Mazda 626 GE (1991-97) Amerikan Panjur Montajı

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Merhaba,

Mazda 626 GE modelleri daha önce de bahsettiğimiz üzere kıtalara göre motor, donanım ve dış aksam gibi farklılıklar göstermektedir. Bu konuda da Avrupa ve Asya'da kullanılan bildiğimiz gövde rengine boyalı panjurun Kuzey Amerika'ya gönderilen guzuların nikelajlı panjuru ile değişimini ele alacağım.

Her ne kadar Amerikan panjur olarak isimlendirilse de Türkiye'de ve Avrupa'da bazı araçlarda görmek de mümkün tabi. Hatta ben de Almanya'dan temin etmiş bulunmaktayım.

İşlemimiz çok kolay ve hatta seri bir şekilde 15 dakikayı aşmayacak kısalıkta olmasına rağmen sökme aşaması biraz kafa karıştırıcı olmasından dolayı yazmak istedim. Hatta dün bu yeni panjuru Ustam guzuya taksa da sırf fotoğraflı bir anlatım olabilmesi açısından bugün tekrar eski panjuru takıp, aşamalı olarak göstermek açısından işlemi baştan tekrarladım. ;)

Malzemelerimiz yıldız ve düz tornavida bir de varsa klips sökücü.

Kaputumuzu açıp aşağıda pembe renk işaretli klipsleri çıkarıyoruz. Turuncu işaretli vidalı klipsleri sökmemize gerek yok. Bu siyah plastik kısım iki parçadan oluştuğu için diğer klipsleri açıp parçaları iki yana ayırabiliriz.

Konuyu telefondan yazdığım için işaretlemeler kaymış olabilir.

IMG_4305.JPG

Klips sökücü yoksa tırnağınızla ya da düz tornavida ile de sökebilirsiniz.

IMG_4306.JPG

Klipsleri söküp parçaları ayırdıktan sonra panjurun gövdeye tutunduğu 6 adet tırnak göreceksiniz. Bunun orta üsttekinde de bir adet vida mevcut. Önce bu vidayı çıkarıp sonrasında tırnakların panjur kısmından düz tornavidayı bastırarak panjuru adım adım kendimize doğru çekiyoruz.

IMG_4309.JPG

Çektiğimizde tırnaklar gövdede kalıyor ve bunları da 90 derece çevirip çekiyoruz.

IMG_4310.JPG

Çıkardığımız bu tırnakları yeni panjurun arkasındaki yerlerine takıyoruz.

IMG_4312.JPG

Tüm tırnakları panjurun arkasına taktıktan sonra gövdeye eşit şekilde oturtuyoruz. Sonrasında da milimetrik ayarlarımızı da yapıp ortadaki tek vidamızı sıkıştırıyoruz.

IMG_4315.JPG

Sonrasında siyah parçayı da klipsleriyle üzerine kapatıyoruz. Hepsi bu kadar.

Açıkçası benim hayal ettiğim kadar vurucu bir güzellik sağlamadı. Kötü de olmadı tabi ama sanırım açık renkli araçlar biraz daha güzel duruyor. ;)

IMG_4304.JPG

IMG_4316.JPG

Hafif bir Sentia esintisi oldu gibi... :)
Yakın bir zamanda takacağım sis farlarının metal çerçevesi ile bir bütünlük sağlarsa daha güzel durur gibi geliyor. ;)

IMG_4320.JPG

Aylar sonra gelen edit: :p

cemşid 1.jpg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sis farları ile bütünlük sağladığında daha güzel olacaktır. Değişiklik her bakımdan iyidir bence. :) Ellerine sağlık Hamdi.

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Akabinde ve detayında gözün aradığı bir şeyler var, onu sağlamak lazım. Metal çerçeve sis olayı çözebilir.
Bir de önden kaput kapalı çekmek lazım. Onun da etkisi büyük sanıyorum.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Gözümüz diğer panjura alıştığından mı yoksa araç dışında nikelaj olmadığından mıdır ilk panjur hoşuma gidiyor benim. Bu nikelajlı panjuru yakıştıramıyorum bir türlü. Tosun Usta'da hem sis hem panjur var ama yine de ilk panjuru tek geçerim. :D

Ama değişiklik olması için yine de takılabilir, bayramlarda falan. :p

Açıkçası benim hayal ettiğim kadar vurucu bir güzellik sağlamadı. Kötü de olmadı tabi ama sanırım açık renkli araçlar biraz daha güzel duruyor. ;)

Ekli dosyayı görüntüle 19246

Deneyeyim dedim; Hitler bıyığı gibi oldu. :koptum::koptum::koptum:

hitlerbiyigi.jpg

Bu da karşılaştırması;
1rv53p.gif

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Gözümüz diğer panjura alıştığından mı yoksa araç dışında nikelaj olmadığından mıdır ilk panjur hoşuma gidiyor benim. Bu nikelajlı panjuru yakıştıramıyorum bir türlü. Tosun Usta'da hem sis hem panjur var ama yine de ilk panjuru tek geçerim. :D

Ama değişiklik olması için yine de takılabilir, bayramlarda falan. :p

Deneyeyim dedim; Hitler bıyığı gibi oldu. :koptum::koptum::koptum:

1rv53p.gif

Bana güzel göründü. Daha detaylı/dolu gösteriyor.

