Mazda 6 GH (2007-13) Boğaz Kelebeği Temizliği

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Burada önemli olan hangi amaçla temizlik yapmak istediğiniz. Rölantide hafif dengesizlik var kelebeği temizleyip gözlemlemek istiyorum diyorsanız boğaz kelebeğini sökmeden temizlik yapabilirsiniz. Yukarıdaki fotoğraflarda da göreceğiniz üzere boğaz kelebeği tam kapansa da hava geçecek kadar boşluk kalır kurumlarda bu kısmı kapatarak dengesizlik yaratıyor. Rölanti motorunun tam anlamıyla çalışmasına da etki ediyor kurumlar. Bunu normal bir kullanıcı yapabilir. Boğaz kelebeğini sökme işini herkes yapamayabilir.
Ancak ben tamamen tertemiz olmasını istiyorum diyorsanız kelebeği sökmeden bu mümkün değil. Hatta emme manifoldu sökülüp komple bir temizlik yapılması gerekir ve contaların yenilenmesi en temiz olanıdır. Havalar ısınınca vaktim olursa ben yapmayı düşünüyorum.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Burada önemli olan hangi amaçla temizlik yapmak istediğiniz. Rölantide hafif dengesizlik var kelebeği temizleyip gözlemlemek istiyorum diyorsanız boğaz kelebeğini sökmeden temizlik yapabilirsiniz. Yukarıdaki fotoğraflarda da göreceğiniz üzere boğaz kelebeği tam kapansa da hava geçecek kadar boşluk kalır kurumlarda bu kısmı kapatarak dengesizlik yaratıyor. Rölanti motorunun tam anlamıyla çalışmasına da etki ediyor kurumlar. Bunu normal bir kullanıcı yapabilir. Boğaz kelebeğini sökme işini herkes yapamayabilir.
Ancak ben tamamen tertemiz olmasını istiyorum diyorsanız kelebeği sökmeden bu mümkün değil. Hatta emme manifoldu sökülüp komple bir temizlik yapılması gerekir ve contaların yenilenmesi en temiz olanıdır. Havalar ısınınca vaktim olursa ben yapmayı düşünüyorum.

Kesinlikle... Ama üstten temizleme rolanti motorunda da kısmen temizlik sağlıyor. Hava geçişinin olduğu hattın tamamı tam olarak temizlenmediği için eskisine nazaran daha kısa sürede kirleniyor. Honda nın rolanti motorunu dışardan temizlediğimizde, iç yağlanması gereken yerleri yağlayamadığımız için bir iki gün rolanti motoru açılıp kapanma sırasında ses yapıyordu. Külbütörden gelen yağ buharı rolanti kapakçığını da yağlayınca ses kesiliyordu. Tabi bu kısım her araçta aynı değil, Vw grubunda yapısı daha farklı mesela. Mazda sökmedim ezbere söyleyemem. Ama gaz vererek çalışan motora sprey sıkılırken rolanti motorundan hava çekişi pek olmaz. Sıkılan sprey büyük ölçüde rolanti motoruna uğramadan boğazdan geçer. Araç rolantideyken spreyi sıktığınızda da genelde stop eder, dengelemek biraz zordur.

Sonuç olarak çok kötü olan sistemde rahatlama sağlar, aşırı dengesizleşmiş rolanti motoruna nefes aldırılabilir ama tavsiye edilen sökülerek temizlemektir. İşi büyütür sonuna kadar giderim derseniz @Oğuzhan 'ın dediği gibi manifolt contalarına kadar gitmek yılların verdiği birikmişliklere kesin çözüm :)

