Aldığımız LPG'de Hile Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bende dün GO diye bir istasyondan aldım analog gösterge 14 barı gösteriyordu.

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Gazı basarken bar artması normal mi. Mesela gaz basmadan önce 5-6 bar gösteriyor. Basarken 12-14.
Yani hangi değer doğru tespit.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Yav arkadaşlar, bar neyin göstergesi basıncın. Pompadaki basınç önce düşük olur tabi. Pompa çalıştıkça basıncın artması normaldir.
Lpg nin gaza geçme basıncı da 2-5 bar civarında. Psikopata bağlamayın. Paylaştım sıcaklık ve basınca bağlı faz grafiklerini.

Bir deli kuyuya taş atmış misali...

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Yav arkadaşlar, bar neyin göstergesi basıncın. Pompadaki basınç önce düşük olur tabi. Pompa çalıştıkça basıncın artması normaldir.
Lpg nin gaza geçme basıncı da 2-5 bar civarında. Psikopata bağlamayın. Paylaştım sıcaklık ve basınca bağlı faz grafiklerini.

Bir deli kuyuya taş atmış misali...

Çok güzel cevap teşekkürler.

halilsu

Sessiz
Araç Markası
Honda Civic 2010
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
Merhaba, 2 ay önce arabama gaz takdırdığım için konuyu 2 aydır takip ediyorum. Bana göre en önemli belirsizlik gazın miktarının hacimle ifade edilmesidir. Normalde hiç bir zaman gazlar ticari kullanımlarda hacimle ölçülmezler. Madde miktarının en temel karşılığı olan kütle birimi (Kg) ile ölçülür. Siz bir maddeyi helede gaz formundaki bir maddeyi litre ile ölçmeye kalkarsanız işin içine basınç ve sıcaklığı sokmak zorundasınız. O zamanda 3 tane ölçüm yapmak zorundasınız. Bu da sizin hata payınızın artacağını kısaca işin sulanacağını gösterir. Araçlarda gaz yakıt kullanılınca sanırım kütle ölçümü yapmak pek mümkün olmuyor o zamanda her sey karışıyor. Buda üreticilere ve satıcılara fırsat doğuruyor diye düşünüyorum. Bu benim naçizane fikrim.
Ben gaz takdırdığım günden itibaren her gaz aldığımda depomu ful yapıyorum ve her alım esnasındaki kilometre ve gaz bilgilerini excel dosyasına işliyorum. En sağlıklı bilgi olarakta toplam gaz ve toplam kilometre bilgilerinden ortalama yapıyorum. Ara bilgilere bakınca aşırı maliyet oynamaları açıkça gözüküyor.
En temel tespitlerimden bir tanesi de, aracı her seferinde ful yaptığınızda harcadığın kadar gaz koyduğunu düşünürsün. Bu yargı sıvı yakıt için az bir hatayla doğrudur ama işin içine gaz girerse çok hatalıdır. Çünkü deponun hiç bir zaman ne kadar dolu olduğunu bilemezsin. Sadece basınçla ve sıcaklıkla hesap yaparak gerçek gaz miktarını bulabilirsin. Bu ne demek hem hacim doğru ölçülecek hem de basınç, sonuç; işin yoksa birde gazın kalitesini bileceksin vay anam vay:)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İşin içinde suistimal etmeye açık bu kadar kalem varken, vay halimize demekten başka elimizden gelen bir şey yok maalesef.

Ben yine de, lpg yi sabah erken saatlerde almaya özen gösteriyorum.

Güneş

Katılımcı
Araç Markası
+12 GLX Traktör
Araç Renk ve Tip
Metalik Gri
Genleşme olayından da bahsetmekte fayda var. Hoş bu tüm akaryakıtlar için geçerli ama bilhassa LPG için çok fark doğuruyor.
Veli abi söylemiş aslında, LPG alımlarınızı imkanınız var ise hava sıcaklığının en düşük olduğu saatlerde almanızı öneririm. Bazı istasyonlar işi suistimale döktüğünden lpg tankını sabit sıcaklıkta tutmayarak işi farklı boyutlara taşıyor.
Ayrıca her istasyonda manometre yok. Bu sebeple kaç bar basınçla yakıt aldığınızı görme şansınızda yok. Kaldı ki basınç yükselirse sıvı halde dolması gereken depo daha çok gaz halde dolacak ve alınan yakıt azalacak.
Benim görüşüm bir istasyon çalışanı olarak bu yönde. İşin farklı boyutları da var elbette ama emin olmadan anlatmak haksızlık olur.
Mümkün mertebe gece yakıt almanızı öneririm.

halilsu

Sessiz
Araç Markası
Honda Civic 2010
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
Sanırım ifade hatalı, sıvı ve gaz maddenin 2 halidir. Gaz formunda olan madde belirli (Maddenin özelliğine bağlı) basınçtan sonra sıvı hale gelir. Yani gaz satın alırsınız ama esasen tankın için çok büyük bir kısmı sıvıdır. Tankdan çekilirken gaz haline gelir. Esas olan kütledir, tankın içinde ne kadar çok basınç olursa o kadar çok ürün alırsınız. Burada sorun ürün miktarının kg yani kütle olarak doğru tespitidir. Kısacası cebimizden çıkan para aldığımız ürün kadar yani kaç kg yakıt alıyorsak o kadar olmalıdır.

Güneş

Katılımcı
Araç Markası
+12 GLX Traktör
Araç Renk ve Tip
Metalik Gri
Aynı şeyden bahsediyoruz aslında. Ben sağ elle sol kulağı tuttum!
Gaz halinde basıncı yüksek tuttuklarında kütlesel olarak az yakıt veriyorlar demek istedim.

MCX-5

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Beyaz-SUV
9add775a51f0e6e1fac8edb7ce3cade3.jpg

MstfCngz

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
İşin içinde suistimal etmeye açık bu kadar kalem varken, vay halimize demekten başka elimizden gelen bir şey yok maalesef.

Ben yine de, lpg yi sabah erken saatlerde almaya özen gösteriyorum.

Genleşme olayından da bahsetmekte fayda var. Hoş bu tüm akaryakıtlar için geçerli ama bilhassa LPG için çok fark doğuruyor.
Veli abi söylemiş aslında, LPG alımlarınızı imkanınız var ise hava sıcaklığının en düşük olduğu saatlerde almanızı öneririm. Bazı istasyonlar işi suistimale döktüğünden lpg tankını sabit sıcaklıkta tutmayarak işi farklı boyutlara taşıyor.
Ayrıca her istasyonda manometre yok. Bu sebeple kaç bar basınçla yakıt aldığınızı görme şansınızda yok. Kaldı ki basınç yükselirse sıvı halde dolması gereken depo daha çok gaz halde dolacak ve alınan yakıt azalacak.
Benim görüşüm bir istasyon çalışanı olarak bu yönde. İşin farklı boyutları da var elbette ama emin olmadan anlatmak haksızlık olur.
Mümkün mertebe gece yakıt almanızı öneririm.

Genelde gece LPG alıyorum. Bilmeden doğru yapıyormuşum. (Shell ve Koç Gaz kullanıyorum).

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
LPG kalitesini test eden cihaz olsa satar mı?

Üst Alt