CS Motor Testi ve Düşünceleriniz

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

CSMOTORTEST

Sessiz
Araç Markası
Volvo XC 60
Araç Renk ve Tip
Siyah
Detaylı değerlendirme için öncelikle teşekkür ederim. Hakan Bey in test sonucuna yüksek düzey kaçak denmesi ciddi bir hata koyu kırmızı ve üstü renkler yüksek düzey kaçaktır ki renk kartelasında açıkça belirtilmiştir. Testin hafif düzeyde pozitif sonuç vermesi için sudaki gaz düzeyinin en az 3000 ppm yüksek düzey kaçak için ise 40.000 ppm in üzerinde olması gereklidir. Bu yoğunluk değerlerine gmre gazlar seçici geçirgen ambalajdan diffüzyon prensipleri gereği geçerek test sıvısına ulaşır. Dolayısı ile orta düzey kaçak içeren bir motorun yüzbin yada milyon km daha yapması gibi bir imkan malesef mümkün değil. Bazı üretici firmaların motorlarının tasarımları nedeniyle özellikle LPG kullanımında çok daha kısa süre veya km de conta sübap yakma , silindir kapağında çatlak vb. sorunlar görüldüğü doğrudur. 28 bin km deki aracın test sonucunun yüksek düzeyde pozitif çıktığı ve motor açıldığında silindir kapağında çatlak çıktığına dahi şahit olduk. Ülke çapında 250 ekspertiz noktasında 60bin civarı araca test uygulandı ve açılan tüm motorlarda sonuçları görüldü. Dolayısı ile sadece satıcı değil aynı zamanda potansiyel alıcı olduğumuzu da gözeterek erken aşamalarda tespit imkanı sağlayan ürünümüzü gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ben aracı alalı 8.5 ay 5500 km oldu. Alırken böyle bir test yapılmadı. Muhtemelen yapılsaydı sonuç pozitif çıkardı... Kullandığım süre zarfında ne su eksiltme, ne hararet yükselmesi, ne yakıt tüketimi fazlalığı gibi conta yada silindir kapağı soruna dair hiç bir emare görmedim.
Ben şahsen bu testin insanları yanılttığını düşünüyorum. Kimsenin ekmeği ile oynama gibi dedimiz yok herkesin hayırlı işleri olsun...

CSMOTORTEST

Sessiz
Araç Markası
Volvo XC 60
Araç Renk ve Tip
Siyah
Ben aracı alalı 8.5 ay 5500 km oldu. Alırken böyle bir test yapılmadı. Muhtemelen yapılsaydı sonuç pozitif çıkardı... Kullandığım süre zarfında ne su eksiltme, ne hararet yükselmesi, ne yakıt tüketimi fazlalığı gibi conta yada silindir kapağı soruna dair hiç bir emare görmedim.
Ben şahsen bu testin insanları yanılttığını düşünüyorum. Kimsenin ekmeği ile oynama gibi dedimiz yok herkesin hayırlı işleri olsun...
Hakan Bey aracınızın yaşını model ve km sini paylaşabilirmisiniz. Hangi otoekspertiz firmasında size test sonucu olarak yüksek düzeyde kaçak var dediler onuda paylaşın dilerseniz ofisimizi(0 312 220 16 00) arayarak da firma adını paylaşabilirsiniz. Tekrar ediyorum açık turuncu sonuç hafif düzeye işaret eder ve bu belirtiler bu aşamada zaten görülmez. Paylaşırsanız konuyu araştırmak isteriz.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Hakan Bey aracınızın yaşını model ve km sini paylaşabilirmisiniz. Hangi otoekspertiz firmasında size test sonucu olarak yüksek düzeyde kaçak var dediler onuda paylaşın dilerseniz ofisimizi(0 312 220 16 00) arayarak da firma adını paylaşabilirsiniz. Tekrar ediyorum açık turuncu sonuç hafif düzeye işaret eder ve bu belirtiler bu aşamada zaten görülmez. Paylaşırsanız konuyu araştırmak isteriz.
2010 model 1.2 Chevrolet Spark 91.000 Km

Karabük, Kemal Oyman Sanayi, expertiz adı Merkez Oto'ydu sanırım

CSMOTORTEST

Sessiz
Araç Markası
Volvo XC 60
Araç Renk ve Tip
Siyah
2010 model 1.2 Chevrolet Spark 91.000 Km

