Mazda 626 GE (1991-97) Bozuk Paralık Kapağı Tamiri

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Merhaba tekrardan canlar.
"Bugün Mazda'nız için ne yaptınız?" köşemizde bu hafta @aurora Can'ın guzusunun bozuk paralık kısmının kapağını tamir ettik. :D

Bu konu daha önce başka bir konuyla ortak olarak işlenmişti fakat gerçekten buradaki parçaların narin olmasından dolayı çok sistematik olmamız gerekmekte. Öyle ki bizim guzulara sahip %95 kişinin bu problemle karşılaşmış olmasına rağmen bir çoğumuzun bu kısmın hassasiyetinden dolayı açmaya cesaret edemediğini düşündük. Geçen haftalarda kendi guzumunkini çıkarmamız 2 saate yakın sürmüştü; bu hafta ise çok daha pratik bir şekilde yaptık. O yüzden karışık, uzun, birbirine bağlı ama zevkli olduğunu düşünerek detaylı olarak adım adım anlatmaya çalışacağım.

(Açıklamalardaki parantez içindeki renk isimleri o konuyla ilgili olan fotoğraftaki işaretleme rengidir.)

Malzemelerimiz: Hızlı yapıştırıcı, yıldız ve düz tornavida, avuç içi yıldız tornavida, yankeski; temizlik için bez. Bir de hasır şapka. :D

1. Alt kapak sökümü:
Direksiyon altındaki üzerinde havalandırma peteği bulunan kapağı sökmekle başlıyoruz öncelikle. Bu kapağın sağ ve sol tarafında (sarı) birer adet vidayı sonrasında da kaputu açmak için çektiğimiz kolun arkasındaki somunu (mavi) çıkarıyoruz. Kapının konsol ile birleştiği üçgenimsi parçayı da (kırmızı) sola doğru çıkarınca, bu alt kapak boşa çıkıyor.

IMG_4885.JPG

İsterseniz bundan sonra o şekilde bırakabilir ya da daha rahat çalışayım derseniz havalandırma borusunun bağlı olduğu yerin yanındaki iki küçük vidayı da çıkarıp tamamen ayırabilirsiniz.

2. Direksiyon çevresindeki kutunun sökümü:
Direksiyonun gövdesinin çıkarımı için öncelikle kontak anahtarının girdiği yerin çevresindeki metal halkayı ve kutunun altındaki 4 adet vidayı (sarı) çıkarıyoruz.

IMG_4889.JPG

Sonrasında üstteki parça ile alttaki parçayı tutan tırnaklarını da kurtardık mı iki parça halinde ayrılıyor. Kontak aydınlatması lambasının duyunu da çevirerek çıkarıyoruz ve parçaları bir köşeye kaldırıyoruz.

3. Orta konsolun sökümü:
Hemen el freninin altındaki küçük siyah parçayı (yeşil) düz tornavida vasıtasıyla çıkarın.

IMG_4892.JPG

Ön taraftaki küllüğünüzü ve çıkabiliyorsa dikdörtgen cebi çıkarın. Vitesi 2, 4 veya R'ye aldıktan sonra vites topuzunu sola doğru çevirerek vidasından çıkarın.

IMG_4895.JPG

Geri kalan bardaklığın takılı olduğu plastik siyah parçayı arkaya doğru çekerek ön konsoldaki çakmaklık kısmından kurtarın.

IMG_4909.JPG

Burada küllük arkasındaki aydınlatmalara giden tek soketi de (kırmızı) çıkarmayı unutmayın.

IMG_4894.JPG

4. Konsolun sökümü:
Alttaki kapağı çıkardığımız zaman direksiyonun sağ ve solunda (sarı) iki adet siyah konsolu tutan vidayı göreceksiniz. İlk önce bunları çıkarıyoruz.

IMG_4890.JPG

Sonrasında küllüğü ve orta konsolu çıkardığımız yerdeki vidaları (sarı) göreceksiniz. Bunları da çıkarıyoruz ve orta kısımdaki gri parçaların (kırmızı) sağdakini sağa, soldakini sola çekerek arkasındaki siyah tırnaklarını kurtarıyoruz.

