Araçlar Lpg'de Giderken, Benzin İbresi Neden Düşer? Çözümü Nedir?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu durumun temel sebebi, araç Lpg'ye geçince benzinde kullanılıyor zannı ile ibreyi düşürmesidir, genel olarak Fransız !! :p araçlarında görülmekte ise de, yakın zamanda Mazda 6 GH kasalarda da olduğu Garaj'da yapılan paylaşımlardan anlaşılmıştır. Yapılan küçük çaplı araştırmada bulduğum çözümleri paylaşmak istedim.

Depo bağlantısına röle bağlayarak ve depo göstergesi düştüğünde resetleyerek bulunan çözüm;

İbre düştükten sonra, benzin kapağını açarak, orada bulunan aparatı uzun bir cisimle (tornavida veya tükenmez kalem) ittirerek depo kapağını kapatmak, yani araca benzin alındı hissini vererek de, bu sorun çözülmekte. Ya da; gerçekten araca benzin almak da başka bir çözüm yöntemi. :)

Ayrıca; bazı Fransızlar'da aracı çalıştırırken yol bilgisayarının tuşuna basılı tutmanız tüm göstergeleri test ettiği için benzin ibresini de olması gereken yere getiriyor (muş) :)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Yeni araçlar hiç bana göre değilmiş. Düşünsenize LPG ile gidiyorsunuz ve elbet benzin ışığı yanacak. Sonra gerçekten benzin biterken siz nasıl olsa ibre yanlış gösteriyor diyip yakıt almamış olacaksınız. Bence bidonla yanınızda benzin gezdirin. ;)

Hazır böyle bir konu açılmışken 626’lardaki durumu da yazayım.
Bu kasalarda ibre anlık olarak değişiklik gösterebilir. Eğer ki araç ile eğimli bir yoldan aşağı iniyorsanız benzin ibresi yükselir, bayır çıkıyorsanız ibre düşer, uzun süreli sola dönüşlerde düşer, sağa dönüşlerde yükselir; düz yola geldiğinizde yeniden şamandıradan aldığı bilgi ile ölçüm yapar ve normale döner.
Araç çalışmadığı zaman da benzin ibresi kalan seviyeyi gösterir. Yeni yakıt almışsanız aracı çalıştırmadan güncel ölçüye ulaşamazsınız ama. ;)

Öyle bir anlattım ki çok kapsamlı elektronik bir beyin var sanacaklar. :p

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Yeni araçlar hiç bana göre değilmiş. Düşünsenize LPG ile gidiyorsunuz ve elbet benzin ışığı yanacak. Sonra gerçekten benzin biterken siz nasıl olsa ibre yanlış gösteriyor diyip yakıt almamış olacaksınız. Bence bidonla yanınızda benzin gezdirin. ;)

Hazır böyle bir konu açılmışken 626’lardaki durumu da yazayım.
Bu kasalarda ibre anlık olarak değişiklik gösterebilir. Eğer ki araç ile eğimli bir yoldan aşağı iniyorsanız benzin ibresi yükselir, bayır çıkıyorsanız ibre düşer, uzun süreli sola dönüşlerde düşer, sağa dönüşlerde yükselir; düz yola geldiğinizde yeniden şamandıradan aldığı bilgi ile ölçüm yapar ve normale döner.
Araç çalışmadığı zaman da benzin ibresi kalan seviyeyi gösterir. Yeni yakıt almışsanız aracı çalıştırmadan güncel ölçüye ulaşamazsınız ama. ;)

Öyle bir anlattım ki çok kapsamlı elektronik bir beyin var sanacaklar. :p
Sen zaten LPG'li kullanmayacaksın ki niye sana göre olmasın. Taş gibi benzin ibresi işte. ;)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Sen zaten LPG'li kullanmayacaksın ki niye sana göre olmasın. Taş gibi benzin ibresi işte. ;)
Uzun süre şehir içi kullandın mesela sonra şehirdışına çıktın. Araç şehir içi ortalama yakıt değeriyle genelleme yaparak depodaki yakıt seviyesini daha az ölçecek? Tam ters senaryoda da tam tersi tabi. ;)

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Honda jazz varken uzun yola çıkmıstım. Bodrum tarafındaydım iki sene önce ve benzin ibrem doğal olarak sıfırdı yakıt bıtmıs gösteriyordu ve olan oldu. Bodrumda yalnışlıkla dağ yoluna gırdım ve dağda kayboldum gece 12'de ve yolumu gece 2'ye kadar bulamadım. Telefon çekmiyordu, internet çekmiyordu ne navıgasyon ne şebeke vardı, kimseye ulaşamadım. Lpg'em de bıttı. Allahın dagında yolu bulamadım, her yer karanlık kayboldum. Benzıne aldım aracı 2 saat yol aradım ama ne kadar benzın oldugunu da bılmıyordum. Sonra yolu bulamadım yakıttım bıtcek dıye ormanda cektım saga tek basıma aracta uyudum korkarak. Sabah olunca aracı bıraktım orada 5 km yurudum köylulerı buldum yolu sordum ve sehır merkezıne ındım depoyu doldurunca bı baktım hakkatten de benzınım de bıtmıs Isık bu sefer hakketen yanıyormus. Bu olay cok tehlıkelı özellıkle uzun yollda cok ama cok tehlıkelı. Böyle bı anım olmustu