Karabük, Kemal Oyman Sanayi, expertiz adı Merkez Oto'ydu sanırım
Tamamdır. Kayıtların araştırılması için aracınızın plakasını da paylaşırsanız çok memnun olurum. Karabükte 3 noktamız görünüyor Gerdem otoekspertiz olabilir mi adı.
Screenshot_20180724-225448_Chrome.jpg

Mesaj otomatik birleştirildi:

Pilot Garage sanırım adres tutuyor doğrumudur

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Tamamdır. Kayıtların araştırılması için aracınızın plakasını da paylaşırsanız çok memnun olurum. Karabükte 3 noktamız görünüyor Gerdem otoekspertiz olabilir mi adı. Ekli dosyayı görüntüle 35420

Pilot Garage sanırım adres tutuyor doğrumudur
Sonuca bir etkisi olmayacak ama yinede paylaşayım
06 EC 9394

Expertiz, Gerdem Oto

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Tekrar ediyorum açık turuncu sonuç hafif düzeye işaret eder ve bu belirtiler bu aşamada zaten görülmez.
İşte sıkıntı da burada başlıyor. Belki herhangi bir kayda değer sorun olmasa bile, araç yıllarca sağlıklı binilebilecek durumda olsa bile "testte sarı renk azıcık turunculaştı" diye insanların korkmasına, araçtan kaçmasına neden olunuyor, benim düşünceme göre. Belki testlerdeki koyu turuncu/pembe renkler daha doğru ve nihai sonucu veriyor olabilir. Fakat bu kadar çok renk aralığı kullanarak insanların kafasını karıştırmak "tümör görülen bir hastaya kesin kanserden öleceksin" demek gibi bir durum. Ekspertizlerin "motor yüzde bilmem kaç" demesinden farksız. Bir motor ya sağlıklıdır ya da değildir. Testte çıkan sonuçlara göre %90/80/70 diye bir şey varsa dahi bu araca yeniden motor yapılacak anlamına gelmediği gibi bu test sonucunda azıcık turuncuya kaçmış bir poşete bakarak da "conta yanık/yanıyor/yanacak/yanabilir" demek de o denli yanıltıcıdır.

Ayrıca bir yetkili olarak konuyla ilgilendiğiniz ve ürün hakkında kafamızdaki bazı soru işaretlerini giderdiğiniz için teşekkür ederim. Açıkçası hala da (belki benim bilgisizliğimden kaynaklı) anlamlandıramadığım noktalar da yok değil. O yüzden hala olaya şüpheyle bakmaktayım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İşte sıkıntı da burada başlıyor. Belki herhangi bir kayda değer sorun olmasa bile, araç yıllarca sağlıklı binilebilecek durumda olsa bile "testte sarı renk azıcık turunculaştı" diye insanların korkmasına, araçtan kaçmasına neden olunuyor, benim düşünceme göre. Belki testlerdeki koyu turuncu/pembe renkler daha doğru ve nihai sonucu veriyor olabilir. Fakat bu kadar çok renk aralığı kullanarak insanların kafasını karıştırmak "tümör görülen bir hastaya kesin kanserden öleceksin" demek gibi bir durum. Ekspertizlerin "motor yüzde bilmem kaç" demesinden farksız. Bir motor ya sağlıklıdır ya da değildir. Testte çıkan sonuçlara göre %90/80/70 diye bir şey varsa dahi bu araca yeniden motor yapılacak anlamına gelmediği gibi bu test sonucunda azıcık turuncuya kaçmış bir poşete bakarak da "conta yanık/yanıyor/yanacak/yanabilir" demek de o denli yanıltıcıdır.

Ayrıca bir yetkili olarak konuyla ilgilendiğiniz ve ürün hakkında kafamızdaki bazı soru işaretlerini giderdiğiniz için teşekkür ederim. Açıkçası hala da (belki benim bilgisizliğimden kaynaklı) anlamlandıramadığım noktalar da yok değil. O yüzden hala olaya şüpheyle bakmaktayım.
Her yurdum insanı;

Teknik direktör
Doktor
Hakim
Asker
Polis
Şoför hemde usta şoför
Öğretmen
Müslüman
Usta hem de her konuda

Olduğu için, bu renkli poşet testi nokta atışı doğru olsa bile bir çok haksız yorum ve bakış açısı sebebiyle çok haksızlıklara imza atacaktır...

