Mazda 3 BK (2003-09) Debriyaj Merkezi ve Seti Değişimi

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Merhaba arkadaşlar.

Yeni aldığım 2004 model mazda 3 hb'te debriyaj sert baya ve geçişlerde biraz sıkıntılı. Ustaya gösterdiğimde debriyaj seti değişmesi gerektiğini ve debriyaj merkezine de baktığında yağ kaçırdığını gördü. Onu da değiştiriyoruz ve işçilik dahil 2200 gibi bir fiyat çıkıyor. Son zamanlarda bu işlemi yaptıran oldu mu, fiyat normal seviyelerde mi? Bu değişimlerden sonra araç cekisinde bi değişim olur mu? Ustaya göre debriyaj merkezinin yağ kaçırması buna bir etken dedi. Bir de bu işlemlerden sonra deyim yerinde ise debriyaj pamuk gibi olur mu, sizlerde nasıl kavrama ve ağırlığı. Teşekkürler cevap icin.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Forumda yakın zamanda değişim yapan olmadı hatırladığım kadarıyla. Fiyat bu ekonomik şartlarda yorum yapılacak gibi değil maalesef...

Debriyaj pamuk gibi olur, orası garanti. :)

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Teşekkür ederim cevap için. :)

Peki bu durumun cekise bir etkisi var mıdır?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
İşçilik çok fazla istemişler sanki. Alt üstü bir baskı balata değişimi. Sachs debriyaj seti 750 tl civarların da. Alman malı.

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Merhaba arkadaşlar.

Yeni aldığım 2004 model mazda 3 hb'te debriyaj sert baya ve geçişlerde biraz sıkıntılı. Ustaya gösterdiğimde debriyaj seti değişmesi gerektiğini ve debriyaj merkezine de baktığında yağ kaçırdığını gördü. Onu da değiştiriyoruz ve işçilik dahil 2200 gibi bir fiyat çıkıyor. Son zamanlarda bu işlemi yaptıran oldu mu, fiyat normal seviyelerde mi? Bu değişimlerden sonra araç cekisinde bi değişim olur mu? Ustaya göre debriyaj merkezinin yağ kaçırması buna bir etken dedi. Bir de bu işlemlerden sonra deyim yerinde ise debriyaj pamuk gibi olur mu, sizlerde nasıl kavrama ve ağırlığı. Teşekkürler cevap icin.
Parça fiyatlarını bilmiyorum ama işçilik debriyaj seti için 350lira fiyat çıkartıyorlar merkezler için çok zor bir işlem değiş 100lira civarı onu isterler 450lira gibi bir rakam tutar geçen sene debriyaj seti ile alt merkezi değişimine işçilik 250tl verdim.

fung_hu

(Emre)
Araç Markası
Fiat Doblo 1.3mjet
Araç Renk ve Tip
Bal Köpüğü
@fung_hu benzer bir sorundan gidip, çok ucuza halletmişti işi, öyle bir şey olabilir mi?

Benimde yukarıdan kavrama problemi vardı ve alt merkezde kaçağa yakın bir terleme vardı. Ben sadece alt merkez aldım ve yağını iyice boşalttıktan sonra yeni yağ ekledik. Şuan alttan kavrıyor ve biraz yumuşadı. Önce kesinlikle alt merkez değişecek önce onu değiştirip deneyip daha sonra baskı balata değiştirmek daha mantıklı olur diye düşünüyorum. ben öyle yaptım ve elimde baskı balata şuan duruyor değiştirmeye gerek kalmadı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Merhaba arkadaşlar.

Baskı balata 800-900lira, alt merkezde 500 lira, geri kalan işçilik. Sachs marka her türlü yeterli bence. alt merkezi sachs ile değiştirdik.
Bende çekişte bir problem yoktu sadece debriyaj üstten kavrıyordu. o problemde giderilmiş oldu. Çekişte derken araca alışık olmadığınız için farklı gelebilir diye düşünüyorum. hızlanma ve son hızda ve bazı testleri var onları yapıp problem yoksa önce alt merkezi değiştirin. hem çok basit değiştirmesi fazla bi işçilik istemezler. daha sonra baskı balata değiştirin. yağ kaçağı da çekişle alakası yok, alt merkez değişiminden sonra özellikle dikkat ettim ama çekişte felan bir değişiklik olmadı.

Son düzenleme:

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Çok teşekkür ederim cevaplar için. İkisini de birden aradan çıkartmak istiyorum. Set de yüksek ihtimalle gitmiş çünkü araba 3.viteste bile kalkıyor.

fung_hu

(Emre)
Araç Markası
Fiat Doblo 1.3mjet
Araç Renk ve Tip
Bal Köpüğü
ama o fiyatlar biraz yüksek geldi bana 1500TL gibi işçilik içinde sachs marka ile baskı+balata+çatal ve alt merkez değiştirilebilir.

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Siz bu fiyatları ne zaman almıştıniz peki?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çok teşekkür ederim cevaplar için. İkisini de birden aradan çıkartmak istiyorum. Set de yüksek ihtimalle gitmiş çünkü araba 3.viteste bile kalkıyor.
Baskı balata kaçırıyor olsa 3.viteste kalkar mı?:islik:

* * *

El frenini sağlam olarak çekin, aracı birinci viteste kaldırmaya çalışın, arka tekerleri sürüyerek araç kalkıyorsa, baskı balata bitik değildir, araba bağırıyor ve kalkmıyorsa veya kaçırdığını belli ediyorsa baskı balata değişimi kaçınılmazdır.

Fakat, ne zaman değişim yapıldığı belli değilse, kafam rahat olsun diyorsan, maddi imkanlar elveriyorsa değiştirmekte tabiki de fayda var. Emre'nin vermiş olduğu fiyatlarla tekrar araştırma yaparsan sağlıklı fiyata ulaşabilirsin gibi geliyor.

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Merhaba tekrardan.

Bugün itibari ile baskı balata debriyaj seti ve merkezi tamamen değişti. Debriyaj tekrardan orta kavrama noktasına geldi ve deyim yerinde ise pamuk gibi oldu diyebilirim. Teşekkürler herkese yardımlarından dolayı.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Merhaba tekrardan.

Bugün itibari ile baskı balata debriyaj seti ve merkezi tamamen değişti. Debriyaj tekrardan orta kavrama noktasına geldi ve deyim yerinde ise pamuk gibi oldu diyebilirim. Teşekkürler herkese yardımlarından dolayı.
Güle güle kullan, detaydan bahseder misin, nerede yapıldı, maliyeti ne oldu?

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Tabi. Sakarya'da, siteden tavsiye edilen durmuş ustada yaptırdım. Debriyaj seti baskı balata ve debriyaj merkezleri değiştirildi. Toplam maliyet işçilik dahil 2200 TL tuttu. Şu anki kurlarla beraber fiyatlar biraz artmış ama sanki parçalar biraz pahalıya geldi. Debriyaj seti 1200, merkezi ise 600 TL. Geri kalan ücret ise işçilik. Sachs marka kullanıldı. İnternette aslında daha uyguna fiyat gördüm ama içinde tam set var mı baski balata ile beraber tam emin değilim.

Üst Alt