Aracımın Turbosu Çalındı Mazda 3 1.6 D İçin Turbo Arıyorum.

kumlu01

Sessiz
Araç Markası
2011 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Hepinize merhaba arkadaşlar. Aranıza yeni katıldım. 10 gün önce Mazda 3 2011 1.6D aracımı aldım ve turboda bazı sorunlar vardı aracı almadan önce satan arkadaşla görüşüp turboyu yaptırması durumunda aracı alacağımı söyledim. Arkadaş turboyu yaptırdı ve aracı aldım ilk başta sorun yoktu yada ben anlamadım. Adanadan sırnaşa kadar gittim ve şırnaga vardığımda ustamın yanına uğradım turboda ıslık sesi oldugunu söyledi dinledim gerçektende ıslık sesi vardı. Sonra turboyu yapan adanada ki usta ile görüştüm turboyu söküp otobüsle yollamamı söyledi. Dediği gibi yapıp turboyu otobüse verdik. Otobüs adanaya vardığında turbo otobüs firmasının yazıhanesine verilmiş ve oradan da çalınmış kamera kayıtlarında da görülüyor. Ama aradan 4 gün geçmesine rağmen turbo bulunamadı. Otobüs firması şikayetçi olmam durumunda mahkeme sonucuna göre zararı karşılayacağını belirtiyor. Bu süreç çok uzayacağı için elim kolum bağlı şuan. Turbo ustasıda sorumluluk almıyor turbo bana ulaşmadı diyor. Herşey Arap saçı gibi birbirine dolandı. Bende bu durumdan çok rahatsız oldum ve şu an turbo arıyorum. internette aradım ama pek bulamadım. Bu konuda yardımcı olursanız tanıdığınız güvenilir turbocu varsa çok memnun olurum. Şimdiden hepinize teşekkürler.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Öncelikle büyük geçmiş olsun.
Tuhaf ama ülkemize göre olağan bir şerefsizlik. :confused:

Sıfırı muhtemelen ateş pahasıdır, çıkması da güvenilirliği sorgulanır parçalardan. Çıkmacılardan araştır bakalım.

kumlu01

Sessiz
Araç Markası
2011 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Öncelikle büyük geçmiş olsun.
Tuhaf ama ülkemize göre olağan bir şerefsizlik. :confused:

Sıfırı muhtemelen ateş pahasıdır, çıkması da güvenilirliği sorgulanır parçalardan. Çıkmacılardan araştır bakalım.
Teşekkür ederim. İnternetten çıkma bulamadım. Sıfırını almam çok zor gerçekten çok pahalı çünkü. Turbo da önemli bir parça olduğu için 2. elinede güven olmuyor dediğiniz gibi. Elim kolum bağlanmış durumda şu an. Yan sanayi sıfır turbolar hakkında ne düşünüyorsunuz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

bu konuda ki garaj101 ile görüştüm, ellerinde yan sanayi SLTURBO oldugunu söyledi ürün sıfır fiyatıda 3850₺.Ama yan sanayi olduğu için kafamda soru işareti bıraktı.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Teşekkür ederim. İnternetten çıkma bulamadım. Sıfırını almam çok zor gerçekten çok pahalı çünkü. Turbo da önemli bir parça olduğu için 2. elinede güven olmuyor dediğiniz gibi. Elim kolum bağlanmış durumda şu an. Yan sanayi sıfır turbolar hakkında ne düşünüyorsunuz.

bu konuda ki garaj101 ile görüştüm, ellerinde yan sanayi SLTURBO oldugunu söyledi ürün sıfır fiyatıda 3850₺.Ama yan sanayi olduğu için kafamda soru işareti bıraktı.
İşyeri ile görüşün, ne kadar uzun vadeli olur parça veya araştırma yapın bu tarz ürünlerin yorumlarına bakın, usta varsa danışın.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Öncelikle geçmiş olsun.
Başlığı görünce error verdim.

Dizelde 2 çeşit turbo var.

6 ileri mi 5 ileri mi arabanız?

kumlu01

Sessiz
Araç Markası
2011 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Öncelikle geçmiş olsun.
Başlığı görünce error verdim.

Dizelde 2 çeşit turbo var.

