancak EXHPRES1 değerinde bir değişiklik olmadı. Halen daha bu değer normalin çok üzerinde gibi geliyor bana. Bu normal olabilir mi?, sensör bozuk olabilir mi?, yoksa DPF çok mu dolu? Bu halde arabayı kullanmam tehlikeli mi? Yardımcı olursanız minnettar olurum.

Ekli dosyalar

• rejenerasyon öncesi grafik.jpg
    rejenerasyon öncesi grafik.jpg
    443.9 KB · Görüntüleme: 66
  • rejenerasyon öncesi tablo.jpg
    rejenerasyon öncesi tablo.jpg
    172.2 KB · Görüntüleme: 66
  • rejenerasyon sonrası grafik.jpg
    rejenerasyon sonrası grafik.jpg
    453.2 KB · Görüntüleme: 63
  • rejenerasyon sonrası tablo.jpg
    rejenerasyon sonrası tablo.jpg
    192.4 KB · Görüntüleme: 66
Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İlk defa forumda böyle bir sorun bildiriliyor, öncelikle geçmiş olsun.

Bu işlere, Bl kasa dizel aracıyla kafa yoran @ibrasoft var, bilgisi dahilinde yardımcı olacaktır.

Bir şey bldiğim için değil belirtilmediği için soruyorum "aracınız kaç bin km'de"

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Geçmiş olsun, aracınız kaç binde, bu kadar erken nasıl tıkandı diye düşündüm, çoğu zaman kısa mesafeli sürüşler mı yaptın?

Şöyle güzel bir konu var, yine @ibrasoft fikir verecektir bu konuda

cellcuk75

Sessiz
Araç Markası
2016 Mazda 3 Dizel AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Teşekkür ederim. 95 binde. İlk 60 bini uzun yoldu. Son kisim agirlikli sehir ici maalesef. İbrahim beyin yorumunu merakla bekliyorum

Bu arada arabanin cekisinde bir düşüş yok. Yakit ortalamasi karşık 5.5. şehirlerarası 4.5

Son düzenleme:

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Dayım 50 bin km'de dizel Toyota aldı, arıza lambası yanıyor, dpf kaynaklı imiş, önceki sahibi ben bu arabayla 80 km hızı geçmedim demiş, tamirci bundan tıkanmış büyük ihtimalle dedi. Konuyla ilgili söyleyeceklerim bu kadar :) :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Hoşbulduk. Çok sağolun. şöyle bir sorum var. nasıl payşabilirim?

Sevgili Mazda Ailesi hepinize merhaba,

2016 model dizel otomatik powersense sedan mazda 3 sahibiyim. Araç daha önceleri uzun yolda kullanılırken pandemi sonrası eşim şehir içinde sürmeye başladı. Geçen yaz Edirne’den Ankara’ya giderken DPF lambası yandı. Serviste statik rejenerasyon yapıldı. 4 ay sonra lamba tekrar yandı. Yine Anakara yolunda. Lamba önce sabit yanıyor, arabayı durdurmadan otobanda 120 ile sabit hızda gidiyorum. Rejenrasyon yapamıyor. Sonra lamba yanıp sönmeye başlıyor. Yanıp söndükçe sinirlerim bozuluyor :}. Servisle görüştüğümde filtrenin tıkandığı, 30 bin tl + işçilik karşılığında değiştirilebileceğini söylediler. Garanti bittiği için sanayiye, eski ustama gittim. Mazdayı gören usta far görmüş tavşan gibi kaldı. Kimse araba hakkında bir şey bilmiyor. Edirne’de 2 ya da 3 tane mazda vardır epi topu. Ustalar da haklı. Neyse güç bela arabayı cihaza bağladılar. P2458, P242F, P2463 hatalarının üçünü birden vermiş. Hepsi de partikül filtresiyle ilgili. Usta, bu DPFi boşaltalım rahat edersin dedi. Ama hiç mazdaya yapmadığımız için nolur nolmaz önce beyninden DPFi silelim, biraz dolaşırsın sonra boşaltırız dedi. Beyin silindi. Bursa’dan Ankara’ya giderken önce DPF lambası sabit bir şekilde yandı. Ben şok! Hani silinmişti bu beyinden. Sürmeye devam ettim. Dedim nasıl olsa Ankara’ya gidiyorum. Yanmaya devam ederse servise giderim. Bir süre sonra lamba kendiliğinden söndü. Aha dedim kendi kendine rejenerasyon yaptı. Sevindim. Ankara’dan Edirne’ye dönerken lamba yeniden yandı. Sürmeye devam ettim. Lamba yanıp sönmeye başladı. Bastım küfürü :}. Edirne’ye beyi silen ustaya geldim. Durumu anlattım. Bağladık. Aynı hata kodları. Abi bunun filtre tıkanık değil. Sen bunu sür, arada gel lambaları söndürürüz falan dedi. Zaten filtresi de çok zor yerde falan dedi. Yani uğraşmak ve risk almak istemedi. Ben de abi sen bunun beynini eski haline getir dedim. Orjinali geri yükledi. Aldım arabayı eve geldim. Başladım araştırmaya. Forumlarda gezerken OBD cihazlarını gördüm. Fiyatları da ucuzdu. 200 TL’ye bir tane aldım. Bugün arabaya bağladım. Hata kodu gözükmüyordu. Önce bir ölçüm yaptım (1. Görüntü). Sonra forscan ile statik rejnerasyon yaptım. Ardından bir ölçüm daha yaptım (2. görüntü). Sonra da arabanın yağını değiştirttim. Şimdi soru şu:

