Mazda 3 BM Skyactiv Benzin/Dizel Yakıt Tüketimi

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
Skyactive teknolojinin yakıt ekonomisi yüksek hızlarda daha belirgin. Bugün 20 km mesafe duble yolu 11.7 lt ortalama ile tamamladım. Diyeceksiniz ki bunun neresi ekonomi :D
En düşük hızım 140,genelde 160 ile gittim. Ve 4500 devirden önce vites değiştirmedim.Hız sabitleyiciyi bir kez mrcc yi test etmek için 160 km hızda iken kullandım. En az 9-10 kez viraj sonrası dip gaz yaptım. Ve yerli yersiz vites düşürüp devir yükselttim. (Bu depodan sonra 1 depo daha yüksek devirde vites değiştirerek kullanmayı düşünüyorum)
İlk izlenimlerin aracın sabah motor soğukken abartılı bir şekilde çok yaktığı.
Eğer kendimi tutabilirsem ben yıllık 6 lt ortalamayla binerim guzuya...
Ama şu an yakıt hesap zamanı değil :D

Madem bu kadar basacaktın bari sanada 2.4 alsaydık, hiç olmazsa bastığına değerdi biraz yol alırdın :p

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bir noktaya vurgu yapmak istiyorum hocam; ilk marşta motor Skyactiv teknolojinin sıkıştırma oranından (14:1) mütevellit yüksek gürültülü çalışıyor, bu kadar gürültü yapmışken de yakayım bari diyor... :D :D

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Bir noktaya vurgu yapmak istiyorum hocam; ilk marşta motor Skyactiv teknolojinin sıkıştırma oranından (14:1) mütevellit yüksek gürültülü çalışıyor, bu kadar gürültü yapmışken de yakayım bari diyor... :D :D

Onun gürültüsüne kurban olurum ben,bu guzu da yakıtı dert edeceğimi sanmıyorum,yeni açtığım konuda mübalağa sanatını kullanmadan bişeyler anlatacam :D

Edit;

Yeni açtığım konu;

http://www.mazdagaraj.com/konular/5055-31-gc-965-mazda-3-power-sense.html

Moderatörün son düzenlenenleri:

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Malatya'ya gittim geldim.Giderken ful bagaj,2 yetişkin,2 küçük çocuk,ilk 200 km 120 sabit hız,150 km 90-110 hız,ortalama 6.8...
Dönüş tek başıma,bagaj boş,ilk 150 km 90-110 hız,sonraki 200 km 136 km sabit hız ortalama 6.4 lt. 700 km nin ortalaması 6.6...
Benim için çok iyi değerler,ben bunu daha da aşağı çekerim.Yeni birşey farkettim,diyelim ki sabit hızım 120,yavaşlamak zorunda kaldım,ben tekrar restart tuşuna basarak aracın vites düşürmesine neden oluyordum,bu da yakıtı arttırıyordu.Böylr bir durumda artık önce vitesi manuelden 6 ya alıyorum,sonra restart tuşuna basıyorum,araç yavaş hızlanıyor ama yakıtı da daha az tüketiyor...

telal64

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Sedan
Araç Renk ve Tip
Sedefli İnci Beyaz
Herkese tekrar merhabalar, 2014 Mazda 3 sedan aracım için yakıt tüketim değerlerini eklemeye devam ediyorum.

* 365 km şehir içi (tamamı Ankara içi)

* Alınan yakıt 34,79 litre

* Litre fiyatı 4,60 TL

* 100 km deki ortalama tüketim 9,53 litre

* km başına ortalama tüketim 43,84 kuruş.

* Yorum: şehir içi değerler yine tekrarlıyorum bence yüksek. Bunu söylememdeki sebep, şehir içi yakıt tüketim değeri 6,4 litre gibi iddialı bir değerle satışa sunulmasıdır. Yoksa bu ağırlıktaki tam otomatik bir araçta beklenen yaklaşık değerler bence bunlar.

-----

Gelelim son uzun yol değerlerine:

* 466 km uzun yol (Ankara - Kayseri - Kırşehir) + 100 km şehir içi (Kayseri içi. Aslında pek şehir içi sayılmaz hatta bizim araçlar bence yakıt ortalamasına yakın değerleri Kayseri'de tutturabilir. Çünkü yollar dümdüz.) = 566 km karma kullanım.

* Alınan yakıt 37 litre.

* Litre fiyatı 4,58 TL

* 100 km deki ortalama tüketim 6,5 litre

* km başına ortalama tüketim 29,77 kuruş.

* Koşullar araç ortalama 4 kişilik doluluğa sahip, klima tamamen açık ve bagaj dolu.

* Yorum: şehir içindeki 100 km lik kısım kullanılmadan önce yol bilgisayarının gösterdiği değer 5,7 litre idi. Şehir içinde kullandıktan ve yakıt almadan önceki son değer 6,8 litre idi. Yakıt alıp gerçek değeri hesapladığımda 6,5 litre çıktı. Bence 5,5 - 6 litre arası normal ama sonrası fazla diye değerlendiriyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İlk verdiğin testteki değer yüksek fakat senin bahsetmiş olduğun güzergah için gayet normal. Fabrika verileri senin güzergahta yapılsaydı eğer çoğu motor sınıfta kalır zaten.

İkinci test yani uzun yol testin de aracın tam dolu olması ve klima faktöründen dolayı normalin altında değerlere sahip denilebilir.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Herkese tekrar merhabalar, 2014 Mazda 3 sedan aracım için yakıt tüketim değerlerini eklemeye devam ediyorum.

