Mazda 3 BK (2003-09) Cam Kaldırma Dişlisi/Motoru

qwery

Katılımcı
Araç Markası
İskarpin
Araç Renk ve Tip
Siyah-Yumurta topuk
2006 mazda 3 aracımın sağ ön ve sol arka cam kaldırma dişlileri aşınmış. Motorlarında sanırım sıkıntı yok. İkiside hemen hemen aynı dönemde arızalandı. Bunu komple değiştirmek mi gerekir? İnternette mazda için şöyle bir dişli buldum. Gayet uygun fiyat. Daha önce dişli veya motor değiştiren var mı?

Mazda İçin Ön Veya Arka Kapılar Cam Mekanizması Motor Dişlisi - n11.com

43136

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Satıcı ile görüşerek hangi modelleri kapsadığını sorabilirsin, bana kalırsa her kasaya uyar gibi geliyor. :)

qwery

Katılımcı
Araç Markası
İskarpin
Araç Renk ve Tip
Siyah-Yumurta topuk
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Biraz bakındım. 2004 2005 2006 larda aynı sorunu yaşayan arkadaşlar varmış. Dişli değiştirende var, komple değişen de... ama motor komple haliyle tuzlu biraz. 150 - 250 arası yazanlar var. Dişliyi alıp bi denemek istiyorum. 20 TL'ye kapatırız inşallah.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Konu açılmışken ben de son günlerde yaşadığım sorundan bahsedeyim..

Otomatik cam kaldırma fonksiyonu ile normal cam kaldırma fonksiyonu farklı cihazlar tarafından mı sağlanıyor :confused:

Son bir haftadır şoför camı otomatik kalkmıyor, diğer camlarda bir sorun yok sadece şoför camında bu sorunu yaşıyorum. Böyle tek camın sigortası falan olabilir mi acaba?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sigorta olsa cam hiç çalışmaz hocam, tuşta bir sorun olabilir veya yeniden programlamak işe yarayabilir. Kullanım kitapçığı varsa orada camların otomatik programlanması yazıyor.

Kitapçık yoksa da;

Her bir camı programlamak için; önce düğmeden camı aşağıya indiriyorsun ve elini düğmeden bırakmadan bir kaç saniye bekliyorsun, sonra düğmeden camı yukarıya kaldırıyorsun ve yine elini düğmeden bırakmıyorsun ve tık diye ses geliyor, cam otomatik olarak çalışmaya başlıyor.

Her kapıdan bu işlemi yaptığında camlar programlanmış olarak otomatik çalışıyor.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Veli abi programlamayı denedim, kitapçıkta daha afilli bir programlama anlatılıyor, onu da denedim ama onunla alakalı değil.

Normalde Adem ustadan sonra hepsini programlamıştım, şimdi durduk yere böyle bir sorun verdi. Merak ettiğim otomatik kaldırma işlevi için ayrı bir motor var da o mu arızalandı..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Veli abi programlamayı denedim, kitapçıkta daha afilli bir programlama anlatılıyor, onu da denedim ama onunla alakalı değil.

Normalde Adem ustadan sonra hepsini programlamıştım, şimdi durduk yere böyle bir sorun verdi. Merak ettiğim otomatik kaldırma işlevi için ayrı bir motor var da o mu arızalandı..
Otomatik kaldırma işlevi için sadece kumanda kolunda sorun olabileceğini tahmin ediyorum, fakat bu sadece bir tahmin, başka nereden fark etsin ki?

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
İşte onu bilmiyorum :)

Bak şimdi guzunun sağını solunu cahilane kurcalamak için bir sebebim daha oldu :)

qwery

Katılımcı
Araç Markası
İskarpin
Araç Renk ve Tip
Siyah-Yumurta topuk
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
20+20 = 40 TL + 30 TL işçilik 70 TL ye halloldu. Aracın sağını solunu kurcalamayı seven eli tornavida tutan biri olsaydım işçiliği de vermezmişim.