Rejenerasyon sonrası EXHP-DIF-AVE, PM-ACC, PM-ACC-DSD, PM-GEN değerlerinde düşüş oldu. Ancak EXHPRES1 değerinde bir değişiklik olmadı. Halen daha bu değer normalin çok üzerinde gibi geliyor bana. Bu normal olabilir mi?, sensör bozuk olabilir mi?, yoksa DPF çok mu dolu? Bu halde arabayı kullanmam tehlikeli mi? Yardımcı olursanız minnettar olurum.
Kitabı okudunuz mu konu hakkında ne diyor ?

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Geçmiş olsun.

BL kasa için önemli olan DP_DPF ölçeği. Ben kendi aracımdaki dpf doluluk oranını buradan takip ediyorum. Diğer saydıklarınızın bir kısmı yakıt tüketimi ile alakalı, doğrudan dpf ile ilgili değil. Doğrudan değil derken de, dpf tıkandığı zaman bir miktar artış olur. Ama bu dolaylı nedendir.
0.20 kpa BL kasa için oldukça temiz sayılabilecek bir doluluk oranı, (motorun sıcak olduğunu varsayıyorum.) sizinde bu ekran görüntüsünde gönderdiğiniz DP-DPF değerine göre yorumlarsak dpfniz sıkıntı yaratacak doluluk oranında değil, hatta oldukça boşalmış diyebilirim. Buradaki konu motorun sıcak olması diye özellikle belirttim çünkü soğuk motorda dpf 0.10-0.15 kpa aralığında görünebilir, motor ısınınca 0.30-0.40 lara gelir. içerisindeki materyal ısınınca fonksiyonunu yerine getirmeye ve filtrelemeye başlar. Soğuk motorda gözenekleri biraz açık olduğu için hava geçişi biraz daha rahat olur hatta bazen anlık kalkışlarda gözenekler de açık olduğu için gevşeyen kurum hafif duman olarak atabilir.

Sky ların çok sık dpf rejenerasyona girdiğini, rejenerasyonun şehir içi kısa mesafelerde tamamlanamadığını veya kullanıcının rejenerasyon sırasında gideceği yere geldiği için süreç tamamlanmadan kontak kapatması nedeniyle sıkıntıya girdiğini biliyorum. Sizin başınıza da bu nedenlerden bir veya bir kaçının bileşimi kaynaklı durumlar olmuş olabilir.