Son düzenleme:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Uzun süre şehir içi kullandın mesela sonra şehirdışına çıktın. Araç şehir içi ortalama yakıt değeriyle genelleme yaparak depodaki yakıt seviyesini daha az ölçecek? Tam ters senaryoda da tam tersi tabi. ;)
Allah Allah saçmalığa bak. Bu kadar basit ve saçma değildir yahu, niye böyle birşey yapsınlar ki, cidden şu an şoktayım.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Biz de Honda Jazz'da aynı problemi yaşamıştık. Çözüm olarak depo kapağını açarak, kapak ağzındaki materyali ileri doğru ittiriyorduk. Benzin alınmış gibi oluyor ve gösterge düzeliyordu. Küçük ama sinir edici bir sorundu.

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Biz de Honda Jazz'da aynı problemi yaşamıştık. Çözüm olarak depo kapağını açarak, kapak ağzındaki materyali ileri doğru ittiriyorduk. Benzin alınmış gibi oluyor ve gösterge düzeliyordu. Küçük ama sinir edici bir sorundu.
Bu taktığı bılseydım Ekim 2011'den Mayıs 2017 ye kadar reziilik çekmezdım valla Honda jazzla 5 sene benzın ısığı yanık gezdım. Göstergede yanan bı sarı lamba sınır bozucuydu

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Bu taktığı bılseydım Ekim 2011'den Mayıs 2017 ye kadar reziilik çekmezdım valla Honda jazzla 5 sene benzın ısığı yanık gezdım. Göstergede yanan bı sarı lamba sınır bozucuydu
Honda Jazz'da asıl işkenceyi uzun yolda rampada çektik biz. Resmen sinirden tırnaklarımızı yiyorduk. Hatırlamak bile istemiyorum o performansını... Ama şehiriçi efsaneydi.

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Honda Jazz'da asıl işkenceyi uzun yolda rampada çektik biz. Resmen sinirden tırnaklarımızı yiyorduk. Hatırlamak bile istemiyorum o performansını... Ama şehiriçi efsaneydi.
Sızın ı shıft mıydı cvt 2012 kasaydı?. Bızım 2012 cvt ıdı. Cvtler S modunda Vtec acınca 116 scırokko hepsıyle kapısıyordum. Hatta makas atıyordum hepsını gecıyordum arac ufak oldugu ıcın her delıge gırıyordum ama 116 bmw gıremıyordu. Aynı zamanda biz arkadasın FD6 tam otomatık cıvıgıyle Honda jazz cvt 2012 ıyı yarıstırdık. Kalkıstan 100 km hıza kadar kafa kafaya gıttıler. Fd6 guclu ama agır Jazz nıspeden cıvıge gore gucsuz ama hafıfdı. Jazz cok gucluydu vtec acınca kafası kalkıyordu. Ama cvt oldugu ıcın yokus aşagı gıderken ayagınızı gazdan cektınızde arac hızlanması lazımken. yawaslıyordu :D Arac dehset guclu ve guzeldı ya koltukları kadifeydı cok kalıteydı koltukları.Adamlar ömurluk koltuk yapmıs bagaj 400 lt

Ekli dosyalar

• 18485850_10155493934177259_878637982267248287_n.jpg
    18485850_10155493934177259_878637982267248287_n.jpg
    98.8 KB · Görüntüleme: 42
  • 13502021_10154464122242259_9052802479789187545_n.jpg
    13502021_10154464122242259_9052802479789187545_n.jpg
    78.9 KB · Görüntüleme: 42
  • 18519448_10155493934877259_1535438741603416753_n.jpg
    18519448_10155493934877259_1535438741603416753_n.jpg
    83.4 KB · Görüntüleme: 42
Son düzenleme:

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
2012 Fun paket CVT şanzımandı. Ondan bana hatıra motor inlemesi kaldı. 626'ya geçince kendimi Cumhurbaşkanı makam şöförü sanmıştım.

Lpg Ustası

Sessiz
Araç Markası
Fulence
Araç Renk ve Tip
Gri
Sorunun program lı çözümü var
Mesaj otomatik birleştirildi:

Megan 3 ve fulence lpg ibresi proğramla müdahale edilir.
srky18@hotmail.com
Adresime meil atın yardımcı olalım.
Saygılar

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan

Lpg Ustası

Sessiz
Araç Markası
Fulence
Araç Renk ve Tip
Gri
LPG'Lİ MEGAN 3 VE FULUENCE ARAÇLARINİÇİNBENZİN İBRESİ DÜŞMESİ ÇÖZÜMÜ VAR ARKADAŞLAR.
Dileyen
srky18@hotmail.com
adresime meil ile ulaşsın.
Camları aktif olmayan bu araçların camları aktif edilir.
Ani fren ve kaza flaşörleri aktif edilir

Üst Alt