Mazda 323 BJ (1999-03) Arka Tekerlerin Çamurluğa Sürtme Sorunu

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Dün 4 kişiyiz,bagajımız yok. Normal seyir halindeyken arka tekerlekler yolda ki eğim yüzünden esnedi davlumbaza cavvvvv diye sürttü. Daha önce de bir iki kez bunu yaşadım. Fakat 2 kişi böyle birşey olmuyor. Şimdi benim amortisörler patlak mı ?

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Dün 4 kişiyiz,bagajımız yok. Normal seyir halindeyken arka tekerlekler yolda ki eğim yüzünden esnedi davlumbaza cavvvvv diye sürttü. Daha önce de bir iki kez bunu yaşadım. Fakat 2 kişi böyle birşey olmuyor. Şimdi benim amortisörler patlak mı ?
Amortisör darbe yayı mı takozu mu ne varmış. Amortisörün en üst esneme noktasında fren görevi görüp daha fazla esnemesini engelliyormuş. Çok mişli Muşlu oldu da ona bir baktır. :D

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Elinle esnettiğinde salınım çoksa patlak olma ihtimali var, Astina larda takoz yok mu ?

skyline

Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Amortisör darbe yayı mı takozu mu ne varmış. Amortisörün en üst esneme noktasında fren görevi görüp daha fazla esnemesini engelliyormuş. Çok mişli Muşlu oldu da ona bir baktır. :D
Ozan daha önce söyledi, ama kıllı adamım ben taktım kafaya :confused: baktıracağım haftaya Tosun ustaya ;)

Elinle esnettiğinde salınım çoksa patlak olma ihtimali var, Astina larda takoz yok mu ?
acaba o takoz görevini mi yitirdi ?

skyline

Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Takozu bakarsan görürsün zaten, BL kasadaki gibiyse tabi. Görevini yitirmesi için dağılmış olması lazım ya da kopmuş.
Hiç anlamam ama dediğini kafamda canlandırıyorum, kalın bir kare lastik gibi birşey sanırsam. Aşağıya inip bi bakayım. Birazdan yazacağım.

skyline

Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Aynen, maximum seviyede çökerse araç, tekerin çamurluğa sürtmemesi için oraya oturur. Kare ya da bombeli oval bir şekli olabilir
Hiç anlamadım. Yaylar ve amortisörler siyah ve kirli. Artık lifte kaldırıp bakacağız.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Amortisör milinde stoper olması gerekiyor. Fotoğraftaki zımbırtı. Ama olmasa bile 4 kişi sürtmemesi lazım diye düşünüyorum amortisörlerin salınımı fazla olabilir ömrü bitmiş olabilir.

Mazda 323 bj stoper.jpg

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
bu sorunu bende yasamistim ama benim stoperler saglamdi ofsetli jant takinca sikinti olmustu sanirim bizim.orjinaller 5cm falan bi alt kasanin stoperini takmistim sorun kalmamisti.

skyline

Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB

skyline

Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Tosun ustamı bugün ziyaret ettim. Sağ ve sol arka amortisörlerim özelliğini yitirmiş. " Tokico Yağlı Amortisör " almaya karar verdik, fakat yardımınıza ihtiyacım var, Garaj arkadaşlarım. Amortisör, körüğü ve fren takozu dahil fiyatı lazım. Sipariş geçeceğim.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Tosun ustamı bugün ziyaret ettim. Sağ ve sol arka amortisörlerim özelliğini yitirmiş. " Tokico Yağlı Amortisör " almaya karar verdik, fakat yardımınıza ihtiyacım var, Garaj arkadaşlarım. Amortisör, körüğü ve fren takozu dahil fiyatı lazım. Sipariş geçeceğim.
@MutluTEKİRR in tavsiye ettiği bir yer vardı, yazar sanırım

skyline

Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Bunlardan hangisi yağlı ?

IMG_4841.jpg
IMG_4840.jpg

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

tokicolari servisden alabilirsin ama korukler bi amortisor kadar tutar siyahi kaucuk isin icine girince kaliteli ve pahali oluyor.

skyline

Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
tokicolari servisden alabilirsin ama korukler bi amortisor kadar tutar siyahi kaucuk isin icine girince kaliteli ve pahali oluyor.

Teşekkür ederim. Valla kaliteli olmasından çok benim için sağlamlık önemli.

Körükleri orijinal almanın anlamı var mı bilmiyorum? Eğer bahsedilen toz körüğüyse adı üstünde çok hayati bir parça değil. Ben Ford'dan almıştım. Usta daha iyi bilir tabi ama bir araştır istersen, ayrıntılar aşağıdaki konuda:
;)

Mazda 626 GE (1991-97) Alt Takım Bakım ve Onarımları
Tosun ustama güveniyorum. Son sözü kendi söyleyecek. Biz sadece araştırıp fiyat bu diyeceğiz. KYB ile arasında uçurum varsa KYB da iyi marka, olmazsa onu alacağız. Hamdi'cim canım benim, teşekkür ederim kardeşim.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Gazlı ile yağlı arasında Nasıl bir konfor farkı var bilmiyorum ama gazlı kyb ler gayet rahat ve sürekli satıldığı için rafda çok bekleme süresi yok ,parça aramak çok dertli bir şey parcacılar zaten kyb Japon orjinal diye yapıştırıyor ilk sözü ve bir iki şey daha danışmaya Zaman ve enerji vermiyor ,ben 4 ü değişecekse kyb gazlı eğer çok fark yoksa yağlı tavsiye ederim tockiko nun fiyatının çok fark olacağını düşünüyorum bu farkı 4 kyb amortisör 4 iyi lastik ile bütçeye eşit dağıtıp keyif sürülmesinden yanayım @skyline_323F GT sabri abim Ama uygunsa söyle banada iki tane önler orjinal arkalar kyb olsun

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Gazlı ile yağlı arasında Nasıl bir konfor farkı var bilmiyorum ama gazlı kyb ler gayet rahat ve sürekli satıldığı için rafda çok bekleme süresi yok ,parça aramak çok dertli bir şey parcacılar zaten kyb Japon orjinal diye yapıştırıyor ilk sözü ve bir iki şey daha danışmaya Zaman ve enerji vermiyor ,ben 4 ü değişecekse kyb gazlı eğer çok fark yoksa yağlı tavsiye ederim tockiko nun fiyatının çok fark olacağını düşünüyorum bu farkı 4 kyb amortisör 4 iyi lastik ile bütçeye eşit dağıtıp keyif sürülmesinden yanayım @skyline_323F GT sabri abim Ama uygunsa söyle banada iki tane önler orjinal arkalar kyb olsun
Orijinali zaten kyb. Kyb japon malıdır. Servisten parça numarasıyla isteyince kyb geliyor ;)

Üst Alt