Aracı daha önce incelemediğim için tahminde bulunacağım, EXHPRES1 değeri muhtemelen dpf doluluk oranından bağımsız bir yerinde ölçülen bir değer orasını da şöyle anlatmaya çalışayım. DPF olarak gördüğümüz filtre aslında iki kısımdan oluşuyor. DPF öncesi bir filtre daha var; oksidasyon katalizörü. Bu kısım benzinli araçların katalizör filtresi gibi bir ön filtre esasında arada biraz boşluk var, bu boşluğa bir sensör ve bir hortum girişi bağlanıyor sonrasında DPF başlıyor DPF sonrasında tekrar bir hortum çıkışı var. DP_DPF sensörü iki hortum arasındaki basınç farkını ölçüyor. Yani dpf nin hemen önündeki basınç ve dpf nin çıkışındaki basınç. Sizin aracınızda anladığım kadarı ile oksidasyon sensörü öncesinde de bir basınç sensörü var. Ve burada bir sıkışma görünüyor. DPF niz boş, ancak oksidasyon katalizörünüz doluluk oranı yüksek.
Bu tahminimce motorun yarım kalan rejenerasyon süreçlerinden dolayı motor yağına mazot karışması veya işlemin yarım kalması kaynaklı depkimelerle katalizörün tıkanması durumu. DPF rejenerasyon komutu verip dpfyi temizleseniz bile bunu rejenerasyonla temizleyemeyebilirsiniz. Çalışma mantığı olarak dpf gibi yüksek sıcaklıklarda üzerindeki kurumlar yanıp açılmıyor olabilir.

Erişimi kolay yerde ise şunu deneyebilirsiniz; egzoz manifoltundan çıkışta oksijen veya ısı sensörü (oksidasyon sensöründen önceki olması lazım, ortadaki olan dpf öncesidir, sizin dpfniz temiz) DPF temizleme spreyi gibi bir ürün püskürtüp sonrasında rejenerasyon yaparak açılmasını sağlayabilirsiniz. Kendi aracımın konusunda paylaşmıştım, fikir vermesi için inceleyebilirsiniz. İkinci ihtimal oksidasyon basıncını ölçen sensörünüze kurum kaçmış olabilir, bunu tespit edip çıkartıp hortumuna ve kendisine biraz hava tutarak temizlemek olabilir. Pek olmaz ama yine de ihtimaller dahilinde. 113,3 KPa yı yüksek olarak düşünerek bu yorumu yaptım, normal sağlıklı çalışma basıncını bilmiyorum. DPF için biliyorum 0.4-0.6 kpalar normal aralıkta kalıyor buraya kıyasla baktığım zaman çok yüksek geldi bana 16,5 psi /1.13 bar gibi bir değere denk geliyor. Egzoz gazının çıkışta bu kadar bir basınca maruz kalması normal değil gibi sanki.

Biraz uzun yazdım ama yazarak tarif etmeye çalışmak biraz zor oluyor.

Bu arada sanayidekilerin her araçta olan dpf alt takım gibi sorunlarda biz anlamayız moduna girmelerine ayrı hastayım. Diğer araçlarda olmayıp mazda da olan bir şey değil ki bu. Adam amortisör değişecek, mazda yı görünce ayrı bir modlara giriyor. Sanki diğer araçlarda amortisör yok da mazda amortisörlü tek araba.

Ayrıca beyinden kapattık olayını anlamadım, o kadar kolay kapandı, kapattık vs demeleri pek inandırıcı gelmedi. İnsanlar dpf kapatma, dpf yi yazılımdan silmek için bir sürü para verip yazılım yaptırıyor ve bu işlem aracın ana yazılımı dışarda üzerinde yazılarak araca tekrar yükleniyor. Serviste bile böyle kapatıp açacak bir uygulama yok iken, mazda ile işi olmayan sanayi esnafında yazılımla dpfyi kapattım fln demesi pek inandırıcı gelmedi bana ki zaten olmamış da ışıklarınız geri yanmış.

İLave: konunun linkini @ezmocesteri vermiş sağolsun. Kendi aracımda yaptığımı orada inceleyebilirsiniz. Sizin de temizlik sıvısını göndereceğiniz yer benim aracıma göre fotoğrafta mavi kablo ile görünen ısı sensörünün olduğu yer. Oksidasyon katalizöründen önceki ısı sensörü.

Son düzenleme:

cellcuk75

Sessiz
Araç Markası
2016 Mazda 3 Dizel AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
@ibrasoft bu konudaki bilginize şapka çıkartıyorum. İyi ki varsınız. OBD-Forscan işlerini de sizin mesaj ve anlatımlarınızdan sonra öğrendim. Her şey için teşekkür ederim. O sensörün yerini bulabilirsem söküp sizin yaptığınız temizleme işlemini yapacağım. Ya da bir egzozcu usta bulup anlatacağım. İnşallah anlar. Ama aklımda deli sorular da dolanmıyor değil.

