Mazda 3 BK (2003-09) Cam Düğmesindeki Garip Sorun

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Arkadaşların da söylediği gibi "bir yerden akım çekmesi" teorisi bana da doğru geliyor. Dikkat edilecek diğer husus burada "10 saniyeden sonra" yanması ise de bunun için kontak anahtarı aydınlatmasına bakmak lazım. Kontak aydınlatmasının yanma süresi de hemen hemen o kadar. Yani kontak aydınlatması sönünce orası yanıyor olabilir. Bu kısmı da bir kontrol edin isterseniz.
Bir de bu aydınlatmalar led ampul mü? Ledler böyle sapıklıklar yapabiliyorlar. :D

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Arkadaşların da söylediği gibi "bir yerden akım çekmesi" teorisi bana da doğru geliyor. Dikkat edilecek diğer husus burada "10 saniyeden sonra" yanması ise de bunun için kontak anahtarı aydınlatmasına bakmak lazım. Kontak aydınlatmasının yanma süresi de hemen hemen o kadar. Yani kontak aydınlatması sönünce orası yanıyor olabilir. Bu kısmı da bir kontrol edin isterseniz.
Bir de bu aydınlatmalar led ampul mü? Ledler böyle sapıklıklar yapabiliyorlar. :D
İç lambalar LED takılmış bir de uzun far ve park lambası beyaz ampul takılmış.Geri kalanı normal lamba.Daha önceden de yazdığım gibi ayak aydınlatması ve içerden bagaj açma düğmesi sonradan eklenmiş.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Led sapıklık konusuna hiç denk geldin mi ?

Led diyot mantıgı oldugu için yapmaz diye düşüyorum.
Aksine normal tip ampul bunu yapar.

Bi video atmıştın hatırladın mı ni kalem yanıyordu bi diğer taraf.

Kontak ampulü yanıyormu ? @emrullahberat46 bi kontrol edermisin?

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan

Led diyot mantıgı oldugu için yapmaz diye düşüyorum.
Aksine normal tip ampul bunu yapar.

Bi video atmıştın hatırladın mı ni kalem yanıyordu bi diğer taraf.

Kontak ampulü yanıyormu ? @emrullahberat46 bi kontrol edermisin?
Kontak aydınlatma lambası yanıyor.
Bir de onun sönme ve kapıdakinin yanmasını takip ettim.Kapidaki yanıyor kontak aydınlatma ondan 5 saniye falan sonra sönüyor.Yani ikisi aynı anda olmuyor.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Evet, geçen birini köşeye sıkıştırmış... :p
İşin şakası yine evet... Böyle pırpır yapan, bir yanıp bir yanmayan, yanıyormuş gibi yapıp yanmayan (ki bu problem de onun gibi bir şey) vs. bir çok led geçti hayatımdan. ;)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Evet, geçen birini köşeye sıkıştırmış... :p
İşin şakası yine evet... Böyle pırpır yapan, bir yanıp bir yanmayan, yanıyormuş gibi yapıp yanmayan (ki bu problem de onun gibi bir şey) vs. bir çok led geçti hayatımdan. ;)
;)

Burdaki sıkıntı leddeki problem değilki

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
;)

Burdaki sıkıntı leddeki problem değilki
Sen daha iyi bilirsin de şimdi buradaki led'e çok az akım kaçıyor ve ledi sönük bir şekilde yakıyor. Burada led değil de eski tip akkorlardan olsaydı o ampul düşük akım gelse bile yanmayacaktı ve biz de problem olarak görmeyecektik bunu... :)
Beyin bedaveeeee... :koptum::koptum::koptum:

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Sen daha iyi bilirsin de şimdi buradaki led'e çok az akım kaçıyor ve ledi sönük bir şekilde yakıyor. Burada led değil de eski tip akkorlardan olsaydı o ampul düşük akım gelse bile yanmayacaktı ve biz de problem olarak görmeyecektik bunu... :)
Beyin bedaveeeee... :koptum::koptum::koptum:
Benim park lambaları da LED ve birisi önceden beri zayıf yanıyordu hatta bir ara çıkardım biraz oynadım normal yanmaya başladı ama az birşey kıpırdasa yine zayıf yanıyordu.Geçenlerde de baktım hiç yanmaz olmuştu.Ondan şüphelenmelimiyim acaba?

doğa

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Cam otomatiginde beyin mevcut. Dikkat edilmesi hearken bir parca. Serviste orjinali 960 tl ve yan sanayisi mevcut degil. Ben yetkili servise goturmenizi oneririm. Dun Rica minnet cikmacidan 200 tl ye aldim.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Hocam sonradan takılan ledlerin hepsini sök durumu birde öyle gözlemle istersen
Az önce bu dediğinizi yaptım.Sonradan led yapılan parka lambaları, ön ve arka tavan aydınlatma lambalarını çıkarttım ve denedim ama yine aynı durum devam etti.Şimdi torpido ve küllük aydınlatma lambalarını çıkartıp deneyeceğim ama onların ikisi de sarı lamba bir de ikisinin de yerleri zor görünüyor.Torpidoyu ve teyipten aşağısını sökmek gerekecek gibi görünüyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Az önce bu dediğinizi yaptım.Sonradan led yapılan parka lambaları, ön ve arka tavan aydınlatma lambalarını çıkarttım ve denedim ama yine aynı durum devam etti.Şimdi torpido ve küllük aydınlatma lambalarını çıkartıp deneyeceğim ama onların ikisi de sarı lamba bir de ikisinin de yerleri zor görünüyor.Torpidoyu ve teyipten aşağısını sökmek gerekecek gibi görünüyor.
Sarı ampuller sağlamsa soruna sebep olacağını sanmıyorum hocam. Eğer sorun sonradan montajlanan ledlerden kaynaklıysa, Bütün ledleri çıkardıktan sonra, akü kutup başını çıkartıp takarak sıfırlama yapabilirsin... :rolleyes:

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Veli abi benden önce yazmış. - Akü kutup başını söküp kontağı açıp frene basın araçtaki akım boşalsın bir süre daha bekleyip takın bir daha deneyin. Sorun devam ediyorsa bence cam motoru arızalı

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Veli abi benden önce yazmış. - Akü kutup başını söküp kontağı açıp frene basın araçtaki akım boşalsın bir süre daha bekleyip takın bir daha deneyin. Sorun devam ediyorsa bence cam motoru arızalı
Lambaları söktüm taktım ama aküyü sökmek aklıma gelmedi.Onu da yapayım o zaman.Hatta söküp birkaç saat beklesem bir zararı olmaz herhalde değil mi?

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Lambaları söktüm taktım ama aküyü sökmek aklıma gelmedi.Onu da yapayım o zaman.Hatta söküp birkaç saat beklesem bir zararı olmaz herhalde değil mi?
Zararı olmaz hocam yalnız teyp, tarih saat sıfırlanır ve cam otomatikleri kodlanması gerekebilir. Kodlamada cam düğmeleri ile oluyor sanırım

Üst Alt