Mazda 323 BJ (1999-03) Bagaja Giren Suyun Çözümü

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Fotolar eski ama faydalı bir konu olacağını düşündüm. Kaporta birleşim yerlerindeki mastikler zamanla çatlıyor ve bagaja su alıyor. Daha önce kontrol etmediyseniz vakit kaybetmeden kontrol edin bagajda küçük bir akvaryumla dolaşıyor olabilirsiniz kimse aracının çürümesini istemez.
Bagajdaki döşemeleri sökerek sağ ve soldaki havalandırma çukurlarını ardından stepne havuzunu kontrol ediyoruz yağışlı havalardan sonra veya kendiniz bagaj üzerine su tutarak test edebilirsiniz. Su giriyorsa panik yapmayın çözüm aşağıda.
Su girebilecek muhtemel yerleri kırmızı ile çizdim terason, dayson, mastik adına her ne derseniz güzel o noktaları yalıtırsanız sudan kurtulacaksınız ;)
Bitmiş hallerinin fotosunu bulamadım ama anlaşıldığını düşünüyorum.
Tamponu sökmek oldukça basit bagaj içerisinde 2 adet civata var bagaj dışında tampon içinde (aracın altına yatmalısınız) 2 adet civata var ve çamurluk içlerinde tampon uçlarında civata var.

mazda323bjyalitimbakim.jpg mazda323bjyalitimbakim (15).jpg mazda323bjyalitimbakim (14).jpg
mazda323bjyalitimbakim (2).jpg mazda323bjyalitimbakim (1).jpg

Son düzenleme:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Gözlemlediğim kadarıyla 10 yaşını geçen Mazda'larda bu sorun oluyor belki diğer markalarda da durum aynı olabilir. Kaporta birleşim noktalarındaki mastik fabrikada az sürüldüğü için zamanla sıcak soğuk etkisiyle sertleşiyor ve kaportada ufak bir esneme olduğunda çatlıyor. Kontrol etmenizde fayda var.
Bu sorunu yaşadığım veya gördüğüm araçlar;
1993 Mazda 323 sedan
1999 Mazda 323f astina
2005 Mazda 3 sedan
2007 Mazda 6 sedan

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Gözlemlediğim kadarıyla 10 yaşını geçen Mazda'larda bu sorun oluyor belki diğer markalarda da durum aynı olabilir. Kaporta birleşim noktalarındaki mastik fabrikada az sürüldüğü için zamanla sıcak soğuk etkisiyle sertleşiyor ve kaportada ufak bir esneme olduğunda çatlıyor. Kontrol etmenizde fayda var.

Mastiklerin çatlama olayına bugün bizzat şahit oldum :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Mastiklerin çatlama olayına bugün bizzat şahit oldum :)
O zaman bir üstteki mesajıma senin aracıda ekledim abi ;)
Hemen hemen her modelde var diyebiliriz. Yenilerde durum nedir bilmiyoruz tabi 5-10 sene sonra belli olur :D

hüseyin18

Hüseyin 05055146534
Araç Markası
1999 Mazda 323 1.5i ZL
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan AT
Fotolar eski ama faydalı bir konu olacağını düşündüm. Kaporta birleşim yerlerindeki mastikler zamanla çatlıyor ve bagaja su alıyor. Daha önce kontrol etmediyseniz vakit kaybetmeden kontrol edin bagajda küçük bir akvaryumla dolaşıyor olabilirsiniz kimse aracının çürümesini istemez.
Bagajdaki döşemeleri sökerek sağ ve soldaki havalandırma çukurlarını ardından stepne havuzunu kontrol ediyoruz yağışlı havalardan sonra veya kendiniz bagaj üzerine su tutarak test edebilirsiniz. Su giriyorsa panik yapmayın çözüm aşağıda.
Su girebilecek muhtemel yerleri kırmızı ile çizdim terason, dayson, mastik adına her ne derseniz güzel o noktaları yalıtırsanız sudan kurtulacaksınız ;)
Bitmiş hallerinin fotosunu bulamadım ama anlaşıldığını düşünüyorum.
Tamponu sökmek oldukça basit bagaj içerisinde 2 adet civata var bagaj dışında tampon içinde (aracın altına yatmalısınız) 2 adet civata var ve çamurluk içlerinde tampon uçlarında civata var.

Ekli dosyayı görüntüle 12290 Ekli dosyayı görüntüle 12289 Ekli dosyayı görüntüle 12288
Ekli dosyayı görüntüle 12287 Ekli dosyayı görüntüle 12291
çok faydalı olmuş ama normal vatandaş yani ben tamponu söküp takabileceğimden pek emin değilim..şöför tarafının halısıda yağış sonrası fazlaca ıslanıyor onun içinde öneri rica ediyorum..

