Akü Takviyesi İle Araç Nasıl Çalıştırılır?

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Ben niye biliyorum koskoca shineider elektrikte çalışan ben miyim sen mi?

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Kutupbaşında oksitlenme incelme vs varsa eksi kutbu direk şasiye tutmak elektrik iletkenliğini daha iyi sağlar

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
+ guvenlik icin ideal + ile - yi bir birinden uzak tutmus oluyoruz
( %1 lik bi ihtimal bile olsa farkindaligimiz olsun )

m.ali

Katılımcı
Araç Markası
2012-Mazda 3 Mirai
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Forumdaki çoğu kişi için basit bir konu olsa da benim gibi çok tecrübeli olmayan kişiler için gerekli temel bir konu olduğunu düşünüyorum.

Konuyu forumda aradım bulamadım ben de youtube'den açıp öğrendim. Şansıma videodaki araba da Mazda
2a1049c21cc4482ab8f3cf02fb8b8c84.jpg

Öncelikle lazım olan şeyler;

1- Aküsü dolu olan bir araç
2- Akü takviye kablosu

Akü takviye kabloları 2 adet. Kırmızı olan (+) kutup, siyah olan (-) kutup için kullanılıyor. Öncelikle aküsünü kullanacağımız araç, çalışır vaziyette oluyor, akü koruyucu kapağı kaldırıp, kırmızı kablonun bir ucunu dolu olan akünün + kutbuna diğer ucunu boş akünün + kutbuna, siyah kabloyu da aynı şekilde her iki akünün - kutbuna bağlıyoruz. (Akülerin üzerinde kutupları gösteren işaretler var) Bu noktada, bazı kişiler siyah kablonun bir ucunu dolu aküye, diğer ucunu boş aküye değil de şaseye bağlamayı öneriyor, ben aküye bağladım. Daha sonra boş akülü araca geçip marşa basıyoruz. Araç çalışmadıysa, korkmaya gerek yok, diğer çalışan aracı biraz yüksek devirde tutup (3000d/d) biraz daha bekliyoruz. Sonra marşa tekrar basıyoruz. Eğer başka bir problem yoksa aracımız çalışacaktır.

Üst Alt