Mazda 323 BJ (1999-03) Alt Takımdan Gelen Uğultu

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Değerli Arkadaşlarım,
Bizim Efendi 80km/s ve 95km/s hızlar arasında ön taraftan uğultu yapmaya başladı. Teker bilyalarından olma ihtimali üzerine ön iki bilya değişimi yaptık. Ses devam etti. Arka bilyalar için de arka tekerler rot balanscıda test edildi ses yok onlar da sağlam çıktı.

Sesin asıl başlama serüveni sağ poryanın değişimine denk geliyor. Ön sağ diskin sürekli eğilmesi sonucu poryanın da eğik olduğunu tespit etmiştik. Bunun üzerine porya değişti ve bir süre sonra bu uğultu gelmeye başladı.

Şanzımandan gelebilir dediler. Şanzıman ustamız bilya sesi dedi. Baya uzun bir test yaptık birlikte.

Ses 80'den sonra başlıyor. Direksiyon sağa hafif kırılınca kesiliyor, sola kırınca devam ediyor.

Sizce sıkıntının kaynağı ne olabilir?

Şimdiden cevaplar için teşekkür ederim.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Konu gözümden kaçmış okuduğum iyi oldu abi teşekkürler. Benim kafama takılan Sivas'ta poryanın ve teker bilyasının değişmesinden sonra sesin ortaya çıkması. Tıpkı üstteki konudaki gibi 80-95 arası motor sesini bile bastıran bir uğultu var.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Aynı sorun Cemşid'de de var. Ama uğultuyla birlikte senkronize bir şekilde duyulan sürtme sesi gibi bendeki.
Rulman siparişi verdim de değiştiremedik daha.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Değerli Arkadaşlarım,
Bizim Efendi 80km/s ve 95km/s hızlar arasında ön taraftan uğultu yapmaya başladı. Teker bilyalarından olma ihtimali üzerine ön iki bilya değişimi yaptık. Ses devam etti. Arka bilyalar için de arka tekerler rot balanscıda test edildi ses yok onlar da sağlam çıktı.

Sesin asıl başlama serüveni sağ poryanın değişimine denk geliyor. Ön sağ diskin sürekli eğilmesi sonucu poryanın da eğik olduğunu tespit etmiştik. Bunun üzerine porya değişti ve bir süre sonra bu uğultu gelmeye başladı.

Şanzımandan gelebilir dediler. Şanzıman ustamız bilya sesi dedi. Baya uzun bir test yaptık birlikte.

Ses 80'den sonra başlıyor. Direksiyon sağa hafif kırılınca kesiliyor, sola kırınca devam ediyor.

Sizce sıkıntının kaynağı ne olabilir?

Şimdiden cevaplar için teşekkür ederim.

Aynısı başıma geldi astinada ama bnde eğer yanlış hatırlamıyor isem sol yapınca ses gidiyordu sağ iç aks kafası idi galiba değişmişti ama dediğim gibi hatırlayamıyorum hatta şuanda iç miydi dişmiydi diye düşünmeye bile başladım.:(

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Benim arabada da var bu yoğun uğultu. Sesten dolayı psikolojik olarak 90-100'den yukarı çıkamıyorum.
Daha sanayiye gidip baktıramadım. Fazla masraf çıkarmasa bari.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Benim arabada da var bu yoğun uğultu. Sesten dolayı psikolojik olarak 90-100'den yukarı çıkamıyorum.
Daha sanayiye gidip baktıramadım. Fazla masraf çıkarmasa bari.
Ben o zmanlar 100tl falan vermiştim sanırım parça dahil

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Cemşid'de de özellikle dönüşlerde artan uğultulu bir ses vardı ve genellikle araç sağa sola salınım yaparken geliyor bir süre sonra kesiliyordu. Düz giderken sorun yoktu. Sağ teker rulmanı poryasıyla birlikte, soldakinin de sadece rulmanını değiştirdik. Şimdi ses falan yok.

Konu yarım kalmış ben tamamlayayım dedim. :p

Üst Alt