6 ileri mi 5 ileri mi arabanız?
Aracım 5 ileri vites

Aracınız euro4 7-8 bin tl aralığında 0 garrett marka alıp faturayı delil olarak kullanırsınız. Ford ve peugeot parçaçılarında çok rahat bulursunuz. Focus 2 euro 4 turbo derseniz tamamdır iş.
Merhabalar hocam. Ankaradan bir çıkmacı ile görüştüm benim arabanın orijinal turbosu varmış elinde eve özellikle tamir görüp görmediğini sordum daha önce tamir edilmediğini hacizli araba oldugunu söyledi. 4.500₺ istedi fiyat gayet uygun geldi bana.

Ozanihat

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Aracım 5 ileri vites

Merhabalar hocam. Ankaradan bir çıkmacı ile görüştüm benim arabanın orijinal turbosu varmış elinde eve özellikle tamir görüp görmediğini sordum daha önce tamir edilmediğini hacizli araba oldugunu söyledi. 4.500₺ istedi fiyat gayet uygun geldi bana.
0 turbo 7-8 bin lira iken çıkma için 4500 lira fazla geldi bana. Çıkma ama kaç bin km araçtan çıkma? 50 bin km ise tamam kabul o para verilir ama hiç sanmıyorum.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Aracım 5 ileri vites

Sıfır ve tamirli olarak çok fazla var piyasada euro4 ün turbosu. Euro5 turbosunu bulmak daha zor. Daha az arıza yapıyor olabilir.
Mahkeme boyutunda ilerleyecekseniz alacağınız turbonun bi şekilde faturasını isteyin ve saklayın. Mahkeme nihayetinde malzeme sıfır değildi ikinci eldi diyip süreç uzatmaya giderse; en azından siz de benim cebimden çıkan tutar da çıkma/ikinci el üründü, fatura miktarımın karşılanmasını talep ediyorum dersiniz. Diğer türlü bilirkişi sıfır fiyatı araştırır, ikinci el için bir değer düşülür ve genelde orada belirlenen değer sizin masrafınızı karşılamaz.
İkinci el ürünü faturalı alırsanız ispat noktasında da eliniz güçlü olur.

Ama uğraşmayacağım süreç 1-2 sene sürüyor zaten olan oldu derseniz en uygun, temiz ne şekilde ikinci el bulunur onu araştırın. İşini iyi yapan turbocularda revizyonlu turboları da düşünebilirsiniz. Bir çoğu için çıkmacıların sattığı geçmişi ve nerede dama diyeceği belli olmayan turbolardan sağlıklı olur. En azından 1 yıl garantili fln veriyorlar revizyonlu sattıklarına, çıkmacılarda böyle bir garanti bulamazsınız.

0 turbo 7-8 bin lira iken çıkma için 4500 lira fazla geldi bana. Çıkma ama kaç bin km araçtan çıkma? 50 bin km ise tamam kabul o para verilir ama hiç sanmıyorum.
Nihat da aynı konuya değinmiş. Çıkmacıdan alınacak turbonun garantisi olmaz. Aracı görerek almayacağınız için de çıkmacı muhtemelen abi 50 bindeydi, 75 bindeydi araç diyecek. Hiç bir zaman abi zaten araç 200 bine yakındı, satıyorum ama ne kadar sağlıklı çalışır bilmiyorum demeyecektir.

kumlu01

Sessiz
Araç Markası
2011 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Sıfır ve tamirli olarak çok fazla var piyasada euro4 ün turbosu. Euro5 turbosunu bulmak daha zor. Daha az arıza yapıyor olabilir.
Mahkeme boyutunda ilerleyecekseniz alacağınız turbonun bi şekilde faturasını isteyin ve saklayın. Mahkeme nihayetinde malzeme sıfır değildi ikinci eldi diyip süreç uzatmaya giderse; en azından siz de benim cebimden çıkan tutar da çıkma/ikinci el üründü, fatura miktarımın karşılanmasını talep ediyorum dersiniz. Diğer türlü bilirkişi sıfır fiyatı araştırır, ikinci el için bir değer düşülür ve genelde orada belirlenen değer sizin masrafınızı karşılamaz.
İkinci el ürünü faturalı alırsanız ispat noktasında da eliniz güçlü olur.

