Amerigan Rüyası

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Hızlı başlamış hızlı bitmiş, bir yüz görümlüğü faslını herkes bekliyormuş ama ustam :)

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Evet birinci rüyaya ortağımın eşi çökünce, rüya yarıda kalmıştı. Yarın itibariyle yeni bir rüyaya tek dalıyorum. Muhtemelen buna da benim eşim çökecek. Yani kısacası evliyseniz bu tarz işlere girmeyin. Yeni konu açmaya da gerek yok, Mazda Mahallesi'nde Chrysler olarak çok dikkat çekmemek gerek.

Elemanımız bu arkadaş
Screenshot_20221222-200647.jpg

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Evet birinci rüyaya ortağımın eşi çökünce, rüya yarıda kalmıştı. Yarın itibariyle yeni bir rüyaya tek dalıyorum. Muhtemelen buna da benim eşim çökecek. Yani kısacası evliyseniz bu tarz işlere girmeyin. Yeni konu açmaya da gerek yok, Mazda Mahallesi'nde Chrysler olarak çok dikkat çekmemek gerek.

Elemanımız bu arkadaş
Ekli dosyayı görüntüle 63698
300 M mi bu ? Bayılırım :hhhhhh:

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Resim çekemiyorum, havalar çok soğuk malum yerlerim de yeller esiyor o yüzden hiç aklıma gelmiyor foto moto :)
Şuan için önceliğim aracın ön yüzünü toparlamak, radyatörü paneli tamponu felan yerleştirmek. O yüzden bunlar yokken rahat erişim sağladığım malzemeleri kontrol edeyim dedim. Marş motorunu söktüm, kontrol ettim çalışiyor ama yine de revize ettim, tabanca gibi yaptım geri yerine taktım, alternatörü de aldım o da çalışıyor, onu da etraflıca temizledim geri taktim. Klima kompresörü bizlere ömür olmuş. Onu da bulup veya revizyona sokup geri takicam. Marş motorunun ve otomatiğinin kabloları kötü attım, yenilerini yapıp geri takicam. Ve ön yüzünü toplicam

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Konuyu baştan sona tek seferde okudum. Sonunun satışla bitmesine hem sevindim hem üzüldüm :)
Maliyetlerden ötürü artık periyodik bakım bile bizleri zorlarken, spesifik bir araç restorasyonu büyük cesaret hemde yanık bir araba için :D
Toplasan sıfır gibi yapardın ama en ufak bir elektronik problemde yine uğraş. Restorasyon yapılacaksa eski, elektroniği az bir araç ile uğraşmak lazım diye düşünüyorum

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Konunun açılmasına vesile olan ilk aracın kuyrukta motora kdr elektrik tesisatını yaptım. Sadcee motor bölümünü burda paylaştım sanırım, kaldı ki sadece motor bölümü yanıktı ama tümünü elden geçirmek en mantıklısıydi. O araç halen ortağimda ve gayet sağlıklı yürüyor. Zaten çok güzel ve özel olmasaydı gitmezdi o topa :) bu yeni araç tamamen benim. Tek daldım, bunun da motor ve şanzıman tesisatıni yeniledim. Şimdi kabin içi tesiatini dağıttım, geri topluyorum. Bundan da güzel bir netice elde edeceğim inşallah. Tabi motor ve şanzıman sıkıntı çıkartmazsa, kapalı kutu birşey aldık. Elektrik ve elektronik sorun yeterki olsun benim işim o :)

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll

Elemanımız bu arkadaş
Ekli dosyayı görüntüle 63698
Delümüdür nedür yavvvv....fazla zeka olunca hep beyne oluyor