-Dikkat ettim i-stop çalıştığında da bu EXHPRES1 değeri aynı kalıyor. Yani basınçta bir düşüş olmuyor. Bunun bir anlamı var mı?

-Genelde sensörler için hata kodu oluyor. Basınç azalırsa ya da artarsa hata kodu üretiliyor. Bu sensör için hata kodu neden yok? Varsa neden OBD de görülmedi? Onun yerine neden tüm hata kodları DPFle ilgili oldu. DPFden önceki bir basınç farkı neden ECU tarafından sonraymış gibi algılanıyor. Üstelik oradaki sensörler normal çalıştığı halde.

-Araç DPF lambasını genelde uzun yolda yakıyor. Söndürüp şehir içinde kullanınca yanmıyor. Acaba uzun yola çıktığımda rejenerasyon yapmaya çalışıp beceremiyor mu?

-Yüksek çıkan bu basıncı OBD ile dolaylı olarak başka bir şekilde ölçebilir miyiz? Yanı bu basınç geriye dönük olarak başka yerlere yansıyor mudur? Ya da bir başka sensörde yüksek değerlere neden oluyor mudur? Daha da önemlisi aracın başka bir bölümüne zarar veriyor mudur?

-https://euroesi.mazda.co.jp/esicont/eu_eng/mazda3/20060311105619/html/id0102f1801500.html şu linkteki DTC kodlarında P242F ye tıkladığımızda (DTC P242F [MZR-CD (RF Turbo)]) 6. Maddede "Is the EXHPRESS PID value less than 4.0 kPa {30.0 mmHg}?" Diye soruyor. Yanıt hayırsa ” Visually inspect diesel particulate filter. If damaged or deterioration found, replace the catalytic converter.” Diyor. Buradan EXHPRESS değerinin 4 ü geçmemesi gerektiğini mi anlıyoruz. Max değer dörtse. Vay benim mazdanın haline çünkü grafikte bir yerde 430 a kadar çıkmış basınç. Eğer değişim olacaksa komple (DPF vs) değiştirelecek sanırım (30-40 bin TL).

Son soru yarın İstanbul2a gitmek istiyorum. Ne yapayım? Bu değerin bu kadar yüksek olduğunu bilemeden önce bayramda 1500 km yol yaptım. Bazen cehalet gerçekten mutluluk kaynağı oluyor. Bir yanım bas git bakalım lamba yanacak mı diyor. bir yanım şansını zorlama...

-

Ozanihat

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Yerinizde olsam İstanbul'a gitmişken 2CR sahibi Ümit Bağıran ile görüşürdüm. Cumartesi günleri çok yoğun oluyor ama yine de sizin probleminizle ilgili yardımcı olabilir.

cellcuk75

Sessiz
Araç Markası
2016 Mazda 3 Dizel AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Nasıl gidilir? Nerede bulunur?
Google maslakta diyor.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Yazılımcı o kişi. Size bu konuda bir faydası olmaz. Yazılım için görüşmeye ben de gittim, tanıştım kendisiyle ama bir işlem yaptırmadım aracıma. Tercih meselesi. Mekanik olarak tıkanmış bir katalizörü veya dpfi yazılım ile bir yoluna sokamazsınız. Ha yazılım yaptıracağım iptal ettireceğim, onun yönlendireceği yerde de içini boşalttıracağım derseniz o ayrı. Veya ben bilmeyim, arıza ışığı yanmasın, rejenerasyon yapmasın tamamen tıkanıp motor stop edene kadar gözüm görmesin diyip sadece arıza kayıtlarını kapatırsınız, o da bir tercihtir saygı duyarım. :D

Euro 6 ile işler çok sıkılaştı. Bir çok araçta sıklaşan rejenerasyondan şikayet var ama en azından kullanıcıyı bilgilendirecek bir uyarı veya ışık olmalı içerde. Bazı araçlarda var, bir şekilde kullanıcıyı o an kontağı kapatmama konusunda uyarıyor.

