Mazda 323 BA (1994-98) Direksiyonda Meydana Gelen Titreme

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Abiler dün frenlerim değişti aracı çıkardığımda direksiyonda çok hafif titreme vardı yeni diye balatalar ondandır diye umursamadım. Bu akşam Gemlik’e giderken 87den sonra iyice titreme artıyor. Yarın rotcular kapalıdır diye tahmin ediyorum. Rot ayarı bakılmadan önce kontrol edilmesi gereken noktaları söyler misiniz?

major35

__/ Hasan \__
Araç Markası
Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Akslar ne durumda @UmitSerbest birde ön takıma bakıldımı?
Titreme sorunu;
Ön takım ile ilgili
Rot balans
Eğer disklerde sıcak soğuk değişikliğinden eğrilme varsa yapar.
Salıncak
Aks bilyaları dağılmış olabilir.
Jant ve lastklerin ne durumda onlara bak jantta eğilme varmı, lastkte balon varmı gözle görülecek olanları gözlemle
Frenlerim değişti demişsin birde balatamı değişti sadece yoksa disk ile balatamı onu açarsan daha net olur konu geçmiş olsun

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Titreşim sürekli varsa motor kulaklarından, frene bastığınızda oluyorsa balata/disklerden, yüksek hızlarda belirginleşiyorsa jant eğriliği veya lastik deformasyonundan, yüksek hızda ve özellikle dönüşlerde sesli bir şekilde kendini hissettiriyorsa akslardandır. Daha doğrusu ilk bakılacak yerler burasıdır. Müstesna durumlar da olabilir tabi.
Ben mevcut problemin disklerden olacağını düşünmüyorum. Fren dışında da titreşim varsa balatalarınız sürekli diske gerektiğinden fazla baskı halinde olması gerekirdi. Böyle durumda da titreşimden daha çok ses hissedilirdi.
Öncelikle dört jantınıza da balans ayarı yaptırarak, yaptırırken de lastiklerinizde bozulma/şişme/baloncuk yapma vs. olup olmadığını kontrol ederek en kolay yerden başlamanızı öneririm. ;)

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Titreşim sürekli varsa motor kulaklarından, frene bastığınızda oluyorsa balata/disklerden, yüksek hızlarda belirginleşiyorsa jant eğriliği veya lastik deformasyonundan, yüksek hızda ve özellikle dönüşlerde sesli bir şekilde kendini hissettiriyorsa akslardandır. Daha doğrusu ilk bakılacak yerler burasıdır. Müstesna durumlar da olabilir tabi.
Ben mevcut problemin disklerden olacağını düşünmüyorum. Fren dışında da titreşim varsa balatalarınız sürekli diske gerektiğinden fazla baskı halinde olması gerekirdi. Böyle durumda da titreşimden daha çok ses hissedilirdi.
Öncelikle dört jantınıza da balans ayarı yaptırarak, yaptırırken de lastiklerinizde bozulma/şişme/baloncuk yapma vs. olup olmadığını kontrol ederek en kolay yerden başlamanızı öneririm. ;)
Frene basınca titreme Yok abi sadece düşük hızda hissedilmeyen ama 87den sonra titreme başlıyor. Dönüş filan fark etmiyor düz yolda yapıyor ama çekme filan yapmıyor. Birde arka tarafta oturanlar titreme filan Yok dediler aynı şekilde ön koltuklarda da titreme yok sadece direksiyonda var bu olay. Lastikciye uğrayım jantlar baksın ilk ordan başlayım
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ön takım kontrolü yapıldı mı? Balata değişimi öncesi disklere torna işlemi yapıldı mı?
Torna işlemi filan Yok. Sadece lastikler sökülüp Balata ve arka z rotlar değişti. Öncesinde 140-160la giderken bile titreşim yoktu
Mesaj otomatik birleştirildi:

