Mazda 3 BL (2009-13) Çözülemeyen Otomatik Şanzıman Arıza Işığı Sorunu

Cenk Behram Su

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3
Herkese Merhaba, Ankara- Antalya-Aydın illerinde yaşıyorum. Aktörüm. 3 senedir Mazda 3 kullanıyorum. Çözülemeyen bir sorun yüzünden siteye üye oldum.

250.000 km otomatik vites 2011 Mazda 3 benzin-LPG sahibiyim. 3 ay önce AT arıza lambası yandı. Ancak bu süreçte lamba kendiliğinden yanıp sönüyor gün içinde. Arıza lambası bazen yanıyor ve sistem korumaya aldığından araç kullanımı sorunlu oluyor. Bir çok ustaya gittim. İki şanzıman, bir motor, bir elektronik ustası aracımda ( direksiyon açı arızası hariç) bir arıza tespit edemedi. Ankara yetkili servisi de bir arıza bulamadı. Direksiyon açı sensörünü değiştirelim ama sorunun ortadan kalkmasını garanti edemem dedi yetkili servis. Sensör 10.000 TL. Değiştirsem sorun çözülmezse boşuna değiştirmiş olacağım.
Not: Direksiyonla ilgili bir sorun yok. Sürüş güvenliği sorunu yaşamıyorum. Yağ yenilendi. Akü yenilendi. Benzin ve LPG kullanımımda da aynı sorunu yaşıyorum
Ne yapacağımı bilemiyorum? Deneyimlerinizi ve fikirlerinizi yazar mısınız?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arıza kodu P0175 ise aşağıdaki konuyu incelemekte fayda var.

Direksiyon açı arızası bu soruna sebep olur mu daha önce hiç duymadım.

Birde bobinler ile bağlantılı şöyle bir konumuz var.

* * *

Aydın da tavsiye edebileceğim bir yer yok, Ankara için Bey Otomotiv veya Rem Otomotiv'i tavsiye ederim. Ankara yetkili servisleri bir çok konuda etkili değil maalesef.

Antalya için Ömer Alıncak usta var. Aşağıdaki mesaj içinde iletişim bilgileri mevcut.

Cenk Behram Su

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Merhaba
Cevabınız için teşekkür ederim.
Antalya’daki Ömer Usta arkadaşımdır. O da çok çaba gösterdi ancak çözüm bulamadı.
Verdiğiniz ilk örnek mantıklı geldi bana. İkinci örnek de şaşırtıcı bir durum. Ömer Usta ile bu örnekleri değerlendirip bir çözüm bulabileceğimizi umuyorum. Sonucu bir süre sonra yazarım buraya. Yine çözüm bulamazsam, Japonya’ya mail göndereceğim. ☺️
Not: Direksiyon açı sensörü arızası gerçekleşince sistem kendini korumaya alıp, oluşabilecek kaza riskini azaltmak ve sürüş hızını sabitlemek için şanzımanın çalışmasını kontrol altında tutmak isteyebilirmiş.

Cenk Behram Su

Katılımcı
Araç Markası
2011 Mazda 3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hız sensörü, türibin değişimi, şudur budur dendi iki yetkili servis, dört usta tarafından. Ki hiç biri de arıza düzelir garantisi vermedi. Ancak en sonunda görüntülenemeyen hata kodu görüntülendi. P0772 vites selonoidi açık halde sıkışmış.
Ancak selonoidleri değiştirmek sorunu çözmeyebilirmiş. (15.000 TL masraf) Şanzımanı komple yenilemek gerek dedi iki ayrı usta. (75.000).
Sanırım Mazda sevdam son buluyor…

Ekli dosyalar

• 30476D35-29BD-4BD7-A046-112BB547F446.jpeg
    30476D35-29BD-4BD7-A046-112BB547F446.jpeg
    183.2 KB · Görüntüleme: 10

Üst Alt