Ama uğraşmayacağım süreç 1-2 sene sürüyor zaten olan oldu derseniz en uygun, temiz ne şekilde ikinci el bulunur onu araştırın. İşini iyi yapan turbocularda revizyonlu turboları da düşünebilirsiniz. Bir çoğu için çıkmacıların sattığı geçmişi ve nerede dama diyeceği belli olmayan turbolardan sağlıklı olur. En azından 1 yıl garantili fln veriyorlar revizyonlu sattıklarına, çıkmacılarda böyle bir garanti bulamazsınız.

Nihat da aynı konuya değinmiş. Çıkmacıdan alınacak turbonun garantisi olmaz. Aracı görerek almayacağınız için de çıkmacı muhtemelen abi 50 bindeydi, 75 bindeydi araç diyecek. Hiç bir zaman abi zaten araç 200 bine yakındı, satıyorum ama ne kadar sağlıklı çalışır bilmiyorum demeyecektir.
Ben sıfırını 30.000₺ diye biliyordum bana genelde söylenen fiyatlar hep öyleydi. Sıfırı 8.000₺ civarı bir fiyatsa sıfır alırım en azından içim rahat binerim aracıma. Mahkeme konusuna gelirsek hiç uğraşabilecek durumda degilim ve dediğiniz gibi geçen zaman ve mahkeme masrafları zararımı karşılamayacağı gibi benide uğraştıracak. O yüzden sıkıntısız temiz bir turbo bulmaya çalışıyorum şuan.

Hocam 7-8 bin liraya nerden sıfır turbo bulabilirim araştırdım ama bulamadım bir türlü bu konuda yardımcı olursanız çok memnun olurum.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Ben sıfırını 30.000₺ diye biliyordum bana genelde söylenen fiyatlar hep öyleydi. Sıfırı 8.000₺ civarı bir fiyatsa sıfır alırım en azından içim rahat binerim aracıma. Mahkeme konusuna gelirsek hiç uğraşabilecek durumda degilim ve dediğiniz gibi geçen zaman ve mahkeme masrafları zararımı karşılamayacağı gibi benide uğraştıracak. O yüzden sıkıntısız temiz bir turbo bulmaya çalışıyorum şuan.

Hocam 7-8 bin liraya nerden sıfır turbo bulabilirim araştırdım ama bulamadım bir türlü bu konuda yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Örnek olsun diye iletiyorum, yine siz fiyat araştırmanızı yapın. Bu firmadan çok malzeme aldım, sorun yaşamadığım için linkini paylaşabilirim.
Taksit vs imkanı ve mail orderda vade farksız taksit imkanı fln sunuyorlar.

kumlu01

Sessiz
Araç Markası
2011 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Örnek olsun diye iletiyorum, yine siz fiyat araştırmanızı yapın. Bu firmadan çok malzeme aldım, sorun yaşamadığım için linkini paylaşabilirim.

Hocam Garrett firması ile görüştüm ürünlerinin performans ürünü oldugunu ve normal turbo almamı söylediler. Bu üründe öyle bir ürün mü acaba?

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Hocam Garrett firması ile görüştüm ürünlerinin performans ürünü oldugunu ve normal turbo almamı söylediler. Bu üründe öyle bir ürün mü acaba?

Performans serileri ayrıdır. Ürün üzerinde veya kodunda, teknik detayında belirtilir. Garett için de böyle ürünler var ama normal olarak aracın orijinal turbosunu da üreten marka. Linkini gönderdiğim ürünün görselinde de performans serisi değil orjinal ekipman olduğu kutusunda yazıyor dikkat ederseniz. Satıcı ile görüşürseniz elindeki serininin oem mi performans serisi mi olduğu hakkında daha net bilgi verir.

kumlu01

Sessiz
Araç Markası
2011 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Performans serileri ayrıdır. Ürün üzerinde veya kodunda, teknik detayında belirtilir. Garett için de böyle ürünler var ama normal olarak aracın orijinal turbosunu da üreten marka. Linkini gönderdiğim ürünün görselinde de performans serisi değil orjinal ekipman olduğu kutusunda yazıyor dikkat ederseniz. Satıcı ile görüşürseniz elindeki serininin oem mi performans serisi mi olduğu hakkında daha net bilgi verir.
Çok teşekkür ederim hocam satıcı firma ile görüşüp duruma göre karar vereceğim. Çok sağolun hepiniz. Umarım bu trajikomik durumu hemen atlatırım. Hayalimde ki aracı almak nasip oldu ama sadece 3 gün kullanabildim :(

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Çok teşekkür ederim hocam satıcı firma ile görüşüp duruma göre karar vereceğim. Çok sağolun hepiniz. Umarım bu trajikomik durumu hemen atlatırım. Hayalimde ki aracı almak nasip oldu ama sadece 3 gün kullanabildim :(

Garett in sitesinde incelediğimde hybrit ve performance serisi turbolar ayrı bölümde yer alıyor. Ve seçenekler oldukça sınırlı, sizin aracınız için yok mesela. Olan araçlarda da stage 1-2-3 olarak hybrit olduğu özellikle belirtiliyor.

kumlu01

Sessiz
Araç Markası
2011 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Garett in sitesinde incelediğimde hybrit ve performance serisi turbolar ayrı bölümde yer alıyor. Ve seçenekler oldukça sınırlı, sizin aracınız için yok mesela. Olan araçlarda da stage 1-2-3 olarak hybrit olduğu özellikle belirtiliyor.
Garrett turbo satan yetkili yerler var onlarla görüşüyorum şuan hepsi farklı fiyatlar veriyor fiyat araştırması yaptıktan sonra karar vereceğim artık.

bu ürün için iletişime geçtim maalesef arabama uymayacağını söylediler.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
bu ürün için iletişime geçtim maalesef arabama uymayacağını söylediler.

Mazda parçacısı olmayan satıcılar psa/focus motorlu olduğunu aynı platform ürünü olduğunu bilmeyebiliyor. Ben focus için fomoco debyajı istediğimde marka model sordular, uygun değil dediler :)
Sonra sachs ve luk kodunu verdim, şaseyi verdim tamam luk ve sachs da kodlar tutuyor dediler. Taktık araca..

Ozanihat

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan

Bu konuda @Murat Yılmaz abi yardımcı olur bence.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Otobüs firması malzemeyi para ile götürüyorsa faturayı alıp dava açın veya zarar tazmini için uzlaşmaya gidin.

Yok el altından taşıma yapılıyorsa geçmiş olsun, hak iddia etmek zor olur.

"Bizim böyle bir uygulamamız yok kime verdi kim bilir" diyerek yandı bitti kül oldu hikayesine bağlanır olay.

İlk durumda ise mevzu, mutlaka peşine düşün, çünkü az para değil, bir aylık emeği bir çok kişinin.

kumlu01

Sessiz
Araç Markası
2011 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Otobüs firması malzemeyi para ile götürüyorsa faturayı alıp dava açın veya zarar tazmini için uzlaşmaya gidin.

Yok el altından taşıma yapılıyorsa geçmiş olsun, hak iddia etmek zor olur.

"Bizim böyle bir uygulamamız yok kime verdi kim bilir" diyerek yandı bitti kül oldu hikayesine bağlanır olay.

İlk durumda ise mevzu, mutlaka peşine düşün, çünkü az para değil, bir aylık emeği bir çok kişinin.
malesef 2. durumdaki gibi hak iddia etmem çok zor o yüzden. Uğraşmama değmez ve uğraşamamda ben yarın tekrar firma ile konuşacağım maddi olarak az bir miktarda olsa yardımcı olmalarını bekliyorum uzlaşırsak en azından bir nebze zararım karşılanır.

Mazda parçacısı olmayan satıcılar psa/focus motorlu olduğunu aynı platform ürünü olduğunu bilmeyebiliyor. Ben focus için fomoco debyajı istediğimde marka model sordular, uygun değil dediler :)
Sonra sachs ve luk kodunu verdim, şaseyi verdim tamam luk ve sachs da kodlar tutuyor dediler. Taktık araca..
Yarın ben yukarda ki Focus turbosu için tekrar arayayım en iyisi dediğiniz gibi bilmiyor olabilirler. Aynı motor sonuçta turbonun da aynı olması gerekiyor. En azından sıfır turbo ve fiyatıda gayet uygun.

Üst Alt