Mazda 626 GF (1997-02) Benzinde Sarsıntılı Çalışma Sorunu

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Merhaba dostlar;
Bizim guzuda daha önce çok nadiren gördüğüm ; ancak son 2 gündür sürekli hale gelen sorun var. Aracı sabah soğukken çalıştırdığımda vuruntulu çalışıyor ve egzoz pat pat vuruyor. Hareket etmeden LPG ye geçmesini bekledim. LPG' ye geçince düzeldi. Hararet ortaya yaklaştığında tekrar benzine aldığımda yine aynı sıkıntı oluyor. Varacağım yere vardığımda tekrar benzine aldım sıkıntı olmadı. Şüphelenilecek noktalar neler olabilir?

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Benzin filtresini kontrol edin, depoyu fullediyseniz çözünen pislik tıkanmış olabilir, sıkışıp sıkışıp bianda atıyorsa dengesizlik olabilir. Elinizde filtre yoksa, filtresi söküp direk baglayarakta test edilebilir. Sorunların basit ve ucuz yollu olanlarından başlamak mantıklı bence.
Çözüm bulunması dilegiyle.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Benzin pompası
Isı müşürü

İlk aklıma gelenler. :rolleyes:
Benzin pompası ihtimali benim de aklıma geldi abi.
Isı müşürü nasıl etki edebilir? Müşür sadece hararet göstergesine etki etmiyor muydu? LPG de sıkıntı olmuyor, eve yaklaştığımda tekrar benzine aldım, gaz yememe gibi davranış devam ediyordu

Benzin filtresini kontrol edin, depoyu fullediyseniz çözünen pislik tıkanmış olabilir, sıkışıp sıkışıp bianda atıyorsa dengesizlik olabilir. Elinizde filtre yoksa, filtresi söküp direk baglayarakta test edilebilir. Sorunların basit ve ucuz yollu olanlarından başlamak mantıklı bence.
Çözüm bulunması dilegiyle.

Depoyu hiç fullemedim;ancak çeyreğin altına düşürmemeye çalışıyorum. Guzuda %90 hep çeyrek ve üzeri benzin oluyor
Müsait zamanda ihtimallere göre bakacağız artık

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benzin pompası ihtimali benim de aklıma geldi abi.
Isı müşürü nasıl etki edebilir? Müşür sadece hararet göstergesine etki etmiyor muydu? LPG de sıkıntı olmuyor, eve yaklaştığımda tekrar benzine aldım, gaz yememe gibi davranış devam ediyordu

Depoyu hiç fullemedim;ancak çeyreğin altına düşürmemeye çalışıyorum. Guzuda %90 hep çeyrek ve üzeri benzin oluyor
Müsait zamanda ihtimallere göre bakacağız artık
Isı müşürü geç çalışmaya sebep olur, kafa uçmuş benim, o seçeneği atla... :utan:

MZYUN

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bizim araçları ne kadar etkiler bilmiyorum fakat kanun ile çıkan benzin içeriğinde bulunan %3 ethonol un konulmaması beraberinde bir nebze vuruntulu çalışmayı getirdiği söylenmekte. Bu durumu turbolu araçların daha ciddi hissettikleri söyleniyor. Tam olarak sorun budur diyemem ama bir etkisi belki olabilir.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Motorda vuruntu varsa avans probleminden şüphe edilebilir. Bu kasada avansı vuruntu sensörü değiştiriyor, bir kontrol edin kablosu falan temassızlık yapıyor olabilir veya uç kısmı deforme olmuş olabilir.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Motorda vuruntu varsa avans probleminden şüphe edilebilir. Bu kasada avansı vuruntu sensörü değiştiriyor, bir kontrol edin kablosu falan temassızlık yapıyor olabilir veya uç kısmı deforme olmuş olabilir.

LPG de sıkıntı yok Can, avansta sorun olsa LPG de de sıkıntı olmaz mı?
Ortalık sakinleşirse o zaman ayrıntılı bakacağız bakalım

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
LPG de sıkıntı yok Can, avansta sorun olsa LPG de de sıkıntı olmaz mı?
Ortalık sakinleşirse o zaman ayrıntılı bakacağız bakalım
Normalde benzin ile LPG avansı farklı oluyor. Bizim araçlarda tolerans aralığında olduğu için pek gözümüze batmıyor, fakat en ufak buji, kablo vs gibi ateşleme elemanlarında sıkıntı olunca benzinde gözlemlenmeyen sorunlar LPG'de ortaya çıkıyor. En basitinden vuruntulu, sarsıntılı çalışma vs gibi. LPG'nin oktanının yüksek olması yanmayı zorlaştırdığı gibi avansı da değiştiriyor. Bu nedenle vuruntu sensörüne bakılmasını önermiştim.

Ayrıca enjektörler, enjektör oringleri de şüpheli olabilir fakat daha enjektörlerin kendisinden problem yaşayan 626 görmedim. İsterseniz LPG'de düzgün çalışırken benzin enjektörlerinin dibine azar azar balata spreyi sıkın, oringlerden hava kaçırma problemi varsa hemen belli eder motor.

Yasin303

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 Ge
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
İnşaallah senin başına gelmemiştir ama bu şikayetin benim başıma geldi anlatayım kısaca
İlk benzinde vuruntu ve egzosttan pat pat ses lpg de yoktu
Sonra lpg de de yapmaya başladı
Araç çalışırken buji kablolarını sök şöyle araç çalışıyor 1 nolu buji kablosunu sök ses değişiyor mu onu tak 2. Yi sök ses değişiyor mu böylece buji kabloları veya buji arızası var mı tespit edersin inş sorun bunlardadır
Benim 1 nolu buji kablosu çıkardığımda da aynıydı
Bulduk olayı 1 nolu subap çalışmıyor reklifiye lazım faiş fiyatı duyunca kardeşim @Fatihipek28 den motor aldım sonrasında motor takımı felan yanlış ustaların eline düşmek beni mahvetti inş araç motor istemez :(

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Yazmaya fırsat bulamamıştım, sabah çalıştırınca biraz incelerken sorunu buldum sanırım. Fotoğraf çekmedim;ama benzin enjektör kablolarını kontrol ederken düzeldiğini fark ettim.. Bir tanesinde temassızlık var sanırım. Kurcaladığım kısmın benzin enjektrörü olduğunu tahmin ediyorum :rolleyes: Şu an sabahları sıkıntısız çalışıyor

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Yazmaya fırsat bulamamıştım, sabah çalıştırınca biraz incelerken sorunu buldum sanırım. Fotoğraf çekmedim;ama benzin enjektör kablolarını kontrol ederken düzeldiğini fark ettim.. Bir tanesinde temassızlık var sanırım. Kurcaladığım kısmın benzin enjektrörü olduğunu tahmin ediyorum :rolleyes: Şu an sabahları sıkıntısız çalışıyor

Görselde işaretli soket kablosunda sıkıntı var sanırım. Nasıl tamamen düzeltebiliriz?

51543

Üst Alt