IMG_4896.JPG

Tüm vidalarımız şu an çıkmış bulunmakta ve siyah kısmı sadece tırnaklar (sarı) tutuyor. Bunu çıkarmak için de peteklerin üst kısmından tornavidamızı sokarak tıklatıyoruz. Parça öne doğru geldikten sonra kendinize doğru fazla çekmeyin. Sol arkasında yan ayna kumandasının, sağ tarafta da diğer soketlerin (yeşil) o şekilde çıkarılması gerekmekte.

IMG_4898.JPG

Bu kısım elinizin girebildiği ölçüde kolay. Daha sıkıntılısı havalandırmayı aşağı-yukarı yapan yuvarlak teker parçanın sökümünde.

IMG_4899.JPG

Avuç içi tornavida ile üst resimde işaretli kısımdaki vidayı (sarı) sadece gevşetin ve içeriden gelen telli parçayı tekerlekteki yuvasından (kırmızı) ayırın. Artık parça komple bağımsız bir şekilde elimizde. ;)

5. Tamirat:
İşin çoğunu hallettik sayılır. Çünkü bu kapak öyle küçük bir pim sayesinde işlevini yerine getiriyor ki bu parçanın geçtiği yere tekrar sokup yapıştırdık mı işimiz bitiyor. Yani asıl iş buraya ulaşabilmekteydi. ;)

IMG_4901.JPG

Parçamızı aldık masaya yatırdık. Bozuk paralık kısmının çıkmasınin öncelikle havalandırma peteğinin çıkarılması gerekiyor. O yüzden sırasıyla işaretli vidaları (sarı) açıyoruz.

IMG_4900.JPG

Çıkan parçayı da kapak ve gövde kısmı olarak iki parçaya ayırıyoruz. Burayı ayırırken kenardaki yay fırlayabilir, özellikle onu kaybetmemeye çalışın. Yoksa kapağımız kendisi açılayacaktır.

IMG_4904.JPG

Kapak kısmındaki eksik pimi, büyük ihtimal kırılmış olan yuvasına tekrar geçirip hızlı yapıştırıcı ile yapıştırıyoruz.

IMG_4903.JPG

Sonrasında kapağı kendi gövdesine takıyoruz. Takarken yayı da aynı şekilde takmayı unutmayın tabi.
İşlemimiz bu kadar. Kontrolleri yapıp gerisin geri parçalarmızı topluyoruz.

Biz ileriye dönük takmayı düşündüğümüz sis farı tuşunu (sarı) da bu bahaneyle gerekli yerine monte ettik.

IMG_4902.JPG

Guzuyu bu kadar açmışken ekstra bilgilenmelerimiz oldu tabi ki. Yukarıdaki fotoğraftaki iki soketin (mavi) geniş olan dörtlü flaşörün soketi. Kutu (yeşil) gibi şeyin içinde "swing" özelliğini aktif eden motor var. Ben hep göğüslüğün içindedir diye düşünmüştüm. Soketlerin (mavi) ince olanı da bu motorun güç soketi. Yani kısaca tahmin yürütürsek, HB veya 96-97 model bir aracınıza "swing" özelliğini katmak için bundan alıp, klima kontrol ünitesini de değiştirirseniz sizin de salınım yapan havalandırma petekleriniz olabilir diye düşünüyorum. ;)

Neyse... İşlemlerimizi tersten toplayarak bitirdiğimizde artık bu guzuların kronik diyebileceğimiz yaşlılık belirtilerinden birini de ortadan tamamen kaldırıp ihtiyar delikanlıya dönüştürmüş olduk. ;)

IMG_4908.JPG

Size de kolay gele bakem... :)

Ayrıca, fazla bilgi göz çıkartmaz diyerekten yine aşağıdaki resimde guzularda bulunan fakat bizim gibi üçüncü sınıf ülkelere gelirken traşlanan donanımlara ait bir kaç altyapı bilgisi aktarayım. İleride bir şeyler eklemek isteyenlere ışık tutabilir. ;)

IMG_4910.JPG

Konsolun sol kısmı - üst fotoğraf (işaretlerin rengine göre):
Kırmızı: Yan aynaları kontrol eden tuş takımının soketi.
Turuncu: Yükseklik ayarlı ön farları kontrol eden tuşun soketi.
Mor: Ön sis farlarını açıp-kapatmaya yarayan tuşun soketi.

IMG_4907.JPG

Konsolun sağ kısmı - üst fotoğraf (işaretlerin rengine göre):
Kırmızı: Cruise control (hız sabitleme) sistemini devreye almak için kullanılan tuşun soketi.
Sarı: Dörtlü flaşör tuşunun çıkardığımız kapağa takılan soketi.
Turuncu: Swing (salınım) özelliğinin çıkardığımız parçaya takılan soketi.
Mavi: Gösterge ışığı şiddetini ayarlayan (dimmer) tuşun soketi.
Mor: Arka cam rezistansını çalıştıran tuşun soketi.

Ayrıca bu çalışmada öğrendiğimiz, daha doğrusu çıkarımda bulunduğumuz bir detayı da paylaşayım. :)
92-95 arası sedanlarda ön sis farları için sistem mevcut. Arkada, arka sis farı yeri olsa da kendisi, soketi veya duyu yoktu bildiğimiz üzere. Konsol kısmında soketi de yok gördüğümüz, daha doğrusu göremediğimiz gibi.
92-95 sedan diyorum özellikle çünkü 96-97 sedanlar ile 92-97 HB'lerin elektrik sistemleri benzer olduğu için (swing özelliği olmaması gibi) bunlarda en azından arka sis farı tesisatı hazırdır. Yani eğer yoksa, oraya bir tuş takıp arka sis farlarınızı çalıştırabilirsiniz. ;)
92-95 arası sedanları olanlar da üzülmeyin, beni takip edin; bir yolunu bulacağım ileriki günlerde. :D

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Merhaba tekrardan canlar.
"Bugün Mazda'nız için ne yaptınız?" köşemizde bu hafta @aurora Can'ın guzusunun bozuk paralık kısmının kapağını tamir ettik. :D

Bu konu daha önce başka bir konuyla ortak olarak işlenmişti fakat gerçekten buradaki parçaların narin olmasından dolayı çok sistematik olmamız gerekmekte. Öyle ki bizim guzulara sahip %95 kişinin bu problemle karşılaşmış olmasına rağmen bir çoğumuzun bu kısmın hassasiyetinden dolayı açmaya cesaret edemediğini düşündük. Geçen haftalarda kendi guzumunkini çıkarmamız 2 saate yakın sürmüştü; bu hafta ise çok daha pratik bir şekilde yaptık. O yüzden karışık, uzun, birbirine bağlı ama zevkli olduğunu düşünerek detaylı olarak adım adım anlatmaya çalışacağım.

(Açıklamalardaki parantez içindeki renk isimleri o konuyla ilgili olan fotoğraftaki işaretleme rengidir.)

Malzemelerimiz: Hızlı yapıştırıcı, yıldız ve düz tornavida, avuç içi yıldız tornavida, yankeski; temizlik için bez. Bir de hasır şapka. :D

1. Alt kapak sökümü:
Direksiyon altındaki üzerinde havalandırma peteği bulunan kapağı sökmekle başlıyoruz öncelikle. Bu kapağın sağ ve sol tarafında (sarı) birer adet vidayı sonrasında da kaputu açmak için çektiğimiz kolun arkasındaki somunu (mavi) çıkarıyoruz. Kapının konsol ile birleştiği üçgenimsi parçayı da (kırmızı) sola doğru çıkarınca, bu alt kapak boşa çıkıyor.

Ekli dosyayı görüntüle 20747

İsterseniz bundan sonra o şekilde bırakabilir ya da daha rahat çalışayım derseniz havalandırma borusunun bağlı olduğu yerin yanındaki iki küçük vidayı da çıkarıp tamamen ayırabilirsiniz.

2. Direksiyon çevresindeki kutunun sökümü:
Direksiyonun gövdesinin çıkarımı için öncelikle kontak anahtarının girdiği yerin çevresindeki metal halkayı ve kutunun altındaki 4 adet vidayı (sarı) çıkarıyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 20748

Sonrasında üstteki parça ile alttaki parçayı tutan tırnaklarını da kurtardık mı iki parça halinde ayrılıyor. Kontak aydınlatması lambasının duyunu da çevirerek çıkarıyoruz ve parçaları bir köşeye kaldırıyoruz.

3. Orta konsolun sökümü:
Hemen el freninin altındaki küçük siyah parçayı (yeşil) düz tornavida vasıtasıyla çıkarın.

Ekli dosyayı görüntüle 20751

Ön taraftaki küllüğünüzü ve çıkabiliyorsa dikdörtgen cebi çıkarın. Vitesi 2, 4 veya R'ye aldıktan sonra vites topuzunu sola doğru çevirerek vidasından çıkarın.

Ekli dosyayı görüntüle 20753

Geri kalan bardaklığın takılı olduğu plastik siyah parçayı arkaya doğru çekerek ön konsoldaki çakmaklık kısmından kurtarın.

Ekli dosyayı görüntüle 20765

Burada küllük arkasındaki aydınlatmalara giden tek soketi de (kırmızı) çıkarmayı unutmayın.

Ekli dosyayı görüntüle 20752

4. Konsolun sökümü:
Alttaki kapağı çıkardığımız zaman direksiyonun sağ ve solunda (sarı) iki adet siyah konsolu tutan vidayı göreceksiniz. İlk önce bunları çıkarıyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 20749

Sonrasında küllüğü ve orta konsolu çıkardığımız yerdeki vidaları (sarı) göreceksiniz. Bunları da çıkarıyoruz ve orta kısımdaki gri parçaların (kırmızı) sağdakini sağa, soldakini sola çekerek arkasındaki siyah tırnaklarını kurtarıyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 20754

Tüm vidalarımız şu an çıkmış bulunmakta ve siyah kısmı sadece tırnaklar (sarı) tutuyor. Bunu çıkarmak için de peteklerin üst kısmından tornavidamızı sokarak tıklatıyoruz. Parça öne doğru geldikten sonra kendinize doğru fazla çekmeyin. Sol arkasında yan ayna kumandasının, sağ tarafta da diğer soketlerin (yeşil) o şekilde çıkarılması gerekmekte.

Ekli dosyayı görüntüle 20756

Bu kısım elinizin girebildiği ölçüde kolay. Daha sıkıntılısı havalandırmayı aşağı-yukarı yapan yuvarlak teker parçanın sökümünde.

Ekli dosyayı görüntüle 20757

Avuç içi tornavida ile üst resimde işaretli kısımdaki vidayı (sarı) sadece gevşetin ve içeriden gelen telli parçayı tekerlekteki yuvasından (kırmızı) ayırın. Artık parça komple bağımsız bir şekilde elimizde. ;)

5. Tamirat:
İşin çoğunu hallettik sayılır. Çünkü bu kapak öyle küçük bir pim sayesinde işlevini yerine getiriyor ki bu parçanın geçtiği yere tekrar sokup yapıştırdık mı işimiz bitiyor. Yani asıl iş buraya ulaşabilmekteydi. ;)

Ekli dosyayı görüntüle 20759

Parçamızı aldık masaya yatırdık. Bozuk paralık kısmının çıkmasınin öncelikle havalandırma peteğinin çıkarılması gerekiyor. O yüzden sırasıyla işaretli vidaları (sarı) açıyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 20758

Çıkan parçayı da kapak ve gövde kısmı olarak iki parçaya ayırıyoruz. Burayı ayırırken kenardaki yay fırlayabilir, özellikle onu kaybetmemeye çalışın. Yoksa kapağımız kendisi açılayacaktır.

Ekli dosyayı görüntüle 20762

Kapak kısmındaki eksik pimi, büyük ihtimal kırılmış olan yuvasına tekrar geçirip hızlı yapıştırıcı ile yapıştırıyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 20761

Sonrasında kapağı kendi gövdesine takıyoruz. Takarken yayı da aynı şekilde takmayı unutmayın tabi.
İşlemimiz bu kadar. Kontrolleri yapıp gerisin geri parçalarmızı topluyoruz.

Biz ileriye dönük takmayı düşündüğümüz sis farı tuşunu (sarı) da bu bahaneyle gerekli yerine monte ettik.

Ekli dosyayı görüntüle 20760

Guzuyu bu kadar açmışken ekstra bilgilenmelerimiz oldu tabi ki. Yukarıdaki fotoğraftaki iki soketin (mavi) geniş olan dörtlü flaşörün soketi. Kutu (yeşil) gibi şeyin içinde "swing" özelliğini aktif eden motor var. Ben hep göğüslüğün içindedir diye düşünmüştüm. Soketlerin (mavi) ince olanı da bu motorun güç soketi. Yani kısaca tahmin yürütürsek, HB veya 96-97 model bir aracınıza "swing" özelliğini katmak için bundan alıp, klima kontrol ünitesini de değiştirirseniz sizin de salınım yapan havalandırma petekleriniz olabilir diye düşünüyorum. ;)

Neyse... İşlemlerimizi tersten toplayarak bitirdiğimizde artık bu guzuların kronik diyebileceğimiz yaşlılık belirtilerinden birini de ortadan tamamen kaldırıp ihtiyar delikanlıya dönüştürmüş olduk. ;)

Ekli dosyayı görüntüle 20764

Size de kolay gele bakem... :)

Ayrıca, fazla bilgi göz çıkartmaz diyerekten yine aşağıdaki resimde guzularda bulunan fakat bizim gibi üçüncü sınıf ülkelere gelirken traşlanan donanımlara ait bir kaç altyapı bilgisi aktarayım. İleride bir şeyler eklemek isteyenlere ışık tutabilir. ;)

Ekli dosyayı görüntüle 20766

Konsolun sol kısmı - üst fotoğraf (işaretlerin rengine göre):
Kırmızı: Yan aynaları kontrol eden tuş takımının soketi.
Turuncu: Yükseklik ayarlı ön farları kontrol eden tuşun soketi.
Mor: Ön sis farlarını açıp-kapatmaya yarayan tuşun soketi.

Ekli dosyayı görüntüle 20763

Konsolun sağ kısmı - üst fotoğraf (işaretlerin rengine göre):
Kırmızı: Cruise control (hız sabitleme) sistemini devreye almak için kullanılan tuşun soketi.
Sarı: Dörtlü flaşör tuşunun çıkardığımız kapağa takılan soketi.
Turuncu: Swing (salınım) özelliğinin çıkardığımız parçaya takılan soketi.
Mavi: Gösterge ışığı şiddetini ayarlayan (dimmer) tuşun soketi.
Mor: Arka cam rezistansını çalıştıran tuşun soketi.

Ayrıca bu çalışmada öğrendiğimiz, daha doğrusu çıkarımda bulunduğumuz bir detayı da paylaşayım. :)
92-95 arası sedanlarda ön sis farları için sistem mevcut. Arkada, arka sis farı yeri olsa da kendisi, soketi veya duyu yoktu bildiğimiz üzere. Konsol kısmında soketi de yok gördüğümüz, daha doğrusu göremediğimiz gibi.
92-95 sedan diyorum özellikle çünkü 96-97 sedanlar ile 92-97 HB'lerin elektrik sistemleri benzer olduğu için (swing özelliği olmaması gibi) bunlarda en azından arka sis farı tesisatı hazırdır. Yani eğer yoksa, oraya bir tuş takıp arka sis farlarınızı çalıştırabilirsiniz. ;)
92-95 arası sedanları olanlar da üzülmeyin, beni takip edin; bir yolunu bulacağım ileriki günlerde. :D
Allah aşkına siz ne ayaksınz?????allah dan guzuyu satmışm.yoksa ben sizi böyle gördükce benim hep içim giderdi..

Gene yapmışsn yapacağını abi.maşallah diyelim.güzel bir iş güzel bir konu olmuş.eline yüreğine sağlık..

Başarılarının devamını diliyorum:D:D

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
2011 Chevrolet Captiva
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
Merhabalar arkadaşlar;
Daha öncede benzer işlemleri yapan arkadaşlar olmuş ellerine sağlık. Onlardan yola çıkarak bende kendi çapımda bozuk para kutusunun tamiri ve ön kısımdan gelen trim seslerinin kontrollerini yaptım. Plastik ve tırnaklı kısımlar olduğu için biraz dikkatli çalışmak temel amaç olmalıdır. Sökme işlemlerini şarjlı vidalama ile yapabiliriz ama geri montajda mutlaka yıldız tornavida kullanmanızı tavsiye ederim.

İşlemden biraz bahsedecek olursak;
Konsolun kapı tarafındaki plastiği kenarlarından kastırarak çıkarabilirsiniz. Ardından direksiyon altındaki plastiği, 2 civata ve kaput açma kolunu söküp ordan çıkarıyoruz. Sonra orta kısımdaki bardaklık ve vites körüğünün takılı olduğu plastiği söküyoruz. Sinyal ve silecek kollarının ordaki direksiyon kısmını çevreleyen plastikleri de sökerseniz biraz daha rahat işlem yapabilirsiniz. Ardından bütün düğme ve bozuk para kutusunun olduğu kısım için 4 tane civatasını söküp yavaş tepkilerle tırnaklardan kurtarıyoruz. Sonrasında alttan bakarak soketleri çıkarıp işimizin olduğu kısmı tamamen boşa çıkarıp üstten alabiliyoruz. Bozuk para kutusunun olduğu kısmı ayrıca söküp kırılan yere Ø2mm pimi japon işe yapıştırıp geri topluyoruz. Bozuk para kutusunun gövdesi ile kapağı arasında yay bulunmaktadır. Kaybetmemeye dikkat ediniz.
20171117_084610.jpg

Bu kısma takılı pim zorlandığı için olsa gerek yuvasını çatlatmış ve pimi kayıp durumdaydı.

20171117_111657.jpg

İlgili kısma Ø2mm pim bulup taktıktan sonra japon ile sabitledim.

Paneli toplayıp araca montajını yapmadan önce kısa bir video çektim. Link aşağıdaki gibidir.

Ardından boşta sallanan kabloların önlemini alıp söktüğüm parçaları da geri topladım. Şu an için trim seslerinin de önüne geçmiş durumdayım. İlgilenen arkadaşlar olursa elimden gelebilecek yardımı yaparım. Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
2011 Chevrolet Captiva
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
Ellerine emeklerine sağlık Baykal. :)
Eline sağlık, güle güle kullan.

Çok teşekkür ederim, Keyif veriyor uğraşmak vakit geçirmek :)

ellerine sağlık baykal sesi çok tatlı olmuş klik klik ;) benden uzak tut onu öyle seslerin hastasıyım çok oynarım :D

Bende sesini sevdim :). Ayrıca aracı temizlerken ve arada sis lambasını açarken elim takılıyordu şimdi ise çok güzel oldu ;)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Aga'nın konusunun üzerine konu ha! :koptum::koptum::koptum:

Eline sağlık kardeş. 97'lerin plastik sesleri daha değişik. Sinyal kolları da keza öyle, çatur çutur tiz ses veriyor, her an kırılacakmış gibi.

Çok teşekkür ederim, Keyif veriyor uğraşmak vakit geçirmek :)
Bir dahakine hep beraber uğraşalım. Yakışmıyor bize böyle ayrılıklar... ;)

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
2011 Chevrolet Captiva
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
Aga'nın konusunun üzerine konu ha! :koptum::koptum::koptum:

Eline sağlık kardeş. 97'lerin plastik sesleri daha değişik. Sinyal kolları da keza öyle, çatur çutur tiz ses veriyor, her an kırılacakmış gibi.

Bir dahakine hep beraber uğraşalım. Yakışmıyor bize böyle ayrılıklar... ;)

Uğraşalım abi, zamanlarımız uydukça yaparız umarım

Eline sağlık. Kablo ve trim sesleri konusunda yaptıklarını merak ettim.

Ayrıca;

+1

Alarm sistemi için çekilen kablolar sallandıkca torpidoya çarpıp ses yapıyordu onları birbirime bantlayıp bir tek kablo haline getirdim ve çarpmayacak şekilde sabitledim. Hem civataları kontrol ettim, akıllı civata uzmanları benim araca keşfetmemiş şükür:) Birde iki plastiğin birbirine temas yüzeylerine ince elyaflar koymaya çalıştım. Görselliği bozan kısım olarak torpido altında kalan plastik var. Klipsler eksik. Onları zaman içerisinde tamamlayacağım.

Üst Alt