Tamir ve Bakım İçin Tork Anahtarı Tavsiyesi

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Malumunuz hobi olarak aracımın bazı bakım ve tamirlerini kendim elimden geldiğince yapıyorum. Bazen hangi civatayı ne kadar sıkmam gerektiği hususunda ikilemde kalıyorum çünkü fazla sıkmak az sıkmak ikiside zararlı. Servis manuellerinde hangi civatanın kaç NM değerinde sıkılacağı yazıyor. Tecrübesi olanlardan ustalarımızdan tork anahtarı tavsiyesi istiyorum. Çok dayanıklı ve pahalı bir şey olmasına gerek yok. Amatör bir kullanıcının işini görecek seviyede olması yeterli. Güç aralığı geniş olursa iyi olur. @Adem Usta

Moderatörün son düzenlenenleri:

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
kaliteli bişey istersen izeltaş alıcan fakat orta fiyat bişey dersen rico marka işini görür burda işi neyle kaç kilo ile sıkıcan şekilde bir tork anahtarı alıcan oda çok ufak bişey olur onunla öntakım sıkamassın ön takım sıkacagın tork anahtarı ile lastikte sıkarsın durum bu olunca tork anahtarı büyük oluyor hassasiyeti azalıyor yani ön takım sıkacagın civatalar en küçük 10 mm 12 mm 14 mm motor üzerindeki civatalar 8 mm ve 10 mm bu vidaların karşılıgı hangi dilde bakıcan (Nm / Kg-mts / yada/ Lb-Ft) ..

benim kullandıgım kafamın bastıgı kilo hesabıdır oda Lb-Ft bu oluyor yani bijonlar 21 lokma tutar cm karşılıgı metrik 11dir kalın diş kilo karşılı 18 kg la sıkarım bijon sıkarken bijon anahtarı kullanmam

yani metrik 8 mm lik civatanın 12 anahtar tutar japon araçlarında kilo karşılıgı 2 buçuk kilo oluyor yani 2buçuk nm ye ayarlıyor sun

fakat büyük tork anahtarı alırsan 6 yada 8 yada 10 mm lik civatalarada sıkma tork kilo ayarı sıkıntı olur lıvagın tork nerde kullanıcan ve kaç kilodan başlıyor en fazla kaç kiloda bitiyor buna bakıcan senin metrik altı civata dan başlıyayıp metrik 12 yada metrik 14 de kadar sıkman lazım buda 1buçuk kilo ile 18 kilo arası demek buna göre tork anahtarı alman lazım canım kardeşim anlatabil dim mi bilemiyorum istersen gel bir çayımı iç sana biraz ders vereyim daha net anlaşılır olur ...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Adem Ustam cevabın için teşekkür ederim. Bende biraz araştırma yaptım. Tek bir tork anahtarını her yerde kullanmanın imkanı yok hepsinin belli bir güç aralığı var seninde bahsettiğin gibi. Benim yapacağım işlemler periyodik bakım yağ değişimi ufak çaplı tamiratlar vs. bunun için büyük bir anahtara ihtiyacım yok anladığım kadarıyla. Servis kılavuzuna göz attımğımda yapacağım işlemlerin çoğunun 5 ile 30 Nm arasında olduğunu gördüm. Alt takımdaki gibi büyük civatalar sıkmayacağım için. Bu değerlerde bir anahtar almayı düşünüyorum. İzeltaşlar çok pahalı. Yurtiçi yurtdışı çeşitli alternatifler var bakınıyorum :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Şu ürünü almayı düşünüyorum. 7nm.-108nm çalışma aralığı var buda oldukça iyi.

http://www.harborfreight.com/38-in-drive-click-type-torque-wrench-61276.html

image_23914.jpg image_23821.jpg

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Torklamakdan kas yaptim ama bendeki degerler ve kullandigim torklar nm birimde ve civata uzerinde 8.8 yazanlar icin gecerli.
064b4159808475ab130658d06751fd90.jpg

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Ornek vermek gerekirse
Kalemle yazdigim 8
8 anahtar
Metrik cinsinde m5 oluyor
Tork degeri 7 nm
7nm yanina elle yazdigim deger ise bi civatayi 7 nm ile siktin ise %10 dusup sikilik kontrolunu yapiyorsun oda 6nm yapiyor
Ve bi civata ve somunu bi kere sikip sokersen o civata somunu cope atiyorsun birdaha kullanilmiyor ayni sekil sikilmasi gereken nm degerini ustunde sikarsanda cope atiyorsun

Bu bilgiler IEC 61439-1 standartlari geregidir
Yani ulusal standartda bunlar kullaniliyor
(Elektrikde gecerli otomobilde durum nedir bilemiyorum)

Simdi mesai bitti yarin tork aletlerinin resmini ceker atarim wurth marka

Son düzenleme:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Kolay gelsin Kadir würth iyidir ama pahalıdır. Çalışma aralığı hassasiyeti ve sapma payı önemli. Bekliyorum fotoları.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Sapma payi varmi bilmiyorum ama gecenlerde kalibrasyona gonderdik onaylandi geldi.
Resimleri unuttum insallah yarin cekerim.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ben şu yurtdışındakini amazondan alacam sanırım. Dolar 2.90 civarlarında gezerken amazon 3.10 olarak hesaplıyor onuda anlamış değilim 2.90 diye bizi kekliyorlar sanırım dolar 3 ü çoktan geçmiş :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben şu yurtdışındakini amazondan alacam sanırım. Dolar 2.90 civarlarında gezerken amazon 3.10 olarak hesaplıyor onuda anlamış değilim 2.90 diye bizi kekliyorlar sanırım dolar 3 ü çoktan geçmiş :D

Sen sipariş verip, onay alana kadar nasıl olsa dolar bunlarda 3.10 olur diye düşünüyorlardır... :D

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9

Ben o olay yüzünden sipariş vermedim. Ebay $ 2.67 iken 2.75 tl olarak hesaplamıştı, bende boşalttım sepeti almadım hiç bir şey. Ulan başımızdakiler yetmiyor sanki elin adamı da bize kaktırmaya çalışıyor :D

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
bende hala sana resim ataacam

Teknisyen

Katılımcı
Araç Markası
Yok
Araç Renk ve Tip
Yok

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bunun ölçü birimi NM olanı var mı? Libre/feet ölçüsü bizim kataloglarda sıkıntı bir birim.Malum Türkiyede genelde NM veriliyor.
Bildiğim kadarıyla yok başka markalarda olabilir. Katalogda değerler Nm, in-lbf, kgf-cm şeklinde oluyor genelde sorun olacağını sanmam.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Sanayiden set halinde lokma çevirici adaptörler aldım. Böylece 1/2 - 3/8 - 1/4 lokmaları kullanabileceğim :) Ayrıca dün aracın genel bakımlarında kullanılan sıkma kuvvetlerine baktım %90 5 ile 110 nm arasında. Tork anahtarının sıkma değerlerini seçerken doğru yaptığımı bir kez daha anladım. Hafta sonu özellikle üst kapak contasını değiştirirken deneme imkanı bulacağım tecrübelerimi paylaşırım.
8d9674dd-1902-431c-8184-f2ba0e9983a2.jpg

Üst Alt