Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Nette biraz araştırdım ama aracına bizzat uygulatan birisinin yorumlarına denk gelmedim.

Forumda bu uygulamayı yaptırmış olan varsa yorumlarını merak ediyorum. Çok yararlı bir uygulama olduğunu düşünüyorum, ama güvenlik açığı olur mu sorusuda aklımdan gitmiyor :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Zamanında çok araştırdım Murat abi. Viper şirketinin ürünleri çok güzel ama Türkiye'de onu takabilecek elektronikçi var mıdır hiç sanmıyorum? Zaten vazgeçmemdeki bir sebep de usta eksikliğiydi. Viper da uzaktan çalıştırma, anahtarsız giriş ve çalıştırma, alarm özellikleri bir arada.

Türkiye'de kullanılabilecek bir marka var bence çünkü ustası belli, Starline. Bu firmanın ürünlerine bak, hatta İstanbul'dasın dükkanlarına git bir ara. Bilgi al, nasıl yapıyorlarmış. Uzaktan çalıştırma gerek yazın, gerek kışın çok istediğim bir özellik zira. 800 tl gibi bir fiyat istiyorlardı alarm, uzaktan çalıştırma, anahtarsız giriş için işçilik dahil 1 sene önce fiyat için aramıştım.

Şahsen aracıma gitmeden 1 dakika önce çalıştırıp sonradan gidip sadece kapıyı açıp içine oturarak tekrardan motoru çalıştırmadan kullanmayı çok isterdim. Hatta 2 dakika bakkala girdiğimde motor çalışır halde aracı kitlemek de dahil buna.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
@MutluTEKİRR

Bilgisayarı açınca detaylı bakayım. Başka bir firma buldum araca özel yapıyorlar ve benim araç için yok. Sonraki kasa için vardı 1950 ₺ yazmışlar :)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Çalıştırmadan çok binme önemli benim için :) yaklaşınca kapılar açılacak, starta basınca çalışacak :)

Yaklaşınca kapıların açılması aslında teorik olarak kolay diye düşünüyorum ama benim elektronik bir bilgim yok ama bir fikrim var. Elektronikten anlayan arkadaşlar daha iyi bilecektir kesinlikle ama mantık olarak şöyle düşünmek lazım. Nasıl ki kumandadan kapıları açıyorsak bu sistemi biraz daha komplike hale getirebilirlerse belki olay yapılabilir:
1- Kumandanın sinyali araç tarafından sadece bir metre yakından alacak şekilde minimize edilecek.
2- Araca takılacak ikinci bir sistem ile her 3 saniyede bir kumandaya sinyal gönderecek.
3- Kumandadaki sistem hareket sensörüne bağlı olarak tasarlanacak ve siz hareketli iken yani yürürken araçtan gelen sinyali alabilecek şekilde geliştirilecek. Böylece aracın yakınında kumanda hareketsiz kaldığında kapılar açılmamış olacak aracın yanına harekete geçtiğinizde sistem aktif olarak komut beklemeye başlayacak.
4- Kumandanın kapı açma komutunu her 5 saniyede bir sinyal yollayacak şekilde tasarlanacak ve bu sistem sadece araçtan her 3 saniyede gelen sinyali aldığı noktadan itirbaren aktif olacak. Böylece kumandanın pili çabucak bitmetecek.
5- Araca yaklaştığınızda sistem işleyip kapılar açıldığında (yani araçtan her 3 saniyede gelen komut kumandadaki 5 saniyede bir işleyecek olan komutu aktif ettiğinde) sistem belirli bir süre (örneğin 3 dakika) kendini pasif edecek ki kapı kilitleri açıldığı an sürekli araca kapı açma komutu yollanmamış olacak.
6- Kontak çalıştırıldığında sistem kapalı moda geçecek.
7- Kontak kapatıldıktan sonra sinyaller araç kapatma için uygulanacak. Örneğin kontak kapatıldığında araçtan gelen sinyal kumandadaki sinyali görmemeye başladığında kapılar kilitlenecek ve tekrar kapı açmak için sinyal beklemeye dönecek. Sonrası döngü zaten...
Başaran olursa hemen bir tane de bana yapsın lütfen... :)

omerhan

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 2010 İmp. AT
Araç Renk ve Tip
Gök Mavisi, HB
Bu işi bende araştırdım bir ara. Yurt dışından alınan parçaları monte edebilecek bir usta var mıdır acaba? En çok merak ettiğim konu bu. Nette dolaşırken aşağıdaki firmayı gördüm. Birçok model uygulama yapmışlar ama benim araç için 1.790 TL lik fiyat yazıyor ve o parayı vereceğime aracı kendim çalıştırırım daha mantıklı :D:D

Firmanın adresi : MAZDA

Örnek Video :

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu işi bende araştırdım bir ara. Yurt dışından alınan parçaları monte edebilecek bir usta var mıdır acaba? En çok merak ettiğim konu bu. Nette dolaşırken aşağıdaki firmayı gördüm. Birçok model uygulama yapmışlar ama benim araç için 1.790 TL lik fiyat yazıyor ve o parayı vereceğime aracı kendim çalıştırırım daha mantıklı :D:D

Firmanın adresi : MAZDA

Örnek Video :

Bu firmayı bende gördüm, fiyatlara bakınca komple bilgisayarı kapattım :D :D

Ahmed

Sessiz
Selam , Mazda 2015 anahtarız çalıştırma ile aklıma bir şey takıldı şimdi anahtarlı çalıştırmada aracı ilk önce acc konuma alıp Işık'ların sönmesini bekleyip marşa basıyordum. Anahtarsız da bunu yapmanın bir gereği ver mi?
Frene basmadan acc konumuna alıp ondan sonra mi çalıştırmak gerekiyor.

Üst Alt