Akslar ne durumda @UmitSerbest birde ön takıma bakıldımı?
Titreme sorunu;
Ön takım ile ilgili
Rot balans
Eğer disklerde sıcak soğuk değişikliğinden eğrilme varsa yapar.
Salıncak
Aks bilyaları dağılmış olabilir.
Jant ve lastklerin ne durumda onlara bak jantta eğilme varmı, lastkte balon varmı gözle görülecek olanları gözlemle
Frenlerim değişti demişsin birde balatamı değişti sadece yoksa disk ile balatamı onu açarsan daha net olur konu geçmiş olsun
Abi en son 10bin km önce aks,rot,salıncaklara kadar değiştirdim hepsini. Geçen gün sadece balatalar değişti Disk’ler değişmedi. Frene bastığımda çok sarsan titreşim yok, frene basmasam da aynı titreşim var. Ön takım kontrolünde sorun yok dediler. Lastikler de balon yok gece gözlemledim acaba karanlıkta mı görmedim. Lastiklerin inik olması bu durumu yapar mı?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Lastik balansı düzgün yapılmamış. Bunu da yapabilen ustayı bulursanız bırakmayın benim 5 senemi aldı. Lazerli alet yeri buluyor.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Yüksek hızlara çıkıldıkça titreme kesiliyor mu, yoksa daha mı çok artıyor ?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Acaba lastik tabanı mı bozuldu yand jantta yamukluk mu var diye düşündüm, balans gibi görünüyor anlattığın bakım detaylarından sonra

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Acaba lastik tabanı mı bozuldu yand jantta yamukluk mu var diye düşündüm, balans gibi görünüyor anlattığın bakım detaylarından sonra
az önce balanscıdaydım abi sağ tekerlek yalpalıyor yamukluk var ama bu kadar yalpalama yapmaz dedi. Ön takımcıya yönlendirdi bu gün her yer kapalı dolaştım ama bulamadım bir yer.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bugün bir yer bulamazsın zaten uğraşma, sağ tekerlek yamuksa ön takımcı ile işin yok, sağlam arabayı bozma, git yamuk jantı değiş ya da düzelt.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
az önce balanscıdaydım abi sağ tekerlek yalpalıyor yamukluk var ama bu kadar yalpalama yapmaz dedi. Ön takımcıya yönlendirdi bu gün her yer kapalı dolaştım ama bulamadım bir yer.
Düzelttirmediniz mi peki?
Bu arada ön takımcı zaten rot-balansçı olmuyor mu ya? Balansçı diye ayrı bir sektör mü var? :p

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Düzelttirmediniz mi peki?
Bu arada ön takımcı zaten rot-balansçı olmuyor mu ya? Balansçı diye ayrı bir sektör mü var? :p
balanscı, lastikçilerde olan alet abi işte :D Düzelttiremedim abi açık yer yok.
Bugün bir yer bulamazsın zaten uğraşma, sağ tekerlek yamuksa ön takımcı ile işin yok, sağlam arabayı bozma, git yamuk jantı değiş ya da düzelt.
Yarın artık abi dediğin gibi çok yamukluk yok ama etki ediyor demek. Çok sert çukura da girmedim hatta çukura girmedim desem yeridir vardır bunda bir hayır diyerek gidicez.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
balanscı, lastikçilerde olan alet abi işte :D Düzelttiremedim abi açık yer yok.

Yarın artık abi dediğin gibi çok yamukluk yok ama etki ediyor demek. Çok sert çukura da girmedim hatta çukura girmedim desem yeridir vardır bunda bir hayır diyerek gidicez.
Aracı başkası 10 m kullansa bile denk gelmiş olabilir, hep sendeyse farketmemişsin demek, büyük çukur gerektirmez yumuşak karnına denk gelmesi yeterli

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Aracı başkası 10 m kullansa bile denk gelmiş olabilir, hep sendeyse farketmemişsin demek, büyük çukur gerektirmez yumuşak karnına denk gelmesi yeterli
evet abi olabilir. az önce bir yere kadar gittim geldim düzelmiş saçma bir şekilde ama durmaya yakın cay cuy diye ses geliyor balatalardan

Üst Alt