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
çok faydalı olmuş ama normal vatandaş yani ben tamponu söküp takabileceğimden pek emin değilim..şöför tarafının halısıda yağış sonrası fazlaca ıslanıyor onun içinde öneri rica ediyorum..
Şoför tarafından giren su için bir tecrübem yok ama kapı fitili olma ihtimali yüksek. Düşük bir ihtimal ön camdan giren su süzülerek aşağıya doğru iniyor olabilir. Suyun izini sürmek lazım. Yada birisi su tutacak siz içeriden el feneri ile inceleyeceksiniz.

hüseyin18

Hüseyin 05055146534
Araç Markası
1999 Mazda 323 1.5i ZL
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan AT
sağol oğuzhan kardeşim büyük ihtimalle ön camdan içeri sızdırıyor iyi bir havada detaylı bakacağım..

hüseyin18

Hüseyin 05055146534
Araç Markası
1999 Mazda 323 1.5i ZL
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan AT
stopların tüm vida çıkışlarını şeffaf silikonla sıvadım..azaldı ama yinede var tampon içinden biyerden alıyor havalar düzelince tamponu sökebilirsem söküp havalandırma yerlerine ve baglantı yerlerine silikon yapıcam.tabi amatörce..

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
stopların tüm vida çıkışlarını şeffaf silikonla sıvadım..azaldı ama yinede var tampon içinden biyerden alıyor havalar düzelince tamponu sökebilirsem söküp havalandırma yerlerine ve baglantı yerlerine silikon yapıcam.tabi amatörce..
Hocam araba durduğu yerde yağmur yağınca mi oluyor bu olay?yoksa yağmurlu hava da yolda giderken mi?eğer yolda giderken oluyorsa taban da ufak delik olma ihtimali ola bilir mi?bir tane arabam da öyle olmuştu aklıma geldi söylemek istedim.

hüseyin18

Hüseyin 05055146534
Araç Markası
1999 Mazda 323 1.5i ZL
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan AT
durduğu yerde oluyor yüzde 90 tanpon altı ve havalandırmalardan..ustalar ilgilenmiyor bile ,, havalar düzelince kendim halletmeye çalışacağım..teşekkür ederim ..

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Çok faydalı bir konu. Ben de makyajlı 626'da bagajda akvaryum sendromunu yaşamıştım. Ne yapacağımı bilememiştim.

Yasin Akbaş

Sessiz
Araç Markası
2000-Mazda 323 1.8 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Şu muzdarip olduğum durumdur kendileri bir hafta sonra kaportacıya bırakacağım için şimdilik kuru tutuyorum.Benim araçta su alan stopların dipleri ,fark ettiğimde aşşağıdaki fotoyka karşılaştım şok oldum alttan tahliyeliri açıp boşalttım.

20161026_152852.jpg

hüseyin18

Hüseyin 05055146534
Araç Markası
1999 Mazda 323 1.5i ZL
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan AT
fotoyu göremedim..ben stopların iç bağlantılarını şeffaf silikonla sıvadım iz yapmış yerleride silikonladım ama yinede alıyor..yanlardaki havalandırmalardan ve tampon bağlantı yerlerinden heralde iyi havada sökeceğim.gerçi araç satılıkta ama satılmazsa kendim yapıcam..satarsamda alacak kişiye durumu anlatıcam..

sende fazla bişey görünmüyor,tahliye tapasından alır orası..tapayı kontrol et sök çamurunu temizle silikonlayıp geri tak keser..yan tekerlek arkasındaki havalandırma deliklerinin olduğu ceplerde su yoksa gerisi kolay.. benim iki cep epey su alıyor onun için tamponu sökücem..kolay gelsin.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
fotoyu göremedim..ben stopların iç bağlantılarını şeffaf silikonla sıvadım iz yapmış yerleride silikonladım ama yinede alıyor..yanlardaki havalandırmalardan ve tampon bağlantı yerlerinden heralde iyi havada sökeceğim.gerçi araç satılıkta ama satılmazsa kendim yapıcam..satarsamda alacak kişiye durumu anlatıcam..

sende fazla bişey görünmüyor,tahliye tapasından alır orası..tapayı kontrol et sök çamurunu temizle silikonlayıp geri tak keser..yan tekerlek arkasındaki havalandırma deliklerinin olduğu ceplerde su yoksa gerisi kolay.. benim iki cep epey su alıyor onun için tamponu sökücem..kolay gelsin.
Konunun ilk mesajında işaretlediğim noktaları gözden geçirin sorun düzelecek. Özelikle tekerin su attığı kısım ;)

Üst Alt