Mazda 323 BJ (1999-03) Bagaja Giren Suyun Çözümü

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Yagmurlar bir iki haftadır başladı hatayda araç camlarında aşırı bugulanma oluyordu. Bugün bagajin paspasları kaldırım baktım simit tüp tankının altı kriko tarafı ve sol taraf akvaryum olmuş lakin bugün hava sıcak oldugu icin nerden sızmış su tam bulamadım
Konudaki önerileri uygulamanız lazım ;)

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Bende 3 hafta önce sökmüştüm arabanın poposunu :) . Havalandırmanın contası kağıda dönmüş. Döktüğüm suyu olduğu gibi alıyordu. Orayı üstten silikonladım kapattım. Ardından yine su aldı. Geçen hafta sonu tekrar söktüm bu sefer orada ne gördüysem silikonladım. Orası daha önce işlem görmüş. Birleşim yerlerinde aralık bir yer görünmüyordu. Yine su aldı. Stopların deliklerinden almaz gibi geldi ama bundan sonra da oraya odaklanacağım.
Bu arada tamponun içinde destek süngeri var mı orijinalinde?
IMG_20171216_164145.jpg
IMG_20171216_170337.jpg
IMG_20171216_170343.jpg

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Stopların arkasında orijinalde conta oluyor eskimişse değiştirin ;)

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Evet bugün neredeyse bütün su alan yerleri ögrendim. Adka kameramda sıkıntı oldugu için foto çekemedim.
Sırasıyla tarif etmek gerekirse;
Havalandırma kanallarının altı ve üstü
Sag taracta tampon şase birleşimi yerinde iki delikvar orası
Sağ stop lambası tarafında şase birleşim yerleri.
Stop lambası vida kısmı degilde boş plastik var vida gibi orası
Bagaj kilit demirinin sagımda şase birleşim yerleri

Kısmetse güzel bir günde söküp dysonla kapatacam her yeri.

Tampon sökme videsu mevcutmu acaba kırmayalım sagı solu ?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Evet bugün neredeyse bütün su alan yerleri ögrendim. Adka kameramda sıkıntı oldugu için foto çekemedim.
Sırasıyla tarif etmek gerekirse;
Havalandırma kanallarının altı ve üstü
Sag taracta tampon şase birleşimi yerinde iki delikvar orası
Sağ stop lambası tarafında şase birleşim yerleri.
Stop lambası vida kısmı degilde boş plastik var vida gibi orası
Bagaj kilit demirinin sagımda şase birleşim yerleri

Kısmetse güzel bir günde söküp dysonla kapatacam her yeri.

Tampon sökme videsu mevcutmu acaba kırmayalım sagı solu ?
Tamponu sökmek çok basit çamurluk içinden tamponun uçlarındaki civataları sökün. Bagaj içinde ve tamponun altına girip baktığınızda da civatalar onları da alın.

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Yağmur yağdığında araç içerisinde çok kötü koku oluşuyordu ve araca su girdiğini anladım.Aramalar sonucunda bagajdaki sağ ve sol havalandırma çukurlarına su girdiğini gördüm.Stopları sökünce stopların alt kısmındaki birleşim yerlerinde hafif boşluk olduğunu gördüm ve sıvı conta ile kapattım.Dün şiddetli yağmur yağdı yaklaşık 1 saat kadar ve araca bindiğimde yine o kötü kokuyu aldım.Hortumla su tuttum ve havalandırmalardan girdiğini gördüm.İftara az zaman kalmasına rağmen tamponu ve bagaj döşemelerini söktüm.Havalandırmaları yerlerinden çıkardım tabi çıkarma esnasında tırnaklar kırıldı.Sıvı conta sürdüm ve vidaladım havalandırmaları.Sonrasında bagajda gördüğüm birkaç deliği de kapattım.Umarım bi daha o kötü kokuyla karşılaşmam. Oğuzhan hocama ve mazdagaraj ailesine teşekkür ediyorum paylaşımlarından dolayı.

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Yağmur yağdığında araç içerisinde çok kötü koku oluşuyordu ve araca su girdiğini anladım.Aramalar sonucunda bagajdaki sağ ve sol havalandırma çukurlarına su girdiğini gördüm.Stopları sökünce stopların alt kısmındaki birleşim yerlerinde hafif boşluk olduğunu gördüm ve sıvı conta ile kapattım.Dün şiddetli yağmur yağdı yaklaşık 1 saat kadar ve araca bindiğimde yine o kötü kokuyu aldım.Hortumla su tuttum ve havalandırmalardan girdiğini gördüm.İftara az zaman kalmasına rağmen tamponu ve bagaj döşemelerini söktüm.Havalandırmaları yerlerinden çıkardım tabi çıkarma esnasında tırnaklar kırıldı.Sıvı conta sürdüm ve vidaladım havalandırmaları.Sonrasında bagajda gördüğüm birkaç deliği de kapattım.Umarım bi daha o kötü kokuyla karşılaşmam. Oğuzhan hocama ve mazdagaraj ailesine teşekkür ediyorum paylaşımlarından dolayı.
Geçmiş olsun. Bende bir kaç ay önce hallettim. foto çekmiştim ama atamadım. Yanlız arka tamponu güzel sabitlemişler hoşuma gitti