Misalen, otomatik aracım yolda 180 km hızı limitör sebebiyle geçmezken, ekspertiz platformunda 230 km hıza ulaştı... ;)

CSMOTORTEST

Sessiz
Araç Markası
Volvo XC 60
Araç Renk ve Tip
Siyah

Ürün hakkında kafanıza takılan her türlü noktayı sorabilirsiniz. Memnuniyetle cevaplamaya çalışırım. Çok güzel bir noktaya değindiniz "tümör görülen hastaya kesin kanserden öleceksiniz demek gibi birşey " müdahale edilmez ise evet tüm vücudunu sarar ve sonuç bellidir. Sürekli ısınıp soğuyan ve yüksek iç basınca maruz kalan motorda kaçak başlamış ise kesinlikle ilerleyecek ve büyüyecektir. Bu kaçınılmazdır dolayısı ile orta seviye ve üstünde kesinlikle müdahale gerekir. Kaçağın Orta seviyeye ne zaman ulaşacağı bir çok faktöre bağlıdır. Yani konuya örnek Hakan arkadaşımızın aracının örneğin Kurban bayramı trafiğinde dur kalk ve 35 40 derece sıcaklık koşullarında hafif düzey kaçağının bir anda büyüyerek onu yolda bırakma ihtimali yüksektir. Yoğun bayram veya şehir içi trafiğinde sağa çekip kaputunu açmış araçların birçoğu bu şekildedir. Aracım hiç hararet görmedi su dahi eksiltme yoktu nasıl olur soruları malumdur. Dolayısı ile hafif düzeyde de olsa olan birşeye yok dememiz mümkün değil. Bu konuda ilginç ve hatalı olan şey yüksek düzeyde kaçak var denilmesi. Bu noktayı araştıracağız.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Fir
Ürün hakkında kafanıza takılan her türlü noktayı sorabilirsiniz. Memnuniyetle cevaplamaya çalışırım. Çok güzel bir noktaya değindiniz "tümör görülen hastaya kesin kanserden öleceksiniz demek gibi birşey " müdahale edilmez ise evet tüm vücudunu sarar ve sonuç bellidir. Sürekli ısınıp soğuyan ve yüksek iç basınca maruz kalan motorda kaçak başlamış ise kesinlikle ilerleyecek ve büyüyecektir. Bu kaçınılmazdır dolayısı ile orta seviye ve üstünde kesinlikle müdahale gerekir. Kaçağın Orta seviyeye ne zaman ulaşacağı bir çok faktöre bağlıdır. Yani konuya örnek Hakan arkadaşımızın aracının örneğin Kurban bayramı trafiğinde dur kalk ve 35 40 derece sıcaklık koşullarında hafif düzey kaçağının bir anda büyüyerek onu yolda bırakma ihtimali yüksektir. Yoğun bayram veya şehir içi trafiğinde sağa çekip kaputunu açmış araçların birçoğu bu şekildedir. Aracım hiç hararet görmedi su dahi eksiltme yoktu nasıl olur soruları malumdur. Dolayısı ile hafif düzeyde de olsa olan birşeye yok dememiz mümkün değil. Bu konuda ilginç ve hatalı olan şey yüksek düzeyde kaçak var denilmesi. Bu noktayı araştıracağız.
Bu örneklere katılıyorum.
Çart diye conta yanmaz bunun evreleri vardır.
Bu testte bize bunun evreleri hakkında bilgiler verebilir , ama tabiki denemek lazım hatta denemek bile istiyorum.