* 365 km şehir içi (tamamı Ankara içi)

* Alınan yakıt 34,79 litre

* Litre fiyatı 4,60 TL

* 100 km deki ortalama tüketim 9,53 litre

* km başına ortalama tüketim 43,84 kuruş.

* Yorum: şehir içi değerler yine tekrarlıyorum bence yüksek. Bunu söylememdeki sebep, şehir içi yakıt tüketim değeri 6,4 litre gibi iddialı bir değerle satışa sunulmasıdır. Yoksa bu ağırlıktaki tam otomatik bir araçta beklenen yaklaşık değerler bence bunlar.

-----

Gelelim son uzun yol değerlerine:

* 466 km uzun yol (Ankara - Kayseri - Kırşehir) + 100 km şehir içi (Kayseri içi. Aslında pek şehir içi sayılmaz hatta bizim araçlar bence yakıt ortalamasına yakın değerleri Kayseri'de tutturabilir. Çünkü yollar dümdüz.) = 566 km karma kullanım.

* Alınan yakıt 37 litre.

* Litre fiyatı 4,58 TL

* 100 km deki ortalama tüketim 6,5 litre

* km başına ortalama tüketim 29,77 kuruş.

* Koşullar araç ortalama 4 kişilik doluluğa sahip, klima tamamen açık ve bagaj dolu.

* Yorum: şehir içindeki 100 km lik kısım kullanılmadan önce yol bilgisayarının gösterdiği değer 5,7 litre idi. Şehir içinde kullandıktan ve yakıt almadan önceki son değer 6,8 litre idi. Yakıt alıp gerçek değeri hesapladığımda 6,5 litre çıktı. Bence 5,5 - 6 litre arası normal ama sonrası fazla diye değerlendiriyorum.

Benden daha az yaktırıyorsun :D
Şehir dışı ortalama hızın yaklaşık kaçtı...

telal64

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Sedan
Araç Renk ve Tip
Sedefli İnci Beyaz
İlk verdiğin testteki değer yüksek fakat senin bahsetmiş olduğun güzergah için gayet normal. Fabrika verileri senin güzergahta yapılsaydı eğer çoğu motor sınıfta kalır zaten.

İkinci test yani uzun yol testin de aracın tam dolu olması ve klima faktöründen dolayı normalin altında değerlere sahip denilebilir.

Valla doğru söylüyorsun hocam :) Hayırlısı artık binmeye devam dünyaya bir kere geliyoruz yakarsa yakar yapacak bir şey yok..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Allah kaza bela vermesin. Uzun yıllar sorunsuz kullanabileceğin bir tercih bence... Keyfini sür derim. :)

güngörahmet

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Skyactiv 2014
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Herkese iyi forumlar.Son yakıt değerimi vereyim.26,74lt*404,8km=0,066...lt*100km=6,605...lt tamamı şehir içi (her zaman kullandığım güzergahtan farklı 4*20km'lik mesafe 4-5 ışık akıcı trafikle ilave oldu.)Yol bilgisayarı derki 7lt yaktık.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Kullanılan km:330
Sürüş karakteri: Toplam 10 km performanslı,320 km aşırı ekonomi amaçlı
Genel parkur: 1.çalıştırma sabah: 10 km ort hız 55-70 (maks. 2 ışık,trafik hiç :D yok)
2.çalıştırma öğle:10 km ort hız 55-70 (maks. 2 ışık,trafik hiç :D yok)
3.çalıştırma: 3.5 km maks hız 55(ışık yok ama 500 mt lik yakıtı artıran bi ara yol var
4.çalıştırma : 1 km maks hız 35
5.çalıştırma : 3 km maks hız 55(ışık yok ama 500 mt lik yakıtı artıran bi ara yol var
Ortalama yakıt tüketimi: 6.2
Not: hız sabitleyici,günlük toplam 1.5 km dışında sürekli aktif,yakıt tasarrufu için,vites kulakçıkdan değiştirildi.
Bu kadar hassasiyete bence çok...
Ama memnunmuyum memnunum :D

Edit: Verdiğim ortalama yol bilgisayarına ait,ben ayrıca hesaplamadım...

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Herkese iyi forumlar.Son yakıt değerimi vereyim.26,74lt*404,8km=0,066...lt*100km=6,605...lt tamamı şehir içi (her zaman kullandığım güzergahtan farklı 4*20km'lik mesafe 4-5 ışık akıcı trafikle ilave oldu.)Yol bilgisayarı derki 7lt yaktık.

Arada fark çıkıyormu ki...

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
İskenderun-Maltya git-gel ort. 6.4. Klima sürekli açık,giderken boş,gelirken ful bagaj,2 yetişkin,2 güççük çocuk. 200 km otobanda 120 hız,150 km otoban dışı 110 hız geçilmedi,rampalarda da bu hız korundu.
Kasmadan gayet güzel değerler benim için.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
İskenderun-Maltya git-gel ort. 6.4. Klima sürekli açık,giderken boş,gelirken ful bagaj,2 yetişkin,2 güççük çocuk. 200 km otobanda 120 hız,150 km otoban dışı 110 hız geçilmedi,rampalarda da bu hız korundu.
Kasmadan gayet güzel değerler benim için.
Gayet güzel abi bana yaklaşmışsın :) Bende aynı şartlarda 6.3 falan görüyorum. Benimki skyactiv II 1840cc

Üst Alt