Düzeltme: Ama büyük resimde ışık/parlama uyumsuzluğu çok göze çarpıyor. Onu gözardı etmeyelim reca ediyorum.

frame_1_delay-1s.gif
frame_0_delay-1s.gif

Son düzenleme:

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Göz yorması, sanki bütün gibi değil de öne biraz çıkmış gibi durmasından kaynaklanıyor sanırım :kötü:

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Göz yorması, sanki bütün gibi değil de öne biraz çıkmış gibi durmasından kaynaklanıyor sanırım :kötü:
Duruşu normal. Eski panjur da aynı şekilde farlardan ileride duruyordu.
Ama dediğim gibi ben de tam olarak hayal ettiğimi yakalayamadım. Sis farından sonra tekrar bir değerlendirmeye sokacağım. :)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Hamdi, plakayı da krom görüntülü yapmak lazım gibi.
Hmm. Güzel fikir abi. Bütünlüğü sağlayabilir.
Dikdörtgen plakalar için arkaya almıştım da krom plakalık, önler kare olduğu için bulmak da zor olur sanırım?

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Bulursun sen, plakanın düzgün durması için poli malzeme kullanabilirsin. Ben de var. Ben de kendim yapmıştım. Plaka altlığına uygun kesimle harika bir şey olabilir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Duruşu normal. Eski panjur da aynı şekilde farlardan ileride duruyordu.
Ama dediğim gibi ben de tam olarak hayal ettiğimi yakalayamadım. Sis farından sonra tekrar bir değerlendirmeye sokacağım. :)

Hamdi, plakayı da krom görüntülü yapmak lazım gibi.

Konuya ilk yorumu yapan ben olduğum için, sislerin krom malzemesini bahane ederek, yüzüne karşı dümdük "olmamış" diyemedim, şimdi çoğunluk benim "olmamış" fikrimi destekler nitelikte yorum yaptığı için bütün cesaretimi toplayarak, "olmamış" diyorum... :D :D

Şaka bir yana; Ahmet abinin plakalık fikri ve sislerin kromaj bölümleri olayı tamamlar diye, "çevir kazı yanmasın" moduna geçiyorum. :) Krom plakalık bulamazsan, çevresini krom görünümlü zımbırtılar ile çevirebilirsin. :rolleyes: Sisleri ve plakalığı görmeden, panjurdan vazgeçme sakın.;)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9

Abi ben senden de önce yazmıştım ki zaten istediğim kareyi yakalayamadım diye. @domestos Açık olabilirsin tabi. :)

Can da iyi bilir eskiden beri bu panjur ve sis farı olayını tartışıyoruz aramızda. Şöyle ki:
Şimdi panjur nikelajlı olup sis farı olmayınca olmuyor.
Ee normal panjur takıp sis farları metal çerçeveli olduğundan yine olmuyor.
Hatta nikelajlı panjuru kaldırıp sis farının çevresindeki metali gövde rengine boyamayı da düşündük, bu sefer de sis farları başka aracınmış gibi duruyor.
O yüzden elimizde kalan tek seçenek "eğer ki sis farı istiyorsak" panjuru nikelajlı kullanmak.

Başka alternatiflere her zaman açığım tabi. ;) Aracı açık renge boyatmak gibi bir seçenek hariç tabi...

Ek: Biraz da bizim gözümüz alıştığı için garip geliyor da olabilir. Sentia'ların da panjurları ve sis farları da böyle ama hep öyle gördüğümüz için sanırım yadırgamıyoruz.

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi ben senden de önce yazmıştım ki zaten istediğim kareyi yakalayamadım diye. @domestos Açık olabilirsin tabi. :)

Can da iyi bilir eskiden beri bu panjur ve sis farı olayını tartışıyoruz aramızda. Şöyle ki:
Şimdi panjur nikelajlı olup sis farı olmayınca olmuyor.
Ee normal panjur takıp sis farları metal çerçeveli olduğundan yine olmuyor.
Hatta nikelajlı panjuru kaldırıp sis farının çevresindeki metali gövde rengine boyamayı da düşündük, bu sefer de sis farları başka aracınmış gibi duruyor.
O yüzden elimizde kalan tek seçenek "eğer ki sis farı istiyorsak" panjuru nikelajlı kullanmak.

Başka alternatiflere her zaman açığım tabi. ;) Aracı açık renge boyatmak gibi bir seçenek hariç tabi...

Aracı için yüksek rakam yazıp satışa koyan forum ortamını özümseyemeden giden birisine, doğruyu söyleyince çamurlaştığından beri, araç aradığı dönemde denk geldiği aracın sonradan forumda yeni sahibinin konusuna "bana 20 bin liradan aşağı rakam söylememişti" sözünün akabinde ortalık toz duman olduğundan beri; bu ve benzeri "zevk-renk" "para-pul" işlerinde temkinli davranmayı tercih ediyorum Hamdi... :)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Aracı için yüksek rakam yazıp satışa koyan forum ortamını özümseyemeden giden birisine, doğruyu söyleyince çamurlaştığından beri, araç aradığı dönemde denk geldiği aracın sonradan forumda yeni sahibinin konusuna "bana 20 bin liradan aşağı rakam söylememişti" sözünün akabinde ortalık toz duman olduğundan beri; bu ve benzeri "zevk-renk" "para-pul" işlerinde temkinli davranmayı tercih ediyorum Hamdi... :)
Abi öyle sıralı-bağlı cünle kurmuşsun ki üç sefer okuyunca anladım. :)
Dediğin gibi abi zevk işi bunlar, farklı farklı olacak tabi ki. Fikirler de öyle tabi, hepimiz aynı düşünseydik ya da herkes her konuda yetkin olsaydı zaten forum diye bir olgu olmazdı. :)

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Hamdi abi o kadar uğraşmışsn,emek vermiş sin ve hayal etmiş sin..sen Güzel olmadığını düşünse idin zaten burda paylaşmaz tekrar sökerdin diye düşünüyorum..bence dursun gün geçtikce bakan gözlere daha güzel gözükecektir.eline sağlık güzel günlerde kullan abi.;)

Üst Alt