CSMOTORTEST

Sessiz
Araç Markası
Volvo XC 60
Araç Renk ve Tip
Siyah
Hakan Bey ekspertiz firması ile görüşme yaptık. Aracınızın test sonucunun kırmızı yüksek düzeyde kaçak olduğunu bildirdiler ve ekspertiz raporuna da bu şekilde kaydedilip imza altına alınmış. 91.484 km de iken girmiş araç teste ve motor yüzdesi de %83 olarak çıkmış. Eğer aracın önceki sahibi satıştan önce aracın motoruna işlem yaptırmış ve motorun soğutma suyu değiştirilmemişse test eski sudaki çözünmüş gaz ,yağ ve kurum nedeni ile pozitif sonuç verebiliyor. Olumlu tek olasılık bu bunun dışında testin sonucu malesef kesindir. Eğer bu tip bir olasılık var ise soğutma sistemini temizletip yeni su ve antfrizle testi tekrarlamanızı tavsiye ediyorum.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bu açıklamanız mantıklı geldi biraz, değişim yapılıp ürünü tekrar test etmiş te olabiliriz, tabi Hakan'ın nakit ve vakiti varsa mümkün olur anca.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Hakan Bey ekspertiz firması ile görüşme yaptık. Aracınızın test sonucunun kırmızı yüksek düzeyde kaçak olduğunu bildirdiler ve ekspertiz raporuna da bu şekilde kaydedilip imza altına alınmış. 91.484 km de iken girmiş araç teste ve motor yüzdesi de %83 olarak çıkmış. Eğer aracın önceki sahibi satıştan önce aracın motoruna işlem yaptırmış ve motorun soğutma suyu değiştirilmemişse test eski sudaki çözünmüş gaz ,yağ ve kurum nedeni ile pozitif sonuç verebiliyor. Olumlu tek olasılık bu bunun dışında testin sonucu malesef kesindir. Eğer bu tip bir olasılık var ise soğutma sistemini temizletip yeni su ve antfrizle testi tekrarlamanızı tavsiye ediyorum.
Test poşetini bana vermediler. Expertiz sahibi elinde gördüm ama renk kırmızı değildi daha açıktı, ben öyle gördüm...

Aracın soğutma suyu en son ne zaman değişti bilmiyorum, ben aracı aldığım gün antifriz ölçümü yaptırdım -+ değerleri iyi olduğu için değiştirmedim. Daha önce motora bir işlem yapılmışmı onuda bilmiyorum...

Tek bildiğim conta yanığı veya conta deformasyonuna dair emare yok araçta...

İlginiz için teşekkürler

CSMOTORTEST

Sessiz
Araç Markası
Volvo XC 60
Araç Renk ve Tip
Siyah
Test poşetini bana vermediler. Expertiz sahibi elinde gördüm ama renk kırmızı değildi daha açıktı, ben öyle gördüm...

Aracın soğutma suyu en son ne zaman değişti bilmiyorum, ben aracı aldığım gün antifriz ölçümü yaptırdım -+ değerleri iyi olduğu için değiştirmedim. Daha önce motora bir işlem yapılmışmı onuda bilmiyorum...

Tek bildiğim conta yanığı veya conta deformasyonuna dair emare yok araçta...

İlginiz için teşekkürler
Ben teşekkür ederim. İyi günler Hakan Bey

Bu açıklamanız mantıklı geldi biraz, değişim yapılıp ürünü tekrar test etmiş te olabiliriz, tabi Hakan'ın nakit ve vakiti varsa mümkün olur anca.
Mantıklı bulmanıza sevindim. Ürünün test edilmeye ihtiyacı yok değişimi yapıp ürünü değil aracın motorunu test etmiş olacak arkadaşımız tabiki tercih kendisinin.

Lupara

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
Olay tam anlamıyla işin suyunu çıkarmak, mide bulandırmak.
130bin km de aldığım arabayı 300bin km ye kadar sorunsuz kullandım. Bu testi yaptırmış olsaydık araba maraba alamazdık.
Galericilerin zamanında fiyat kırmak için çıkardığı değişen,boya takıntısının yanına yeni bir saçmalık eklenmiş oldu. Hayırlı olsun.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çok çok ince bir konu bence ve bizim ülkemiz için fazlaca teknik... Sunroof'u sağlam aracın tavanı boyalı diye taklalı diyebilen, çürük/göçük ile dolaşmayı araç boyatmaya tercih edebilen, pertten dönmüş aracı çıtır hasarlı diye satabilen, üzerine terlik düştü, garaja girerken sürttü gibi klişe yalanlara imza atabilen bir toplumun araç pazarında bu test her zaman doğru yerlere gitmez...

Çok güzel bir buluş olabilir, nokta atışı tespit yapıyor olabilir ama bizlere üç beş gömlek büyük gelir bu test.