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Evet işler güçler derken bu öksüz konuma yazayım dedim. Yukarıda yazdıklarımı aynen yaptım. Alternatör, marş motoru yerinde yazmışım zaten, kompresör kurtarmadi yenisini aldım o da yerinde. Önceliğimi aracın ön yüzünü toplamak yazmışım evet onu da yaptım tampon hariç hepsini taktım, tamponu bilerek takmıyorum, akü sol tekerin önüne konumlanıyor bu araçlarda o yüzden en son onu takicam.Aracin on yüzünü topladıktan sonra yeni önceliğim motorun sesini duymak oldu. Enjektörlerin tamamını söküp evde kurduğum sistemle içlerini temizledim. Hepsi canavar gibi püskürtuyor ve direnç değerleri stabil. Onları tekrar yerine taktim. Aracın beynini kontrol ettim sağlam. Distürbütorü elden geçirip yerine yerleştirdim, çıkma buji kablolarıni taktım. İçinde sıfır buji olması sevindirsede araca uygun olmaması yürek burktu ama yine de sesini duymaya engel değil tabi :) krank sensörünu de sıfır alıp yerine taktım. Marşa bastım fakat kimse yok. Benzin geliyor diye kontrol ettim baktım gelen giden yok. Röle ve röle tetik stabil çalışıyor. Pompada sıkıntı var diyerek salladım, çünkü o anahtar yerinden çıktı bir kere o Marşa basılacak, manifolda benzin dökerek bastım. Almak istese de alamadı araç. Neyse aklımdan silinsin diye pompayı söktüm. Pompa sağlam fakat hatlar kesik, onardim, yerine taktım. Tekrar marş bastım, 2-3 kez yine almak istedi ama almadı, sonra bu istek tamamen gitti, boş Marş basar oldum. Nedenini kontrol edince enjektörlerin açmadığıni gördüm. Egzantrik sinyalini kontrol ettiğimde, sinyal gayet stabil, beyne devamlılığı da mevcut fakat beyinden enjektörlere komut gitmiyor. 2-3 ihtimal oluştu kafamda hemen ilkini elemek için beynimi başka araçta denedim çalıştı. Onu sildim. Bu sefer fabrika alarm sisteminin enjektörleri keseceğini düşünerek, alarmı devreye üzerinden baypas ettim ve bingo :) enjektörlerin sinyali geldi. Bastım tekrar Marşa ve sesi duydum. 27.02.2023 saat 18.00'da nabzı duydum diye not düşelim. Araç çalıştırınca yandaki LPGciyle görüştüm. LPG montajını yap da aracın motorunu toplayim dedim. Anahtarı da verdim. Yarın o işlere baslicak. O işini bitirince yeni buji ve buji kablosu alıp montajlayacam ve manifoldu kapaticam. Tüm yağları, sıvılari değişip kozmetik işler için aracı evin önüne cekicem. O zaman bol bol foto çekerim artık :)
On yüzünün hafif toplanmış halinin resmini de ekleyim

IMG_20230105_175930.jpg

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Aracı yandaki LPGciye teslim ettim. Montaja başladılar bakalım. Ben de buji kablosu ve bujileri aldım. 1700 de burası tuttu. LPG işi bitince ki yarın biter muhtemelen, hemen ardını önünü toplayıp normal hale getiricem. Yağını suyunu koyup normal bir çalışma yapacağım bakalım bu arkadaş ne kdr sağlıklı :)
IMG_20230228_155443.jpg

To be continue...

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
IMG_20230301_160919.jpg

Bu ara hızlı ilerliyorum ;) Evet buji ve buji kablolarıni taktım, hortumları vs bağladım manifoldu kapattım. Normal Marşa bastım. Maşallah aracın sesi soluğu çok güzel. Ama arkadan su geliyor, muhtemelen Su tapası patlak. Radyatörun alt köşededen de sızıntı var. Bir de krank keçesinden geldiğini tahmin ettiğim yağ kaçağı var. Yarın ki menüde ne var ona gecelim. Araç lifte alınacak su ve yağ kaçakları yapılacak, radyatör onarıma gidecek. V kayışı yenilecek, motor yağı değişecek. Sökülenler bir araya getirilip bir yol testi yapabilirsem şanzıman hakkında ve yürüyen hakkında da bilgi sahibi olacağım. İnşallah yetişir :) Bundan sonra bir iki kaporta işi var onları da halledersem kapıya çekecem sağını solunu haftasonlari toplayım rahat rahat. Şimdilik bu kadar

To be continue...

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Radyatör çok delikli nane Polo çıkınca onarımdan vazgeçip sıfırını aldım. Arkadan gelen su motor tapasından değil Su inletinin ağzından geliyormuş, oring takıp kurtardık. Yağ tahmin ettiğim gibi krank keçesinden geliyormuş, keçe odun olmuş zaten, onu değişmek için şanzımanı ayırdık. Gün sonunda krank keçesi değişti, radyatör değişti, deforme gördüğüm şanzıman cooler giriş çıkış hortumları değişti, v kayışı yerini aldı, motor yağı yağ filtresi değişti, radyatör alt ve üst hortum değişti. Bastım tekrar Marşa bir dolandım sanayi içinde vites de atıyor. Çok fazla dolanamadim aynaların biri yok silecekler çalışmıyor cam leş gibi :) Haftaya biraz kozmetik biraz derleme toplama yapıp yürürüne öyle bir bakicam

To be continue...

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Zaman-heyecan-yetenek olunca yapılan işte zevkli oluyor kolay gelsin, takip.

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Okumasın çok zevkli oluyor biraz daha uzatmanı rica ediyorum ;)
Emir telakki ederim :)
Zaman-heyecan-yetenek olunca yapılan işte zevkli oluyor kolay gelsin, takip.
Zaman yok aslında, aracı Aralık son haftasında aldım. O zamandan bu zamana en fazla 3-5 gün bakabildim. Gün dediğime bakma 2-3 saat anca yani, zaten bu yüzden bir an evvel çalışsin diye uğraşıyorum ki eve çektirip sağıni solunu toplayabileyim haftasonlari yoksa çok yatar bu :)
Kolay gelsin üstad,ellerine sağlık maşallah canavara can vermişsiniz resmen.
O ilk araç, o artık benim değil :) sıra bunda

Üst Alt