ferhat

Sessiz
Araç Markası
2000 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan Glx
slm
istanbul güngören den ferhat 39 yaşında 2000 model 323 sedan glx aracım var ondan öncede 93 modeli vardı onunlada çok uğraştım şimdi bununla uğraşıyorum yorgun araçları dinlendirmek bana nasip oluyor bu aralar bakım ve onarımla uğraşmaktayım kalorifer peteği mi dersin alt takımlarmı dersin hepsi bitti şimdi bagaja giren su ile uğraşmaktayım siteden gördüğüm kadarı ile hepsini yaptım tamponu söktüm gördüğüm her yeri mastikledim ama demekki eksik yada hatalı bir yer var ki halen su girmekte müsait olunca sorunun köküne inicem yani bagaja girip bakıcam nereden geliyor bu su

40316

40317

40318

Moderatörün son düzenlenenleri:

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Birleşim yerleri, -özellikle darbe almışsa- zamanla açılıyor. Oralara bakın.
En net bagajın içine girerek dışarıdan su tutturarak bulabilirsiniz. Ben de iki defa açıp silikonlayıp sonuç alamamıştım.

40319

Capella

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626 GD
Araç Renk ve Tip
Beyaz / HB
Benim 626 hb aracımda da vardı, ben çözdüm.
Su bagajın ne tarafını ıslatıyor acaba?

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Fitili çıkarıp yuvasında pas çürük vs var mı diye baktınız mı? Fitilin Tampon taraflarında pas ve çürük başlangıçları gördüm fotoğraflarda.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
slm
istanbul güngören den ferhat 39 yaşında 2000 model 323 sedan glx aracım var ondan öncede 93 modeli vardı onunlada çok uğraştım şimdi bununla uğraşıyorum yorgun araçları dinlendirmek bana nasip oluyor bu aralar bakım ve onarımla uğraşmaktayım kalorifer peteği mi dersin alt takımlarmı dersin hepsi bitti şimdi bagaja giren su ile uğraşmaktayım siteden gördüğüm kadarı ile hepsini yaptım tamponu söktüm gördüğüm her yeri mastikledim ama demekki eksik yada hatalı bir yer var ki halen su girmekte müsait olunca sorunun köküne inicem yani bagaja girip bakıcam nereden geliyor bu su

Ekli dosyayı görüntüle 40316

Ekli dosyayı görüntüle 40317

Ekli dosyayı görüntüle 40318
Konunun ilk mesajını inceleyiniz.

serkansengul

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 bj
Araç Renk ve Tip
Yeşil Sedan
Hepimize Geçmiş olsun aynı dertten bendede var badaj da daha önce işlem var ben de stopları söktüm daha önce değişmiş sanırım contaları yoktu stoplarda o yüzden stopların etrafına çekomastik sıktım ve stopları kapattım yağmurlar yeni başladığı için bagajı açıp kontrol edemedim. tekrar geçmiş olsun herkese

ferhat

Sessiz
Araç Markası
2000 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan Glx
arkadaşar su giren bir yer daha var formu okudum ama bahsi geçti geçmedimi hatırlamıyorum resimde koyacaktım ama bil.çöktü elimde resmi kalmadı bende her yeri mastikledim araç metalleri için olanlarla stop contalarını yeniledim sizde benim gibi gördüğünüz her yeri mastikleyipte daha dalen sonuca ulaşamadıysanız benzin dolum yeri boru contası değiştirin derin çünkü oradan alıyor damla damla sızıyor içeri ve en son vizyona sordum conta yokmuş cıkma bakılacam ama cıkmada en az bendeki yorgun bir parca olacağından ben mastik cekmeye karar verdim ve yarısına kadar cektim ve su azalmaya basladı şimdi tamamına cekicem ve inşallah sorunu çözüme kovuşturucağıma inanıyorum

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
arkadaşar su giren bir yer daha var formu okudum ama bahsi geçti geçmedimi hatırlamıyorum resimde koyacaktım ama bil.çöktü elimde resmi kalmadı bende her yeri mastikledim araç metalleri için olanlarla stop contalarını yeniledim sizde benim gibi gördüğünüz her yeri mastikleyipte daha dalen sonuca ulaşamadıysanız benzin dolum yeri boru contası değiştirin derin çünkü oradan alıyor damla damla sızıyor içeri ve en son vizyona sordum conta yokmuş cıkma bakılacam ama cıkmada en az bendeki yorgun bir parca olacağından ben mastik cekmeye karar verdim ve yarısına kadar cektim ve su azalmaya basladı şimdi tamamına cekicem ve inşallah sorunu çözüme kovuşturucağıma inanıyorum
Bunun bahsi geçmemişti bilgi için teşekkürler. Conta servisten getirilebilir.

Capella

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626 GD
Araç Renk ve Tip
Beyaz / HB
Benim aracımda da, arka tamponun içinde bulunan, havadanlıktan bagajın soluna su doluyordu.
Söktüm, temizledim, sista veya filli boyanın silikonuyla güzelce doldurdum ve geri topladım, şuan su alma olayı kalmadı.
40446

40447

40448

Üst Alt