Mazda 3 BK (2003-09) Direksiyon Multimedya Düğmeleri Nasıl Temizlenir? (Fotoğraflı)

elixir

Sessiz
Değerli üyeler, 2004 aracımdaki direksiyon ses kumanda düğmeleri hassasiyetlerini kaybedince kullanmak sıkıntı vermeye başladı. Öyleki zorlamak, sert basmak artık çözüm olmuyordu. Multimedya konsoldaki düğmeleri kullanmak seyir esnasında pek keyifli olmuyordu, üstelik onlar bozulmaya daha müsait bir görüntü sergiliyorlar. Bu yüzden direksiyonun üzerindeki multimedya kontrol düğmelerinin olduğu paneli temizlemeye karar verdim.

Öncelikle aracın aküsünü devreden çıkarmamız gerekiyor çünkü direksiyon üzerindeki hava yastığı izleyen işlemleri yaparken patlayabilir. Akü kablosunu çıkarınca, direksiyon gövdesinin hemen sağında ve solunda yer alan 2 adet plastik tıpanın altında, üzerinde 8 yazan (tam hatırlamamakla birlikte sanrım bize göre 10 veya 11 lik lokma ucuyla) tıpaların altındaki somun vidaları açmamız gerekiyor. Vidaları çıkardığımızda hava yastığının olduğu kısmı nazikçe kaldırıyoruz ve havayastığının üzerindeki 2 adet bağlantıyı görüyoruz.

01.jpg

Düz tornavida ile hafif kanırtınca hava yastıklarının üzerindeki soketleri tutan siyah kapaklar yerinden kalkıyor ama tam çıkarmamıza gerek yok çünkü bu siyah kapakçıkları kenarda köşede kaybetme ihtimalini sanırım kimse istemez.
Bağlantılar gevşetilince kabloları hava yastığından ayırıyoruz ve yan koltuk müsaitse oracığa yatırabiliyoruz.

01b.jpg

Multimedya panelinden gelen soketi yerinden çıkardıktan sonra direksiyonunun ortasındaki büyük somun vidayı açabiliriz. Bu vidayı sanırım bijon anahtarı ile de açabilmemiz mümkün. Ve böylece direksiyon yerinden tamamen çıkmış oluyor. Ortadaki kısımın düz durması (yani sağa sola tur atmaması) lazım.
Direksiyonun arkasındaki plastik korumayı ve paneli tutan vidayı açarsanız panel boşa çıkmış olur.Elinize aldığınız panelin geçmeli kısımlarını tornavida ile kanırtıp kolayca açabiliyorsunuz.

02.jpg

Yoğun kullanım, ısı ve nem, toz/kir derken düğmeleriniz haliyle hassasiyetini yitirebiliyor.

03.jpg

Biriken kirleri ve tozları WD40 benzeri bir temizleyici kullanarak temizlemek mümkün (ama devre karta birşey sürmenizi/sıkmanızı tavsiye etmem).

04.jpg

İşte özelliğini zamanla yitirip temizlenmeyi bekleyen tozlu bir lastik yüzey.

05.jpg

Devrelerin yerleştiği karta bir şey sıkmanızı veya bu kartı silmenizi tavsiye etmem çünkü üzerinde hassas kısımlar var.

06.jpg

Temizliğini yaptığımız ve kuruttuğumuz parçaları tekrar monte edebiliriz.

Sonuç olarak her şey yolunda gitti ise temizlenmiş ve hassasiyeti artmış, işlevlerini eksiksiz yerine getiren bir kontrol paneline kavuşuyorsunuz. Uzun yıllar boyu dertsiz tasasız sürüş keyfiniz olması dileğiyle herkese iyi günler dilerim.

Ekli dosyalar

• 03.jpg
    03.jpg
    164.3 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Ellerinize sağlık

rmzn0509

Sessiz
Uygulayi tam anlattiginiz gibi yaptim.benim arac 2006 dinamk model direksiyondaki airbeg benimkinde farkliydi onun harici anlattiginiz gibi yaptim cok sukur sikir sikir oldu.tekrardan cok tesekkur ediyorum.hem size hem bole yararli bilgilerle dolu formu kuranlara surdurenlere.

atsızbey

Katılımcı
Araç Markası
98 Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
45776

