Araç Plakalarının Kanuni Standartları Nelerdir?

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü
"MADDE 6Aynı Yönetmeliğin 53 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin (2) ve (3) numaralı alt bentleri ile üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“2) Otomobil, kamyonet, minibüs, kamyon, çekici ve otobüslerde ön plaka 11x52, arka plaka 11x52 veya 21x32 santimetre; plaka yerlerinin bu ölçülere uymaması halinde ölçüler 15x30 santimetre"

Standart dışı plaka kullanımı hakkında yeni düzenleme.. - Ocak Medya
"Yönetmelikte belirtilen nitelik veya ölçülere aykırı plaka takan, öngörülen sayıda plaka takmayan ya da farklı okunmasına veya okunamamasına neden olacak şekilde plakasında değişiklik yapan araç sahibine 427 Türk Lirası idari para cezası verilir 7 gün süre tanınır. Bu süre sonunda tescil plakalarını uygun duruma getirmeyenler hakkında 876 Türk Lirası idari para cezası verilir ve tescil plakası uygun duruma getirilinceye kadar araç trafikten men edilir."

Buna göre en küçük 15x30 olabiliyor. Kanun hükmünde kararname ile 427 TL ve akabinde trafikten men çaktıkları için daha küçük yaptırmaya yürek dayanmaz.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bir çoğumuzun bilmediği, kanuni ayrıntılar... Teşekkürler.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Benim takıldığım kısım şu:
Arka plaka kare olabiliyor (21x32) ama ön plaka olamıyor mu? o_O

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Tam tersi oluyor genelde :D
Evet ama maddecik öyle demiyor? Ben de şaşırdım gari.
Alışılmışa meydan okuyor devletlülerimiz yine! :)

Eğer ki önlere uzun olan uymazsa normal kare (21x32) kullanamıyoruz ama 15x30 kullanabiliyoruz öyle mi?

@domestos Abi bi aydınlat bizi ya. Daha geçenki cezam duruyor ödenecek. :(

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Eğer ki önlere uzun olan uymazsa normal kare (21x32) kullanamıyoruz ama 15x30 kullanabiliyoruz öyle mi?

Bu konudaki mevzuat ve uygulama hakkında bilgim yok, öğrenince paylaşırım... :)

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Konu açmışım haberim yok :D

Hocam sadece burada yazan ifadeyi dikkate alırsak yasal olasılıklar söylediğin gibi; Ön: 11x52, 15x30 Arka: 11x52, 21x32, 15x30

15x30 uymama durumunda ama "uymama durumu" detaylandırılmadığı için, genel Türk beyin yapısı, algılama ve fikir yürütme kabiliyetlerini dikkate alırsak, uysada uymasada sıkıntı olacağını sanmıyorum. :D

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Konu açmışım haberim yok :D

Hocam sadece burada yazan ifadeyi dikkate alırsak yasal olasılıklar söylediğin gibi; Ön: 11x52, 15x30 Arka: 11x52, 21x32, 15x30

15x30 uymama durumunda ama "uymama durumu" detaylandırılmadığı için, genel Türk beyin yapısı, algılama ve fikir yürütme kabiliyetlerini dikkate alırsak, uysada uymasada sıkıntı olacağını sanmıyorum. :D

Ben hayatımda Türkiye'de daha 15x30 plaka görmedim. Texas mı burası ya? Amerika'nın trafik kanunundan mı çalmışlar nedir? :)

Şimdi anlatmak istediğim şu: Öne uzun plakalık uymadı diyelim neden kare takamıyoruz da 15x30 takıyoruz?

Ya ben plaka boyutlarını karıştırıyor olabilir miyim acaba? Yarın cetvelle ölçeyim hele bi... o_O

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Ankara iftar organizasyonuna gel gösterelim hocam. Biraz "Arabesk" gibi oldu ama :D

Ben hayatımda Türkiye'de daha 15x30 plaka görmedim. Texas mı burası ya? Amerika'nın trafik kanunundan mı çalmışlar nedir? :)

Şimdi anlatmak istediğim şu: Öne uzun plakalık uymadı diyelim neden kare takamıyoruz da 15x30 takıyoruz?

Ya ben plaka boyutlarını karıştırıyor olabilir miyim acaba? Yarın cetvelle ölçeyim hele bi... o_O

Muhtemelen görüntü işleme olayında daha bi standart olduğu içün. Otomatik ceza kesen uygulamalar ceza kesmeye devam edebilsin yahut daha kolay kessin diye olabilir.
Hiç alakası olmayıp, Plaka İşleri ve *** Dartım daire başkanının keyfi bir uygulaması da olabilir. Bilemiyorum... :ssrtcbya:

Moderatörün son düzenlenenleri:

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Kare plaka almaya geldim, önce notere gitmelisin, sistemde kare plaka çıkarsa oradan onay belgesi verirler, getirirsin değiştiririz dediler.

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Benimde kare plaka alma düşüncem var.
Anladığım kadarıyla isteğime göre olmuyor, sistemde görünürse veriyorlar.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Kare plaka almaya geldim, önce notere gitmelisin, sistemde kare plaka çıkarsa oradan onay belgesi verirler, getirirsin değiştiririz dediler.
Abi plaka bastırılan yere gidip plakamın tekğni düşürdüm diyecektin, yenisini bastırırken soruyorlar zaten hepsi bu kadardı, olacaktı bitecekti... ;)

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Abi plaka bastırılan yere gidip plakamın tekğni düşürdüm diyecektin, yenisini bastırırken soruyorlar zaten hepsi bu kadardı, olacaktı bitecekti... ;)
Senin dediğin gibi olmadı, notere gittim plakayı verdim, kağıdı aldım, kare plaka oluyor. Plakacı korkuttu beni sistemden bakılacak dedi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Noterde sıkıntı çıkmadı plakayı verdik , kare plaka için kağıdımızı aldık. Ön plakayı da kare mi yapsaydım, basit hallettik. @Domestos Veli abi ön ile arka plaka arasında fark yok demi,ön plakayı verip arka plaka aldık çünkü, iyice paranoyak oldum yaa :) :)

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Senin dediğin gibi olmadı, notere gittim plakayı verdim, kağıdı aldım, kare plaka oluyor. Plakacı korkuttu beni sistemden bakılacak dedi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Noterde sıkıntı çıkmadı plakayı verdik , kare plaka için kağıdımızı aldık. Ön plakayı da kare mi yapsaydım, basit hallettik. @Domestos Veli abi ön ile arka plaka arasında fark yok demi,ön plakayı verip arka plaka aldık çünkü, iyice paranoyak oldum yaa :):)
Ölçü olarak fark yok diye biliyorum hocam.

Üst Alt