Benzin mi? Lpg mi? Neden?

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
2500 kıt 2500 subab 5000 bın tl masraf. Yıllık karımız ne kadar pekı?
100 km de 10 lıtre yaksa, yılda 20 bın km yapsak 2000 lıtre yakıt harcıcaz demek. Benzın - lpg farkı 2 tl = 2000x2= 4000 tl kar yıllık (hatta suan fark 2.55tl)
Yanı yıllık
10 bın km yapan 2 bın tl kar etcek
20 bın km yapan 4 bın tl kar etcek
30 bın km yapan ıse 6 mılyar kar etcek

.22 bın km yapan adam bı senede tüm masraflarını çıkarıyor. Hesap ortada
Çok hesap yapmaya gerek yok. Size pratık, düz mantık, on numara beş yıldız, kitap gibi hesap yaptım :D
30 bin km yapan 6bin kâr yapacak diyorsun da sübab ve kit için verdiğin 5bin lirayı düştüğünde senin kârın bin lira olarak kalıyor kardesim hesabı öyle yap :D

ediz07

Sessiz
Araç Markası
2014 - Mazda 3 Sedan
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Motion AT
Senin konuları defalarca okudum ama olayı hala çözemedim :D o ayarları yapmaya çalışsaydım muhtemelen okmeydanında facia yaşanırdı :D
Skyactiv için lovatonun kabloyu aldım ayarı kendim yapıyorum gayet sorunsuz şekilde biniyorum 7bin km oldu. Lovatonun yazılımında istediğim bütün değerlere ulaşabiliyorum başka program veya malzemeye ihtiyaç yok. Tüplü ve öfkeli gibi geziniyorum:D

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
30 bin km yapan 6bin kâr yapacak diyorsun da sübab ve kit için verdiğin 5bin lirayı düştüğünde senin kârın bin lira olarak kalıyor kardesim hesabı öyle yap :D
Tamam iste ben de onu diyorum. Lpg nin tüm masraflarina anca 22 bin km lpg de kullanarak denk geliyor. 22bin km den sonrasi kardir. 30 bin yaparsan karin 1000 tl 100 bin yaparsan karin ona gore buyuk olucak. Ama ilk 22 bin ne kar ne zarar. Ilk 22 bin km lpg den kar beklemeyin. Aracini 100 bin km kullanirsin satarsin o zaman kari gor sen

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sübap ve montaj maliyeti yıllık değil ki... Kitin ömrü en az 100 bin km vardır, sübaplar ise 70-80 bin desek bu beş bin lirayı en az dört beş yıla yaymak gerekir.

Hesap kitap yaparsan lpg avantajlı.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Sabah Cihangir Usta'nın yanına uğradım. Dündar usta yeni aldığı motorsiklete LPG takmış. Yakıt maliyetini ortalama %40 düşürmüş. 140-150 km ortalama ile 20 kuruş maliyet hesaplamış. 110-120'de herhalde 16-17 kuruşa düşer diyor. Uzun yol yapacakken yakıt maliyetini pek düşünmemek adına LPG epey avantaj sağlıyor. Gönül ister ki hiç taktırmayalım hatta böyle bir yakıt tipine de gerek kalmasın ama maalesef işe ekonomik yönden bakınca lpg cebi yormuyor.

Şu anda lpg şehiriçi testim bitmek üzere. Şu anda 260 km oldu. Tüm kullanım şehiriçi, planladığım gibi gidere Çarşamba günü tüketim netleşecek.

Samet

Sessiz
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Arkadaşlar küçük bir konuda fikrinizi almak istiyorum.

Yakın zamanda almış olduğum aracın üstünde Gfi marka tüp bulunuyor. Biraz araştırma sonucu BRC' nin bir alt modeli olduğunu ve bir çok parçasının aynı olduğu söylendi. Bakım konusunda biraz pimpirikli olduğum için LPG bakımınıda aksatmak istemedim. Gözlemlerime göre piyasada çok yer bulamamış ve herkes " keşke eski sahibi BRC taktırsaymış " gibi sözler duymak fazlasıyla canımı sıkıldı. Ustanın bakımı ve kontrolü sonucu arızasız ve güvenle kullanabileceğimi bir sorunla karşılaşırsam da kendisine gidebileceğimi söyledi. Pek tatmin olmamakla beraber şuan Gfi ile devam ediyorum. Sizin Gfi ile ilgili bilginiz varmıdır ?

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Sübap ve montaj maliyeti yıllık değil ki... Kitin ömrü en az 100 bin km vardır, sübaplar ise 70-80 bin desek bu beş bin lirayı en az dört beş yıla yaymak gerekir.