45777

Merhaba arkadaslar bugun ben de bu islemi yaptim sag olsun buradaki paylasimdan cok yararlandim.Sorun çözüldü.Yalniz benim aracin hava yastiginda tek soket girisi vardi ama iki soket vardi.Hangisi oldugunu unuttum sari ve turuncu soketler arasindan sariyi tercih ettim simdilik sorun yok gibi.

atsızbey

Katılımcı
Araç Markası
98 Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bu sorunu çözelim derken malesef daha büyük bir soruna sebep oldum.Cd çalar akuyu sokup takarken kendi kendine triplere girdi.Cıyır cıyır cdyi çıkarmaya çalıştı çıkaramadı teybi komple söktüm cd yi cikardim diger cd yi çalmaya basladi ben cdyi degistireyim derken baska bir cdyi yine çıkarmaya çalıştı çıkaramadı cd check in gibi bir seyler yazdi teybi tekrar söküp butun cdleri cikardim.Simdi cd takmaya korkuyorum.Mecbur şu usb aparatlarindan alacaz gibi görünüyor.Yorumlarinizi ve yardimlarinizi bekliyorum

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu sorunu çözelim derken malesef daha büyük bir soruna sebep oldum.Cd çalar akuyu sokup takarken kendi kendine triplere girdi.Cıyır cıyır cdyi çıkarmaya çalıştı çıkaramadı teybi komple söktüm cd yi cikardim diger cd yi çalmaya basladi ben cdyi degistireyim derken baska bir cdyi yine çıkarmaya çalıştı çıkaramadı cd check in gibi bir seyler yazdi teybi tekrar söküp butun cdleri cikardim.Simdi cd takmaya korkuyorum.Mecbur şu usb aparatlarindan alacaz gibi görünüyor.Yorumlarinizi ve yardimlarinizi bekliyorum
Ben Cd probleminin, yapılan işlem ile bağlantılı olduğunu düşünmüyorum hocam, belki yanılıyorum... :)

Mazda 3 BL (2009-13) ''No Disc'' Sorunu

Mazda 3 BK (2003-09) Check CD Sorunu

atsızbey

Katılımcı
Araç Markası
98 Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Ben Cd probleminin, yapılan işlem ile bağlantılı olduğunu düşünmüyorum hocam, belki yanılıyorum... :)

Mazda 3 BL (2009-13) ''No Disc'' Sorunu

Mazda 3 BK (2003-09) Check CD Sorunu
Haklı olabilirsin abi ama yapacak bir sey yok artık napalım olan oldu.Şimdi şu usb aux aparatlarina bakmaya basladim.Yurt dışından alsak 120 lira civari ama bir aydan önce gelmez.N11 adlı sitede var 230 lira.Bir de bunu kullananlardan yorum almak isterim randuman alibildiler mi?
Bu arada bildiğim en son sende bordo bir 2009 mazda 3 vardi sanirim sattin sonraki araba ne oldu merak ettim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Haklı olabilirsin abi ama yapacak bir sey yok artık napalım olan oldu.Şimdi şu usb aux aparatlarina bakmaya basladim.Yurt dışından alsak 120 lira civari ama bir aydan önce gelmez.N11 adlı sitede var 230 lira.Bir de bunu kullananlardan yorum almak isterim randuman alibildiler mi?
Bu arada bildiğim en son sende bordo bir 2009 mazda 3 vardi sanirim sattin sonraki araba ne oldu merak ettim
Bordo 3 gitti, Beyaz 626 geldi, tam Premacy gelecek derken Atılgan kahrımızı çekmeye başladı hocam. :)

Bahsi geçen zımbırtı hakkında @Oğuzhan ın tecrübesi var diye hatırlıyorum.

atsızbey

Katılımcı
Araç Markası
98 Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Abi sen de ben gibi kısır döngüye girmissin ben de efsane kasa corolla sonra mazda 3 sonra yine efsane kasa sonra yine mazda 3 böyle devam edecek gibi.Bu arada atılganı tanıyamadım o hangisi:D

osmanykb

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BK (2003-09)
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Aracım 2006 Mazda 3 diynamic otomatik vites. Yeni aldım aracı. Yıldan dolayı ufak tefek sıkıntıları var tabi ki. Ancak bu forum bir harika. Her konu hakkında bilgi paylaşımları mevcut. Emeği geçen ve emeğini sergilemekten çekinmeyen herkese teşekkür ederim.

Üst Alt