Tamir esnasında yanıma iki kişi geldi. Kaç model, km nedir, piyasası ne gibi klasik sorularla ufak bir sohbet yaptık. O esnada usta cam kaldırma dişlisinin aşındığını buralarda bulamayacağımı söyleyince bu iki zatı muhterem "bunun dişlisini bulamazsın, mazdanın parçaları çok pahalıdır, komple motor değiştirmen gerekir. O da nerden baksan tanesi 250 den en az 500 tutar." gibi cümleler sarfetmişti. Bu tarz düşüncedeki insanlarla aynı marka araçlara binmediğim için bir kez daha kendimi ve mazdayı takdir ettim.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bilgi için teşekkürler, bu tip aslı astarı olmayan muhabbetler can sıkıcı ama bir bakıma da eğlenceli.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

harunk66

Sessiz
Araç Markası
2005 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Sport Dynamic
Meraba arkadaşlar bu dişli sıyırma sıkıntısını bende yaşadım aralık gibi internetten biraz baktım dişli bulabilirmiyim diye ama denk gelmedim o donemde bende samsunda bi özel servise cam motorunu getirttim 120 tl ye baba mesleğide oto boyacısı olunca işçiliğe para vermedim kendim taktim motoru şuan sıkıntısız kullanıyorum çok şükür :) bi 100 tl zararlı çıksam da bundan sonrası için tecrübe olmuş oldu herkese iyi forumlar :)

ASUS ZENFONE 5 cihazımdan gönderildi

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Gözün aydin ucuza maletmene sevindim. Güle güle kullan.

Discovery cihazımdan gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sanırım cam motoru dişli sorunu bende de baş gösterdi... Dün sağ arka cam düğmelerden açıldı fakat kapanmadı, ne yaptıysam olmadı, gece camın açık kalmasına gönlüm razı gelmediği için, akünün eksi kutup başını söktüm ve sistemi resetledim. Tekrar camları programladım kapandı fakat kapanırken, cam yukarı dayandığında dişli sürtme sesi geldi ve ben bir daha açıp kapatmaya cesaret edemedim, bu akşam üzeri sanayiye elektrikçime uğradım ancak müşteri fazla olduğu için söküp bakma şansımız olmadı.

Uygun vakitte bir daha el atmayı kolluyoruz. :)

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Geçmiş olsun veli abi. Nedir, neye malolur merak ettim. Çünkü geçen gün benim de sağ ön camı açtım ama kapatamadim. Küçük bi hareket ediyor sonra geri düşüyordu. Sonra kırmızı isikta aracı istop ettim. Sonra yeniden çalıştırınca düzeldi.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Konunun ilk mesajındaki dişliyi sanayide 10 liraya aldım, 20 lira el emeği ile toplam 30 liraya hallettik.

Elektrikçi ustam, parçayı bulabildiğimize şükredelim mazda parçasını bulmak mesele dedi. Ben daha pahalıya aldık internet ortamında 3 lira falan dedim, bi dövmediği kaldı. :) :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Linkdeki markada starklips yaziyor bostanci sanayide boyle bi yer var yolum dustugunde bakim bi oraya

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Alim mazdagaraj depo yapalim stokda dursun :-D

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

DonQuichotte

Sessiz
Arkadaşlar benim de sorunum şöyle; sol arka cam, sadece kendi düğmesinden açılıp kapanabiliyor ve cam tam açıldıktan veya kapandıktan sonra düğmeye basılıysa, dişli sesi geliyor. Sorun, dişli midir?

Yukarıdaki linkten alacağım ama almışken eksik klipsleri de alayım. Bagaj döşemesinde eksik var, kaput altında var. Ancak ölçülerini bilmiyorum.

Bir de ön camı değiştirttim ama camcı, ön camın hemen önünde bulunan iki vidayı takmamış, o bantı sadece cam sileceğinin kolu tutuyor. O vidaların ölçüsünü bilen var mı?

Aracım Mazda 3 Touring 2009

Üst Alt