Mazda 323 BG (1989-94) Direksiyon Pompası Sesi ve Arızası

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Selamun aleyküm. Cümleten hayırlı günler kazasız belasız sürüşler arkadaşlar.
1992 Mazda 323 aracımda aldığımdan beridir bir miktar olan direksiyon pompası sesi son zamanlarda iyice arttı. Araştırdığımda, içerisinde bir bilya dağılıyormuş diye öğrendim. Bununla ilgili arıza başına gelen ve çözen varsa(tamir , bakım, değişim v.b)ne yaptığını, nasıl çözdüğünü paylaşıp yardımcı olursa memnun olurum. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.
Not olarak, bende sadece ses var başka sıkıntı yok. Yani pompa vazifesini yapıyor ve direksiyon rahat dönüyor. Direksiyonda sertleşme v.b hiçbir sorun yok.
Bu ses ile ilgili 3 video atacağım. İlk ikisi 2024 mart ayında çektiğim video. Sonuncusu ise birkaç gün önce çektiğim video. Yakın zaman önce 1 haftalık bir okul gezisine gitmiştim. Dolayısıyla araba 1 hafta yattıktan sonra geldiğimde ses son videodaki gibi değişti ve çoğaldı.

1.Video(4 Mart 2024)

2.Video(4 Mart 2024)

3.Video(30 Mayıs 2024)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Tabanway
Araç Renk ve Tip
Ten Rengi 41 Numara
Selamun aleyküm. Cümleten hayırlı günler kazasız belasız sürüşler arkadaşlar.
1992 Mazda 323 aracımda aldığımdan beridir bir miktar olan direksiyon pompası sesi son zamanlarda iyice arttı. Araştırdığımda, içerisinde bir bilya dağılıyormuş diye öğrendim. Bununla ilgili arıza başına gelen ve çözen varsa(tamir , bakım, değişim v.b)ne yaptığını, nasıl çözdüğünü paylaşıp yardımcı olursa memnun olurum. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.
Not olarak, bende sadece ses var başka sıkıntı yok. Yani pompa vazifesini yapıyor ve direksiyon rahat dönüyor. Direksiyonda sertleşme v.b hiçbir sorun yok.
Bu ses ile ilgili 3 video atacağım. İlk ikisi 2024 mart ayında çektiğim video. Sonuncusu ise birkaç gün önce çektiğim video. Yakın zaman önce 1 haftalık bir okul gezisine gitmiştim. Dolayısıyla araba 1 hafta yattıktan sonra geldiğimde ses son videodaki gibi değişti ve çoğaldı.

1.Video(4 Mart 2024)

2.Video(4 Mart 2024)

3.Video(30 Mayıs 2024)

Ge kasa 626 aracımda belli belirsiz ses gelen direksiyon pompasını ustaya gösterdiğimde, sorun yok ama olursa içindeki malzemeler değiştirilip tamir ediliyor demişti hocam.

Bu bilgi doğru ise, ustasını bulman lazım yoksa yan sanayi veya çıkma sağlam bulunur diye düşünüyorum.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ge kasa 626 aracımda belli belirsiz ses gelen direksiyon pompasını ustaya gösterdiğimde, sorun yok ama olursa içindeki malzemeler değiştirilip tamir ediliyor demişti hocam.

Bu bilgi doğru ise, ustasını bulman lazım yoksa yan sanayi veya çıkma sağlam bulunur diye düşünüyorum.
Araştırdığımda Maraş merkezde tek bir tane direksiyoncu varmış abi. O da geleni geçeni seviyormuş dediler.( :) ) İstanbul'dan Engin Şenler abiye video atıp sordum (Ben yedek parçaların hemen hepsini ondan alırım) Sormuş ve bu pompaların tamiri çok zor oluyormuş ve randıman alınmıyormuş dedi.
İnternetten çıkma ve yenilerine bakıyorum. Fiyatları 2 binlerden 5-6 binlere kadar var.
Mesela İstanbul'da şöyle bir tane yeni parça var ama markası, menşei nedir yazmıyor.
Adamlara sordum. Cevap gelsin bir bakalım hele ne olur?

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Selamun aleyküm hayırlı akşamlar arkadaşlar. Bugün bu direksiyon pompası ile ilgili Engin Şenler abi ile görüştüm. Tanıdığı, bildiği sağlam bir toptancı orijinal pompaları yurtdışında revize ettirip getirip satıyormuş. Fiyatı da 1750₺. Sipariş verdim yarın yola çıkacak inşallah. Gelip taktığımda tekrardan buraya yazarım. Hesap ettim bendekini revize ettirmek daha pahalıya denk geliyor. Maraşta bu işlemi yaptırmak tahminen en az 3-4 bin liraya mal olacak onun için böyle bir şey yaptım. Bakalım hakkımızda hayırlı olsun inşallah.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Selamun aleyküm hayırlı bayramlar. Direksiyon pompasını araştırdığımda Çıkmalara 4-5 bin civarı istiyorlar. Çin malı yenisine 3bin civarı istiyorlar. Revize ise bulunduğum yerde tahminimce en az 3-4 bine mal oluyor.
Bir önceki mesajda yazdığım gibi Engin Şenler abinin tavsiyesiyle 1750tl ya orijinal yurtdışında revize edilmiş pompa aldım. Elime ulaştı ve aracıma kendim taktım. Gayet güzel çalışıyor şu anda. İnşallah böyle devam eder :) .
Yeni gelen pompayı kontrol ettiğimde Maher marka tamir takımı ile revize edilmiş ve dışı da boyanmış. Elimize alınca sıfır almış gibi oluyor. :) .

Ekli dosyalar

• Screenshot_2024-06-15-20-56-54-831_com.miui.gallery-edit.jpg
    Screenshot_2024-06-15-20-56-54-831_com.miui.gallery-edit.jpg
    766.9 KB · Görüntüleme: 6
  • Screenshot_2024-06-15-21-05-38-453_com.miui.gallery-edit.jpg
    Screenshot_2024-06-15-21-05-38-453_com.miui.gallery-edit.jpg
    392.6 KB · Görüntüleme: 6

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Selamun aleyküm hayırlı bayramlar. Direksiyon pompasını araştırdığımda Çıkmalara 4-5 bin civarı istiyorlar. Çin malı yenisine 3bin civarı istiyorlar. Revize ise bulunduğum yerde tahminimce en az 3-4 bine mal oluyor.
Bir önceki mesajda yazdığım gibi Engin Şenler abinin tavsiyesiyle 1750tl ya orijinal yurtdışında revize edilmiş pompa aldım. Elime ulaştı ve aracıma kendim taktım. Gayet güzel çalışıyor şu anda. İnşallah böyle devam eder :) .
Yeni gelen pompayı kontrol ettiğimde Maher marka tamir takımı ile revize edilmiş ve dışı da boyanmış. Elimize alınca sıfır almış gibi oluyor. :) .
Yurtdışından nasıl temin ettiniz

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan

Ekli dosyalar

• FB_IMG_1614884341172.jpg
    FB_IMG_1614884341172.jpg
    40.2 KB · Görüntüleme: 2

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Tabanway
Araç Renk ve Tip
Ten Rengi 41 Numara
Yurtdışından nasıl temin ettiniz
İnternet siteleri var bu tarz parçaların, yedek parça işi yapanlar bu yolla getiriyor olabilir. Ayrıca Çıkma yedek parça ticareti; bildiğim kadarıyla bu işi ek gelir edinmek için yurt dışına çalışan tır şoförleri vasıtasıyla da yapılıyor.

Üst Alt