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu tür temizliklerde işe girilmişken kelebeğin sökülmesi daha iyi olur. Çünkü ön taraftaki temizleyeceğiniz kısım çok ama çok sınırlı. Hatta bunu için özel bir sıvı veya yönteme de ihtiyacınız yok. Kelebek açıkken balata spreyi sıkılmış bezle silseniz de aynı şeyi yapacaktır. 1.4is ve vtecII araçlarımda 2 ayda bir söküp temizlik yaptığım için ve iş yerindeki başka marka aracı olan arkadaşların araçlarını da söktüğüm için rahatlıkla söyleyebilirim ki atmosferiklerde 3 aşağı 5 yukarı aynıdır.
Tamamen kelebeği söküp temizlemeyecekseniz; önden silme ile, araç çalışırken sıkılan sıvılar (ki fiyatları biraz daha yüksektir.) aman aman bir fark yok. Denemek için aldığımız çok bilindik markalarda bile önce bu şekillerde deneyip sonra kelebek söktüğümüzde içerde gözle görülür bir temizleme sağlamadığını gördük. Bunun sebebi içerde oluşan ve temizlemek istediğimiz kir, kuru toz gibi su dökünce veya hava tutunca geçmez. (Kir değildir aslında.Motorun külbütör kapağından gelen boru ile içeri emilen havanın yağ buharı nemli olması istenir. Bu yağ buharı zamanla çeperlere tutunur, tortulaşmaya başlar.)
Yoğun bir kıvamdadır, üzerine temizleme spreyi döktüğünüzde yumuşar, ama emiş anında çeperlerde o yumuşamış tortuyu motorun içine çekecek kadar vakum oluşmaz. Çünkü kelebek açıldığı an hava akması en kolay olan boşluktan akıp motorun içine girer ve sadece yüzeyden ince bir tabaka temizlenmiş olur. Zamanında bir sürü para vererek aldığımız ünlü alman, amerikan mallarında da aynı sonucu gördüğüm için söylüyorum.

En güzel ve temiz sonuç kelebek tamamen sökülerek yapılır. Alüminyum bloğun arkasındaki kanallar, rolanti motoru tek tek temizlenir, rolanti motoru kuruluğu sevmeyeceği için bilya,mil gibi kısımları tekrar yağlanır. (Spreyler yağ çözücü olduğu için bu kısımların yağını da alır götürür, yağsızlık uzun vadede zarar verir.)
Kelebek söküldüğünde emme manifoltunun içine de erişilebildiği ölçüde sprey sıkılarak, sprey sıkılan bezle temizlenebilir. (Tam temizleme için manifoldu da sökmek daha iyi olur tabi ama o kısım daha karmaşık hale geliyor.)
Temizlemek için çok özel spreyler kullanmanıza da gerek yok. Balata spreyi yeterli, ama bilindik iyi bir marka olsun.
Soğutma sıvısı rolanti motorunun veya kelebeğin bir bölümünde gezinir. Kelebeği sökerken ilk olarak bu boruyu çıkarıp ağızlarını kapatarak kenara almanız iyi olur. Diğer spreyler uçucu ve kısa devre yaptırmaz ama kelebek çevresindeki sensörler, boğaz kelebeği ve rolanti motoru soketi çıkartılınca motor suyu teması durumu yaşanmasın. Bu aşamada dökülecek sıvı bir çay bardağı civarında olur. İki hortumun önce birini söküp, tıkayıp sonra diğerini söker tıkarsanız o kadar bile dökülmez. Ben Hondada iyice elim alıştığı için tıkamakla uğraşmıyordum öğle paydosunda yarım saatte hallediyordum. Bu işlemi yaparken aracın soğuk olması daha yararlı olur. Temizlik açısından çok fark etmez, motor sıcakken boğaz kelebeğinde gezinen soğutma sıvısı nedeniyle bu parçalar da sıcak olur, rahatlıkla çalışamazsınız. Hele yoldan gelmiş araçsa dokunmak bile tehlikeli.Sıvı hattında basınç olur, hortumu çıkarırken bir yerinize sıcak motor suyu sıçrayıp zarar verebilir.

Naçizane tecrübelerimden bir iki kelam edeyim dedim fazla uzattıysam kusura bakmayın.
eline sağlık üstad, yine en doğrusunu en güzelini gayet açık bir şekilde açıklamışsın. Bunlar biraz da cesaret işi. Bu cesaret de bilerek, kendine güvenerek gelecek birşey :)

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Bana görede böyle pahalı spreylere hiç gerek yok. Bu tamamen psikolojik bir durum aslında. 10 tl lik bir balata spreyide aynı işi görecektir. Ben 40 tl ye dört adet buji almayı tercih ederim açıkcası.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
selamlar,

-bende mazda 3 te bu işlemi yapmayı dşünüyorum da deneyen oldu mu ?
Kendi imkanları ile deneyeni duymadım çünkü normal bir şekilde temizlik olmuyor, soğutma suyunun boşaltılması gerekiyor ve sökülme işlemi uzun sürüyor... "Ben yine de başına geçersem yaparım" diyen varsa amennâ. :)

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Kendi imkanları ile deneyeni duymadım çünkü normal bir şekilde temizlik olmuyor, soğutma suyunun boşaltılması gerekiyor ve sökülme işlemi uzun sürüyor... "Ben yine de başına geçersem yaparım" diyen varsa amennâ. :)
Valla benim diyesim geliyor, böyle fotoları koyuyorlar insanın canı çekiyor remezan remezan. Ne zaman kirlenir acaba açsam bi temizlesem diye düşünüyorum. :ssrtcbya:

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Ben komple söküp temizlemeyi düşünüyorum ama adaptasyon işi kafamı karıştırdı

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
obd den bağlanıp yapılıyor sanırım ama ben sadece arıza silmeyi öğrendim :koptum:
akü kutup başını söküp biraz bekleyip bağlayınca yeni yerini öğrenip kaydedecektir tabi bu seferde başka şeyler sıfırlanır bilginiz olsun (camların programlaması , teyp vs)

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Tahminim veli abinin dediği gibi biraz kullanınca kendisinin ayarlayacağı yönünde ama deneyip görücez bakalım

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Tahminim veli abinin dediği gibi biraz kullanınca kendisinin ayarlayacağı yönünde ama deneyip görücez bakalım
Ben sökmeden temizledim ve taktım. Sökünce farklı sıkıntılar çıkabiliyor. Akünün kutup başlarını söküp takmak yeterli. Geçen hafta tekrarladım, 35bin km'de neredeyse tamamen kurum olmuş. Bunun yanında hava akışmetresini de temizlemeni tavsiye eserim. Basit işlemler ama sonuca etkisi büyük.

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Ben sökmeden temizledim ve taktım. Sökünce farklı sıkıntılar çıkabiliyor. Akünün kutup başlarını söküp takmak yeterli. Geçen hafta tekrarladım, 35bin km'de neredeyse tamamen kurum olmuş. Bunun yanında hava akışmetresini de temizlemeni tavsiye eserim. Basit işlemler ama sonuca etkisi büyük.
Aynen abi komple söküp butün sensörler dahil temizlik yapacam ins.maf sensoru için sprey bekliyorum yolda şimdilik. Gelince bakıcaz artık

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Merhaba. Boğaz kelebeğini komple söküp temizledim. Gerçekten berbat durumdaymış. O kadar kararmış ki boğazın iç kısmını ilk başta siya plastik sandım. Aslında burada asıl tavsiye edeceğim şey wurth boğaz kelebegi temizleme spreyi. Daha önce çok kelebek temizledim. Söktükten sonra sadece temizleme aşaması hep 45 dk falan sürerdi. Ama bu sprey den sıkınca suyla çamur temizler gibi ne varsa söküp atıverdi. Denemeye varsa işi baya kolaylaştırıyor deneyebilirsiniz. Sökmeden temizlemeye hacet yokmuş bu arada. Toplam bir fiş, hava borusu kelepçesi, iki su hortumu ve 4 vida sokulüyor hepsi bu gayet basit. Antifriz dökülmüyor su borusunu aşaya cevirmedigimiz sürece. Ayar problemi yok. Gerci ben Spreyin gücü sayesinde kelebegi pek oynamak zorunda kalmadım. Haliyle ayar bozacak bir durum da olmadı. Pis halinin fotoğrafını çekemedim unuttum. Spreyi siktiktan sonra aklıma geldi fotoğraf. Kelebeğin arkası Tamamen siyah ve tıkalı iken bir kere sprey sıktım öyle iken hemen temizleyiverdi. Balata sprey lerine alisik olduğum için çok şaşırdım.

Ekli dosyalar

• 20190407_185710.jpg
    20190407_185710.jpg
    185.9 KB · Görüntüleme: 32
  • 20190407_185713.jpg
    20190407_185713.jpg
    181.2 KB · Görüntüleme: 31
  • 20190407_190401.jpg
    20190407_190401.jpg
    166.1 KB · Görüntüleme: 33
  • 20190407_190407.jpg
    20190407_190407.jpg
    195.9 KB · Görüntüleme: 32

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Eline sağlık güzel temizlik olmuş. Taktıktan sonra herhangi bir sorun oldu mu? Soğukken mi temizledin? Detay verirsen düşünenlere faydalı olur

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Eline sağlık güzel temizlik olmuş. Taktıktan sonra herhangi bir sorun oldu mu? Soğukken mi temizledin? Detay verirsen düşünenlere faydalı olur
Teşekkürler. Soğuk iken temizledim abi. Hiçbir sorun olmadı. Ayar falan bozulmadı. Söküp temizlendi gi için zaten ilk başta ki boğulma derdi de olmuyor. Gaz tepkileri cok güzelleşti. Bir tek maf sensoru ve kataliktik kaldı hava kararınca yapamadım onları. Başka bir pazara artık onlarda :)

Üst Alt