Hesap kitap yaparsan lpg avantajlı.
Lpg her türlü avantajlı abi lakin yılda 20.000km ile 5 yıldan fazla bineceksen pek bi avantajı kalmıyor

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
@Samet bende ilk defa duydum ama sorunsuzsa kafana takmana gerek yok kullanmaya devam, birde kitten çok ustanın ne kadar önemli olduğunu bu forumdan öğrenebilirsin :)

Ilgaz-p

Katılımcı
Lpg her şartta % 40 avantajı var, ben senede 30-35 Bin kilometre yapıyorum, bulunduğu ilçede Lpg 2,54 Benzin 5,60,
35 Litre Lpg ile uzun yolda 430-450 km yol yapıyorum şehir içi 300-330 arasında gidiyor kullanıma göre
subap yaksam bile 10.000 km de masrafını rahat bir şekilde çıkarıyor,

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Esas uzun vadede lpg'nin avantajı ortaya çıkıyor. Konu içerisinde bol bol da var tekrar kendimi yormak istemiyorum. :)
Kiti kendin takacaksan benim araçta yılda 500 lira kâr edersin sübab arızasını da hesaba katarsan. 5 yılda yaklaşık 2500 lira kâr eder o da toplamda. Bende konu içinde hesap yapmıştım :)

Samet

Sessiz
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
@Rcm ve @Murat sanki başka bir seçenekte yok gibi duruyor durduk yere masraf etmek çok mantıklı olmayacak ama benimki biraz psikolojik destek arayışı gibi oldu sağolun :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kiti kendin takacaksan benim araçta yılda 500 lira kâr edersin sübab arızasını da hesaba katarsan. 5 yılda yaklaşık 2500 lira kâr eder o da toplamda. Bende konu içinde hesap yapmıştım :)
@Ilgaz-p hesabı uzun vadede yapmış ve yaşamış... ;)

Benim çok çok kaba hesabım da avantajı ortaya koyuyor... Ayda ortalama 30 litre yakıt desem lpg de 90 lira benzin ile 150 lira farkı da 60 lira olur 12*60 = 720 lira yapar yıllık... Gezi ve memleket ziyaretlerini hesaplamıyorum bile. ;)

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
@Ilgaz-p hesabı uzun vadede yapmış ve yaşamış... ;)

Benim çok çok kaba hesabım da avantajı ortaya koyuyor... Ayda ortalama 30 litre yakıt desem lpg de 90 lira benzin ile 150 lira farkı da 60 lira olur 12*60 = 720 lira yapar yıllık... Gezi ve memleket ziyaretlerini hesaplamıyorum bile. ;)
Doğru yaklaşık 700 lira yapar yıllık kâr benim hesapta da o şekilde belirtmişim zaten

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Arkadaşlar küçük bir konuda fikrinizi almak istiyorum.

Yakın zamanda almış olduğum aracın üstünde Gfi marka tüp bulunuyor. Biraz araştırma sonucu BRC' nin bir alt modeli olduğunu ve bir çok parçasının aynı olduğu söylendi. Bakım konusunda biraz pimpirikli olduğum için LPG bakımınıda aksatmak istemedim. Gözlemlerime göre piyasada çok yer bulamamış ve herkes " keşke eski sahibi BRC taktırsaymış " gibi sözler duymak fazlasıyla canımı sıkıldı. Ustanın bakımı ve kontrolü sonucu arızasız ve güvenle kullanabileceğimi bir sorunla karşılaşırsam da kendisine gidebileceğimi söyledi. Pek tatmin olmamakla beraber şuan Gfi ile devam ediyorum. Sizin Gfi ile ilgili bilginiz varmıdır ?
ben bir ara taktırıyordum
kapısında brc yazan her yer ilgilenir bakar atiker akl gibi bir şey biraz daha ekonomik versiyon yazılımları aynı diye biliyorum yani eski ve parçaları olmayan bir kit değil merak etmeyin hele istanbulda hiç sorun olmaz

korayoz7

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Simdiki soracağim sorunun cevabını biri bana versin lpg hakkinda olumlu düşüncem.Soru şu, mazdanız var ve lpg taktirmadan,bakımi zamaninda yapildıgi halde 1-2 milyon kmye kadar rahatlıkla gidiyor.Çünkü motor fabrikada üretiliyor.Peki Lpg taktirdınız ve motoru 100 binde açtınız. subablari yaptırdınız.Bu motorun ömrü ne kadar gider?Lpg takıldığında sadece subab arızasından hariç arıza vermeyen var mı?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Doğru yaklaşık 700 lira yapar yıllık kâr benim hesapta da o şekilde belirtmişim zaten
Bu avantaj, kilometre artışı ile doğru orantılı şekilde artar. ;)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Simdiki soracağim sorunun cevabını biri bana versin lpg hakkinda olumlu düşüncem.Soru şu, mazdanız var ve lpg taktirmadan,bakımi zamaninda yapildıgi halde 1-2 milyon kmye kadar rahatlıkla gidiyor.Çünkü motor fabrikada üretiliyor.Peki Lpg taktirdınız ve motoru 100 binde açtınız. subablari yaptırdınız.Bu motorun ömrü ne kadar gider?Lpg takıldığında sadece subab arızasından hariç arıza vermeyen var mı?

Subaplar ne kadar dayandı ise, yenileri de aynı kilometrelere dayanır. Subap haricinde segman, yatak vs. Arızaları da mümkün ama elde edilen veriler olmadığı için bir şeyler söylemek mümkün değil.

Üst Alt