CSMOTORTEST

Sessiz
Araç Markası
Volvo XC 60
Araç Renk ve Tip
Siyah
Olay tam anlamıyla işin suyunu çıkarmak, mide bulandırmak.
130bin km de aldığım arabayı 300bin km ye kadar sorunsuz kullandım. Bu testi yaptırmış olsaydık araba maraba alamazdık.
Galericilerin zamanında fiyat kırmak için çıkardığı değişen,boya takıntısının yanına yeni bir saçmalık eklenmiş oldu. Hayırlı olsun.
Herkes sizin kadar şanslı olmuyor. Testimiz de pozitif sonuç veren 160 bin km de 5.20 D sağlam olsun diye yetkili serviste ekspertiz yaptırılmış sorunsuz diye alınmış, motor açılınca conta da kaçak ve bir piston tepesinde çatlak tespit edildi. Testimiz bu tarz şansız grup için sayın Lupara

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Herkes sizin kadar şanslı olmuyor. Testimiz de pozitif sonuç veren 160 bin km de 5.20 D sağlam olsun diye yetkili serviste ekspertiz yaptırılmış sorunsuz diye alınmış, motor açılınca conta da kaçak ve bir piston tepesinde çatlak tespit edildi. Testimiz bu tarz şansız grup için sayın Lupara
Hiç bir belirti yokken şimdi Hakan'da mı motor açtırsın?

CSMOTORTEST

Sessiz
Araç Markası
Volvo XC 60
Araç Renk ve Tip
Siyah
Çok çok ince bir konu bence ve bizim ülkemiz için fazlaca teknik... Sunroof'u sağlam aracın tavanı boyalı diye taklalı diyebilen, çürük/göçük ile dolaşmayı araç boyatmaya tercih edebilen, pertten dönmüş aracı çıtır hasarlı diye satabilen, üzerine terlik düştü, garaja girerken sürttü gibi klişe yalanlara imza atabilen bir toplumun araç pazarında bu test her zaman doğru yerlere gitmez...

Çok güzel bir buluş olabilir, nokta atışı tespit yapıyor olabilir ama bizlere üç beş gömlek büyük gelir bu test.
Herkesi memnun etmek mümkün değil fakat daha önce belirttiğim gibi 60bin üzerinde araca test uygulandı ekspertiz noktalarında dönüşler çok olumlu. Çok iddia eden özellikle galerici esnaftan oldu motorlar açıldı testimiz hiç yanıltmadı. Zamanla gerçeklerle
Hiç bir belirti yokken şimdi Hakan'da mı motor açtırsın?
Belirtileri beklemesi kendi tercihi fakat en az zarar ve masrafla kurtulmak istiyorsa cevabım kesinlikle evet. Test sonucu kesindir ve erken müdahale en mantıklı çözümdür.

Özellikle Silindir birleşim noktalarındaki kaçaklarda su eksiltmenin gözlemlenmediğini ancak su kanalı çevresine geçtiğinde gözlemlendiğini tekrar belirtmek isterim.

Örnek iki silindir birleşim noktasında kaçak ve yanık
Screenshot_20180725-202456_Gallery.jpg

Son düzenleme:

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Üründen forum üyelerine gönderin. Testi biz yapalım. Renk değişirse ben açtırırım motoru...

Ürünün kesinlik göstermesi pek mümkün değil gibi. Çünkü hiç bir conta, piston, blok vs. ilk günkü yada ilk yıllarındaki gibi değildir. 20000 km deki araçta renk biraz değişir, 50000 kmde aynı rengi görürsünüz. 100000 km olmuş değişen birşey yok.

Bu şuna benziyor 10bin bakımı gelmiş arabada standart değişenler bellidir, yağ filtresi için konuşalım. 10bim kmde değiştirmek normal fakat 3bin kmde değiştirmenin bir anlamı yok. Ama bir bakmışsınız 3bin kmde filtre azıcık kirlenmiş ve bunu teste koyunca KİRLİ damgası yiyor. Hadi o zaman filtreyi değiştirelim.
Kesinlik arz etmediği için maalesef biraz havada kalıyor.

Ama düşünce gerçekten güzel ve ticari zeka içeriyor. 2.el piyasası büyürken, adım başı expertiz oldu her yer. Şu an bu ürünün pazarlamasını bulunduğum ilde çok rahat yaparım. Bütün expertiz firmaları bu ürünü alır. Düşünsenize aracı expertize götürüyorsunuz, usta şöyle diyor " Şöyle bir ürün var poşet içinde, motor suyuna karışan gazların varlığından bizi haberdar ediyor. Motor sağlamlığını anlamakta faydalı, kaçak suyu falan gösteriyor 50 tl fazlalığı var" dese "yapalım usta" dersiniz. Gerçekten tutacak bir fikir yakında yaygınlaşır iyice.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt