2.El Aldığımız Aracımızda Hava Yastığı Sağlam mı, Açılmış mı Nasıl Anlarız ?

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Evet zaman zaman aklıma gelen bir soru :eek: Malum ikinci el piyasasında babamın oğlundan araç alsam güvenmem herhalde :) Sıfır alınan araçlarda bile yaşanan sorunlar varken 2.el araçta temkinli olmak doğaldır sanırım.
Araçta hava yastığıyla ilgili herhangi bir sorun,göze çarpan bir şey görünmüyor. Ama olduğuna dair dışarıdaki yazıları dışında bir şey de görünmüyor ;)
Bu durumda hava yastığının açılmış,işlem görmüş vs olduğunu en kolay nasıl anlarız? Hava yastığı var mı veya sağlam mı diye kontrol ederken hava yastığını patlatanları duyunca hiç kurcalamadan sorayım dedim :) :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu konuda hiç bir fikrim yok ama güzel soru... :)

Sen yazınca başka bir şey aklıma geldi hocam;

Askerdeyiz, denetleme var, bütün araçlardaki yangın söndürme tüplerini topladık ibrelerine bakıp kontrol ediyoruz. Ordonat (lojistikçi) Astsubayı geldi ve ne yapıyorsunuz dedi, bizde ibrelerine bakıp yeşil veya kırmızı olup olmadığını kontrol edip ayırıyoruz dedik...

İbre kırmızı ise ama gerçekte değilse veya yeşilse ama ibre yanlış gösteriyorsa ne yapacağız öyle kontrol edilmez bu diyerek eline tüpü aldı, pimini kırdı ve mandalına basmasıyla ortalık bembeyaz toz oldu...

Ben; evet komutanım artık bu tüp sağlam değil kontrol etmiş olduk dedim... Emrederseniz hepsini tek tek bu şekilde kontrol edelim dedim... Hep beraber kahkahaya boğulduk...

------------------------------------------------------------------------------------

Bence sen hiç orayı burayı kurcalama, doğmadık çocuğa don biçmeye gerek yok... ;)

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu konuda hiç bir fikrim yok ama güzel soru... :)

Sen yazınca başka bir şey aklıma geldi hocam;

Askerdeyiz, denetleme var, bütün araçlardaki yangın söndürme tüplerini topladık ibrelerine bakıp kontrol ediyoruz. Ordonat (lojistikçi) Astsubayı geldi ve ne yapıyorsunuz dedi, bizde ibrelerine bakıp yeşil veya kırmızı olup olmadığını kontrol edip ayırıyoruz dedik...

İbre kırmızı ise ama gerçekte değilse veya yeşilse ama ibre yanlış gösteriyorsa ne yapacağız öyle kontrol edilmez bu diyerek eline tüpü aldı, pimini kırdı ve mandalına basmasıyla ortalık bembeyaz toz oldu...

Ben; evet komutanım artık bu tüp sağlam değil kontrol etmiş olduk dedim... Emrederseniz hepsini tek tek bu şekilde kontrol edelim dedim... Hep beraber kahkahaya boğulduk...

------------------------------------------------------------------------------------

Bence sen hiç orayı burayı kurcalama, doğmadık çocuğa don biçmeye gerek yok... ;)
:D Gaz kaçağını çakmakla kontrol etmek gibiymiş. Abi sorun şu ki çocuk kucağımda ve affedersin altına pislemiş olabilir ;D yine de donu kontrol etmekte fayda var :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Aynı soruyu genişletip sorayım, 15-20 yıllık hava yastığı olan arabayı alıyoruz, bu yastıkların kullanım süreleri yok mudur, deforme olup kulanılmaz ve işlem görmez hale gelmiyor mu hiç, ve üstte sorulduğu gibi bunu nasıl anlayacağız ?

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
Kontak Açıldıktan Sonra Veya Araç Çalıştıktan Bir Müddet Sonra Sönen Işıklara Bağlıyorlar..Duruma Göre Lambaların Yerlerini de Değiştirebiliyorlar..Hava Yastığı Patlamış Aracın Muayeneden Geçmediği Bi Muhabbet Esnasında Geçmişti..

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Aynı soruyu genişletip sorayım, 15-20 yıllık hava yastığı olan arabayı alıyoruz, bu yastıkların kullanım süreleri yok mudur, deforme olup kulanılmaz ve işlem görmez hale gelmiyor mu hiç, ve üstte sorulduğu gibi bunu nasıl anlayacağız ?
2011 de 98 model 626 aracımla kafa kafaya kaza yaptım 30 km hızla giderken.2 hava yastığı da açılmıştı.Bir an cennettteyim sandım.Yalnız iç ayna yerinden çıkıp burnuma ve alnıma geldi,bunun nasıl olduğunu çözemedim.Hava yastığı patladıktan sonramı geldi,öncemi geldi,yoksa yüzümü hava yastığımı yaraladı anlamadım.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Demek ki çalışıyormuş yani abi Ayna konusu muamma bence söylediklerinizin hepsi olabilir

Cherkess

Sessiz
Değiştiyse anlayamazsın dikildiyse de bilemezsin. İçi boş bile olabilir.
Direklerdekini söküp görebilirsin ancak direksiyon göbeği komple değişir. Araç eski modelse cillop gibi yeni göbekten anlama ihtimalin var.
Ama patladığı zaman arıza geçmişinde bazı markalarda air bag hatası görünüyor oradan da anlaşılabilir.
Zor yani.

Kasko yok muska var

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Eğer aracın yolcu hava yastığı 323 lerin ki gibi belirli ve o alan sökülebilir ise döşeme rengine bakılıp karşılaştırılıyor. Aynı yöntem direksiyon içinde geçerli. Bu yöntem sağlıklı olmasada ilk olarak yapılan yöntemdir.

Ayrıca araç bilgisayara takıldığı zamanda hava yastığının açılıp açılmadığı görülüyormuş diye biliyorum...

mazdasever

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Araç kullanıcılarının can güvenliğini sağlamak için yapılmış sistemlerden biri de hava yastığıdır. İlk olarak İkinci Dünya Savaşı’nda uçakların yere çakılmaları ihtimaline karşı bir önlem olarak kullanılan hava yastığı daha sonra diğer araçlar için de kullanılmaya başlanmıştır. Otomotiv sektörü için çok önemli bir buluş olan hava yastığının avantajlarının yanı sıra dezavantajları da bulunmaktadır.

Hava yastığı ilk kullanıldığı günden bu yana yarattığı bir takım dezavantajların çözümüyle bugünkü halini almıştır. Şu an kullanılan hava yastığı tipi ise 1980 yılında Mercedes Benz W126 S-Class serisinde Supplemental Restraint Systems (SRS) adıyla kullanılmaya başlanmıştır. İlk yolcu hava yastığı ise 1987 yılında Porsche firması tarafından kullanılmıştır.

Kullanılmaya başladığı ilk günden bu yana büyük ölçüde hayat kurtaran hava yastıklarının elbette bazı olumsuz yanları bulunmaktaydı. Aracın çarpma esnasında hava yastığının aniden şişmesi, basınçlı havanın aracın içerisinde kalıp sürücüye zarar vermesi gibi bir takım sorunlar gelişen teknoloji sayesinde zamanla çözüme kavuşturulmuştur. Hava yastığı ile ilgili tüm merak ettiğiniz her şeyi bu yazıdan öğrenebilirsiniz.

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Hava yastığı yerine sünger ve pamuk da kullanılıyor :)

Ekli dosyalar

• D8F305AA-A8AB-4093-9C2E-E9C02988BD01.jpeg
    D8F305AA-A8AB-4093-9C2E-E9C02988BD01.jpeg
    238.5 KB · Görüntüleme: 683
  • 2954F6D2-F6C0-4C1A-A38D-44C09C003C10.jpeg
    2954F6D2-F6C0-4C1A-A38D-44C09C003C10.jpeg
    222.8 KB · Görüntüleme: 703
  • 0FCDEFC4-B211-4056-9889-22E8DF4194C7.jpeg
    0FCDEFC4-B211-4056-9889-22E8DF4194C7.jpeg
    281.1 KB · Görüntüleme: 683

Üst Alt