Benim araçta (BL) enjektörlerin sadece öğrenme değerleri ile ilgili veriler var. Forscana bağlanınca enjektörlerinizle ilgili hangi değerleri okuyabildiğinize de bakabilir misiniz. Hatalı yakıt püskürtmeleri de katalizör ve dpf sorunlarına yol açabilir. Aracın stop ettiğinde sensör değerinin aynı kalması normal değil aslında. Sonuçta motor duruyor, basıncın atmosfer basıncına inmesi gerekir. Çünkü motor tarafındaki basınç motor durunca arkası kesileceği için egzoz tarafındaki atmoster basıncına doğru çıkar ve bir kaç sn içinde eşitlenir. (Eğer araç bu değeri kasıtlı olarak sabit tutmuyorsa veya okuyan sensörü bozuk değilse) Bahsettiğiniz sitede uyarıdaki çözüm katalizörün hasarlı veya arızalı olması durumunda değişimini öneriyor. DPF kısmı değil ama katalizörün adının geçmesi tahmin ettiğim durumu güçlendiriyor. Söylediğim şekilde denedikten sonra açılmaması durumunda değişmeyi düşünmeyin bence hemen, özel makinalar ve kimyasallar ile yüksek basınç ve sıcak sıvılar ile temizleyen yerler mevcut.

DPF olarak arıza yakmasının sebebi katalizör ve DPF kısmını bir kit olarak görüp tek parça gibi değerlendirmesi olabilir. Sonuçta yedek parça olarak ayrı satılmıyorlar, tek parça halinde değişiyor servis tarafında. Sanayi işi olarak kesip biçip sorunlu tarafı değişenler, içine universal ürün takanlar da mevcut sonuçta.

Siz biraz uzun yolda ekran açıkken biraz devirli giderek değerleri tekrar kontrol edin, değişim artma azalma durumu var mı. O değer hala sabit ve değişmiyorsa sensörü, sensöre giden hortumu, soketi vs kontrol edin. Diğer konuda anlattığım gibi araç üstünde iken üst sensör girişinden temizleme yoluna bakın. Üstten temizleme ile sonuç alamazsanız; sökerek temizleme yapan yerlere işlem garantisi isteyerek temizletme yoluna bakın. En son çaredir o parçayı değiştirmek. Bir gelişme olursa veya soracağınız bir şey yardımcı olmaya çalışırım yine. (ama hareket halinde ve 3500-4000 devir sabit hızda o sensör değerleri önemli, değişim var mı yok mu ilk ve en basit bakılacak yer.)

cellcuk75

Sessiz
Araç Markası
2016 Mazda 3 Dizel AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Dün İstanbul’a gidip geldim. Yolda herhangi bir sorun yaşamadım. DPF lambası da yanmadı. Arabanın çekişinde de bir sorun yoktu. Yakıt tüketimi eskiden olduğu gibi 4.5 lt/100 km. Daha önce de söylediğim gibi araba i-stoptayken EXHPRES basınıcı yine 101 Kpasc gözükünce, sadece kontak açıkken (motor çalışmazken) basınç ne gösteriyor diye merak ettim. Evet sadece kontak açıkken bile basınç değeri 101 (ekran görüntüsü 1 ve 2). Motor çalıştırılınca değer 105 e çıkıyor ve gaz verdikçe değer yükseliyor (ekran görüntüsü 3 ve 4). Bu durumda sensör bozuk olabilir mi acaba?
@ibrasoft bakmamı istediğin enjeksiyon verilerini de ekte gönderiyorum (ekran görüntüsü 5 ve 6). Değerlerden bir şey anlamadığımı itiraf edeyim. hepsinin aynı mı olması gerekli :islik:

Ekli dosyalar

• EKRAN GÖRÜNTÜSÜ 3.png
    EKRAN GÖRÜNTÜSÜ 3.png
    126.4 KB · Görüntüleme: 54
  • EKRAN GÖRÜNTÜSÜ 2.jpg
    EKRAN GÖRÜNTÜSÜ 2.jpg
    83.6 KB · Görüntüleme: 53
  • EKRAN GÖRÜNTÜSÜ 1.jpg
    EKRAN GÖRÜNTÜSÜ 1.jpg
    428.1 KB · Görüntüleme: 42
  • EKRAN GÖRÜNTÜSÜ 4.png
    EKRAN GÖRÜNTÜSÜ 4.png
    111 KB · Görüntüleme: 45
  • EKRAN GÖRÜNTÜSÜ 5.jpg
    EKRAN GÖRÜNTÜSÜ 5.jpg
    318.4 KB · Görüntüleme: 41
  • EKRAN GÖRÜNTÜSÜ 6.png
    EKRAN GÖRÜNTÜSÜ 6.png
    162 KB · Görüntüleme: 55

