Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tamir ve Bakım İçin Tork Anahtarı Tavsiyesi

Konu, 'Bakım - Periyodik Bakım' kısmında Oğuzhan tarafından paylaşıldı.

1. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Malumunuz hobi olarak aracımın bazı bakım ve tamirlerini kendim elimden geldiğince yapıyorum. Bazen hangi civatayı ne kadar sıkmam gerektiği hususunda ikilemde kalıyorum çünkü fazla sıkmak az sıkmak ikiside zararlı. Servis manuellerinde hangi civatanın kaç NM değerinde sıkılacağı yazıyor. Tecrübesi olanlardan ustalarımızdan tork anahtarı tavsiyesi istiyorum. Çok dayanıklı ve pahalı bir şey olmasına gerek yok. Amatör bir kullanıcının işini görecek seviyede olması yeterli. Güç aralığı geniş olursa iyi olur. @Adem Usta

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Haziran 2016
    grafff, hakan_emre, Adem Usta ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  2. Adem Usta

Adem Usta Mazda Ekinci Özel Servis Usta

kaliteli bişey istersen izeltaş alıcan fakat orta fiyat bişey dersen rico marka işini görür burda işi neyle kaç kilo ile sıkıcan şekilde bir tork anahtarı alıcan oda çok ufak bişey olur onunla öntakım sıkamassın ön takım sıkacagın tork anahtarı ile lastikte sıkarsın durum bu olunca tork anahtarı büyük oluyor hassasiyeti azalıyor yani ön takım sıkacagın civatalar en küçük 10 mm 12 mm 14 mm motor üzerindeki civatalar 8 mm ve 10 mm bu vidaların karşılıgı hangi dilde bakıcan (Nm / Kg-mts / yada/ Lb-Ft) ..

benim kullandıgım kafamın bastıgı kilo hesabıdır oda Lb-Ft bu oluyor yani bijonlar 21 lokma tutar cm karşılıgı metrik 11dir kalın diş kilo karşılı 18 kg la sıkarım bijon sıkarken bijon anahtarı kullanmam

yani metrik 8 mm lik civatanın 12 anahtar tutar japon araçlarında kilo karşılıgı 2 buçuk kilo oluyor yani 2buçuk nm ye ayarlıyor sun

fakat büyük tork anahtarı alırsan 6 yada 8 yada 10 mm lik civatalarada sıkma tork kilo ayarı sıkıntı olur lıvagın tork nerde kullanıcan ve kaç kilodan başlıyor en fazla kaç kiloda bitiyor buna bakıcan senin metrik altı civata dan başlıyayıp metrik 12 yada metrik 14 de kadar sıkman lazım buda 1buçuk kilo ile 18 kilo arası demek buna göre tork anahtarı alman lazım canım kardeşim anlatabil dim mi bilemiyorum istersen gel bir çayımı iç sana biraz ders vereyim daha net anlaşılır olur ...

dülgeroğlu, grafff, kadir ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  3. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Adem Ustam cevabın için teşekkür ederim. Bende biraz araştırma yaptım. Tek bir tork anahtarını her yerde kullanmanın imkanı yok hepsinin belli bir güç aralığı var seninde bahsettiğin gibi. Benim yapacağım işlemler periyodik bakım yağ değişimi ufak çaplı tamiratlar vs. bunun için büyük bir anahtara ihtiyacım yok anladığım kadarıyla. Servis kılavuzuna göz attımğımda yapacağım işlemlerin çoğunun 5 ile 30 Nm arasında olduğunu gördüm. Alt takımdaki gibi büyük civatalar sıkmayacağım için. Bu değerlerde bir anahtar almayı düşünüyorum. İzeltaşlar çok pahalı. Yurtiçi yurtdışı çeşitli alternatifler var bakınıyorum :)

4. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
  5. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
    Torklamakdan kas yaptim ama bendeki degerler ve kullandigim torklar nm birimde ve civata uzerinde 8.8 yazanlar icin gecerli.

