Beklenen Toyota Avrupa'da

Forlan

Gri Atmaca
Mesajlar
5,174
Konum
Ankara
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
FhQQAT.jpg


Otomotivde yeni bir çağ açan dünyanın ilk seri üretim hidrojen yakıt hücreli otomobili Mirai, Japonya'dan sonra Avrupa'da da satışa sunuluyor.


Adını Japonca “gelecek” kelimesinden alan Mirai, 2014 yılının Aralık ayında başlayan Japonya satışlarından sonra Eylül ayından itibaren de ilk etapta İngiltere , Almanya ve Danimarka yollarındaki yerini almaya hazırlanıyor. Mirai’nin 2017 yılından itibaren, hidrojen yakıt altyapısının geliştirilmesiyle birlikte çok daha fazla ülkede satışa sunulması planlanıyor. Avrupa ’da 66 bin Euro fiyat etiketiyle sunulan Mirai’nin 2015 yılında 50-100 adetlik satış hedefi bulunuyor. Hibrit teknolojisinin öncüsü Toyota ilk seri üretim hibrit otomobili 1997 yılında üretmiş, 2000 yılında da Avrupa’da satışa sunmuştu. Toyota 2015 yılında da hidrojen yakıtlı Mirai’yi Avrupa pazarına sunarak yine bir ilki gerçekleştirmiş oldu.

Sadece su buharı salımı gerçekleştirerek Toyota’nın temiz ve sürdürebilir çevreci otomobiller üretme konusundaki öncü rolünü devam ettiren Mirai, otomobillerin ve hatta dünyanın geleceğini şekillendirme açısından da dikkat çekici özellikler taşıyor. Geleceğin enerji kaynakları arasında gösterilen hidrojeni yakıt olarak kullanan Mirai, “0” CO2 salımı ile dikkat çekerken, konforu, sürüş keyfi, 3 ila 5 dakika arasında doldurabilen deposu ile birlikte geleneksel motorların ulaştığı menzil ve hızı da sunuyor.

Toyota yakıt hücresi sistemini ve hibrit teknolojisini bir arada sunan Mirai, hidrojeni elektrik üretmek için kullanıyor. Çevreci özellikleri ile herkesi çevrecilik konusunda daha dikkatli olmaya teşvik eden Mirai, geleceğin otomobillerinin nasıl olacağı yönünde de önemli ipuçları da veriyor.
 

Güneş

Katılımcı
Mesajlar
299
Konum
İstanbul - GOP
Araç Markası
+12 GLX Traktör
Araç Renk ve Tip
Metalik Gri
Artık Canım Ülkemde 150 - 200 Bin Euro fiyat aralığına kesin dayanır. Tabi ki Toyota bizlere gönderir ise. Bu konuda maalesef çok şanssız bir ülkeyiz.
 

meriç

Katılımcı
Mesajlar
276
Konum
Kocaeli
Araç Markası
2001 Premacy 1.8 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı, SW
Bu nasıl bir tasarımdır arkadaş ya !! Pisi balığı gibi... Bedava verseler binmem... Satarım.

Vallahi al benden de o kadar... Tamam teknoloji ama gözüme hoş gelmeyen bir arabaya da binmem doğrusu :) Ulen ben RX8'e 2.2 dizel motor istiyorum adamların geleceği şekillendirecek teknolojiye sahip aracının tasarımına bak yahu :)
 

MutluTEKİR

Aktif
Mesajlar
4,587
Konum
Karabük
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bence de çok hoş.
Yakıt hücresi motoru daha iyi bir soğutma için daha büyük ızgaralara ihtiyaç duyulduğundan böyle bir ön tasarım yapılmış ama. Sonuçta normal benzinli bir motor değil, içinde hidrojen yakıt hücresinde hidrojenle oksijenin reaksiyona girmesi sonucu büyük bir ısı açığa çıkıyor, haliyle daha fazla soğutmaya ihtiyaç duyuyor.
 

MutluTEKİR

Aktif
Mesajlar
4,587
Konum
Karabük
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bu da Opel Ampera namı diğer Chevrolet Volt.

Opel_Ampera_%E2%80%93_Frontansicht,_18._Juni_2012,_D%C3%BCsseldorf.jpg


Mirai'den daha mı iyi tasarımı var, bence değil.
Kullanılan teknoloji açısından yenilik vaad ediyor Mirai ve bu teknoloji tasarımını da şekillendirebiliyor.
 

MutluTEKİR

Aktif
Mesajlar
4,587
Konum
Karabük
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Araba güzel, iflahı kurutuyor, ne işe yarar ki. :D
örnek 1974 camaro.
 

Üst Alt