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Enjektör zamanlamaları düşündüğümden daha detaylı. Her kademe için ayrı ayar okumasını göstermesi iyiymiş. Değerler biraz fazla aralıklı gibi geldi. Ama 4 kpa üzerinde olursa katalizörü kontrol edin denilen değerin kontak kapalıyken bile 100 olması mantıklı değil. Ya sensör bozuk, ya hortumlarında bi tıkanıklık var ya da kalibrasyonu bozuk. Enjektör zamanlamaları da biraz fazla aralık gibi ama ne kadar tolerans normal onu bilmiyorum bm kasa için.

Siz şu işlemleri sırasıyla yapın;
sensörün hortumlarını kontrol edin, DPF üzerindeki hortumları takip ederek sensörlerin yerlerini bulabilirsiniz, katlanma sıkışma var mı bakın, sırayla çıkarıp hava tutun, sensörü çıkarıp hava tutun bi temizlik yapın;

Katalizör ve dpf yi solüsyonla temizlik yapın, sonra rejenerasyon yapın.

Bu işlemler bittikten sonra Pilot enjektör öğrenmelerini sıfırlayın, dpf ve katalizör değerlerini sıfırlayın. Enjektör öğrenmeleri için yeniden yol yapın. (prosedürü tamamlamadan enjektörler tam olarak sağlıklı çalışmayacak)

Sensör arızanız yok ise veya katalizör tarafında açılamayacak bir tıkanma yok ise işiniz çözülecektir diye düşünüyorum. Açılamayacak bir tıkanma olsa bile temizlik sonrası değerler bir miktar düşecektir, neticede gözenekler illaki bir oranda açılacak. Bu durumda da temizlik ile açılabildiği için söküp temizleyen yerlere gider orada tamamen açtırırsınız.

cellcuk75

Sessiz
Araç Markası
2016 Mazda 3 Dizel AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Teşekkür ederim. deneyip sonuçları paylaşacağım.

Montimpex

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 BNskyD PowerSNS
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz/ Sedan
Geçen ben de İzmir-İstanbul yaparken Bursa otoban tüneli girişinde tüm arıza ışıkları yandı ve sarı motor ışığı hiç sönmedi. Araç çekişten düştü ve hiç olmayacak yer ve zamanda aracı tehlikeli bir yerde, karanlıkta ve sağanak yağmurda sağa çekip kontak kapatmak zorunda kaldım. Ertesi gün bilgisyara bağlattım ve MAF sensör hatası olduğunu gördük. usta ışığı söndürdü. Yine yaparsa sensörü temizletiniz olmazsa değiştirirsiniz dedi. İzmir'e dönüş yolunda çok şükür sorun yaşamadım. Genelde LUKOIL den almakla beraber 2-3 depoda bir SHELL den yakıt alıyorum. Ayrıca son aylarda gözlemlerime göre yakıt sarfiyatında minimum %20-25 artış var.. DPF le ilgili bir uyarı almadım.

Ben de hemen zaten 10bin bakımı gelen aracımın tüm parçalarını temin ettim. Yanında lique Mollynin hava akışmetre temizlik spreyini, boğaz kelebeği temizlik spreyi ve seramik motor koruma katkısı ile engine flush ürünlerini aldım. TOTAL antifriz ve MOTUL motor yağı aldım. (yağ sanırım sahte çıktı, üzerinde üretim tarihi ve parti no gibi bir baskı göremedim) Yağı TOTAL alabilirim.. sanayide karar vereceğim.

Ancak benzer sorunları yaşayan kişilerin yazılarını okuduğumda çözüm olarak enjektör değişimden bahsediliyor ki bu da 70-80 bin TL lik bir maliyetmiş.. Umarım yaptıracağım bakımda bu sorun kökten çözülür yoksa vay halimize.. Mazda bizi üzmeye başladı..

Üst Alt