Son düzenleme: 2 Eylül 2015
  6. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
    Ornek vermek gerekirse
    Kalemle yazdigim 8
    8 anahtar
    Metrik cinsinde m5 oluyor
    Tork degeri 7 nm
    7nm yanina elle yazdigim deger ise bi civatayi 7 nm ile siktin ise %10 dusup sikilik kontrolunu yapiyorsun oda 6nm yapiyor
    Ve bi civata ve somunu bi kere sikip sokersen o civata somunu cope atiyorsun birdaha kullanilmiyor ayni sekil sikilmasi gereken nm degerini ustunde sikarsanda cope atiyorsun

Bu bilgiler IEC 61439-1 standartlari geregidir
    Yani ulusal standartda bunlar kullaniliyor
    (Elektrikde gecerli otomobilde durum nedir bilemiyorum)

Simdi mesai bitti yarin tork aletlerinin resmini ceker atarim wurth marka

Son düzenleme: 2 Eylül 2015
    ezmocesteri bunu beğendi.
  7. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Kolay gelsin Kadir würth iyidir ama pahalıdır. Çalışma aralığı hassasiyeti ve sapma payı önemli. Bekliyorum fotoları.

8. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
    Sapma payi varmi bilmiyorum ama gecenlerde kalibrasyona gonderdik onaylandi geldi.
    Resimleri unuttum insallah yarin cekerim.

9. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Ben şu yurtdışındakini amazondan alacam sanırım. Dolar 2.90 civarlarında gezerken amazon 3.10 olarak hesaplıyor onuda anlamış değilim 2.90 diye bizi kekliyorlar sanırım dolar 3 ü çoktan geçmiş :D

domestos bunu beğendi.
  10. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Sen sipariş verip, onay alana kadar nasıl olsa dolar bunlarda 3.10 olur diye düşünüyorlardır... :D

11. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Ben o olay yüzünden sipariş vermedim. Ebay $ 2.67 iken 2.75 tl olarak hesaplamıştı, bende boşalttım sepeti almadım hiç bir şey. Ulan başımızdakiler yetmiyor sanki elin adamı da bize kaktırmaya çalışıyor :D

12. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    hagakure, ezmocesteri ve domestos bunu beğendi.
  13. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
  14. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Sorun yok Kado :)

15. Teknisyen

Teknisyen Katılımcı

Araç Markası:
    Yok
    Araç Renk ve Tip:
    Yok
    Bunun ölçü birimi NM olanı var mı? Libre/feet ölçüsü bizim kataloglarda sıkıntı bir birim.Malum Türkiyede genelde NM veriliyor.

domestos bunu beğendi.
  16. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Bildiğim kadarıyla yok başka markalarda olabilir. Katalogda değerler Nm, in-lbf, kgf-cm şeklinde oluyor genelde sorun olacağını sanmam.

domestos ve Teknisyen bunu beğendi.
  17. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Tork anahtarı 1 hafta gibi bir sürede elime ulaştı. Kullanınca deneyimlerimi aktaracağım :)
    WP_20161006_09_37_01_Pro.jpg WP_20161006_09_36_48_Pro.jpg WP_20161006_09_36_29_Pro.jpg

18. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Sanayiden set halinde lokma çevirici adaptörler aldım. Böylece 1/2 - 3/8 - 1/4 lokmaları kullanabileceğim :) Ayrıca dün aracın genel bakımlarında kullanılan sıkma kuvvetlerine baktım %90 5 ile 110 nm arasında. Tork anahtarının sıkma değerlerini seçerken doğru yaptığımı bir kez daha anladım. Hafta sonu özellikle üst kapak contasını değiştirirken deneme imkanı bulacağım tecrübelerimi paylaşırım.
    8d9674dd-1902-431c-8184-f2ba0e9983a2.jpg

19. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Değişim vakti haber et müsait olursam gelirim. :)

Oğuzhan bunu beğendi.
  20. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Aklımdasın :)

domestos bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş