Mazda 6 GH (2007-13) Bose Amplifikatör Sorunu

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Evet abiler bu kronik sorula ilgili tuhaf birşey oldu. Ben anfiyi sökmeye çalışırken televizyon tamiri ile uğraşan bir arkadaşım vardı o geldi yanıma. Neden söküyosun falan derken benim 10 dk mi almaz o dert ettiğin şeye bak dedi. Çok da şakacı olduğu için ciddiye almadım ama kartı elimden aldı dükkanına götürdü ben bı arkadaşla muabbbet edene kadar yaklaşık 5 dk sonra bu tamam dedi. Taktık çalıştı. Birdaha yapar mı dedim bunu dedim tekrarlarsa sana sıfırını alırım dedi. Bı yemek borçlandık sonuç olarak :)

Geçmiş olsun, işinin ehli bir usta yapar demiştik en baştan.

Peki sorunun çözümü nasıl oldu? Bununla ilgili bilgi bekliyoruz. Parça arızası mı yoksa lehim yenilemesi mi?

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Geçmiş olsun, işinin ehli bir usta yapar demiştik en baştan.

Peki sorunun çözümü nasıl oldu? Bununla ilgili bilgi bekliyoruz. Parça arızası mı yoksa lehim yenilemesi mi?
Sorunun ne olduğunu tam anlamadım ben. Baya karmaşık biseyler anlattı. Ama kabaca bütün lehimleri yeniledi yanılmıyorsam. Senin tizler de bozukmuş artık daha iyi çalar demişti. Psikolojik midir bilmem ama hakkaten daha kaliteli müzik çalmaya başladı.

soğuk lehim dedikleri olay şanslıymışşınız genelde yeni anfi gerekiyor anfi konusunda baya tecrübe edindim genelde anfilerde kronik sorun var ingiltere de amerika da tamir servisleri var eskiyi gönderiyorsun tamir edip yolluyorlar sektör olmuş resmen ama tr de maalesef yeni anfi gerekiyor.

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Bizim lehimlere mudehale geçici çözümmus. Bu olayın ardından 2 ay sonra falan ses yine gitti. Yine lehimlerin hepsini ısıttk falan. İki hafta sonra yine gitti. Bu sefer biraz daha araştırma yaptık baya kafa yorduk. Sorunun kapasitörler den kaynaklı olma ihtimali yüksek olduğu için onları da değiştirdik. Yine çalıştı ama bir gün sürdü. Sonra sık sık gelip gitmeye basladi. Yurt dışı sitelerde bunun son ölüm çığlıkları olduğunu da okuduk. Önce anfiyi iptal etmeye çalıştık ama teyp çıkışı low olduğu için ses çok kısıldı. Bu noktada elektronikcim dedi ki sistem bu şekilde ayarlandiysa bu anfi sorunun tek suçlusu multimedya cihazları ve ekranlar. Bu şekildeki bir sistemin bozulması çok zor, kronik hale gelmesi de imkansız dedi. Benim aracımda da ben almadan önce yıllarca multimedya kullanılmıştı. Neyse sonra kalan seçenekler ya Amerika'ya anfiyi revizyona gönderecektim yada yeni anfi alacaktım. Yeni anfi de malumunuz en azından 7-8 bin. Sonra ustam buna başka bir anfi uydurmayi deneyelim dedi. Elindeki en küçük ve kaliteli anfiyi yarım gün boyunca uğraştık dan sonra çalıştırmayı başardı. Aynı eski amfinin kasasında birkaç kesme delme işleminden sonra orjinaline yakın bir şekilde yine koltuğun altına montaj yaptık. Sonradan takılan anfi orjinaline göre çok daha güçlü olduğu için ayarlarının titizlikle yapılması gerekiyor. Nihayetinde orjinalinden daha güzel bir ses kalitesi yakaladık. Ve sonradan takılan anfi daha güçlü olduğu için en kısık ayarda neredeyse hiç ısınmadan bizim sistemi rahatlıkla çalıştırıyor. Ses kalitesi de çok çok güzel oldu. Yani her yerde başka amfinin uyum sağlamayacağından bahsediliyor ama ustaniz sağlamsa imkansiz diye birşey yokmuş. Böylece bir kronik sorun daha benim için kapanmış oldu sanırım. Daha uzun test etmek lazım tabi. Maliyet bana toplam 600 TL oldu yeni anfi takıldığı için. Amerika'ya revizyona göndermek 275 dolar tutacakti.

Ekli dosyalar

• IMG_20210209_221142.jpg
    IMG_20210209_221142.jpg
    203.6 KB · Görüntüleme: 38
  • IMG_20210209_221147.jpg
    IMG_20210209_221147.jpg
    284.3 KB · Görüntüleme: 37
  • IMG_20210209_221139.jpg
    IMG_20210209_221139.jpg
    236.6 KB · Görüntüleme: 36

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hadi geçmiş olsun hocam... Hep söylerim, bulmak önemli... Yaptığı işin delisi olanları bulmak lazım. Böyle bir çözüm için, bedavadan biraz pahalı olmuş... :)

Tamiri için, işten anlayan iyi bir elektronik ustası bulmak gerekir, çıkma bulma ihtimaline karşı araştırmak lazım.

Amfi tamiri yapan yerler kolaylıkla halleder. Sakın sıfırına o kadar para vermeyin.

Konunun ikinci ve üçüncü mesajı... :utan:

alternatif olarak yerine başka amfi takılsa olmaz mı?

Birde şu var anfi konusunda işinin ehli bir usta sorunu çözebilir tabi parçası da bulunursa.
Mübarek de nokta atışı yapmış... :hhhhhh:

• Haha
Reactions: RGM

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Hadi geçmiş olsun hocam... Hep söylerim, bulmak önemli... Yaptığı işin delisi olanları bulmak lazım. Böyle bir çözüm için, bedavadan biraz pahalı olmuş... :)

Konunun ikinci ve üçüncü mesajı... :utan:

Mübarek de nokta atışı yapmış... :hhhhhh:
Abi şöyle ki; bu öneri ve tavsiyelerin hepsini sorunu burada paylaşmadan önce zaten araştırmış ve denemiştim. Tamir olayini şöyle ekledik, anfi kartının asıl sıkıntısını farkedince üzerinde değişecek çok fazla parça olduğu ortaya çıktı. orjinallerini Bulmak zaten büyük sorundu ve bulsak da çok pahalıya gelecekti yine. Aliexpress den çip lerini buldum ama oradaki yorumlardan da çözüm ihtimalinin çok düşük olduğunu anladım. Ayrıca montajı da sıradan anfilere göre çok daha zordu ve hata yapma ihtimali yuksekti. Yani aradığım sorduğum birçok kendini ispatlamış elektronikçi aslında doğru söylüyordu. Farklı bir anfi kullanma işi de montajını yapabilecek veya en azından deneyecek usta bulunamaması yüzünden zora giriyordu. Bende bulamayınca yine benim televizyoncu arkadaşa ısrar ettim. Sağolsun 2 gün boyunca benle birlikte kafa patlattı ve montajı yaptı. Şuan uzun yola çıktım ve deneme amaçlı neredeyse kesintisiz olarak 5 saattir yüksek sesle müzik çalıyor. Isınma yada başka bir sorun gozlemlemedim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Geçmiş olsun :) bu arada cuma günü rizeye gidiyorum, her türlü amfi tamiri yaparım 3 hafta süreyle kargolayabilirsiniz, uygun fiyat, müşteri odaklı vizyon ile hizmetinizdeyiz :)

malum ses kesilmesi sorununu kaça yaparsınız ustam elimdeki anfiyi yapalım ilerleyen zamanda yine kullanırım.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
malum ses kesilmesi sorununu kaça yaparsınız ustam elimdeki anfiyi yapalım ilerleyen zamanda yine kullanırım
Ben bedavaya yapıyorum, dükkan sahibi para alıyor :) o yüzden o ne yazarsa artık. Benim maddi tarafta işim yok, yapar yollarım içeri fiyat verirler :) iş bu şekilde yürüyor. Genelde 100 liranın altında oluyor tamirler. Hele bir tane amfi geldiydi. Feleğin çemberinden geçmiş, 2 saatimi aldı. 70 yazdılar üzerine, zoruma gitti :) tabi işin sırrını sonra öğrendim meğerse o tamir ettiğim amfi başka bir dükkanın amfisiymis. Müşteri oraya vermiş orası yapamamış bize göndermişler biz yaptık 70 lira aldık o da yapılmışi müşteriye 150 lira diye verecek :)

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Ben bedavaya yapıyorum, dükkan sahibi para alıyor :) o yüzden o ne yazarsa artık. Benim maddi tarafta işim yok, yapar yollarım içeri fiyat verirler :) iş bu şekilde yürüyor. Genelde 100 liranın altında oluyor tamirler. Hele bir tane amfi geldiydi. Feleğin çemberinden geçmiş, 2 saatimi aldı. 70 yazdılar üzerine, zoruma gitti :) tabi işin sırrını sonra öğrendim meğerse o tamir ettiğim amfi başka bir dükkanın amfisiymis. Müşteri oraya vermiş orası yapamamış bize göndermişler biz yaptık 70 lira aldık o da yapılmışi müşteriye 150 lira diye verecek :)
Bose amfisi yaptın mı hiç ? Bizim anfi deki sıkıntıyı biliyorsun değilmi ?

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Kuşm evi toplayıp buraya geliyorsun
Ben gerisini hallediyorum

sugurlu

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 6 Sport
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Bizim lehimlere mudehale geçici çözümmus. Bu olayın ardından 2 ay sonra falan ses yine gitti. Yine lehimlerin hepsini ısıttk falan. İki hafta sonra yine gitti. Bu sefer biraz daha araştırma yaptık baya kafa yorduk. Sorunun kapasitörler den kaynaklı olma ihtimali yüksek olduğu için onları da değiştirdik. Yine çalıştı ama bir gün sürdü. Sonra sık sık gelip gitmeye basladi. Yurt dışı sitelerde bunun son ölüm çığlıkları olduğunu da okuduk. Önce anfiyi iptal etmeye çalıştık ama teyp çıkışı low olduğu için ses çok kısıldı. Bu noktada elektronikcim dedi ki sistem bu şekilde ayarlandiysa bu anfi sorunun tek suçlusu multimedya cihazları ve ekranlar. Bu şekildeki bir sistemin bozulması çok zor, kronik hale gelmesi de imkansız dedi. Benim aracımda da ben almadan önce yıllarca multimedya kullanılmıştı. Neyse sonra kalan seçenekler ya Amerika'ya anfiyi revizyona gönderecektim yada yeni anfi alacaktım. Yeni anfi de malumunuz en azından 7-8 bin. Sonra ustam buna başka bir anfi uydurmayi deneyelim dedi. Elindeki en küçük ve kaliteli anfiyi yarım gün boyunca uğraştık dan sonra çalıştırmayı başardı. Aynı eski amfinin kasasında birkaç kesme delme işleminden sonra orjinaline yakın bir şekilde yine koltuğun altına montaj yaptık. Sonradan takılan anfi orjinaline göre çok daha güçlü olduğu için ayarlarının titizlikle yapılması gerekiyor. Nihayetinde orjinalinden daha güzel bir ses kalitesi yakaladık. Ve sonradan takılan anfi daha güçlü olduğu için en kısık ayarda neredeyse hiç ısınmadan bizim sistemi rahatlıkla çalıştırıyor. Ses kalitesi de çok çok güzel oldu. Yani her yerde başka amfinin uyum sağlamayacağından bahsediliyor ama ustaniz sağlamsa imkansiz diye birşey yokmuş. Böylece bir kronik sorun daha benim için kapanmış oldu sanırım. Daha uzun test etmek lazım tabi. Maliyet bana toplam 600 TL oldu yeni anfi takıldığı için. Amerika'ya revizyona göndermek 275 dolar tutacakti.
Merhabalar. Ben de aracımı aldığımda başka bir amfi vardı üzerinde. Orjinalinden bir hayli büyük. Orjinal takıntım olduğu için orjinal bose amfi fiyatlarına baktım da 10bin lira civarı olduğu için hemen vazgeçtim. Şu anda kullandığım amfinin bağlantıları falan çok köyü durumda, yangın çıkartmasından korkuyorum ayrıca amfiden midir bilmiyorum ama bazen ses kısıkken hiç ses çıkmıyor, sesi kökleyince birden geliyor. Gelecek hafta Antalya’ya gideceğim, siz hala takılan amfiden memnunsanız sizin elektrikçi bana da yardımcı olabilir mi?

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Merhabalar. Ben de aracımı aldığımda başka bir amfi vardı üzerinde. Orjinalinden bir hayli büyük. Orjinal takıntım olduğu için orjinal bose amfi fiyatlarına baktım da 10bin lira civarı olduğu için hemen vazgeçtim. Şu anda kullandığım amfinin bağlantıları falan çok köyü durumda, yangın çıkartmasından korkuyorum ayrıca amfiden midir bilmiyorum ama bazen ses kısıkken hiç ses çıkmıyor, sesi kökleyince birden geliyor. Gelecek hafta Antalya’ya gideceğim, siz hala takılan amfiden memnunsanız sizin elektrikçi bana da yardımcı olabilir mi?
Mesajınızı baya geç gördüm kusura bakmayın. Isparta Şarkikaraağaç ilçesinde yım. Gelecek olursanız yardımcı oluruz tabiki. Bende orjinal amfiyi tamir ettirmeyi düşünüyordum orjinal takıntısı yüzünden

Üst Alt